Užsienio politikės ima valdžią

Inga Markeliūtė
2019-02-07
Pernai į JAV kongresą išrinktas rekordinis skaičius moterų. Latviai irgi muša rekordus - pagal šį rodiklį neblizgėję kaimynai po pernai vykusių rinkimų dabar lenkia net Europos Sąjungos vidurkį. Lietuvoje gi moterų skaičius Seime mažėja.
Užsienio politikės ima valdžią
Pernai lapkritį vykę JAV Kongreso rinkimuose vieną ryškiausių pergalių pasiekusi Alexandria Ociasio-Cortez tapo atpažįstama ir sulaukė didelio palaikymo už progresyvią rinkimų programą, kurios dalis yra ir sveikatos apsauga visiems. Nauja Kongreso narė sako, kad už sveikatos apsaugą ji mokėjo dvigubai daugiau kaip padavėja, palyginti su tuo, kiek dabar mokės kaip Kongreso narė.

Faktas
Pernai lapkritį vykę JAV Kongreso vidurio rinkimai buvo itin sėkmingi moterims. Į Kongresą išrinktas rekordinis skaičius moterų. Moterims atiteko 92 vietos žemuosiuose JAV Kongreso rūmuose - Atstovų Rūmuose. 435 vietas turinčiuose Atstovų Rūmuose moterims niekada nepriklausė daugiau kaip 84 vietos. Moterys taip pat iškovojo 10 vietų aukštuosiuose rūmuose - Senate. 

Turi savo vardo asteroidą
Viena svarbiausių pergalių minėtuose JAV rinkimuose priklauso Alexandria‘i Ocasio-Cortez (29 m.), kuri pirminiuose rinkimuose įveikė ilgametį Niujorko 14 rajono atstovą Joe Crowley. Šiam rajonui politikas atstovavo nuo 1999 m. Be to, ji yra jauniausia į Kongresą išrinkta moteris, kuri dar prieš metus dirbo padavėja. Vos tik žengusi pirmuosius žingsnius didžiojoje politikoje Alexandria tapo ryškiausia Demokratų partijos figūra ir vienu mėgiamiausiu respublikonų taikiniu. A.Ociasio-Cortez kilusi iš Bronkso, kaip savanorė prisidėjo prie Bernie Sanders rinkiminės kampanijos į prezidento postą.
Prieš patekdama į Kongresą dirbo direktore mokslui Nacionaliniame ispanų institute bei barmene. Bostono universitete ji apsigynė ekonomikos ir tarptautinių santykių bakalauro diplomą, tačiau, kaip pati ne kartą pripažino, vieni maloniausių jos darbų susiję su bendravimu su žmonėmis, gebėjimu juos išklausyti ir padėti įgyvendinti jų tikslus.

 
„Padavėjos ar barmenės darbas mano politinei karjerai tikrai nepakenkė. Priešingai, jį dirbdama ypač gerai išmokau įsiklausyti ko nori žmonės. Galbūt tai ir buvo viena mano rinkiminės kampanijos sėkmių, kad nesistengiau kalbėti, kaip patekusi į Senatą su kuo nors kovosiu. Priešingai, išklausiau ko nori žmonės ir užsibrėžiau tikslus, kurių sieksiu ne kovodama, bet pateikdama programas. Mano programos parašytos ne „iš dangaus“, o atsižvelgiant į tai, ko nori žmonės“, - sako jaunoji politikė.
Negana to, kad yra jauniausia senato narė Alexandria dar turi ir vardinį asteroidą. Kiek politikų gali tuo pasigirti? Vidurinėje mokykloje A.Ociasio-Cortez laimėjo antrą vietą Tarptautinėje mokslo ir inžinerijos mugėje pristatydama mikrobiologijos projektą, kurio metu atliko in vivo tyrimus su antioksidantais. Dėl šio darbo Tarptautinė astronomų sąjunga jos vardu pavadino nedidelį asteroidą - 23238 Ocasio-Cortez.
 
Sveikatos apsauga visiems
A.Ociasio-Cortez tapo atpažįstama ir sulaukė didelio palaikymo už progresyvią rinkimų programą, kurios dalis yra sveikatos apsauga visiems, federalinių darbų garantijos (bedarbius, niekaip nerandančius darbo įdarbina valstija - red. past.), atostogų šeimai užtikrinimas, imigracijos įstatymų švelninimas, nemokami valstybiniai koledžai, infrastruktūros projektai atsinaujinančiai energetikai plėtoti ir iki 70 proc. siekiantys progresiniai mokesčiai pajamoms per 10 mln. JAV dolerių.
Nauja Kongreso narė sako, kad už sveikatos apsaugą ji mokėjo dvigubai daugiau kaip padavėja, palyginti su tuo, kiek dabar mokės kaip Kongreso narė. Dirbančiam žmogui valstybinis draudimas padengia  80 proc. sveikatos paslaugų išlaidų, o likusius  20 proc. moka pats žmogus. Tiesa, sumos kartais būna tokios, kad sužinojus diagnozę, tiksliau, kiek dar reikės prisidėti, gali iš karto skelbti bankrotą. Kad taip neatsitiktų, draudžiamasi dar privačiose draudimo kompanijose. Kartais darbuotojus apdraudžia darbdavys – taip pigiau.
 
„Pradėjus darbą Kongrese sveikatos apsaugos sąlygos buvo pasiūlytos kur kas patrauklesnės, palyginti su tuo, ką turėjau dirbdama padavėja. Nepaisant to, kad pajamos mano buvo gerokai mažesnės sveikatos priežiūra kainavo tiek pat, o įmokos į privatų draudimą buvo dvigubai didesnės nei dabar. Praktiškai visos išsivysčiusios šalys turi universalią sveikatos priežiūrą. Manau, jau laikas, jog ir JAV pasivytų pasaulio valstybes bei užtikrintų, kad visi žmonės turėtų sveikatos priežiūros dengimą, kuris nesusprogdintų banko“, - sako A.Ocasio-Cortez.
Pasak moters, tokios sistemos tikslas - kad kiekvienas žmogus be baimės bankrutuoti galėtų kreiptis į gydymo įstaigą ir būtų tikras, kad gaus paslaugas: gydytojo apžiūrą, būtinąsias medicinos priemones, dantų priežiūrą ir kt. 
„Kiek kainuoja sveikatos apsauga paprastam žmogui, puikiai žinau. Mano tėvas prieš dešimtmetį mirė nuo plaučių vėžio. Puikiai suprantu šeimas, kurios, besistengdamos padėti artimajam, gydymui atiduoda visas santaupas ar net išparduoda turimą turtą. Tai, manau, nėra sąžininga, nes Ameriką kuria dirbantieji, tačiau susirgę jie valstybei tampa nebereikalingi“, - teigė A.Ocasio-Cortez.


 
Moterų skaičius parlamentuose Baltijos šalyse
Latvija
2018 spalio 6-ąją Latvija išsirinko naują Saeimą. Paaiškėjus rezultatams daugelis sutelkė dėmesį į koalicijos formavimo procesą, bet mažai kas pastebėjo, jog parlamente atstovaus rekordinis skaičius moterų. 13-oje Saeimoje moterims atiteko 31 iš 100 vietų.

Estija
Estijos parlamente Riigikogu iš 101 parlamentarų moterys užima 29 vietas. Šiemet kovo 3-iąją vyks rinkimai į parlamentą. 

Lietuva
Lietuvos parlamente iš 141 Seimo narių moterų yra 31. Lietuvoje rinkimai į parlamentą vyks 2020 metų spalį.
 
Palyginimui – JAV Kongrese moterys sudaro 19,4 proc. visų narių. Latvijos rodiklis bus artimas Jungtinės Karalystės Bendruomenės rūmams, kur moterų yra 32 procentai. Nors reikia dar nemažai nuveikti, kad Saeima tiksliau atspindėtų šalies demografinius rodiklius, šių rinkimų rezultatai jau rodo reikšmingą pažangą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica