Ukrainos sveikatos sistema kratosi sovietinio palikimo

Saulė Norvilaitė
2017-01-05
„Tapusi ministre pamačiau, kad dabartinė Ukrainos sveikatos apsauga yra sovietinės sistemos palikimas, dešimtmečius ji buvo sekinama aplaidumo, korupcijos ir biurokratinio neefektyvumo“, – teigia prieš tris mėnesius sveikatos apsaugos ministrės pareigas užėmusi šeimos gydytoja dr. Uliana Suprun.
Ukrainos sveikatos sistema kratosi sovietinio palikimo
Pirmiausia naujoji sveikatos ministrė Uliana Suprun panaikino sovietinės eros palikimą 33-ią dekretą – neveiksmingą įsakymą, kuris nurodo konkretų sveikatos priežiūros darbuotojų skaičių kiekvienoje įstaigoje.

Per daug ligoninių ir lovų
„Naujoji ministerijos komanda, sudaryta iš medicinos profesionalų, yra įsipareigojusi pakelti sveikatos priežiūros standartus iki Europos lygio ir pateisinti viltis tų ukrainiečių, kurie protestavo prieš grįžimą prie sovietinės priespaudos. Panaikinsime buvusio korumpuoto šalies prezidento Viktoro Janukovyčiaus padarytą žalą“, – po rinkimų kalbėjo tikino JAV gimusi U.Suprun.
 

Pirmiausia naujoji sveikatos ministrė panaikino sovietinės eros palikimą 33-ią dekretą – neveiksmingą įsakymą, kuris nurodo konkretų sveikatos priežiūros darbuotojų skaičių kiekvienoje įstaigoje. Tai buvo finansinės korupcijos šaltinis, kadangi valstybės biudžeto pinigai gydymo įstaigoms buvo skirstomi atsižvelgiant į tai, kiek juose lovų, o ne pacientų. Ukraina turi triskart daugiau ligoninių ir dukart daugiau lovų vienam gyventojui palyginti su kitomis Europos šalimis. Tačiau ukrainiečiai nėra dėl to sveikesni.

Sveikatos ministerija kovoja su korupcija, jai pavyko įveikti biurokratines kliūtis ir užtikrinti tarptautinių vakcinų pirkimų pilotinės programos sėkmę. Ši programa, pradėta prieš tai pareigas ėjusio ministro, sukūrė atvirą ir skaidrų procesą kvalifikuotoms tarptautinėms organizacijoms įvežti vakcinas nuo poliomielito, tuberkuliozės ir difterijos, taip pat vaistus nuo vėžio, ŽIV ir hepatito C. Kur kas daugiau ukrainiečių šiais metais pasiskiepijo ir dėl sąžiningų pirkimų valstybė sutaupė tris milijonus dolerių (apie 2,8 mln.eurų), kurie šiemet bus skirti įsigyti dar daugiau vakcinų.
 
Išaugęs sveikatos apsaugos biudžetas
Su premjero Vladimiro Groismano, vyriausybės, parlamento ir prezidento parama sveikatos apsaugai skirta šalies biudžeto dalis šiemet išaugo 7,5 proc. Ukrainos biudžetas yra menkas dėl ekonominių sunkumų, kuriuos paaštrino Rusijos invazija į Donbasą ir Krymo okupacija bei buvusio režimo korupcija. Visgi šis finansavimo padidėjimas parodo, kad sveikatos sistemai skiriamos didžiulės investicijos. Kad Ukraina pasivytų Europos lygį, ateityje sveikatai ji turi skirti dar daugiau, bet biudžeto padidėjimas yra svarbi pradžia siekiant tokio tikslo.

Praėjusių metų gruodžio pradžioje ministrų kabinetas patvirtino dešimt pamatinių įstatų, kurie pristato naują Ukrainos sveikatos sistemos koncepciją, pagrįsta vakarietišku modeliu. Nuo šiol bendrosios praktikos gydytojai privalės sudaryti sutartis su pacientais.

 
Tuomet sukūrus šalies sveikatos draudimo sistemą gydytojams atlyginimas bus mokamas tiesiogiai – atlygis priklausys nuo pacientų skaičiaus. Šalyje, kur vidutinis mediko atlyginimas siekia vos du šimtus dolerių (191 euras) per mėnesį, itin svarbu medicinos profesionalams sukurti galimybes būti įvertintiems už darbą ir šaliai išvengti protų nutekėjimo į užsienį.

Šiuo metu 1 proc. sveikatos apsaugos biudžeto skiriama ligų prevencijai. Pasak PSO, vidutinė ukrainiečių gyvenimo trukmė yra dešimčia metų trumpesnė nei kitų Europos šalių gyventojų. Todėl sveikatos apsaugos ministrė sukūrė naują visuomenės sveikatos centrų sistemą kiekviename šalies regione, kad ne gydymas, o prevencija taptų prioritetu. Švietimas naujuose visuomenės sveikatos centruose prisidės prie mirtinų ligų prevencijos ir padės pailginti ukrainiečių gyvenimo trukmę, kuri šiuo metu siekia 71-erius metus.
 
Pradės kompensuoti vaistus
U.Suprun pristatė mokslu pagrįstus diagnostikos ir gydymo protokolus. Istoriškai Ukrainos medicina rėmėsi tradicijomis ir valdžios nuomone, o ne vakarietišku faktais pagrįstos medicinos modeliu. Nuo šiol vakarietiški protokolai bus pritaikyti Ukrainoje ir rekomenduoti visiems medicinos profesionalams, o vėliau jie taps privalomi.
 
Sveikatos priežiūros išlaidos bus toliau mažinamos įkūrus Nacionalinį būtinųjų vaistų registrą, kuriame bus įtraukti tik efektyviai gydantys medikamentai. Šiuo metu Ukrainoje 90 proc. vaistų pacientai nuperka savo lėšomis. Nustačius medikamentų registre kainas, šalis pradės kompensuoti vaistus pacientams. Be to, Ukrainoje vykdoma decentralizacija, kad visos gydymo institucijos įgautų finansinę autonomiją jau šiemet. Daugiau nei milijonui šalies viduje perkeltų asmenų dėl Rusijos invazijos į Donbasą ir Krymą taps prieinama medicininė parama. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica