Ukrainos medicina seks Gruzijos pėdomis

Saulenis Pociūnas
2014-12-15
Ukrainos Aukščiausioji Rada neseniai patvirtino naujos vyriausybės sudėtį. Joje – ir lietuvio verslininko Aivaro Abromavičiaus pavardė, jis tapo ekonomikos ministru. O naujuoju sveikatos ministru tapo Gruzijos pilietis Aleksandras Kvitašvilis. Būtent jis vadinamas būsimosios sveikatos sistemos reformos strategu: A.Kvitašvilis priklausė ekspertų grupei, kuri numatė pagrindines 2015-2025 m. permainas.
Ukrainos medicina seks Gruzijos pėdomis
Už Ukrainos sveikatos apsaugos vairo stojus gruzinui Aleksandrui Kvitašviliui, sistemos laukia daugybė permainų.

Paslaugų kokybė - per prasta
12 ekspertų grupė (šalia naujojo ministro joje dirbo dar 4 užsienio šalių specialistai ir 7 ukrainiečiai) 4 mėnesius kūrė skambiai Nacionaline sveikatos apsaugos reformos strategija pavadintą programą.
Svarbiausia dabartine sveikatos apsaugos sistemos problema ekspertai įvardijo žemą gyventojams teikiamų paslaugų kokybę. Lygį pakelti turėtų laisvoji rinka: todėl Ukrainoje ir valstybinės sveikatos priežiūros įstaigos, ir privatūs medicinos centrai taps lygiaverčiai rinkos žaidėjai, be to, visos įstaigos bus savarankiškos.

Ligoninių skaičius šalyje optimizuojamas (šiuo atveju – jų liks mažiau), siauro profilio paslaugas teikusios klinikos bus panaikintos, o iki šiol veikusios žinybinės medicinos įstaigos taps atviros visiems. Vietoje specifinių gydymo įstaigų planuojama sukurti didelius įvairias paslaugas teiksiančius centrus.
Pagrindinis šio reformos projekto krūvis teks šeimos gydytojams. Būtent jie turėtų sudaryti savotišką medicininės priežiūros piramidės pagrindą. Pirminėje grandyje dirbsiantys šeimos gydytojai turės teisę siųsti pacientus pas specialistus. Strategijos kūrėjai teigia, kad tokia tvarka, kai šeimos gydytojas bus „arčiau paciento“, sumažins savigydos atvejų, kurie Ukrainoje yra dažni. Be to, į šeimos gydytojų grandį galės įsitraukti ir privatūs medikai.
 
Finansavimas mažės
Dar viena kategoriška ekspertų išvada: valstybės finansavimas sveikatos apsaugai tikrai nedidės, greičiau – bus mažinamas. Nuo dabar Ukrainoje galiojančio finansavimo modelio, kai mokama už lovų skaičių, bus pereita prie mokesčio už konkrečiai išgydytą pacientą ir jam suteiktas paslaugas. Kadangi kalbama apie didesnį gydymo įstaigų savarankiškumą, joms siūloma suteikti teisę pačioms perskirstyti gaunamas valstybės dotacijas. „Kaip valstybė gali žinoti, kiek reikia lovų, lempučių ar tomografų ligoninei, esančiai viename ar kitame rajone? Tai žino tik patys ligoninių vadovai ir darbuotojai. Ir čia bus jau jų sprendimas – pirkti lemputes ar naują įrangą“, - teigia ekspertų grupėje dirbęs Vladimiras Kurpita.
Reformoje numatytas naujas sveikatos apsaugos finansavimo mechanizmas turėtų pradėti veikti jau kitų metų pradžioje.
 
Vaistus pirks PSO ir UNICEF

Už Ukrainos skiriamas lėšas vaistus pirks Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ir Jungtinių Tautų vaikų fondas (UNICEF), kuriems talkins specialistai iš JAV Tarptautinės plėtros agentūros (USAID).
Vyriausybė tiesiogiai sudarys sutartis su šiomis organizacijomis, kurios jau savo vardu pirks būtinus medikamentus. Pasaulinė praktika rodo, kad tokie pirkimai leidžia sumažinti vaistų kainą iki 30 procentų.
Be to, Europos Sąjungos šalyse arba JAV jau sertifikuotiems vaistams nebereikės papildomos „ukrainietiškos“ registracijos. Tai irgi turėtų atpiginti medikamentus maždaug trečdaliu. Numatyta leisti ir paralelinį medikamentų importą. Tai reiškia, kad rinkos operatoriai galės pirkti vaistus ne tik tiesiai iš gamintojų, bet ir tose šalyse, kur jų kaina yra žemesnė.
„Sumaištis sveikatos apsaugos sistemoje, įsigalėjusi korupcija – visa tai sudarė itin nepalankias sąlygas, kurias būtina keisti. Per PSO ir UNICEF perkamų vaistų schema veikia Gruzijoje, galiu pasakyti, kad ji davė tikrai gerų rezultatų: pacientams teikiami šiuolaikiški ir patikimi vaistai, o kaina – dažnai geresnė nei yra vidutinė rinkoje“, - teigė naujasis Ukrainos sveikatos apsaugos ministras A.Kvitašvilis.
Ministerijai gi planuojama palikti tris pagrindines veiklos kryptis: srities strategijos kūrimą, nuolatinę priežiūrą bei kontrolę ir sveikatos apsaugos sferos informacinį užtikrinimą.
 
Tarp kitko
A.Kvitašvilis – jau ketvirtasis Sveikatos apsaugos ministras Ukrainoje 2014 m.
Naujoje Ukrainos vyriausybėje ministrais tapo trys užsieniečiai, priėmę šios valstybės pilietybę. Be lietuvio A. Abromavičiaus ir gruzino A. Kvitašvilio, finansų ministre paskirta amerikietė Natalija Jaresko.
Ukrainoje (kol Rusija nebuvo okupavusi Krymo) gyveno 45,5 mln. žmonių
2015 m. Ukrainos savivaldos įstaigų biudžete sveikatos apsaugai planuojama skirti 44,4 mlrd. grivinų (maždaug 8 mlrd. litų), nors realus poreikis yra maždaug 40 proc. didesnis.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica