Turiu teisę nebūti maitinama narkotikais

Emilis Jakštys
2023-06-23
„Turiu teisę nebūti maitinama narkotikais“, – teigė viena protesto „Nesvaiginkite ir neskriauskite mūsų vaikų“ dalyvė. New Taipei mieste (Taivanas) kilo tėvų pasipiktinimo banga dėl amoralių ikimokyklinio amžiaus institucijų darbuotojų veiksmų. Paaiškėjo, kad dalies vaikų organizme rasta raminamųjų vaistų pėdsakų – galop prasidėjo taikūs protestai.
Turiu teisę nebūti maitinama narkotikais
New Taipei miesto aikštėje beveik tūkstantis žmonių (daugiausia tėvai su vaikais) susirinko protestuoti prieš nusikalstamą ikimokyklinio amžiaus institucijų darbuotojų elgesį po to, kai paaiškėjo, kad darželinukai galėjo būti girdomi barbitūratais.

Girdė sirupu nuo kosulio
BBC praneša, kad mokytojai viename New Tapei miesto darželyje apkaltinti vaikų apsvaiginimu. Mokytojai davė vaikams sirupo nuo kosulio, kuriame, kaip tikėtina, buvo barbitūratų ar benzodiazepinų. Tyrimas tęsiamas. Teisėsaugos teigimu, kol kas nėra aišku, kodėl vaikai buvo girdomi tokiu sirupu. Tėvų skundai kaupėsi balandį ir gegužę. 
 
Taivano teisėsauga pradėjo tyrimą ir nustatė mažiausiai aštuonis atvejus, kai vaikų šlapime aptikta (barbitūratų) fenobarbitalio ar benzodiazepinų požymių. Svarstoma, kad užfiksuotas apsvaigintų mažamečių skaičius gali būti didesnis. Dalies vaikų tyrimų rezultatai dėl barbitūratų ar benzodiazepinų yra neigiami.
 
Raminamieji vaistai vaikams galėjo būti skiriami siekiant kontroliuoti elgesį. Tai yra viena prielaidų. Galimai siekta padaryti vaikus paklusnesnius. Daugelis darželio darbuotojų dėl savo veiksmų buvo ne tik kritikuojami, tačiau patyrė užgauliojimus bei panieką.

 
Darbuotojai teisinosi, kad tėvai žinojo ir sutiko su naudojamų medžiagų sąrašu. Tačiau pasipiktinę tėvai teigia, kad nors ir žinojo apie vaikams duodamą sirupą nuo kosulio, esą tikrai nenutuokė, kad vaikai vartos barbitūratus ar benzodiazepinus. Darbuotojai kaltinti ir nederamomis bausmėmis vaikams.
 
Protestas baltais drabužiais
Birželio 16 d. New Taipei miesto aikštėje beveik tūkstantis žmonių (daugiausia tėvai su vaikais) susirinko protestuoti prieš nusikalstamą ikimokyklinio amžiaus institucijų darbuotojų elgesį. Protestuotojai nori skaidresnio New Taipei miesto valdžios institucijų darbo.
 
Proteste „Nesvaiginkite ir neskriauskite mūsų vaikų“ (angl. Do Not Drug and Harm Our Children“) dalyviai siekė išreikšti nepasitenkinimą darželio darbuotojų elgesiu bei miesto valdžios požiūriu jų vaikų sveikatos ir apsaugos atžvilgiu. Protestuotojai tikina, kad bausmės už vaikų apsvaiginimą turi būti griežtinamos, o Taivano valdžia privalo atidžiau rūpintis vaikų gerove ir apsauga.
 
Susirinkusieji į protestą vilkėjo baltais drabužiais, simbolizuojančiais vaikų tyrumą. Rankose jie laikė plakatus, kuriuose – pasipiktinimas ir kritika miesto valdžia bei darželio darbuotojais. Viena mama laikė plakatą su užrašu: „Turiu teisę nebūti maitinama narkotikais.“
 
Protesto dalyviai, siekdami atkreipti dėmesį į smurto prieš vaikus problemą, ant baltų lentų klijavo lapukus su palinkėjimais, stojo į eilę pasiimti (pasiryžimą apsaugoti vaikus žyminčius) suvenyrus. Kadangi su tėvais atėjo nemažai vaikų, siekiant užimti mažamečius, buvo įrengti žaidimų staleliai, o aktoriai – išlankstydami gyvūnėlius iš balionų – linksmino vaikus. (Ne)tiesiogiai priminta apie aktyvios ir žaismingos vaikystės svarbą. 
 
Taivaniečius šokiruoja panaudotų cheminių medžiagų pobūdis. Kaip žinia, fenobarbitalis vartojamas nerimui mažinti, slopinti centrinei nervų sistemai, traukuliams slopinti. Fenobarbitalis priklauso barbitūratų vaistų grupei, o ilgiau vartojant barbitūratus formuojasi priklausomybė. Suvartota per didelė preparato dozė gali baigtis mirtimi.

 
„Barbitūratai yra padidėjusios rizikos – galimai mirtini – vaistai, kuriuos skirti gali tik gydytojai. Kyla daug klausimų: kaip mokytojai gavo prieigą prie tokių vaistų? Ar šis atvejis nėra tik ledkalnio viršūnė? Kodėl miesto valdžia vilkino savo atsakymą?“ – rašoma „Taipei Times“.
Viena protesto organizatorių Claire Wang tikisi, kad incidentas New Taipei mieste padės atskleisti, jog nederamas elgesys ir smurtas prieš vaikus nėra lokali problema. Anot C.Wang, smurtas prieš vaikus yra platesnių sisteminių problemų dalis.
 
Duodama interviu žurnalistams viena protesto dalyvė emocingai kreipėsi į miesto merą Hou You-yis. Moteris piktinosi, kad valdžia neatsižvelgia į žmonių interesus ir jų teises. Ji priminė, kad siekiant įrodyti, jog organizme esti nuodingų medžiagų, svarbu laiku atlikti reikiamus tyrimus. Miesto valdžia kaltinama per vangia reakcija.
„Mums sunku pateikti įrodymus. Nueita per toli. Netoleruosime smurto prieš vaikus!“ – sakė moteris. 

 
Įtarimai dėl neįprasto vaikų elgesio
Tėvai pastebėjo, kad atostogų metu vaikai pasidarė neįprastai dirglūs, nenustygstantys vietoje, juos kamavo mėšlungis, jie rėkė per miegus, rovėsi plaukus. Tikėtina, kad vaikai patyrė priklausomybę keliančios medžiagos vartojimo nutraukimo simptomus.
 
„The Independent“ rašo, kad susirūpinę tėvai nuvežė vaikus į ligoninę ir atliko šlapimo tyrimus. Dalies darželinukų organizme buvo rasta benzodiazepinų ar barbitūratų (fenobarbitalio). Beje, skundų pastaraisiais mėnesiai tik gausėjo.
 
„TaiwanPlus News“ situaciją komentavęs mokslininkas dr. Chao Ming-Wei teigė, jog barbitūratai ar benzodiazepinai organizme negali būti atrandami, jeigu asmuo nevartojo tokių medžiagų. Taigi, prielaidos, kad atlikti tyrimai galėtų būti klaidingi, paneigtos.
 
Kaip rašė „Taipei Times“, New Taipei miesto meras Hou You-yis oficialiai atsiprašė dėl šio incidento. Ir nors tėvams atsiprašymas veikiausiai buvo priimtinas, objektyvios naudos (nei vaikams, nei tėvams) šis gestas neturi. Svarstoma, kad šis incidentas stipriai pakenks mero reputacijai. 
 
Vaikų apsvaiginimo raminamaisiais skandalas Taivane ne vienintelis. Šalyje į „#meToo“ įtraukti skirtingų institucijų ir politinių partijų atstovai. Visa tai kelia taivaniečių pasipiktinimą ir nepasitikėjimą valdžios struktūromis bei institucijomis. Kita vertus, rašo „Taipei Times“, miesto mero varžovams neverta piktdžiūgauti. Svarstoma, kad kylančios bėdos nėra išskirtinai susijusios su miesto meru, o veikiau platesnėmis struktūrinėmis ir sisteminėmis Taivano problemomis.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris