Tomas Price‘as JAV sveikatos sistemai žada radikalias permainas

Aigustė Tavoraitė
2017-01-09
Vieno aršiausių kadenciją baigiančio Jungtinių Amerikos Valstijų prezidento Barako Obamos kritiko Džordžijos valstijos Kongreso nario Tomo Price‘o (62 m.) paskyrimą šalies sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų sekretoriumi ekspertai laiko aiškiu ženklu, jog naujoji valdžia nusitaikė ne tik į „Obamacare“, bet ir kitus svarbius teisės aktus – „Medicaid“ and „Medicare“ sveikatos draudimo programas.
Tomas Price‘as JAV sveikatos sistemai žada radikalias permainas
Kritikos strėlių JAV sveikatos priežiūros įstatymui, pramintam „Obamacare“, negailintis naujasis sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų sekretorius Tomas Price‘as laikomas gerokai konservatyvesnės sveikatos apsaugos reformos šalininku nei daugelis kitų jo kolegų respublikonų Baltuosiuose rūmuose. Jo sveikatos apsaugos sistemos reformos vizija – stipriai sumažinti federalinės vyriausybės vaidmenį siekiant naudos laisvosios rinkos sistemai.

Kritikavo nuo pat pradžių
Daktaro laipsnį Mičigano universitete įgijęs ir karjerą kaip chirurgas ortopedas pradėjęs 62 metų amžiaus politikas į JAV Senatą buvo išrinktas 1996 m. Tikimasi, kad paskirtasis sveikatos ir žmogiškųjų paslaugų sekretorius padės JAV Kongresui pakeisti dabartinę sveikatos priežiūros sistemą. Kritikos strėlių dar 2010 m. B.Obamos pasirašytam sveikatos priežiūros įstatymui, pramintam „Obamacare“, negailėjęs politikas laikomas gerokai konservatyvesnės sveikatos apsaugos reformos šalininku nei daugelis kitų kolegų respublikonų Baltuosiuose rūmuose. T.Price‘as yra pareiškęs, kad reikės dar daug padaryti siekiant užtikrinti sveikatos priežiūros sistemos naudą pacientams ir gydytojams, kad sistemos reforma vestų ligų gydymo ir prevencijos link.
 
„Obamacare“ pradėjo veikti nuo 2013 m. spalio mėnesio. Sveikatos priežiūros aktas buvo skirtas 48 mln. amerikiečių, iki šiol neturėjusiems jokio sveikatos draudimo. Programa taip pat buvo tikimasi sumažinti sveikatos priežiūros paslaugų kainų kilimą. Nors neapsidraudusiųjų skaičių programai pavyko sumažinti, bet individualaus draudimosi rinkoje nesukūrė konkurencijos. Ją sugriovus didžioji dalis 20 milijonų žmonių, kurių sveikatos priežiūros išlaidos yra dengiamos „Obamacare“, gautų kur kas silpnesnį draudimą, jei jį apskritai gautų.

 
Kam nepalankūs pokyčiai?
Manoma, kad „Obamacare“ pakeitimai gali būti mažiausiai kontroversiška T.Price‘o atstovaujamos sveikatos politikos dalis. Nuogąstaujama, jog naujoji valdžia sieks pakeisti „Medicare“ ir „Medicaid“ programas, kuriomis draudžiama beveik 130 mln. amerikiečių, kurių dauguma – sergantys, skurdžiai gyvenantys ir labiausiai pažeidžiami.
 
„Medicare“ – federalinė sveikatos draudimo programa žmonėms, kurie yra 65 metų amžiaus ar vyresni, jaunesni žmonės su negalia, nuolatiniu inkstų funkcijos nepakankamumu ir kt. Anksčiau, rinkiminės kampanijos metu, išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas šios programos žadėjo neliesti, o T.Price’as pasisako už „Medicare“ privatizavimą. Jo sveikatos apsaugos sistemos reformos vizija – stipriai sumažinti federalinės vyriausybės vaidmenį siekiant naudos laisvosios rinkos sistemai, grindžiamai privatizavimu, valstybė lankstumu ir mokesčių kodekso pakeitimais. „Jauni, sveiki ir turtingi žmonės tokią sveikatos priežiūros viziją galėtų vertinti gana palankiai. Tačiau senesniems ir vargingesniems, ligotiems žmonėms tokios permainos atneštų daug negandų“, – sakė nepriklausomo Kaiser Family fondo vyresnysis viceprezidentas Laris Levitas.
 
Respublikonai tvirtina, jog tokie pokyčiai būtini norint apsaugoti „Medicare“ nuo bankrutavimo. T.Price‘as taip pat siekia apriboti „Medicaid“ išlaidas duodant valstijoms vienkartines išmokas arba bendras dotacijas ir labiau kontruoliuoti lėšų panaudojimą. „Medicaid“ yra valstybės remiama visuomenės sveikatos draudimo programa, veikianti nuo 1960 metų. Ji aptarnauja mažas pajamas gaunančius ir sveikatos draudimo neturinčius žmones – daugiausia moteris su vaikais ir neįgaliuosius.
 
Pasisako prieš abortus 
Tačiau ypač audringą pasipiktinimą spėjo sukelti T.Price‘o pažiūros moterų sveikatos klausimais. Oponentų nuomone, ruošiami pakeitimai grąžintų moteris kelis dešimtmečius atgal. T.Price‘as, kaip ir sausio 20 d. JAV prezidentu būsiąs inauguruotas D.Trumpas būdamas aršus abortų priešininkas, pasisako už prieinamumo prie kontracepcijos, taip pat – paramos nevyriausybinei organizacijai „Planuota tėvystė“ („Planned Parenthood“), teikiančiai reprodukcinės sveikatos paslaugas, mažinimą.

 
Pripažįstama, kad „Planuota tėvystė“ gelbsti milijonus moterų, kurios serga krūties ir gimdos kaklelio vėžiu, tačiau tai neturėtų būti finansuojama valstybės, mat dalis tėvystės planavimo apima abortų atlikimą. Todėl ne nuostabu, kad T.Price‘as Kongrese priešinosi įstatymui, kuris apsaugotų Vašingtono Kolumbijos apygardos įsidarbinančias moteris nuo diskriminavimo dėl jų apsisprendimo naudoti kontraceptines priemones ar rinktis abortą. Politikas pritarė tokiems teisės aktams, kuriais pabrėžiama gyvybės svarba nuo pat moters pastojimo, taigi paplitusios gimstamumo kontrolės priemonės a priori laikytinos žudymo įrankiu. Moterų sveikatos klausimai yra ta tema, dėl kurios demokratų ir respublikonų nuomonės nuolat išsiskiria. Šeimos planavimo paslaugos yra „Obamacare” sveikatos programos strategijos dalis.

 
Tarp kitko
Abortus siekiantis uždrausti D.Trumpas sakė, jog jie galėtų būti leidžiami tik prievartavimo, kraujomaišos ir grėsmės moters gyvybei atvejais. JAV viena iš penkių moterų patiria seksualinę prievartą. 85 proc. identifikuotų situacijų kyla kariuomenėje.

62 procentų reprodukcinio amžiaus moterų naudoja kontraceptines priemones, 99 procentai 15–44 metų amžiaus lytinių santykių turėjusios moterys jas naudojo bent vieną kartą.


Respublikonų pažadai
Praplėsti neapmokestinamas santaupų sveikatai sąskaitas, kurios žmonėms leistų atsidėti pinigus sveikatos reikmėms. Tačiau tokios sąskaitos būtų naudingos tik didesnes pajamas gaunančioms šeimoms, kurios gali sau leisti kiekvieną mėnesį neišleisti dalies pinigų.

Respublikonai ketina leisti žmonėms nusipirkti sveikatos draudimą už savo valstijos ribų, net jeigu draudimo kompanijos taisyklės neatitinka valstijos įstatymų.
Sukurti valstybės valdomą sveikatos draudimo fondą tiems amerikiečiams, kurie neišgali įsigyti privataus draudimo.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica