Smurto šeimoje aukoms – apribojimai pastoti

Violeta Bučiūtė
2016-06-06
Neseniai daug kritikos ir pasipiktinimo iš moterų teises ginančių organizacijų susilaukė Škotijos Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba (NHS). Jos užsakymu parengtose rekomendacijose svarstoma, ar aukoms, prieš kurias šeimoje yra smurtaujama, nevertėtų apriboti teisės susilaukti vaikų.
Smurto šeimoje aukoms – apribojimai pastoti
„Škotijoje gausu nereikalingų ir rizikingų pastojimų“, - teigia buvęs organizacijos „Vaikai Škotijoje“ politikos reikalų direktorius dr. Jonathanas Sheras, Škotijos Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai parengęs rekomendacijas, kuriose siūloma apriboti smurtą patiriančių moterų galimybes susilaukti vaikų.

Neplanuoti nėštumai
NHS rekomendacijas rengęs įtakingas sveikatos apsaugos specialistas, buvęs organizacijos „Vaikai Škotijoje“ politikos reikalų direktorius dr. Jonathanas Sheras sakė, kad daugelis porų atostogoms planuoti skiria daugiau dėmesio, nei šeimos kūrimui. Šį faktą patvirtina statistika – didelė dalis nėštumų Škotijoje yra neplanuoti.
 
Pasak J.Shero, tiek smurto naudojimas, tiek narkotikų vartojimas smarkiai padidina nėštumo riziką pačiai mamai ir sukelia realų pavojų kūdikio gyvybei dar prieš pirmą jo įkvėpimą.
„Net jei kvaišalus vartojantys tėvai ir išreiškia didelį norą susilaukti vaiko, jie yra visiškai nepasiruošę sveikam nėštumui“, - tikino J.Sheras.
 

Kraštutinės priemonės – ne išeitis
Tokie vieši pasisakymai ir narkotikus vartojančių asmenų sulyginimas su smurto šeimoje aukomis sukėlė aršų moterų teises ginančių organizacijų nepasitenkinimą.
Pasak šių organizacijų atstovų, medicinos specialistai apskritai didesnį dėmesį skiria smurtautojams nei smurto aukoms, o tokios kraštutinės priemonės kaip draudimai negali būti problemos sprendimo būdas.
 
„Viešai išsakytas požiūris atsakomybę dėl saugaus ir sveiko nėštumo perkelia moterims – neva taip siekiama minimizuoti neplanuotų ir nesaugių nėštumų riziką. O realybė yra visiškai kitokia. Tokios rekomendacijos nieko nereiškia, jei smurtaujantis partneris nusprendžia, kad jis nori apvaisinti moterį“, - sakė Moterų pagalbos organizacijos vadovas Polly Neatas.
 
Šios organizacijos atstovų nuomone, NHS pirmiausia turėtų padėti smurtą patiriančioms moterims ir jų šeimose augantiems vaikams, o ne kalbėti apie nėštumo apribojimo priemones.
Tačiau medicinos ekspertai šiuos argumentus atrėmė kitų šalių pavyzdžiais.
 
Siūlo perimti JAV patirtį
Dr. J.Sheras siūlė imti pavyzdį iš JAV. Jo įsitikinimu, pirminės sveikatos priežiūros slaugytojai kiekvienos ištekėjusios ar partnerį turinčios pacientės bent kartą per metus turėtų paklausti, ar ji ketina susilaukti kūdikio. To paties klausti ir jų vyrų.
 
Šeimų, kuriose yra smurtaujama ar susiduriama su fizinėmis arba psichikos problemomis, būtina klausti, ar jie vartoja narkotikus, rūko, ar ketina atsisakyti alkoholio nėštumo metu. Rekomendacijose rašoma, kad nauja tvarka turėtų būti tokia žinoma kaip, pavyzdžiui, Škotijos futbolo lyga.

 
Moterų pagalbos organizacijos vadovas P.Neatas pritarė, kad ryšys tarp sveikatos priežiūros specialistų ir smurtą patiriančių moterų yra labai svarbus, tačiau teigė, kad tai negali turėti nieko bendra su draudimais pastoti.
 
Nereikalingų pastojimų – gausu
Pasak dr. J.Shero, iš anksto išsiaiškinus tokius dalykus kaip narkotikų vartojimas, smurtas šeimoje, nutukimas ir depresija būtų paprasčiau padėti poroms dar prieš nėštumą.
 
„Škotijoje gausu nereikalingų ir rizikingų pastojimų. Mūsų, sveikatos priežiūros specialistų, tikslas – padėti žmonėms pasiekti tai, ko jie nori: saugų nėštumą, sveiką kūdikį ir išmokyti kokybiškos tėvystės. Beveik visi siekia šių trijų dalykų, bet mes taip gerai nedirbame, kad visuomenei padėtume tai užtikrinti“, - pripažino buvęs „Vaikai Škotijoje“ organizacijos politikos direktorius dr. J.Sheras.

 
Susitarimo nėra
Nors rekomendacijas, kurios pateiktos išankstinėje sveikatos apsaugos ataskaitoje, užsakė NHS, jos atstovai kilus viešam pasipiktinimui puolė teigti, jog bendro sutarimo išsakytais klausimais dar nėra.
 
„Šiuo metu, žvelgiant tarptautiniu mastu, dar nėra nustatyta, kokios intervencinės priemonės būtų veiksmingiausios siekiant pagerinti būsimų tėvų ir kūdikio sveikatą. Akivaizdu, kad prie šio klausimo reikia daug dirbti “, - teigiama NHS pranešime.
 
Nepaisant to, Škotijos Vyriausybės vyriausioji medicinos pareigūnė Catherine Calderwood sakė, kad Škotijos nacionalinės partijos nariai aktyviai svarsto pateiktas dr. J.Shero rekomendacijas.


Lietuvoje
2015-aisiais policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje užfiksuoti 38 510 pranešimai. Tai beveik trečdaliu daugiau nei 2014-aisiais. Dėl 10 703 atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris