Smurto šeimoje aukoms – apribojimai pastoti

Violeta Bučiūtė
2016-06-06
Neseniai daug kritikos ir pasipiktinimo iš moterų teises ginančių organizacijų susilaukė Škotijos Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba (NHS). Jos užsakymu parengtose rekomendacijose svarstoma, ar aukoms, prieš kurias šeimoje yra smurtaujama, nevertėtų apriboti teisės susilaukti vaikų.
Smurto šeimoje aukoms – apribojimai pastoti
„Škotijoje gausu nereikalingų ir rizikingų pastojimų“, - teigia buvęs organizacijos „Vaikai Škotijoje“ politikos reikalų direktorius dr. Jonathanas Sheras, Škotijos Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai parengęs rekomendacijas, kuriose siūloma apriboti smurtą patiriančių moterų galimybes susilaukti vaikų.

Neplanuoti nėštumai
NHS rekomendacijas rengęs įtakingas sveikatos apsaugos specialistas, buvęs organizacijos „Vaikai Škotijoje“ politikos reikalų direktorius dr. Jonathanas Sheras sakė, kad daugelis porų atostogoms planuoti skiria daugiau dėmesio, nei šeimos kūrimui. Šį faktą patvirtina statistika – didelė dalis nėštumų Škotijoje yra neplanuoti.
 
Pasak J.Shero, tiek smurto naudojimas, tiek narkotikų vartojimas smarkiai padidina nėštumo riziką pačiai mamai ir sukelia realų pavojų kūdikio gyvybei dar prieš pirmą jo įkvėpimą.
„Net jei kvaišalus vartojantys tėvai ir išreiškia didelį norą susilaukti vaiko, jie yra visiškai nepasiruošę sveikam nėštumui“, - tikino J.Sheras.
 

Kraštutinės priemonės – ne išeitis
Tokie vieši pasisakymai ir narkotikus vartojančių asmenų sulyginimas su smurto šeimoje aukomis sukėlė aršų moterų teises ginančių organizacijų nepasitenkinimą.
Pasak šių organizacijų atstovų, medicinos specialistai apskritai didesnį dėmesį skiria smurtautojams nei smurto aukoms, o tokios kraštutinės priemonės kaip draudimai negali būti problemos sprendimo būdas.
 
„Viešai išsakytas požiūris atsakomybę dėl saugaus ir sveiko nėštumo perkelia moterims – neva taip siekiama minimizuoti neplanuotų ir nesaugių nėštumų riziką. O realybė yra visiškai kitokia. Tokios rekomendacijos nieko nereiškia, jei smurtaujantis partneris nusprendžia, kad jis nori apvaisinti moterį“, - sakė Moterų pagalbos organizacijos vadovas Polly Neatas.
 
Šios organizacijos atstovų nuomone, NHS pirmiausia turėtų padėti smurtą patiriančioms moterims ir jų šeimose augantiems vaikams, o ne kalbėti apie nėštumo apribojimo priemones.
Tačiau medicinos ekspertai šiuos argumentus atrėmė kitų šalių pavyzdžiais.
 
Siūlo perimti JAV patirtį
Dr. J.Sheras siūlė imti pavyzdį iš JAV. Jo įsitikinimu, pirminės sveikatos priežiūros slaugytojai kiekvienos ištekėjusios ar partnerį turinčios pacientės bent kartą per metus turėtų paklausti, ar ji ketina susilaukti kūdikio. To paties klausti ir jų vyrų.
 
Šeimų, kuriose yra smurtaujama ar susiduriama su fizinėmis arba psichikos problemomis, būtina klausti, ar jie vartoja narkotikus, rūko, ar ketina atsisakyti alkoholio nėštumo metu. Rekomendacijose rašoma, kad nauja tvarka turėtų būti tokia žinoma kaip, pavyzdžiui, Škotijos futbolo lyga.

 
Moterų pagalbos organizacijos vadovas P.Neatas pritarė, kad ryšys tarp sveikatos priežiūros specialistų ir smurtą patiriančių moterų yra labai svarbus, tačiau teigė, kad tai negali turėti nieko bendra su draudimais pastoti.
 
Nereikalingų pastojimų – gausu
Pasak dr. J.Shero, iš anksto išsiaiškinus tokius dalykus kaip narkotikų vartojimas, smurtas šeimoje, nutukimas ir depresija būtų paprasčiau padėti poroms dar prieš nėštumą.
 
„Škotijoje gausu nereikalingų ir rizikingų pastojimų. Mūsų, sveikatos priežiūros specialistų, tikslas – padėti žmonėms pasiekti tai, ko jie nori: saugų nėštumą, sveiką kūdikį ir išmokyti kokybiškos tėvystės. Beveik visi siekia šių trijų dalykų, bet mes taip gerai nedirbame, kad visuomenei padėtume tai užtikrinti“, - pripažino buvęs „Vaikai Škotijoje“ organizacijos politikos direktorius dr. J.Sheras.

 
Susitarimo nėra
Nors rekomendacijas, kurios pateiktos išankstinėje sveikatos apsaugos ataskaitoje, užsakė NHS, jos atstovai kilus viešam pasipiktinimui puolė teigti, jog bendro sutarimo išsakytais klausimais dar nėra.
 
„Šiuo metu, žvelgiant tarptautiniu mastu, dar nėra nustatyta, kokios intervencinės priemonės būtų veiksmingiausios siekiant pagerinti būsimų tėvų ir kūdikio sveikatą. Akivaizdu, kad prie šio klausimo reikia daug dirbti “, - teigiama NHS pranešime.
 
Nepaisant to, Škotijos Vyriausybės vyriausioji medicinos pareigūnė Catherine Calderwood sakė, kad Škotijos nacionalinės partijos nariai aktyviai svarsto pateiktas dr. J.Shero rekomendacijas.


Lietuvoje
2015-aisiais policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje užfiksuoti 38 510 pranešimai. Tai beveik trečdaliu daugiau nei 2014-aisiais. Dėl 10 703 atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica