Smurto šeimoje aukoms – apribojimai pastoti

Violeta Bučiūtė
2016-06-06
Neseniai daug kritikos ir pasipiktinimo iš moterų teises ginančių organizacijų susilaukė Škotijos Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba (NHS). Jos užsakymu parengtose rekomendacijose svarstoma, ar aukoms, prieš kurias šeimoje yra smurtaujama, nevertėtų apriboti teisės susilaukti vaikų.
Smurto šeimoje aukoms – apribojimai pastoti
„Škotijoje gausu nereikalingų ir rizikingų pastojimų“, - teigia buvęs organizacijos „Vaikai Škotijoje“ politikos reikalų direktorius dr. Jonathanas Sheras, Škotijos Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai parengęs rekomendacijas, kuriose siūloma apriboti smurtą patiriančių moterų galimybes susilaukti vaikų.

Neplanuoti nėštumai
NHS rekomendacijas rengęs įtakingas sveikatos apsaugos specialistas, buvęs organizacijos „Vaikai Škotijoje“ politikos reikalų direktorius dr. Jonathanas Sheras sakė, kad daugelis porų atostogoms planuoti skiria daugiau dėmesio, nei šeimos kūrimui. Šį faktą patvirtina statistika – didelė dalis nėštumų Škotijoje yra neplanuoti.
 
Pasak J.Shero, tiek smurto naudojimas, tiek narkotikų vartojimas smarkiai padidina nėštumo riziką pačiai mamai ir sukelia realų pavojų kūdikio gyvybei dar prieš pirmą jo įkvėpimą.
„Net jei kvaišalus vartojantys tėvai ir išreiškia didelį norą susilaukti vaiko, jie yra visiškai nepasiruošę sveikam nėštumui“, - tikino J.Sheras.
 

Kraštutinės priemonės – ne išeitis
Tokie vieši pasisakymai ir narkotikus vartojančių asmenų sulyginimas su smurto šeimoje aukomis sukėlė aršų moterų teises ginančių organizacijų nepasitenkinimą.
Pasak šių organizacijų atstovų, medicinos specialistai apskritai didesnį dėmesį skiria smurtautojams nei smurto aukoms, o tokios kraštutinės priemonės kaip draudimai negali būti problemos sprendimo būdas.
 
„Viešai išsakytas požiūris atsakomybę dėl saugaus ir sveiko nėštumo perkelia moterims – neva taip siekiama minimizuoti neplanuotų ir nesaugių nėštumų riziką. O realybė yra visiškai kitokia. Tokios rekomendacijos nieko nereiškia, jei smurtaujantis partneris nusprendžia, kad jis nori apvaisinti moterį“, - sakė Moterų pagalbos organizacijos vadovas Polly Neatas.
 
Šios organizacijos atstovų nuomone, NHS pirmiausia turėtų padėti smurtą patiriančioms moterims ir jų šeimose augantiems vaikams, o ne kalbėti apie nėštumo apribojimo priemones.
Tačiau medicinos ekspertai šiuos argumentus atrėmė kitų šalių pavyzdžiais.
 
Siūlo perimti JAV patirtį
Dr. J.Sheras siūlė imti pavyzdį iš JAV. Jo įsitikinimu, pirminės sveikatos priežiūros slaugytojai kiekvienos ištekėjusios ar partnerį turinčios pacientės bent kartą per metus turėtų paklausti, ar ji ketina susilaukti kūdikio. To paties klausti ir jų vyrų.
 
Šeimų, kuriose yra smurtaujama ar susiduriama su fizinėmis arba psichikos problemomis, būtina klausti, ar jie vartoja narkotikus, rūko, ar ketina atsisakyti alkoholio nėštumo metu. Rekomendacijose rašoma, kad nauja tvarka turėtų būti tokia žinoma kaip, pavyzdžiui, Škotijos futbolo lyga.

 
Moterų pagalbos organizacijos vadovas P.Neatas pritarė, kad ryšys tarp sveikatos priežiūros specialistų ir smurtą patiriančių moterų yra labai svarbus, tačiau teigė, kad tai negali turėti nieko bendra su draudimais pastoti.
 
Nereikalingų pastojimų – gausu
Pasak dr. J.Shero, iš anksto išsiaiškinus tokius dalykus kaip narkotikų vartojimas, smurtas šeimoje, nutukimas ir depresija būtų paprasčiau padėti poroms dar prieš nėštumą.
 
„Škotijoje gausu nereikalingų ir rizikingų pastojimų. Mūsų, sveikatos priežiūros specialistų, tikslas – padėti žmonėms pasiekti tai, ko jie nori: saugų nėštumą, sveiką kūdikį ir išmokyti kokybiškos tėvystės. Beveik visi siekia šių trijų dalykų, bet mes taip gerai nedirbame, kad visuomenei padėtume tai užtikrinti“, - pripažino buvęs „Vaikai Škotijoje“ organizacijos politikos direktorius dr. J.Sheras.

 
Susitarimo nėra
Nors rekomendacijas, kurios pateiktos išankstinėje sveikatos apsaugos ataskaitoje, užsakė NHS, jos atstovai kilus viešam pasipiktinimui puolė teigti, jog bendro sutarimo išsakytais klausimais dar nėra.
 
„Šiuo metu, žvelgiant tarptautiniu mastu, dar nėra nustatyta, kokios intervencinės priemonės būtų veiksmingiausios siekiant pagerinti būsimų tėvų ir kūdikio sveikatą. Akivaizdu, kad prie šio klausimo reikia daug dirbti “, - teigiama NHS pranešime.
 
Nepaisant to, Škotijos Vyriausybės vyriausioji medicinos pareigūnė Catherine Calderwood sakė, kad Škotijos nacionalinės partijos nariai aktyviai svarsto pateiktas dr. J.Shero rekomendacijas.


Lietuvoje
2015-aisiais policijoje dėl smurto artimoje aplinkoje užfiksuoti 38 510 pranešimai. Tai beveik trečdaliu daugiau nei 2014-aisiais. Dėl 10 703 atvejų pradėti ikiteisminiai tyrimai.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica