Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19

Ringailė Gvildė
2021-09-24
Dar rugpjūčio pabaigoje Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung pasidžiaugė, jog šalyje nuo COVID-19 pasiskiepijo kone 80 proc. gyventojų. Kodėl ši šalis taip greitai rinkosi pasiskiepijusių procentus? Pasirodo, Singapūras vos pradėjęs skiepijimą iš karto ėmėsi ir kontrolės. Nepasiskiepijai? Nei į teatrą, nei į restoraną įleistas nebūsi.
Singapūras mėgina susigyventi su COVID-19
„Mes pereiname prie naujo gyvenimo būdo su COVID-19. Taip, tai bus neaiški ir kupina posūkių kelionė, bet taip yra“, – nedaugžodžiavo Singapūro sveikatos apsaugos ministras Ong Ye Kung.

Pasiskiepijo dauguma
Dviem vakcinos dozėmis, rugsėjo 17-osios duomenimis, jau pasiskiepijo daugiau nei 77 proc. singapūriečių.
„Mes pasiekėme itin aukšto rezultato: esame viena daugiausiai piliečių paskiepijusių šalių pasaulyje ir žengėme didelį žingsnį tapti kaip įmanoma atsparesni koronavirusinei infekcijai“, – sakė Ong Ye Kung. Daugiausiai Singapūro gyventojų buvo paskiepyti „Pfizer“ ir „Moderna“ gamintojų vakcinomis.
 

Stebėdamas tokį vakcinavimo aktyvumą Singapūro sveikatos apsaugos ministras buvo įsitikinęs, jog COVID-19 greitai bus pažabotas ir šalis grįš į normalaus gyvenimo vėžias: „Jeigu ir toliau aktyviai skiepysimės, netrukus mūsų sveikatos sistema vėl dirbs įprastu ritmu, o mūsų nevaržys karantinai, laisviau kvėpuos visa ekonomika.“
 
Vasarą Singapūro vyriausybė paskelbė ketinanti pereiti prie gyvenimo su COVID-19 strategijos, daugiausiai dėmesio skiriant protrūkiams grupėse, susibūrimuose stebėti ir gydyti, skiepų prieinamumui užtikrinti.
 
Neperšoko griovio...
Anksti pandemijos suvaldymu apsidžiaugusi Singapūro valdžia ėmėsi po truputį laisvinti gyvenimą ir vis atsisakyti tam tikrų ribojimų.
Deja, kasdien švelninant ribojimus vis labiau augo nauji COVID-19 užsikrėtusiųjų skaičiai, tiesa, ne drastiškai: kilimas buvo nuoseklus, tačiau gana nedidelis. Vis dėlto kai kurių ribojimų atšaukimą Singapūro valdžia nusprendė atidėti, tuo papiktindama šalies gyventojus, mat šie žadėta laisve taip ir negavo pasidžiaugti.
 
Rugpjūčio pabaigoje naujų COVID-19 užsikrėtimų skaičiai šovė į viršų. Rugsėjo pirmosiomis dienomis fiksuota po du šimtus ir daugiau naujų atvejų per diena, o rugsėjo 18-ąją naujų atvejų skaičius išaugo per tūkstantį. Ir tai yra didžiausias skaičius nuo pernai metų balandžio mėnesio.
Sekmadienį Singapūro ligoninėse buvo gydoma apie 900 COVID-19 užsikrėtusių pacientų, daugiau nei 100 jų prireikė deguonies terapijos, dar dalis atsidūrė reanimacijos skyriuose.

 
Skiepyti gydysis namie
Staigų naujų COVID-19 atvejų kilimą Singapūro valdžia pavadino pereinamuoju laikotarpiu mokantis susigyventi su virusu. Kitaip tariant, nuspręsta ne kovoti su naujomis atmainomis jas naikinant, o tiesiog išmokti gyventi naujoje realybėje.
„Mes pereiname prie naujo gyvenimo būdo su COVID-19. Taip, tai bus neaiški ir kupina posūkių kelionė, bet taip yra“, – nedaugžodžiavo Ong Ye Kung.

 
Valstybinėse šalies ligoninėse pacientų, sergančių koronavirusine infekcija, skaičius išaugęs, tačiau medikai tikina, jog net 98 proc. jų serga besimptome arba lengvai simptomine forma. Šalies medikai lengvai COVID-19 sergančius pacientus ragina kreiptis į šeimos gydytojus ir konsultuotis su jais, o ne plūsti į ligonines. Siekiama, kad pastarosios būtų kiek įmanoma atviresnės skubios ir planinės sveikatos priežiūros pagalbos teikimui. Tad jau savaitgalį šalies valdžia pranešė išplečianti galinčių nuo COVID-19 gydytis su šeimos gydytojo priežiūra namuose aprašą. Jame teigiama, jog pilnai nuo koronavirusinės infekcijos vakcinuoti pacientai, patenkantys į 12-69 metų amžiaus grupę, jausdami lengvus ligos simptomus turėtų gydytis namuose.
 
Kol kas Singapūro medikai jokio palengvėjimo nejaučia, sako esantys ant išsekimo ribos. „Medicinos darbuotojai itin išsekę. Mes buvome ištvermingi ilgai, tačiau kažkada visa tai turi baigtis“, – sako gydytojas Ong Eu Jin Roy ir priduria, jog 5,7 mln. gyventojų turinti šalis dar tikrai nepasiekė ribos, kai virusas tampa visiems aiškus ir įprastas.
 
Singapūro valdžia siekia, kad COVID-19 ilgainiui būtų suprantamas kaip sezoninis gripas, tačiau vis tiek reikalauja laikytis saugumo taisyklių: laikytis atstumo, dirbti ir mokytis nuotoliniu būdu, susilaikyti nuo nebūtinų kelionių bei riboja turistų patekimą į šalį.
 
Prie šių taisyklių šalies gyventojai pratę nuo 2003-aisiais metais siautusio SARS ir jų nepažeidinėja, neieško trumpesnių kelių ir patys nėra nusiteikę sukčiauti. „Singapūro patirtis parodė, jog neužtenka valdžios indėlio kovoje su epidemijomis ar pandemijos, tam reikia bendro visuomenės noro ir vieningų pastangų“, – įsitikinęs Singapūro vadybos universiteto teisės docentas Eugene Tan.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris