Rusišką „va bank“ suėdė pelės

Aneta Vaitkienė
2022-06-27
„Iš viso banko!“ – šūktelėjo kažkada kažkoks lošėjas prancūziškai, o pasaulis nusičiupo šią frazę ir pradėjo naudoti ją, nubrėždamas rizikingą visų esamų resursų metimą siekiant žūtbūt išlošti. Kažką panašaus šiuo metu mato ir pasaulio ekspertai, stebėdami karo veiksmus Ukrainoje.
Rusišką „va bank“ suėdė pelės
28 tūkst. rusijos tankų, išimtų iš rezervo, techninės priežiūros dirbtuvėse greitai parengtų kariauti ir išmestų į kovos lauką, – įspūdingas skaičius. Bet, ISW vertinimu, paremtu palydovinėmis nuotraukomis, visi šie rezervo tankai saugomi atvirame visiems orams lauke. Todėl analitikai mano, kad „šie tankai iš esmės yra „popieriniai“.

Tankų statistika rodo tendenciją
Šiuo metu rusijos federacijos kariuomenėje, Tarptautinio karo tyrimų instituto (ISW) teigimu, iš viso užregistruota 3330 kovinėje parengtyje esančių tankų: 650 senesnių T-72, 1770 modernizuotų T-72-B-3, 360 senesnių T-80, 190 naujausios modernizacijos Raudonąja aikšte per paradus važinėjančių T-80-BVM bei 360 šiuolaikiškiausių T-90. „Verta pastebėti, – teigia ISW analitikai, – kad rusijos federacija per 30 gyvavimo metų beveik negamino naujų tankų. Naujas yra tik T-90 modelis, kurio pagaminta vos 450 vienetų. Visi kiti modeliai – dar sovietiniai, kurių apie du tūkstančius buvo modernizuota.“
 
2840 visų šių tankų yra sausumos pajėgose, ir ginkluotosios Ukrainos pajėgos teigia jau likvidavusios arba atėmusios 1400 – tai sudaro pusę. Lyg ir galima būtų pradėti džiūgauti, kad rusijai teliko tik šiek tiek daugiau nei pusė tankų atsargų. Tačiau neskubėkite: šalis agresorė, ISW duomenimis, turi didelius rezervinius užkaborius. Jie yra dviejų lygių: pirmasis šiek tiek naujesnis, antrasis – vadinamojo ypač ilgo saugojimo, senosios sovietinės atsargos. Ir šiemet šiuose rezervuose buvo priskaičiuota atitinkamai 10 090 (iš jų 7000 vnt. T-72, 3000 vnt. T-80 ir 90 vnt. – T-90) bei 18 000 vienetų (T-55, T-62, T-64, T-72 ir T-80).
 

„Galimai, – spėja ISW analitikai, – rusijos tankų rezervo kiekiai bei sudėtis gali būti proporcingi ir kitai ginkluotei, tarkim, sviediniams ar raketoms. Yra duomenų, kad išnaudojusi beveik visas naująsias didelio tikslumo raketas rusija pereina prie sovietinio paveldo ir čia. Ko jau ko, o sovietinio paveldo raketų ji turi sočiai. Klausimas tik, kiek jos dar gyvos...“
 
Apšaudant Ukrainą sovietiniu paveldu pataikymų tikriausiai bus mažiau, o ir ne kiekvienas sviedinys detonuos. Deja, tai neguodžia, mat netikslus pataikymas visiškai nereiškia mažiau žuvusių civilių, greičiau atvirkščiai.
 
Bet yra vienas „bet“
28 tūkst. tankų, išimtų iš rezervo, techninės priežiūros dirbtuvėse greitai parengtų kariauti ir išmestų į kovos lauką, – įspūdingas skaičius. Bet yra vienas „bet“. ISW vertinimu, paremtu palydovinėmis nuotraukomis (kurių, beje, jau galima rasti ir viešoje prieigoje, mat „Google maps“ nustojo slėpti karinius rusijos objektus), visi šie rezervo tankai saugomi atvirame visiems orams lauke, keltuvu tankiai sustatyti į eiles taip, kad tarp jų net ne visada įmanoma praeiti. ISW analitikai mano, kad „šie tankai iš esmės yra „popieriniai“: nomenklatūroje jie įregistruoti, o fiziškai per dešimtmečius nepriežiūros iš jų likęs tik pavadinimas“.
 
Palydovinėse nuotraukose taip pat galima pamatyti, jog kai kurios saugojimo vietos yra tuščios. ISW analitikai daro prielaidą: galbūt kaip tik šiuo metu rusijos federacijos ginkluotųjų pajėgų inžinieriai tikrina šiuos ilgam saugojimui pastatytus tankus ir, radę kurį nors daugiau mažiau tinkantį, jį paima atsarginėms dalims arba atnaujinti.
 
Pasidarbuoja pelės
„Iš ilgalaikio saugojimo ištrauktą tanką paversti vėl veikiančiu ir galinčiu kovoti, – perspėja Ukrainos atsargos pulkininkas, karo analitikas Oleg Ždanov, – trunka tikrai ilgiau nei 6-8 valandas, kaip numato iškonservavimo technologinis aprašas. Teoriškai, įstačius akumuliatorių, pravalius kuro sistemą ir prapūtus balionus suspaustu oru, jis turėtų užsivesti. Deja, pamirštame pagrindinį atvirame lauke laikomos technikos priešą – lauko peles. Jos dievina graužti šarvuotoje technikoje nutiestų elektros kabelių izoliaciją. Ir jau kai pelės pakliūva į tanką ar šarvuotį, amen – šita mašina niekur nevažiuos, visi laidai, jungtys apgraužtos. Pirmąją sekundę paleidus jais įtampą įvyksta trumpas jungimas, po kurio telieka tik keisti visą elektros įrangą.“
 

Tokį lauko pelių pomėgį pastebėjo vokiečių kariuomenės inžinieriai dar Antrojo pasaulinio karo metais. Aplinkraštyje jie rašė: „Rytų fronto tankų divizijos, ilgesnį laiką pastovėjusios ir vėliau gavusios įsakymą judėti į priekį, atrado, kad tik trečdalis jų technikos išsaugojo formą. Pelės prasiskverbė į cisternas per technines angas ir nugraužė variklių elektros laidus“. Štabo pareigūnas, turintis humoro jausmą, pakomentavo šį dokumentą žodžiais: „Rusų pelės!!!!“
 
Remdamasis palydovinėmis nuotraukomis ir sena gera istorine patirtimi, ISW išsako prielaidą, kad kiekvieną šarvuotosios technikos vienetą iš pradžių gali tekti pervežti kapitaliniam remontui, ir tik vėliau bandyti priversti jį važiuoti ir šaudyti.
 
Krapšto iš užkaborių
„rusija eina „va bank“, – praėjusią savaitę išsakė įsitikinimą Ukrainos atsargos pulkininkas. – Ji priėmė politinį sprendimą eiti iki galo, todėl dabar iš užkaborių trauks viską, kas gali važiuoti ir šaudyti. Būtent toks nurodymas dabar keliauja po rusijos federacijos karinių pajėgų dalinius: formuoti taktines bataliono grupes (BTG) iš trečiųjų pulko dalių.“

 
Trečioji pulko dalis – tai toks irgi sovietinis paveldas. Pirmoji dalis kiekviename pulke paprastai būna parodomoji, ji geriausiai paruošta ir ekipuota, tarnauja visiems pavyzdžiu. Antroji dalis – pakaitinė pirmajai, iš kurios kaip iš rezervo paimami trūkstami pirmajai kadriniai ar techniniai resursai. Ji taip pat daugiau mažiau techniškai aprūpinta ir visa technika daugmaž veikianti. „O trečioji, – paniekinamai nusišypso O.Ždanov, – tai, ko niekam negalima ir nereikia rodyti. Tai visa nepataisoma pulko technika, minimalūs kadrai, ir trečioji dalis niekada niekur nedalyvauja, išskyrus nebent budėjimus kareivinėse.“ Priimta, kad pulkas į karo veiksmus siunčia pirmąsias dvi dalis, dabar gi nuspręsta iškrutinti ir trečiąsias.
 
„O tai greičiausiai susiję su tuo, kad rusija, pradėjusi karinės technikos iškonservavimą ilgalaikio saugojimo aikštelėse, – daro prielaidą ekspertas, – susidūrė su jos techninės būklės problema. Ir aš tiesiog privalau pasakyti: tegyvuoja lauko pelės!“
 
Tegyvuoja lauko pelės!
Kad karinė technika, iškonservuota iš ilgalaikio saugojimo, gebėtų keliauti į karo lauką ir vykdyti karines funkcijas, ją, panašu, reikia ne tiek mažumėlę paremontuoti, kaip planuota, bet remontuoti kapitaliai. Ir tik paskui šiuos tankus modernizuoti. „Matyt, susidūrę su karinės technikos, užkonservuotos ilgalaikiam saugojimui, techninės būklės problema, – spėja O.Ždanov, – jie grįžo į karinius dalinius tikėdamiesi, kad ten ta technika, kuri dar užsilikusi trečiųjų pulko dalių boksuose, bus šiek tiek geresnė.“
 
Ekspertai įvardija būsimo operatyvinio rezervo apimtis – apie 40 bataliono taktinių grupių, kurias gali pavykti šitokiu būdu suformuoti.
„Taip, iš pirmojo žvilgsnio karinės technikos rezervo dydis gali šokiruoti, – reziumuoja pabaigai karo ekspertas, – tačiau, panašu, jos techninė būklė, mūsų laimei, visai prasta. Ir dar sykį: tegyvuoja lauko pelės, tegyvuoja atmosferos krituliai!“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris