R.Marchandas: „Ir sulaukęs šimto penkerių metų gali važiuoti dviračiu“

Domantė Juknonytė
2017-01-12
Nors Robertui Marchandui 105-eri, jis nepaliauja siekti dviračių sporto rekordų, rašo CNN.
R.Marchandas: „Ir sulaukęs šimto penkerių metų gali važiuoti dviračiu“
Pasaulio rekordą pasiekęs 105-erių Robertas Marchandas kol kas nekalba apie ateities planus, tačiau jo asmeninis treneris teigia nesistebėsiąs, jei senjoras ir toliau dalyvaus dviračių lenktynėse.

Dar kartą pirmas pasaulyje
Prancūzijoje, Sen Kventino miesto velodrome sausio 4 dieną į dviračių lenktynes susirinkę šimtai žmonių sveikino naują pasaulio rekordininką. Valandos trukmės važiavimo treku rungtyje, skirtoje vyresniems nei 105-erių metų dviratininkams, prancūzas R.Marchandas numynė beveik 23 kilometrus. Tiesa, atskira rungtis tokio amžiaus dviratininkams įregistruota būtent R.Marchando garbei. Taip siekiama pagerbti jo šlovingą karjerą ir pergales.
 
Ilgaamžis senjoras per pastaruosius penkerius metus dviračių sporte užfiksavo net tris pasaulio rekordus. 2012 metais per valandą numynęs 24 kilometrus R.Marchandas pasiekė pirmąjį rekordą vyresnių nei 100 metų amžiaus grupėje. Po dvejų metų šį rezultatą pagerino, numindamas beveik 27 kilometrus.
 
Nepaisant to, jog šiais metais Robertas dviratį mynė ne taip sparčiai, jo rezultatas vis tiek fiksuojamas kaip naujasis pasaulio rekordas, nes daugiau joks tokio garbaus amžiaus žmogus nesugebėjo to padaryti.
„Nepastebėjau ženklo, rodančio, kad važiuoti liko dešimt minučių. Kitaip būčiau dviratį mynęs stipriau, finišavęs greičiau“, - šiųmetį pasirodymą komentavo rekordininkas.
 
Jau mėnesį vegetaras

Žurnalistų po lenktynių kalbintas prancūzas nevengė ironizuoti: „Aš nepavargęs. Galvojau, kad skaudės kojas, tačiau taip nėra. Na, skauda rankas – tačiau juk turi ką nors skaudėti.“
Ilgaamžis teigė, kad kitose lenktynėse tikįs sulaukti varžovo. Tiesa, prieš pat šių metų pasirodymą, senjoras buvo perspėtas medikų, kad dabartinė jo fizinė būklė nebėra labai gera.
 
Lilio universiteto psichologė ir fiziologijos profesorė Veronique Billat leidiniui „Associated Press“ pasakojo, jog ilgaamžis neseniai nusprendė atsisakyti mėsos: „Robertą šokiravo pranešimai apie žiaurų elgesį su gyvūnais, todėl pastarąjį mėnesį jis nevalgė mėsos.“ Anot profesorės, tai turėjo įtakos, jog šiais metais prancūzas dviratį mynė lėčiau.
 
Nepastebėtas talentas
Leidinys „Associated Press“ skelbia, jog R.Marchandas gimė 1911 metais šiaurės Prancūzijos mieste Amjene. Dviračių sportu jis užsiiminėjo iki 22-ejų, kol treneris pasakė, jog R.Marchandas dėl kūno sudėjimo vargu ar kada taps čempionu. 152 centimetrų Robertas tesveria 52 kilogramus. Akivaizdu, jog treneris klydo – Robertas tą įrodė praėjus bene amžiui.
 
Prancūzijoje dirbęs gaisrininku prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, R.Marchandas išvyko į Venesuelą, kur iki pat 1950-ųjų dirbo sunkvežimio darbuotoju. Vėliau persikėlęs į Kanadą trumpai dirbo medkirčiu galiausiai grįžo į gimtinę. Gyvendamas Prancūzijoje būsimasis pasaulio rekordininkas dar negalėjo skirti laiko sportui – kad turėtų, už ką gyventi, vyras dirbo įvairiausius darbus.
 
Pragyvenęs du pasaulinius karus R.Marchandas į dviračių sportą grįžo sulaukęs 68-erių: keletą kartų jis įveikė atstumą nuo Bordo miesto iki Paryžiaus ir atgal, o 1992 m., būdamas 81-erių, nepailstantis prancūzas numynė nuo Maskvos iki Paryžiaus.
 
Išskirtinė sveikata
„CNN Sport“ kalbinta V.Billat teigė, jog ilgaamžio širdies sveikatos būklė išskirtinė. „Jo maksimalus deguonies suvartojimo rodmuo kaip dvigubai jaunesnio, nesportuojančio vyro“, - senjoro aerobinio pajėgumo testo (leidžiančio įvertinti žmogaus ištvermę) rezultatus analizavo profesorė.
 
Savo ruožtu asmeninis R.Marchando treneris Gerardas Mistleris teigia, jog senolio ilgaamžiškumo paslaptis – sveika gyvensena: „Jis valgo daug vaisių ir daržovių, nerūko, kartais išgeria vyno ir kasdien sportuoja. Tiesa, niekada nepersistengia, miegoti eina devintą valandą vakare, keliasi ryte šeštą.“
Panašu, kad senolis nejaučia metų naštos. Kas rytą 10 minučių jis skiria ritminės gimnastikos pratimams ir dviračio minimui, kasdien lankosi turguje ir pats gamina sau maistą.
 
„Skaitymas jam padeda išlaikyti šviesų protą, be to, jis nežiūri televizijos, išskyrus dviračių lenktynes „Tour de France“,“ - patikina G.Mistleris. Roberto psichologe dirbanti V.Billat priduria, kad prancūzas yra socialistinio žurnalo „L‘Humanite“ skaitytojas, taip pat domisi sporto ir mitybos knygomis.

 
Gyvena vienas, bet vienišas nėra
Kas mėnesį gaudamas 900 eurų pensiją, šiuo metu Robertas gyvena nedideliame name Paryžiaus priemiestyje. Nors gyvena vienas, V.Billat, analizuojanti sportininko gyvenseną ir laimėjimus nuo 2012-ųjų, teigia, kad „optimizmas, juokas ir draugai jam suteikia prasmę gyventi“. Pasak psichologės, jis keletą kartų per savaitę važinėja dviračiu su draugais. „Turbūt tai ir yra jo paslaptis – jis nėra vienišas“, - sako specialistė.
 
R.Marchandas kol kas nekalba apie ateities planus, tačiau jo asmeninis treneris teigia nesistebėsiąs, jei senjoras ir toliau dalyvaus dviračių lenktynėse. „Jei Robertas pasakys, kad nori pagerinti rekordą, aš jam padėsiu“, - tvirtina G.Mistleris ir pabrėžia, jog senolio valia ir užsispyrimas – pavyzdys visiems žmonėms. 
 
Pats R.Marchandas prieš šių metų pasirodymą sakė nesiekiantis pagerinti rekordo: „Esu čia tam, kad įrodyčiau, jog ir sulaukęs šimto penkerių metų gali važiuoti dviračiu.“

 
Šimtmečio sulaukusios sportininkės


Pernai 105-erių sukaktį atšventusi anglė Eileen Ash, 1937 metais debiutavo nacionalinėje moterų kriketo komandoje varžybose Londone. Už gimtinę moteris žaidė iki 1949 metų. Dabar Anglijoje Norvičo mieste gyvenanti ilgaamžė teigia, jog nesijaučia sena. Ji leidžia laiką užsiimdama joga ir vairuodama geltonąjį automobilį, kurį vadina „antrąja gyvenimo meile po kriketo“.

 


Šuolininkė į aukštį Margaret „Gretel“ Lambert pernai šventė 102-ąjį gimtadienį. Žydų kilmės lengvaatletė buvo pakviesta Adolfo Hitlerio prisijungti prie Olimpinės komandos, kur jaunoji Margaret Bergmann (tada dar neištekėjusi) pademonstravo rekordinį šuolį į aukštį. Tačiau po dvejų metų treniravimosi komandoje, diktatorius uždraudė Margaret dalyvauti Berlyno olimpinėse žaidynėse dėl jos žydiškos kilmės. Dabar Niujorke gyvenanti moteris juda vaikštynės pagalba, tačiau nepraranda humoro jausmo ir optimizmo. 2015-aisiais „News Day“ paklausta, kokie jos kitų metų planai, Margaret pajuokavo svajojanti ištekėti. 
Prancūzė Jacqueline Vaudecrane 2016-ųjų lapkritį šventė 103-ąjį gimtadienį. Moterų pavienio čiuožimo rungtyse dalyvavusi Jacqueline, Prancūzijos dailiojo čiuožimo čempionatuose 1937 ir 1938 metais iškovojo pirmąsias vietas. Baigusi sportininkės karjerą, moteris tapo trenere; tarp jos mokinių – ir olimpinis medalininkas Patrickas Péra.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica