Rezidentai Anglijoje vėl išėjo į gatves
Aigustė Tavoraitė
2016-04-07
Užsitęsę ginčai su šalies vyriausybe dėl darbo sutarčių tūkstančius Anglijos rezidentų jau ketvirtą kartą šiais metais vėl išvedė į gatves. Vakar, trečiadienį, ryte prasidėjusiu 48 valandas truksiančiu streiku gydytojai siekia išsikovoti juos tenkinančias darbo sąlygas ir užmokestį.
„Visa atsakomybė dabar gula ant Vyriausybės pečių. Ji turėtų pradėti klausytis ir atnaujinti derybas dėl tinkamą jaunojo gydytojo užmokestį garantuosiančios sutarties. Nuo to priklauso tiek pacientų priežiūra, tiek visos Nacionalinės sveikatos tarnybos ateitis“, - teigė Britanijos medicinos asociacijos jaunųjų gydytojų komiteto pirmininkas dr. Johannas Malawana.
Sustabdė operacijas
Dėl streiko yra atidėta daugiau nei 5 tūkst. operacijų ir kitų medicininių procedūrų, gydytojai žada teikti tik skubiąją medicinos pagalbą. Iš viso dėl susiklosčiusios situacijos per pastaruosius mėnesius sustabdytų gydymų skaičius jau perkopė 24 tūkstančius.
Gydytojams atstovaujanti Britanijos medicinos asociacija (angl.
British Medical Association, BMA) teigia, kad Vyriausybė, pareikšdama, jog jaunieji gydytojai nepateisina pasitikėjimo, ir atmesdama tolesnes derybas su organizacija, kito pasirinkimo jiems nepaliko.
BMA prieštarauja Vyriausybės planuojamai teikti naujai sutarčiai. Asociacija reikalauja, kad šalies vyriausybė už gydytojų rezidentų darbą savaitgaliais ir viršvalandžius mokėtų 50 proc. priedą, tačiau ši pasirengusi mokėti tik 30 proc. dydžio priedą už darbo dienų viršvalandžius (darbą po 17.00 valandos), tačiau nesirengia didinti gydytojams rezidentams jau skirto finansavimo.
Jaunieji gydytojai taip pat nesutinka ir su kitais sutarties terminais, ginčijasi dėl rezidentų darbo krūvio paskirstymo (darbo valandų priežiūros, poilsio dienų tarp budėjimo pamainų ir kitų darbo sąlygų) bei ragina tęsti derybas.
Imsis teisinių priemonių
BMA jaunųjų gydytojų komiteto pirmininkas dr. Johannas Malawana sako apgailestaująs, kad dėl tokių veiksmų kyla nepatogumų pacientams, tačiau yra įsitikinęs, kad pastarosios sutarties sąlygos neleis teikti kokybiškų paslaugų daug ilgesnį laiką.
„Mes siekiame visiems jauniesiems gydytojams teisingos sutarties, kuri leistų jiems jaustis vertinamiems ir motyvuotų. Visa atsakomybė dabar gula ant Vyriausybės pečių. Ji turėtų pradėti klausytis ir atnaujinti derybas dėl tinkamą jaunojo gydytojo užmokestį garantuosiančios sutarties. Nuo to priklauso tiek pacientų priežiūra, tiek visos Nacionalinės sveikatos tarnybos ateitis“, - teigė J.Malawana.
Asociacija ruošiasi imtis teisinių priemonių užginčijant sutarties skyrimo teisėtumą.
Savo ruožtu Nacionalinės sveikatos tarnyba (angl.
National Health Service, NHS) apgailestauja, kad derybos buvo sutrikdytos. „Dėl tokių pasikartojančių veiksmų tūkstančiai pacientų negali gauti reikiamo gydymo. O pacientų sauga ir priežiūra visuomet yra mūsų prioritetas, tad yra daroma viskas, kad skubioji pagalba gyventojams būtų užtikrinta“, – kalbėjo Nacionalinės sveikatos tarnybos Anglijos regiono direktorė dr. Anne Rainsberry.
Ji pridūrė, kad po keturių dienų Velykinės pertraukos tai bus sudėtingas metas, ypač antrąją dieną: „Todėl mes turime sutelkti pastangas ir dėmesį, atidžiai sekti įvykius ir būti tikri, kad galėsime reaguoti į bet kokį augantį spaudimą.“
Žada nenusileisti
Naujosios sutarties darbo sąlygos turėtų įsigalioti nuo šių metų vasaros, tačiau jaunieji gydytojai toliau ketina nenusileisti. Savo pozicijų keisti neketina ir šalies Vyriausybė, pasak kurios, ji jau anksčiau šiais metais yra pasiūliusi medikams kompromisines susitarimo sąlygas.
Jei gydytojams nepavyks rasti bendro sutarimo su Vyriausybe, kitas planuojamas gydytojų rezidentų streikas įvyks balandžio 26–27 dieną ir tęsis nuo 8.00 iki 17.00 valandos.
Komentuoti: