PSO rinks naują vadovą

Nerijus Bliujus
2017-04-06
Gegužę Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rinks naują generalinį direktorių. Ir šis sprendimas gali nulemti daugiau nei 100 milijono žmonių sveikatą įvairiose besivystančiose šalyse.
PSO rinks naują vadovą
Šiuo metu į PSO generalinio vadovo vietą pretenduoja trys kandidatai: (iš kairės) dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus (52), maliarijos ligų ekspertas bei buvęs Etiopijos sveikatos apsaugos ministras; dr. David Nabarro (67), britų gydytojas, vienas iš aktyviausių Jungtinių Tautų narių reaguojant į įvairius ligos proveržius; dr. Sania Nishtar (54), kardiologė ir buvusi Pakistano ministrė pirmininkė, kurios specializacija nutukimai bei širdies ligos.

Rinks balsų dauguma
Pirmą kartą organizacijos gyvavimo istorijoje vadovas bus išrinktas balsavimo būdu, kuriame dalyvaus visi jos nariai. Kiekvienas šalies atstovas turės po vieną balsą. Renkant naują generalinį direktorių siekiama susigrąžinti institucijos skaidrumą. Kadangi dabartinė PSO vadovė dr. Margaret Chan, kuri organizaciją valdo nuo 2006 metų, yra įtariama kyšininkavimu. 
 
Šiuo metu į PSO generalinio vadovo vietą pretenduoja trys kandidatai: dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus (52), maliarijos ligų ekspertas bei buvęs Etiopijos sveikatos apsaugos ministras; dr. David Nabarro (67), britų gydytojas, vienas iš aktyviausių Jungtinių Tautų narių reaguojant į įvairius ligos proveržius; dr. Sania Nishtar (54), kardiologė ir buvusi Pakistano ministrė pirmininkė, kurios specializacija nutukimai bei širdies ligos.

 
Trys kandidatai
Didelė dalis pasaulio medicinos ekspertų mano, kad tikroji kova dėl PSO vadovo vietos vyks tarp dr. Nabarro ir dr. Tedros. Medicinos ekspertas iš Afrikos yra puikiai pažįstamas didžiosioms valstybėms donorėms. Britų gydytojas turi pritarimą iš Afrikos sąjungos, kurioje yra penkiasdešimt penkios narės. Kas remia dr. Nishtar, kol kas nėra aišku.
 
Nors rinkimai įvyks tik gegužės mėnesį, jau dabar sklinda kalbos, jog Afrikos sąjungos atstovai tvirtai mano, kad atėjo metas PSO atiduoti į Afrikos rankas, kitaip tariant, vadovu turėtų tapti dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus. Visgi visi trys kandidatai aktyviai agituoja savo rinkiminėse kampanijose ir bando į savo pusę palenkti užsienio šalių sveikatos apsaugos ministrus. Ryškėja ir jų visų išsakoma bendra pozicija, kad svarbiausia yra organizacijos skaidrumas bei veiksmingumas. Jie taip pat norėtų, kad PSO turėtų didesnį biudžetą, kurį jie galėtų kontroliuoti.
 
Visus kandidatus ypač neramina tai, jog JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija kaip tik sieks sumažinti šį biudžetą. Kandidatai į PSO generalinio direktoriaus kėdę yra užsibrėžę atgaivinti agentūros pandemijos reagavimo pajėgumus. Taip pat jų tikslas sumažinti vaistų bei vakcinų kainas. Žinoma, didelis dėmesys bus skiriamas klimato atšilimo problemai bei asmeninei žmogaus sveikatai.
 
Auga abejingumas

Rinkimai vyks itin įtemptu metu, kadangi atsiranda vis daugiau šios organizacijos skeptikų. Kritikus neramina tai, kad šios Jungtinių tautų įstaigos darbuotojai gauna neapmokestinamus atlyginimus. Be to, kadangi PSO būstinė yra įsikūrusi Šveicarijoje, dažnai žiniasklaidos atstovai norėdami pasikalbėti su kuo nors iš organizacijos nesulaukia jokio atsakymo, nes šie vis teisinasi, kad: „šiuo metu čia pas mus Ženevoje yra pietūs.“
Vis dėlto neabejojama, kad tokia organizacija pasaulyje yra tiesiog būtina. Ypač tada, kai užklumpa netikėtų ligų proveržiai, kaip zikos virusas arba ebola.

 
Tarp kitko

Bendroji PSO strategija:
Mažinti sergamumą ir mirtingumą, ypač vargingai gyvenančiųjų ir socialiai neapsaugotųjų;
Kovoti su pagrindiniais ligų rizikos veiksniais;
Stiprinti sveikatos sistemas;
Paversti sveikatos stiprinimą pagrindiniu valstybių plėtros tikslu.
Pasaulio sveikatos organizacijos būstinė yra Ženevoje (Šveicarijoje). PSO šiuo metu priklauso 193 valstybės, tarp jų visos 185 Jungtinių Tautų narės. Lietuva tikrąja PSO nare tapo 1991 m. lapkričio 25 dieną. Ji kartu su kitomis 52 valstybėmis, JT narėmis, priklauso PSO Europos regiono biurui. Vienas iš strateginių PSO tikslų - užtikrinti geresnį sveikatos priežiūros technologijų, ypač medicinos priemonių prieinamumą, saugą, kokybę bei tinkamą ir efektyvų naudojimą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Po pandemijos – cukrinio diabeto šuolis?

  Gydytojai endokrinologai baiminasi, kad pandemija pagausins ir taip neretas pacientų, sergančių cukriniu diabetu, gretas. Ypač nerimaujama dėl karantino metu augančių užleistų ligos atvejų, kas gali sukelti itin sunkias komplikacijas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica