Pražudyti vaikus... pleistru

Saulė Smaleckaitė
2024-09-20
Vaikų apsinuodijimai vaistais vis dažnesnė problema, ypač dėl atsitiktinės prieigos prie stiprių vaistų, pavyzdžiui, fentanilio. Tai vienas stipriausių opioidų, kuris dažnai skiriamas lėtiniam skausmui malšinti.
Pražudyti vaikus... pleistru
Pastaraisiais metais piktnaudžiavimas opioidais tapo viena didžiausių sveikatos apsaugos problemų JAV ir Europos bei Azijos šalyse. Fentanilio, kuris yra skirtas tik stipriems skausmams gydyti, pleistrai tapo viena dažniausių perdozavimo priežasčių.

Fentanilio pleistrai veikia lėtai išskirdami vaistą pro odą į kraują. Pleistrai paprastai keičiami kas tris dienas. Taigi net ir panaudotas pleistras gali turėti pakankamai veiksmingosios medžiagos, jog sukeltų rimtus sveikatos sutrikimus ar net mirtį.
 
Kadangi toks pleistras išskiria vaistą pamažu, yra didelė rizika, jog vaikai gali netyčia turėti kontaktą su nauju ar panaudotu pleistru, nežinodami, kas tai yra. Maži vaikai gali manyti, kad pleistras yra lipdukas ar tvarstis, todėl gali jį prisiklijuoti ant odos ar net įsidėti į burną. Kadangi fentanilis yra stiprus opioidas, net mažas jo kiekis gali kritiškai paveikti mažų vaikų organizmą.
 
Plinta gatvėse
 
Pastaraisiais metais piktnaudžiavimas opioidais tapo viena didžiausių sveikatos apsaugos problemų JAV ir Europos bei Azijos šalyse. Fentanilio, kuris yra skirtas tik stipriems skausmams gydyti, pleistrai tapo viena dažniausių perdozavimo priežasčių. Mat gatvėse paplito nelegali prekyba fentaniliu ir kitais sintetiniais opioidais, kurie dažnai yra stipresni už heroiną ir kitus narkotikus.

 
Netinkamas fentanilio pleistrų naudojimas gali sukelti tokias pat tragiškas pasekmes kaip ir narkotikų vartojimas.
 
Kaip užtikrinti vaistų saugumą namuose:
 
Norint apsaugoti vaikus ir kitus šeimos narius nuo atsitiktinio fentanilio vaistų poveikio, būtina laikytis griežtų saugumo taisyklių:
 
Saugi vieta: Visus vaistus, įskaitant fentanilio pleistrus, būtina laikyti nepasiekiamoje ir užrakintoje vietoje, toli nuo vaikų akiračio. Saugos dėžutės arba spintelės su užraktu gali būti geriausias sprendimas.
 
Tinkamas ženklinimas: Visus vaistus reikia laikyti originaliose pakuotėse su aiškiai matomomis etiketėmis. Tai padės išvengti nesusipratimų, kai reikia naudoti arba išmesti vaistą.
 
Pleistrų tikrinimas: Pleistrai, tokie kaip fentanilio, turėtų būti reguliariai tikrinami, kad įsitikintumėte, jog jie saugiai prilipę prie odos ir nėra pavojaus, kad jie nukris arba atsiklijuos.
 
Pleistrų pašalinimas: Naudotus pleistrus reikia tinkamai išmesti iš karto po jų pakeitimo. Rekomenduojama sulenkti pleistrus per pusę, kad lipniosios pusės susiliptų, ir nuleisti juos į tualetą, taip užtikrinant, kad vaikai ar gyvūnai nesusilietų su jais.

 
Visuomenės informavimas: Tėvai ir globėjai turėtų būti informuoti apie opioidų pavojus ir tinkamą vaistų laikymo bei šalinimo tvarką. Mokyklos, vaikų darželiai ir kitos visuomenės organizacijos taip pat turėtų prisidėti prie informavimo apie saugų vaistų naudojimą bei jų priežiūrą.
 
Naloksonas – fentanilio priešnuodis
 
Naloksonas, plačiau žinomas kaip perdozavimo valdymo priemonė, gali būti gyvybiškai svarbus, jei atsitiktinai susiduriama su fentaniliu ar kitais opioidais. Naloksonas veikia greitai, stabdo opioidų poveikį ir atkuria kvėpavimą perdozavimo metu. Tiesa, net ir panaudojus naloksoną, būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus.
 

Svarbu, kad šeimos, kuriose vartojami opioidiniai vaistai, turėtų naloksono ir žinotų, kaip jį naudoti. Sveikatos priežiūros specialistai turėtų informuoti pacientus ir jų artimuosius apie naloksono svarbą, bei padėti jiems jo gauti. Be to, naloksonas turėtų būti laikomas lengvai pasiekiamoje vietoje, kad nelaimės atveju jis galėtų būti greitai panaudotas.
 
Poveikis vaikams
Nustatyti ankstyvus fentanilio poveikio simptomus mažiems vaikams gali būti sudėtinga, kadangi jie gali būti nepastebimi arba painiojami su įprastais nuovargio požymiais. Nepaisant to, yra keletas specifinių simptomų, kurie gali reikšti opioidų poveikį:
 
Mieguistumas arba sąmonės praradimas.
Kvėpavimo sunkumai arba sulėtėjęs kvėpavimas.
Veido, liežuvio ar gerklės patinimas.
Agitacija arba neįprastas elgesys.
Raumenų įtampa arba sunkumai judant
Jei pastebėjote bet kurį iš šių simptomų, būtina nedelsiant kviesti greitąją medicinos pagalbą ir, jei turite, naudoti naloksoną.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Z.Neniškienė: slaugos ligoninėje Šv. Kalėdų laukiama ypač

      Z.Neniškienė: slaugos ligoninėje Šv. Kalėdų laukiama ypač

      „Kvepianti eglutė ar bent jos šaka kiekvienoje palatoje tikrai pagerina nuotaiką“, – įsitikinusi Kupi&sca...
      K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

      K.Čeponytė: tikrai tenka panaktinėti prieš egzaminus

      Šiemet gabi Vilniaus universiteto vientisųjų medicinos studijų šešto kurso studentė Kamilė Čeponytė pelnė VU ...

      Budinti vaistinė


      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...
      Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

      Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

      Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...

      razinka


      Sveika šeima


      „Kelėdos“ – visokios, ir visos jos Kalėdos

      „Nors Lietuva tampa draugiškesnė autizmui, situacijų būna visokių. Esu patyrusi, kad vaikščiojant su sūnumi man itin piktai pasakė: „Kodėl jūs išvis einate iš namų?“,“ – pasakojo organizacijos „Draugiški autizmui“ bei autistiškų suaugusiųjų bendruomen...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Ugnies gėlių nebeliks (?)
      Henrikas Vaitiekūnas Ugnies gėlių nebeliks (?)
      Žaidžiantys pasitikėjimu
      Paulius Skruibis Žaidžiantys pasitikėjimu
      Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?
      Vilija Targamadzė Ar nepasiklydome tarp įtraukiojo ugdymo ir specialiųjų ugdymosi poreikių vaikų integracijos?

      Naujas numeris