Prancūzijoje – didžiausias per pastaruosius 20 metų juodligės protrūkis

BNS
2018-08-20
Prancūzijoje daugiau kaip 50 karvių, avių ir arklių nugaišo per didžiausią juodligės protrūkį šalyje, užfiksuotą per pastaruosius du dešimtmečius, o pareigūnai perspėjo, kad stinga vakcinos.
Prancūzijoje – didžiausias per pastaruosius 20 metų juodligės protrūkis
Juodlige susirgusios karvės išpunta, joms pasireiškia kraujavimas iš kūno angų. Gyvuliai dažniausiai nugaišta greičiau kaip per parą.

Pietrytinio kalnuoto Aukštutinių Alpių regiono valdžia nurodė, kad liga, galinti užkrėsti ir žmones, o kai kuriais atvejai – būti mirtina, nuo birželio išplito 28 ūkiuose.
Juodlige dažniausiai užsikrečiama nuo šią ligą sukeliančių bakterijų sporų, galinčių išlikti žemėje dešimtmečius. Vienas iš užkrato šaltinių gali būti kritusių gyvulių gaišenos.
Prancūzijos veterinarams sunkiai sekasi suvaldyti protrūkį, nes vakciną gaminanti Ispanijos laboratorija rugpjūtį užsidarė vasaros atostogų.
 

„Valstybė tariasi su partneriais Europoje dėl vakcinos prieinamumo ir įsigijimo“ iš kitų šalių, kurios gali būti sukaupusios atsargų, sekmadienį sakė aukšto rango regiono pareigūnė Agnes Chavanon.
Atvejai, kai juodlige užsikrečia žmonės, yra „itin reti“, sakė regiono sveikatos apsaugos agentūros ARS gydytoja Christine Ortmans.
Per dabartinį protrūkį kol kas jokių žmonių užsikrėtimo atvejų neužfiksuota, pabrėžė ji.
Dažniausia juodligės atmaina, ant odos sukelianti opas, retai būna mirtina, jeigu gydoma antibiotikais.
Tačiau ligos sukėlėjai Bacillus anthracis gamina stiprius nuodus ir anksčiau buvo naudojami kaip biologinis ginklas.
 
Labiausiai pagarsėjusi atakų virtinė kurstė baimę Jungtinėse Valstijose 2001 metais, praėjus savaitei po Rugsėjo 11-osios teroro atakų. Tąsyk buvo išsiuntinėta laiškų su ligos sukėlėjų sporomis.
Per šias atakas mirė penki žmonės, o dar 17 susirgo. Galiausiai vienam biologinių ginklų ekspertui buvo iškelti kaltinimai, bet jis nusižudė.

Aukštutinių Alpių administracijos aukšto rangos pareigūnas Serge'as Cavalli sakė, kad protrūkio apimtuose regiono ūkiuose galvijai skiepijami.
Paveiktiems ūkiams mažiausiai 21 dieną buvo uždrausta tiekti maisto produktus, kol fermos bus dezinfekuotos, o paskiepytiems gyvuliams išsivystys imunitetas.
 
Visas ūkiuose primelžiamas pienas turi būti pasterizuojamas ir tuomet sunaikinamas.
Vėliausias juodligės protrūkis Prancūzijoje įvyko 2008 metais. Tąsyk liga išplito 23 ūkiuose, daugiausiai rytiniame Du departamente.
Dabartinio protrūkio pirmasis užsikrėtimo atvejis nustatytas birželio 28 dieną Mongardeno kaime. Ten nugaišo šešios karvės, dar 12 užsikrėtė.
Juodlige susirgusios karvės išpunta, joms pasireiškia kraujavimas iš kūno angų. Gyvuliai dažniausiai nugaišta greičiau kaip per parą.
 
Ši liga gana reta, nors nuo 1999 metų Prancūzijos ūkiuose užfiksuota daugiau kaip 100 užsikrėtimo atvejų. Paprastai protrūkiai įvyksta karštomis vasaromis po smarkių liūčių laikotarpių.
ARS nurodė, kad Aukštutinėse Alpėse 103 žmonės laikomi galėjusiais turėti kontaktą su užsikrėtusiais gyvuliais. Dauguma jų yra ūkininkai, veterinarai arba skerdyklų darbuotojai.
Pusei jų buvo skirta prevencinė antibiotikų terapija, sakė pareigūnai.
 
BNS

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica