Politinės batalijos dėl mitybos

Eimantas Šaulitis
2019-08-05
Kanados Vyriausybė siekia įgyvendinti vadinamąją sveikos mitybos strategiją - seriją įstatyminių iniciatyvų, kuriomis tikimasi paskatinti žmones rinktis sveikesnį maistą. Tačiau politikų planai susikirto su lobistų siekiais.
Politinės batalijos dėl mitybos
Ne viena kanadiečių karta užaugo su vaivorykštės plakatu ant klasės sienos. Ant jos spalvotų linijų buvo išdėstyti pagrindinių maisto grupių produktai, o spalvos storis kartu nurodė dalį, kurią racione sudaro nupiešti produktai. Vaivorykštės modelis, nors ir atpažįstamas tarp kanadiečių, menkai paveikus.

Pritrūksta laiko
Šiuo metu ant plauko kabo svarbi Kanados valdančiųjų plano dalis. Senka laikas, per kurį būtina patvirtinti taisykles, reglamentuojančias maisto pakuočių žymėjimą. Simboliai įspėtų vartotojus apie tai, kad produkte gausu druskos, cukraus arba sočiųjų riebalų. Politikų netenkina dabar pateikiama maistingumo lentelė. Vyriausybė įsitikinusi, kad lengviau suprantamas žymėjimas padėtų žmonėms lengviau susigaudyti, kurie maisto gaminiai nėra sveiki. Tada jie esą priimtų sveikatai naudingus mitybos sprendimus.
 
Vyriausybė taip pat siūlo apriboti kompanijų galimybes reklamuoti nesveiką maistą (pavyzdžiui, picą, mėsainius ar saldžius sausus pusryčius). Tiesa, pilnas nesveikų produktų sąrašas būtų sudaromas tik po įstatymo priėmimo. Visgi šią vasarą įstatymas Senate nebuvo patvirtintas. Dokumento šalininkai teigė, kad daug reklamų yra nukreipta konkrečiai į vaikus. Jie įsitikinę, kad užkardžius tikslinę reklamą sumažėtų sveikatai žalingo maisto suvartojimas tarp paauglių. Tuo metu įstatymo oponentai prieštaravo, kad nederėtų maisto produktams klijuoti etiketės „nesveika“.

 
Pastebėta, kad šitaip dalis šalies užsienio eksporto pačios Vyriausybės būtų laikoma nesveiku. Senatorė Pamela Wallin teigė, kad tai būtų didžiulė problema 65 tūkst. Kanadoje veikiančių javų augintojų ir dar didesnei pieno produktų pramonei. Su lėtinių ligų paplitimų kovojančios organizacijos vadovas Manuelis Arango mano, kad Vyriausybės pasiūlymai stringa dėl didžiųjų kompanijų lobizmo. Vis dėlto verslininkams sunkiau sekėsi primesti savo valią naujojo Kanados maisto gido kūrėjams. Jis akivaizdžiai nepalankus daliai tradicinės maisto pramonės.
 

L.S. skaičius
12
- tiek proc. vaikų Kanadoje yra nutukę.

 
Propaguoja veganizmą?
Šiemet Vyriausybės pristatytame maisto gide siūloma baltymų šaltiniu pasirinkti augalinę dietą: pupeles, lęšius ir riešutus. Iki tol daugiau baltymų rekomenduota pasisavinti iš gyvulinės kilmės produktų: pieno, mėsos ir paukštienos. Rekomendacijomis tikimasi padidinti skaidulinio maisto, sumažinti apdorotos mėsos ir riebalų suvartojimą. Tai turėtų sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų, storosios žarnos vėžio bei antro tipo diabeto riziką.
 
Gido kūrėjai pabrėžia, kad jų mitybos gairės ne tik sveikesnės žmogui, bet ir draugiškesnės aplinkai. Gide taip pat siūloma rinktis visadalių grūdų produktus vietoje rafinuotų, didelis dėmesys skiriamas daug cukraus turintiems gaiviesiems gėrimams. Todėl skatinama vartoti vandenį, augalinius gėrimus, kavą bei arbatą. Daugeliui į akis krinta tai, kad mažesnis dėmesys skiriamas pienui, kuris anksčiau buvo priskiriamas atskirai produktų grupei. Maisto korporacijos reagavo įvairiai. „Danone“ kompanija paskelbė planuojanti gerokai praplėsti augalinės kilmės produktų asortimentą investuodama į kokosų vandenį ir augalinį pieną. Visgi dauguma suinteresuotų grupių pasirinko ne prisitaikymo, o pasipriešinimo kelią. Pieno produktų asociacija internetinėje erdvėje ėmė platinti informaciją, kuria bandoma paneigti pieno pramonės žalą aplinkai.

 
Mitybos gidas įsuko politinių ginčų viesulą. Rinkimai jau spalį, tad politikai nesnaudžia. Opozicijoje esantys konservatoriai pliekia Vyriausybę. Esą ji propaguoja ne mokslu, o ideologija paremtą veganizmo ideologiją. „Pieno produktai, kuriuos žmonės vartojo tūkstantmečius, staiga buvo paskelbti nesveikais. Tai - absurdas“, – žurnalistams pyktį liejo konservatorių lyderis Andrew Scheer.
 
Vaivorykštė nebepaveiki
Ne viena kanadiečių karta užaugo su vaivorykštės plakatu ant klasės sienos. Ant jos spalvotų linijų buvo išdėstyti pagrindinių maisto grupių produktai, o spalvos storis kartu nurodė dalį, kurią racione sudaro nupiešti produktai. Vaivorykštės modelis, nors ir atpažįstamas tarp kanadiečių, menkai paveikus. Tyrimai parodė, kad didžioji dalis šalies gyventojų nesilaikė rekomendacijų. Žmonės vartoja per mažai vaisių, daržovių ir grūdinių kultūrų, o trečdalis kalorijų pasisavinama iš maisto, kuriame gausu riebalų, druskos ar cukraus.

 
Nors nemažai dietologų programą giria, specialistai kaltina jos rengėjus siauru požiūriu. Įspūdis toks, kad politikai supaprastina problemą. Tarsi žmonės nežino, koks maistas sveikas, o koks - ne, tad jiems tai išaiškinus visuomenė ims gyventi sveikai. Žmonės puikiai žino, kad pusfabrikačiai nėra sveika, tačiau jie neturi laiko ilgai trunkančiai maisto ruošai.

 
Tarp kitko
Pirmąsias mitybos rekomendacijas kanadiečiai išvydo 1942 m. „Oficialios maisto taisyklės“ turėjo subalansuoti kariaujančios valstybės gyventojų dietą. Kanadiečiams buvo rekomenduota sumažinta mitybos norma, tačiau taisyklėse jau tada buvo išskirtos penkios pagrindinės maisto grupės, o pienas buvo siūlomas kaip neatsiejama kasdienybės dalis. Suaugusiesiems tuomet siūlyta per dieną išgerti pusę litro pieno, o vaikams netgi daugiau. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris