Persodinta 3D ausis

Aneta Vaitkienė
2022-06-10
20-metė moteris, gimusi su maža ir nesuformuota dešine ausimi, gavo 3D technologijomis atspausdintą ausies implantą, pagamintą iš jos pačios ląstelių. Nepriklausomi ekspertai teigia, kad ši transplantacija – pirmoji sėkmingo šios technologijos klinikinio pritaikymo tyrimo dalis – yra stulbinama pažanga audinių inžinerijos srityje.
Persodinta 3D ausis
Pasak Kvinse (D.Britanija) įsikūrusios regeneracinės medicinos bendrovės „3DBio Therapeutics“ atstovų, naujoji dešinioji ausis buvo atspausdinta tiksliai pagal moters kairiąją.

Spausdina iš ląstelių
Pasak Kvinse (D.Britanija) įsikūrusios regeneracinės medicinos bendrovės „3DBio Therapeutics“ atstovų, naujoji dešinioji ausis buvo atspausdinta tiksliai pagal moters kairiąją. Persodinta kovo mėnesį naujoji ausis augs jau ant kūno: ji ir toliau regeneruos kremzlinį audinį, suteikdama jam natūralios ausies išvaizdą ir pojūtį, pranešė bendrovė. „Tai tikrai didelis dalykas“, – teigia Carnegie Mellon universiteto biomedicinos inžinerijos ir medžiagų mokslo bei inžinerijos profesorius Adamas Feinbergas. Daktaras Feinbergas, nesusijęs su „3DBio“, yra regeneracinės medicinos bendrovės „FluidForm“, taip pat naudojančios 3D spaudą, įkūrėjas. „Tai rodo, kad ši technologija yra jau labiau ne tiek apie „jei“, kiek apie „kada“, – sako jis.
 

Saugodama komercinę paslaptį, bendrovė viešai neatskleidė techninių proceso detalių, tačiau teigė, kad federalinės reguliavimo institucijos peržiūrėjo bandomąjį projektą ir nustatė griežtus gamybos standartus, o duomenys bus paskelbti medicinos žurnale, kai bus baigtas klinikinis tyrimas, kuriame iš viso dalyvauja 11 pacientų. Jis vis dar vyksta ir gali būti, kad transplantacijos gali nepavykti arba sukelti nenumatytų sveikatos komplikacijų. „Tačiau kadangi ląstelės gaminamos iš paties paciento audinių, naujosios ausies kūnas greičiausiai nebus atmestas“, – išsako viltį gydytojai ir bendrovės specialistai.
 
Vyksta daug bandymų
Sausio mėnesį Merilendo chirurgai persodino genetiškai modifikuotą kiaulės širdį širdies liga sergančiam 57 metų vyrui, pailgindami jo gyvenimą dviem mėnesiais. Mokslininkai taip pat kuria metodus, kaip pailginti donoro organų gyvenimą, kad jie nenueitų perniek. Antai, Šveicarijos gydytojai pranešė, kad pacientas, kažkada gavęs tris dienas konservuotas žmogaus kepenis, metams nuo operacijos praėjus vis dar buvo sveikas.
 
Bendrovė „United Therapeutics Corp.“, pateikusi genetiškai modifikuotą kiaulę širdies persodinimo procedūrai, taip pat eksperimentuoja su ląstelių 3D spauda, bandydama sukurti transplantacijai tinkamus plaučius, teigia jos atstovas. O Izraelio technologijos instituto mokslininkai rugsėjį pranešė, kad atspausdino kraujagyslių tinklą, praversiantį kraujo tiekimui į implantuotus audinius.

 
Įmonės anksčiau naudojo 3D spausdinimo technologiją gamindamos pagal užsakymą pritaikytas galūnes, pagamintas iš plastiko ir lengvųjų metalų. Tačiau ausies implantas, pagamintas iš nedidelio ląstelių gumulėlio, paimto iš netinkamos formos moters ausies, yra pirmasis žinomas 3D spausdinto implanto, pagaminto iš gyvų audinių, pavyzdys.
 
Didžiulės perspektyvos
Iš Meksikos kilusi pacientė gimė su vadinamąja mikrotija – retu apsigimimu, dėl kurio ausies kaklelis arba išorinė ausies dalis yra maža ir netinkamai suformuota (tai taip pat gali turėti įtakos ir klausiai šia ausimi). Bendrovės vadovai teigia, kad atlikus daugiau tyrimų, šią technologiją būtų galima panaudoti daugybei kitų pakaitinių kūno dalių, įskaitant stuburo diskus, nosis, kelio meniskus ir rekonstrukcinį audinį, skirtą lumpektomijai gaminti. Jie sakė, kad 3D spausdinimas netgi gali sukurti daug sudėtingesnius gyvybiškai svarbius organus, tokius kaip kepenys, inkstai ir kasa.

 
Tarp kitko
1980-ųjų pradžioje amerikiečių mokslininkas Charles Hull išrado 3D spausdinimą, kurį pavadino „stereolitografu“. Ch.Hull, turintis inžinerinės fizikos bakalauro laipsnį, dirbo gamindamas plastikinius daiktus iš foto polimerų, Kalifornijoje esančioje kompanijoje „Ultra Violet Products“. Stereolitografija naudoja stl failo formatą interpretuodama duomenis CAD faile, leidžiant šias instrukcijas elektroniniu būdu komunikuoti 3D spausdintuvui. Failo instrukcijoje kartu su forma taip pat gali būti tokios informacijos kaip spausdintino objekto spalva, tekstūra ir storis. Vėliau Ch.Hull įkūrė įmonę „3D Systems“, kuri sukūrė pirmąjį 3D spausdintuvą, vadinamą „stereolitografijos aparatu“. 1988-aisiais „3D Systems“ pristatė pirmąjį komerciškai parduodamą 3D spausdintuvą SLA-250. Nuo to laiko daugelis kitų kompanijų sukūrė 3D spausdintuvus komercinėms reikmėms. Ch.Hull darbas, taip pat kitų tyrėjų pažanga, padarė perversmą gamyboje ir daugelyje kitų sričių, įskaitant ir mediciną.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Jau turime pagrindo kalbėti apie plaučių vėžio gydymo perspektyvas

  Jau turime pagrindo kalbėti apie plaučių vėžio gydymo perspektyvas

  Rokiškėnas Stasys Samulionis dar prieš kelias dienas laukė kompiuterinės tomografijos tyrimo atsakymo – prie&s...
  R.Ramonaitė: kartais darbo drausmę pradedame maišyti su mobingu

  R.Ramonaitė: kartais darbo drausmę pradedame maišyti su mobingu

  Net trisdešimt devynerių metų slaugytojos darbo stažą sukaupusi, Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo apdovanojimą pelniusi Kl...

  Budinti vaistinė


  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Ministerija skatins rinktis tik pigiausius vaistus

  Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo keisti kompensuojamųjų vaistų kainodarą, kuria skatintų pacientus rinktis tik vaistus s...
  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Kaukės nebėra privalomos, bet vaistininkai pataria neskubėti jų nusiimti

  Nuo šiandien įsigaliojus tik rekomendacijai, o ne būtinybei viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, vaistininkai ...

  Sveika šeima


  Širdžiai irgi reikia atostogų

  Vis dažniau kalbama, jog tam, kad širdis būtų sveika, reikia rasti būdų jai pailsėti nuo alinančios įtampos ir streso. Puiki išeitis – poilsinė kelionė. Kelionių nereikėtų vengti sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, tik prieš išvykstant rekomenduojama pasitikrinti sveikatą. Ir visiems ...

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip susapnuoti dramblį?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip susapnuoti dramblį?
  Jei peršalo jūsų siela...
  Henrikas Vaitiekūnas Jei peršalo jūsų siela...
  Dar viena lietuviška dvejonė
  Henrikas Vaitiekūnas Dar viena lietuviška dvejonė

  Naujas numeris