Nobelio medicinos premija – už skurdžiausią pasaulio dalį kamuojančių ligų gydymą

www.delfi.lt
2015-10-05
Stokholmo (Švedija) Karolinska institute Nobelio komiteto medicinai ir fiziologijai sekretorius Urbanas Lendahlis paskelbė prestižiškiausios mokslo premijos 2015 metų laureatus. Pusę Nobelio premijos pasidalins Williamas C.Campbellas ir Satoshi Omura, pagerbti už vaistų nuo dramblialigės atradimą, o kita pusė atiteks Youyou Tu, kuri įvertinta už vaistą nuo maliarijos.
Nobelio medicinos premija – už skurdžiausią pasaulio dalį kamuojančių ligų gydymą
Nobelio premijos laureatai

Japonas mikrobiologas S.Omura iš dirvos paėmė tūkstančius Streptomyces bakterijų mėginių, iš kurių buvo atrinkti 50 perspektyviausių – jie buvo persiųsti į JAV, W. C. Campbello laboratoriją, kur buvo atrinkta viena bakterijos atmaina, gaminusi medžiagą, itin efektyviai naikinusią parazitus gyvūnų organizmuose. Medikas išskyrė veikliąją šios bakterijos gaminamą medžiagą avermektiną, kuri vėliau buvo dar patobulinta – buvo išrastas ivermektinas, smarkiai sumažinęs sergamumą dramblialige ir paupių aklumu (kita tų pačių parazitų, apvaliųjų kirmėlių sukeliama liga).


Vaistas buvo toks efektyvus (vienos dozės pakanka ne tik ligos sukėlėjimo išnaikinimui organizme, bet ir metus trunkančiam imunitetui įgyti), kad šios ligos dabar jau yra beveik išnykusios, o bendruomenės, kuriose dramblialigė ir paupių aklumas tapo svarbia skurdą didinančia priežastimi, suklestėjo.

Maliarija – beveik neabejotinai pati grėsmingiausia liga pasaulyje – anksčiau tradiciškai gydyta chlorokinu ir chininu, tačiau šių medžiagų veiksmingumas mažėjo, o sergamumas maliarija pradėjo augti. Kinijos tradicinės medicinos specialistė Y. Tu, atlikusi milžinišką medicininių augalų efektyvumo gydant gyvūnų maliariją,tyrimą, atrinko saldųjį kietį (Artemisia annua), iš kurio išskyrė artemisininą – neįtikėtinai efektyvų junginį, labai greitai sunaikinantį maliariją sukeliančius pirmuonis.

Artemisininas bendrą mirtingumą nuo maliarijos, kuria kasmet užsikrečia beveik 200 mln. žmonių, sumažina 20 proc., o vaikų mirtingumą - 30 procentų. Tai reiškia, kad vien šis vaistas kasmet išgelbsti daugiau nei 100 000 gyvybių. Ivermektinas ir artemisininas įtraukti į Pasaulio sveikatos organizacijos Esminių vaistų sąrašą bei yra nepatentuojami ir, pagal PSO reikalavimus, kiekvienoje šalyje jie platinami tokiomis kainomis,kad būtų prieinami visiems gyventojams.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

      „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

      Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris