Nobelio medicinos premija – už skurdžiausią pasaulio dalį kamuojančių ligų gydymą

www.delfi.lt
2015-10-05
Stokholmo (Švedija) Karolinska institute Nobelio komiteto medicinai ir fiziologijai sekretorius Urbanas Lendahlis paskelbė prestižiškiausios mokslo premijos 2015 metų laureatus. Pusę Nobelio premijos pasidalins Williamas C.Campbellas ir Satoshi Omura, pagerbti už vaistų nuo dramblialigės atradimą, o kita pusė atiteks Youyou Tu, kuri įvertinta už vaistą nuo maliarijos.
Nobelio medicinos premija – už skurdžiausią pasaulio dalį kamuojančių ligų gydymą
Nobelio premijos laureatai

Japonas mikrobiologas S.Omura iš dirvos paėmė tūkstančius Streptomyces bakterijų mėginių, iš kurių buvo atrinkti 50 perspektyviausių – jie buvo persiųsti į JAV, W. C. Campbello laboratoriją, kur buvo atrinkta viena bakterijos atmaina, gaminusi medžiagą, itin efektyviai naikinusią parazitus gyvūnų organizmuose. Medikas išskyrė veikliąją šios bakterijos gaminamą medžiagą avermektiną, kuri vėliau buvo dar patobulinta – buvo išrastas ivermektinas, smarkiai sumažinęs sergamumą dramblialige ir paupių aklumu (kita tų pačių parazitų, apvaliųjų kirmėlių sukeliama liga).


Vaistas buvo toks efektyvus (vienos dozės pakanka ne tik ligos sukėlėjimo išnaikinimui organizme, bet ir metus trunkančiam imunitetui įgyti), kad šios ligos dabar jau yra beveik išnykusios, o bendruomenės, kuriose dramblialigė ir paupių aklumas tapo svarbia skurdą didinančia priežastimi, suklestėjo.

Maliarija – beveik neabejotinai pati grėsmingiausia liga pasaulyje – anksčiau tradiciškai gydyta chlorokinu ir chininu, tačiau šių medžiagų veiksmingumas mažėjo, o sergamumas maliarija pradėjo augti. Kinijos tradicinės medicinos specialistė Y. Tu, atlikusi milžinišką medicininių augalų efektyvumo gydant gyvūnų maliariją,tyrimą, atrinko saldųjį kietį (Artemisia annua), iš kurio išskyrė artemisininą – neįtikėtinai efektyvų junginį, labai greitai sunaikinantį maliariją sukeliančius pirmuonis.

Artemisininas bendrą mirtingumą nuo maliarijos, kuria kasmet užsikrečia beveik 200 mln. žmonių, sumažina 20 proc., o vaikų mirtingumą - 30 procentų. Tai reiškia, kad vien šis vaistas kasmet išgelbsti daugiau nei 100 000 gyvybių. Ivermektinas ir artemisininas įtraukti į Pasaulio sveikatos organizacijos Esminių vaistų sąrašą bei yra nepatentuojami ir, pagal PSO reikalavimus, kiekvienoje šalyje jie platinami tokiomis kainomis,kad būtų prieinami visiems gyventojams.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

   Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

   Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
   NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

   NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

   Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

   Budinti vaistinė


   Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

   Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

   Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
   Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

   Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

   Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

   Sveika šeima


   Jei po žiemos priaugote svorio

   Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

   Sveikatos horoskopas


   Lakpkričio 23-29 d.

   Avi­nas
   Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

   Pakalbėkim apie tai   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
   Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
   Survivalistai
   Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
   Keletas taisyklių pavasariui
   Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

   Naujas numeris
   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica