Nemokama sveikatos priežiūra Indijoje – neįveikiamas iššūkis?

Nelda Burbaitė
2018-09-27
Indijoje ėmė veikti didžiausia pasaulyje sveikatos draudimo sistema. Anot šalies ministro pirmininko Narendra Modi, nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas ketinama suteikti maždaug pusei milijardo skurde gyvenančių ir nuo sunkių negalavimų kenčiančių žmonių. Nors ši žinia sužadino vargingai gyvenančių Indijos žmonių viltis pagaliau gauti kokybišką sveikatos priežiūrą, neišvengta ir kritikos.
Nemokama sveikatos priežiūra Indijoje – neįveikiamas iššūkis?
Ambicinga programa, Indijos ministro pirmininko Narendra Modi garbei pavadinta „Modicare“, skirta maždaug 100 milijonų skurdžiai gyvenančių Indijos šeimų. Kiekvienos jų gydymo išlaidoms ketinama skirti apie 500 tūkst. rupijų (maždaug 6 tūkst. eurų) per metus.

Drąsus užmojis
Ambicinga programa, ministro pirmininko garbei pavadinta „Modicare“, oficialiai ėmė veikti praėjusį sekmadienį. Ji yra skirta maždaug 100 milijonų skurdžiai gyvenančių Indijos šeimų. Kiekvienos jų gydymo išlaidoms ketinama skirti apie 500 tūkst. rupijų (maždaug 6 tūkst. eurų) per metus. Skaičiuojama, kad naujoji sistema valdžiai kainuos 1,6 milijardo JAV dolerių (1,36 mlrd. eurų) per metus. Vėliau šią sumą ketinama didinti atsižvelgiant į situaciją.
„Ši iniciatyva yra tiesiog nepamatuojama skaičiais ar sumomis. Tai rodo mūsų besąlygišką įsipareigojimą sukurti sveikesnę Indiją“, - sekmadienį socialinio tinklo „Twitter“ paskyroje skelbė N.Modi.

 
Dvejopos nuomonės
Kritikai svarsto, kad atsižvelgiant į dabartinę šalies sveikatos sistemos būklę, ambicingą viziją vargu ar pavyks paversti realybe. Kasmet visuomenės sveikatos priežiūrai Indija skiria vos vieną procentą bendrojo vidaus produkto, o sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumas vis dar išlieka viena pagrindinių Indijos problemų. Viešųjų ligoninių skaičius – kritiškai mažas. Šioms gydymo įstaigoms skiriamas nepakankamas finansavimas, trūksta kvalifikuoto personalo. Praėjusių metų duomenimis, Indijoje yra vos daugiau nei milijonas licencijas turinčių gydytojų ir tik 15 tūkstančių valstybinių ligoninių.
Be to, Infrastruktūros plėtros finansų bendrovės (IDFC) Indijoje atstovai Rajiv Lall ir Vivek Dehejia pastebi, kad programa apima tik gydymo ir hospitalizavimo išlaidas antriniame bei tretiniame lygmenyse. „Modicare“ netaikoma pirminės sveikatos priežiūros paslaugoms, kurios, mūsų nuomone, yra silpniausia Indijos visuomenės sveikatos priežiūros grandis“, - teigia jie.
 
Suabejojo ir Politikos tyrimų centro generalinė direktorė Yamini Aiyar. „Esu nusiteikusi skeptiškai. Visų pirma pamirštama skirti pakankamai dėmesio gydytojų mokymui bei įdarbinimui. Abejonių kelia ir sveikatos priežiūros institucijų mechanizmai, kurie nėra pasirengę užtikrinti, jog dirbs kvalifikuotas personalas. Dar vienas iššūkis, kuris vis dar atrodo neįveikiamas – nelygybė teikiant sveikatos priežiūros paslaugas. Viskas, ką mes žinome apie Indijos viešąją sveikatos priežiūros sistemos pagrindą yra tai, jog jis nepasižymi kokybe“, - CNN naujienų tarnybai sakė ji.
Tačiau nepaisant kliūčių, „Modicare“ programa sulaukė ir pagyrų. „Tai – tikrų tikriausias perversmas. Teisę į sveikatą turi kiekvienas žmogus. Todėl valstybės pareiga yra užtikrinti, kad ja galėtų naudotis net ir tie, kurie negali sau to leisti dėl skurdo“, - teigia buvęs Indijos medicinos asociacijos prezidentas K.K.Aggarwal.
 

Indijos valstybinė sveikatos priežiūros sistema – perkrauta, tad dauguma žmonių, neturėdami kito pasirinkimo, yra priversti kreiptis į privačias gydymo įstaigas. Gydytojo konsultacijos kaina privačioje klinikoje gali siekti tūkstantį rupijų (15 dolerių arba kiek daugiau nei 12 eurų), o tai yra dideli pinigai. Milijonai skurstančių indų per dieną gali išleisti vos du dolerius.
Tačiau vyriausybė ketina imtis priemonių, padėsiančių didinti sveikatos priežiūros prieinamumą. Atokiose Indijos vietovėse ir kaimuose ketinama įrengti 150 tūkstančių sveikatingumo centrų. Tai – atskira programa, kuriai įgyvendinti numatytas 190 milijonų JAV dolerių biudžetas.
„Mes esame didelė šalis, su skirtingais žmonėmis, kurie turi skirtingus poreikius ir problemas, o Indijos atstumtųjų pozicija nuo senų laikų nelabai pasikeitė. Sukurti sveikatos priežiūros mechanizmą, kuris patenkintų daugumos poreikius yra nepaprastai sudėtinga“, - sakė Yamini Aiyar.

 
Komentaras
IDFC Indijoje generalinis direktorius Rajiv Lall:

- Bandymas sukurti skurde gyvenantiems žmonėms palankią sveikatos priežiūros sistemą yra pagirtinas ir kilnus tikslas. Tai – kova prieš neigiamus globalizacijos padarinius ir negailestingas rinkos ekonomikos dėsnius, kurie labiausiai pažeidžiamus šalies gyventojus nustūmė į užribį. Tačiau teigti, kad „Modicare“ reformuos Indijos sveikatos priežiūros sistemą pernelyg drąsu. Sklandžiai veikianti valstybės finansuojama sveikatos draudimo sistema turėtų būti vientisa ir orientuota ne tik į tuos, kurie serga sunkiomis ligomis, bet ir į kenčiančius nuo lėtinių ligų ar kitų sveikatos problemų. Be to, programos lėšomis nebus padengiamos vaistams ir diagnostiniams tyrimams skirtos išlaidos. Mano siūlymas – išplėsti „Modicare“ apimtį ir pažvelgti į Indijos sveikatos priežiūros sistemą  holistiniu požiūriu.
 

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica