Nauru pabėgėlių sveikata Australijos valdžios rankose

Violeta Bučiūtė
2016-02-22
Pastarosiomis dienomis Australija sprendžia į šalį plūstančių iš Nauru (mažiausios salos ir respublikos) pabėgėlių klausimą. Prieglobsčio prašantieji priversti laukti sprendimo dėl gyvenimo Australijoje 445 dienas, tačiau higienos bei kitos socialinės sąlygos migracijos stovyklose – žiemiau patenkinamo lygio. Kol šalies valdžia nebe pirmus metus laužo galvas, kaip pagreitinti teisinius procesus, Australijos medikai neteisėtai rūpinasi pabėgėlių sveikata.
Nauru pabėgėlių sveikata Australijos valdžios rankose
Sąlygas Nauru stovyklavietėje gyvenę bei gyvenantys vaikai, CNN žinioms, apibūdino kaip prilygstančias kalėjimui.

Pasirūpinkite, tuomet išrašysime
Po Australijos Ministro Pirmininko Malcolm Turnbull pasisakymo, jog „Vyriausybė nenori sukelti grėsmės nė vieno asmens sveikatai ar saugumui“, vienoje Brisbeno ligoninėje gydomo kūdikio iš užsienio likimas kabo ant plauko.
Valdžia rimtai susirūpino mergaitės ateitimi, nes suvokia, kad paleista iš ligoninės nukentėjusioji būtų išsiųsta atgal į gimtosios šalies Nauru pabėgėlių stovyklą, kur vėl susidurtų su vargingomis ir nesaugiomis gyvenimo sąlygomis.
 
Gydymo įstaigos darbuotojai atsisako iš ligoninės išrašyti vienerių metų kūdikį, kuris po sunkios traumos buvo atvežtas į Australijos ligoninę tam, kad būtų suteikta medicininė pagalba. Tačiau vadovaujantis Aukščiausiojo Teismo įstatymu, toks veiksmas yra neteisėtas.
„Mergaitę iš ligoninės išrašysime tik tuomet, kai bus užtikrinta ir nustatyta saugi jos namų aplinka“, - CNN žinioms pranešė „Queensland“ ligoninės atstovas spaudai.
 
Valdžios susiskaldymas
Iki šiol valdžios institucijos nepriėmė sprendimo, ką daryti su gydomais pabėgėliais iš Nauru. Pastarieji, laukdami patvirtinimo dėl gyvenimo Australijoje, yra priversti laikinai gyventi netinkamomis sąlygomis. Gydytojų nuomone, neadekvatu išgydytą pacientą siųsti atgal, kur nėra užtikrintos tinkamos higienos sąlygos.
 
Paskutinėmis žiniomis valdžia nesugeba priimti bendro nutarimo dėl nukentėjusiųjų prieglobsčio prašytojų klausimo. 
Prieš dvi savaites Aukščiausiasis Australijos teismas nusprendė, kad Vyriausybės finansinė pagalba Nauru gyventojams buvo neteisėta. Tai reiškia, jog daugiau nei 260 žmonių, kurie buvo atsiųsti gydyti į Australiją, kaip ir nudegęs kūdikis, bus deportuoti.
Queensland valstijos sveikatos ministras Cameron Dick žiniasklaidai atskleidė, jog „jis visapusiškai remia valstijos ligoninių medikus, kad būtų priimtas geriausias sprendimas.“
 
Visuomenės palaikymas
Kontraversiškas teismo sprendimas paskatino pabėgėlius palaikančią kampaniją vienytis su bažnyčia ir pareikšti, jog yra pasiruošę priglausti prieglobsčio prašančius žmones nepaisant net to, kad už tai grėstų baudžiamoji atsakomybė.
Negana to, po garsiai nuskambėjusio „Mergaitės Asha“ likimo Australijoje praėjusią savaitę šimtai žmonių plūdo prie Brisbeno vaikų ligoninės palaikyti kūdikio ir kitų pabėgėlių šeimų iš Nauru.
 
Piketuotojai kartu su medikais, bažnyčios atstovais keturias dienas budėjo tam, kad atkreiptų Aukščiausiojo teismo dėmesį. Susirinkusieji parodė, jog nėra abejingi pabėgėlių iš Nauru stovyklaviečių problemoms.
Minioje mirgėjo plakatai su užrašais „Mes mylime pabėgėlius“, „Leiskite jiems pasilikti“, „Leiskite Asha pasilikti“, „Pabėgėlių teisės lygios žmonių teisėms“, „Pabėgėliai čia laukiami“ ir pan.
 
Netinkamos sąlygos
Australijos Senatas pateikė apklausos apie bendrą padėtį pabėgėlių stovyklose rezultatus. Buvo atskleista, jog higienos lygis stovyklavietėse itin žemas, nustatytos menkos švietimo galimybės, taip pat buvo užfiksuoti keli seksualiniai išnaudojimai.
Kitas pranešimas buvo gautas iš Australijos Žmonių Teisių Komisijos, kuri padarė išvadą, kad „Nauru saloje gyvenantys vaikai kenčia nuo fizinių, emocinių, psichologinių bei raidos sutrikimų.“
 
Sąlygas Nauru stovyklavietėje gyvenę bei gyvenantys vaikai, CNN žinioms, apibūdino kaip prilygstančias kalėjimui.
Daugiau nei 1400 žmonių laukia, kol jų prašymai dėl prieglobsčio Australijoje bus patvirtinti. Kai kurie imigracijos stovyklavietėje laukia daugiau nei trejus metus. Nepaisant to, remiantis paskutiniais Vyriausybės nutarimais dėl imigrantų priėmimo į šalį, nagrinėti sprendimą užtrunka 445 dienas.

Tarp kitko
Pabėgėlių stovyklaviečių gyvenimo sąlygų problemos nėra pirmą kartą iškeltos į viešumą. Praėjusį liepos mėnesį dėl šios problemos grupė sveikatos priežiūros darbuotojų ir pedagogų Australijos vyriausybei parašė viešą laišką. Grupė žmonių kreipėsi su siūlymu priimti naują įstatymą užtikrinantį palankias socialines sąlygas pabėgėlių centruose.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris