Naujoji Zelandija taps šalimi be cigarečių

Aneta Vaitkienė
2021-12-16
Gruodžio 9 d. agentūros „Reuters“ pranešimu, Naujoji Zelandija planuoja uždrausti jauniems žmonėms išvis kada nors gyvenime pirkti cigarečių. Tokia viena griežčiausių pasaulyje kovos su tabako rūkymu priemonių, kaip teigiama, įsigalioja dėl to, kad kitos pastangos kovoti su rūkymu trunka pernelyg ilgai.
Naujoji Zelandija taps šalimi be cigarečių
5 mln. gyventojų turinčioje Ramiojo vandenyno šalyje nuo 2027 m. žmonėms, kurie tada bus 14 metų ar jaunesni, niekada nebus galima pirkti cigarečių.

Jaunimas užaugs be tabako
Nuo rūkymo, šalies Vyriausybės pranešimais, Naujojoje Zelandijoje kasmet miršta apie 5 tūkst. žmonių. Tai yra viena pagrindinių mirties priežasčių, kurių galima išvengti. Keturi iš penkių rūkalių pradėjo rūkyti nesulaukę aštuoniolikos.
5 mln. gyventojų turinčioje Ramiojo vandenyno šalyje nuo 2027 m. žmonėms, kurie tada bus 14 metų ar jaunesni, niekada nebus galima pirkti cigarečių.
Dalis Naujosios Zelandijos parlamentui pristatytų pasiūlymų taip pat riboja mažmenininkų, turinčių teisę prekiauti tabaku, skaičių ir mažina nikotino kiekį visuose gaminiuose.
 

Šiuo metu, remiantis Vyriausybės turimais duomenimis, rūko 11,6 proc. visų vyresnių nei 15 metų Naujosios Zelandijos gyventojų, o tarp suaugusiųjų maorių rūkančiųjų yra net apie 29 proc.
Vyriausybė ateinančiais mėnesiais konsultuosis su maorių sveikatos darbo grupe, kad iki 2022 m. pabaigos parlamentas tai įteisintų įstatymiškai, tačiau nedetalizavo, kaip naujosios taisyklės bus kontroliuojamos, ir ar jos bus taikomos šalies svečiams.
 
Panašių ambicijų yra ir kitose šalyse. Didžioji Britanija, kaip ir Naujoji Zelandija, yra užsibrėžusi tikslą iki 2030 m. tapti nerūkančiomis šalimis, o Kanada ir Švedija – sumažinti rūkalių kiekį iki mažiau nei 5 proc. savo gyventojų. Tą padaryti jau pavyko Švedijai.
 

L.S. skaičius
5 000
- apie tiek žmonių Naujojoje Zelandijoje kasmet miršta nuo rūkymo.

 
Elektronines cigaretes traktuoja kaip mažesnį blogį
Jau anksčiau Naujosios Zelandijos Vyriausybė pateikė išsamias rekomendacijas ir dėl elektroninių cigarečių panaudojimo tabako žalos mažinimui, o neseniai patvirtino naują elektroninių cigarečių ir kaitinamojo tabako įrenginių reguliavimo tvarką. Joje ir toliau nustatomi griežti degiųjų tabako gaminių, t.y. cigarečių, reguliavimo kriterijai, o garinimo produktai traktuojami kitaip, pripažįstant galimą jų naudą, palyginti su įprastomis cigaretėmis, mažinant tabako padaromą žalą. Elektronines cigaretes, dažnai laikomas saugesne rūkymo alternatyva ir naudinga pagalba metant rūkyti, Naujojoje Zelandijoje parduoti leidžiama tik vyresniems nei 18 metų asmenims.
 

Norint pasiekti rezultato, teigiama Naujojoje Zelandijoje platinamame Aplinkos be dūmų veiksmų plane, reikia visokeriopai remti metančius rūkyti arba pereinančius prie mažiau kenksmingos alternatyvos. Tai turi būti daroma atsižvelgiant į galimą šiame veiksmų plane siūlomų reikšmingų pakeitimų poveikį. Per pastarąjį dešimtmetį atsiradę garinimo gaminiai pakeitė rūkančių žmonių galimybes. Nors šie gaminiai nėra nerizikingi, gyventojai kurie nėra pasirengę arba negali mesti rūkyti, dabar turi alternatyvą už daug mažesnę kainą ir riziką sveikatai, teigiama Vyriausybės pateiktoje medžiagoje.
 
„Įstatymų pakeitimais siekiama rasti pusiausvyrą tarp rūkalų plitimo tarp vaikų ir jaunimo prevencijos ir paramos rūkantiems žmonėms, kad šie galėtų pereiti prie mažiau kenksmingo gaminio (ir taip prisidėti prie mūsų tikslo „Smokefree 2025“), – kalbama plane, mažiau kenksmingais gaminiais laikant ne tik elektronines cigaretes, bet ir kaitinamojo tabako produktus (angl. HTP, heated tobacco products).

 
Komentaras

LR Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė Sveikatos reikalų komiteto narė Morgana Danielė:

- Naujoji Zelandija yra viena šalių, vykdanti ilgalaikę persiorientavimo prie tabako pakaitalų, ypač garinimo, politiką. Mokslo tyrimams vis labiau rodant, kad garinimas ar kaitinamasis tabakas yra daug mažiau kenksmingas rūkančiajam ir tikėtina, kad visai nekenksmingas aplinkiniams, toks persiorientavimas ilgalaikėje perspektyvoje gali padėti greitai ir žymiai sumažinti rūkymo keliamą naštą visuomenės sveikatai.
 
Skirtingai nei Naujajai Zelandijai, Lietuvai dėl geografinių aplinkybių, kaip žemyninei valstybei ir valstybei šalia Baltarusijos, įprasto tabako gaminių visiškas draudimas nėra realistiškas tikslas dėl jau dabar didelės juodosios tabako gaminių rinkos. Tačiau pats persiorientavimas prie mažiau žalingų alternatyvų turėtų būti svarbi politikos prieš rūkymą dalis ir Lietuvoje.
Deja, judame kitu keliu, o pasirinkdami drausti garinimui naudojamus aromatiklius, kurie, kaip rodo tyrimai, yra pagrindinė paskata rūkantiesiems keisti tradicinį tabaką į garinimą, pasirenkame palikti rinkoje dominuoti žalingiausiai rūkymo formai – cigaretėms.
 
Tabako kompanijos taip pat pasiekė kaitinamojo tabako (HEATS) įsitvirtinimo, jis, tikėtina, taip pat yra viena mažiau žalingų alternatyvų, tačiau mokslo tyrimų ir duomenų apie kaitinamąjį tabaką yra kur kas mažiau nei garinimo atveju. Tai yra viena priežasčių, kodėl kitose šalyse alternatyvų rūkymui politika grindžiama būtent garinimu, o ne kaitinamuoju tabaku. Taip pat kaitinamasis tabakas, skirtingai nei garinimas, yra išskirtinai tik su nikotinu, todėl nepalieka galimybės jauniems ir eksperimentuojantiems žmonėms išvengti nikotino priklausomybės. Garinimas, kai kalbame apie jaunus žmones, jei jis yra be nikotino, duoda tikimybę, kad eksperimentas ilgai netruks, o aparatas bus greitai padėtas į stalčių ir pamirštas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  21-osios chromosomos žmonės

  21-osios chromosomos žmonės

  Vienas iš 700 pasaulio kūdikių gimsta su Dauno sindromu. Šie 0,14 proc. Žemės gyventojų vis dar apipinti ginčais dėl...
  Vaikų chirurgams daug nerimo sukėlęs negaluojantis paauglys įveikė naują klastingą ligą

  Vaikų chirurgams daug nerimo sukėlęs negaluojantis paauglys įveikė naują klastingą ligą

  Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos Vaikų chirurgijos, ortopedijos-traumatologijos centro vaikų chirur...

  Budinti vaistinė


  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Greitieji COVID-19 testai: kaip atlikti ir kokios galimos klaidos?

  Šalyje sparčiai augant užsikrėtimų COVID-19 virusu skaičiui, dažnas savikontrolės testus renkasi atlikti namuose. Tam yra n...
  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...

  razinka


  Sveika šeima


  Toksiški santykiai: kaip vėl jų neužmegzti?

  Atsikratę toksiškų santykių, kuriuose trūko pagarbos ir supratimo, žmonės neretai ir naujuose įbrenda į tą pačią balą. Psichoterapeutė Kaytee Gillis pastebi, kad patyrusieji traumų ankstesniuose santykiuose sunkiai įžvelgia „raudonas vėliavas“ ir ateityje. Ji pateikia penkis dalykus, kurie tokiems žmonėms atrodo no...

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Henrikas Vaitiekūnas Ar narcizas lietuviška gėlė?
  Pasiūlymas naujam verslui
  Henrikas Vaitiekūnas Pasiūlymas naujam verslui
  Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius
  Henrikas Vaitiekūnas Apie vieną nuogą ir tris apsirengusius karalius

  Naujas numeris