Naujas gubernatorius, nauji pažadai

Emilis Jakštys
2024-02-08
Skirtingų žemynų gyventojus vienija švelnus pomėgis saldžiai pabumbėti savojo krašto sveikatos apsaugos sistemos pusės link. Įdomu, ką gi žmonės kalbėtų po gyvenimo skaitlingiausioje Afrikos valstybėje? Naujasis Zamfaros valstijos (Nigerija) gubernatorius Dauda Lawal nusprendė išgelbėti savo piliečių pasaulį. Valstijos sveikatos sektoriuje paskelbta nepaprastoji padėtis.  
Naujas gubernatorius, nauji pažadai
Nors Nigerija prieš kitas žemyno valstybes gali pasigirti gausiu medikų būriu, pacientams vis tiek tenka ilgai laukti reikiamų paslaugų. Be to, dažnai sveikatos priežiūros paslaugos yra brangios ir sunkiai įperkamos stokojantiems nigeriečiams.

Persodinti iš pašaknų
Zamfaros gubernatorius lankėsi valstijos sostinės Gusau centrinėje ligoninėje. D.Lawal šokiravo gydymo įstaigos tikrovė, kurią jam teko išvysti. Anot jo, darbuotojams ir pacientams ligoninė negali užtikrinti normalių gydymo ir darbo sąlygų. Pastarasis gubernatoriaus vizitas gydymo įstaigoje buvo paskutinis lašas jo kantrybės taurėje.  

 
„Zamfaros sveikatos sektorių neigiamai veikia ne tik pūvanti ligoninės infrastruktūra, tačiau ir darbo sąlygos, kuriose pareigas atlieka sveikatos apsaugos sektoriaus specialistai. Darbuotojų gerovė kelia didelį susirūpinimą. Tokios sąlygos Zamfaros valstijos sveikatos priežiūros įstaigose lėmė mano sprendimą paskelbti nepaprastąją padėtį“, – pranešė gubernatorius, priduriantis, kad valstijos sveikatos sektorius kenčia dėl finansavimo stokos. Pernai lapkritį gubernatorius paskelbė nepaprastąją padėtį švietimo sektoriuje, o dabar D.Lawal ryžtingai žada, kad jo vyriausybė iš pagrindų pertvarkys Zamfaros sveikatos sistemą.
 
„Gerinsime ligoninių infrastruktūrą, užtikrinsime moderniausias medicinos priemones ir atidarysime reikiamų tyrimų laboratorijas, kurių dėka galėsime deramai diagnozuoti. Stengsimės užtikrinti nemokamas sveikatos priežiūros paslaugas motinoms ir vaikams, siekdami sumažinti jų sergamumą bei mirtingumą. Toliau skirsime dėmesio pirminės asmens sveikatos centrų atnaujinimui, siekdami sveikatos priežiūros paslaugas priartinti nutolusioms žmonių bendruomenėms. Taip pat suformuluosime Zamfaros valstijos sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų gerovę užtikrinantį planą“, – ateities tikslus dėstė D.Lawal.
 
Pasak gubernatoriaus, Zamfaros vadovybė išdalins reikiamą medicininę įrangą valstijos ligoninėms, kurios yra išsidėsčiusios keturiolikoje savivaldybių. Zamfaros valstijoje taip pat planuojama įdiegti įperkamą asmens sveikatos draudimo sistemą. D.Lawal žada efektyviau panaudoti turimus žmogiškuosius resursus ir gerinti medicinos specialistų darbą ekstremalių situacijų metu. Juk Zamfaros valstijoje nėra svetima organizuoto nusikalstamumo problema. Dalis gyventojų gedi nušautų artimųjų, o Nigerija nerimastingai prisimena kaip prieš kelerius metus buvo pagrobtos ir įkaitėmis laikytos 279 moksleivės.   

 
Ne tik lokalaus proveržio
Pokyčių sveikatos apsaugos sistemoje laukia ne tik Zamfaros valstijos gyventojai, bet ir visa Nigerija. Šalies sveikatos apsaugos ministras Muhammad Ali Pate aktyviai įsitraukė į bendradarbiavimą su tarptautiniais partneriais. Ministras pripažįsta, kad Nigerijai yra būtinas aktyvus bendradarbiavimas su Europos Komisija, Europos investicijų banku ir kitais partneriais.   
 
Medicinos žurnale „Lancet“ publikuoto tyrimo autorių strėlės lėkė skaitlingiausios Afrikos valstybės pusėn. Nigerijos sveikatos sektorius atsilieka nuo modernaus pasaulio tendencijų. Nors Nigerija prieš kitas žemyno valstybes gali pasigirti gausiu medikų būriu, pacientams vis tiek tenka ilgai laukti reikiamų paslaugų. Be to, dažnai sveikatos priežiūros paslaugos yra brangios ir sunkiai įperkamos stokojantiems nigeriečiams. Juk maždaug du penktadaliai (40 proc.) šalies piliečių gyvena skurde. Tyrimo autoriai pažymi, kad šalis turėtų daugiau dėmesio skirti ligų prevencijai. Juk pastaraisiais dešimtmečiais sergamumas AIDS šalyje kryptingai augo.   
 
Ateities sveikatos sistemos reforma, anot autorių, turėtų įtraukti vietinių bendruomenių specialistus į nacionalinio lygio sveikatos sistemą. Šiuo metu šalies žmogiškieji ištekliai naudojami neefektyviai. Tiesa, bėdos šalies sveikatos sektoriuje neatsirado vakar. „COVID-19 pandemija atskleidė Nigerijos sveikatos apsaugos sistemos trūkumus. Šaliai reikia užtikrinti pagrindinių sveikatos produktų, vaistų ir vakcinų gamybos pajėgumus“, – rašoma tyrime.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  „Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukelianč...
  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  „Turėjau aiškų tikslą – pamatyti savo vaiką ir jį užauginti. Gal todėl ir noras išgyventi, ir jėgos buvo...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris