Moterų rūpesčiai išjudina sveikatos sistemą

Rūta Kerulytė
2019-08-13
Egiptas yra daugiau nei arabų pavasaris, turizmo meka ar teroro išpuoliai – teigia šios šalies medikai ir moterų teisių aktyvistai. Egipto sveikatos politika pagaliau žengia modernia kryptimi. Moterų padėčiai gerinti pristatyta nauja sveikatos iniciatyva „Moterys – Egipto sveikata“.
Moterų rūpesčiai išjudina sveikatos sistemą
Egipte moterų sveikatai neskiriama pakankamai dėmesio, dauguma gyventojų nėra girdėję apie būtinybę tikrintis dėl krūties vėžio.

Prezidento globa
Egipto prezidentas Abdel-Fattah Al-Sisi kartu su Sveikatos ministerija pristatė moterų sveikatos iniciatyvą. Projektas „Moterys - Egipto sveikata“ nukreiptas į ankstyvą krūties vėžio aptikimą, hipertenzijos, diabeto, osteoporozės ir širdies ligų prevenciją, diagnozę bei gydymą. Kaip teigia organizatoriai, šiuo metu Egipte moterų sveikatai neskiriama pakankamai dėmesio, dauguma gyventojų nėra girdėję apie būtinybę tikrintis dėl krūties vėžio, nors, remiantis tyrimais, šio tipo onkologinės ligos atvejai sudaro 34 proc. visų vėžinių susirgimų šalyje.
 

Sveikatos iniciatyva vyks trimis etapais. Milijoninės šalies regionuose atskirai vykdomos su moterų sveikata susijusios veiklos. Siekiama patikrinti 30 mln. Egipto moterų. Pirmasis projekto etapas jau prasidėjo ir vyks du mėnesius. Jo metu planuojama suteikti sveikatos paslaugas 8 mln. moterų su Izraeliu besiribojančiame Sinajuje, Aleksandrijoje, Fajume ir kituose šiauriniuose šalies rajonuose. Šiame regione yra tūkstančiai gydymo įstaigų – jose jau verda darbas, vyksta pirmieji patikrinimai. Medicininės procedūros papildomos gyventojams skirtomis edukacinėmis paskaitomis ligų aptikimo, sveikos gyvensenos ir reprodukcinės sveikatos temomis.
 

L.S. inf.
30
- tiek mln. moterų sveikatą bus siekiama patikrinti vykdant projektą „Moterys – Egipto sveikata“.

 
Sėkmingas startas
Kaip praneša Egipto sveikatos ministerija, iniciatyva nemokama – tai ypač aktualu skurdžiai šalies visuomenei. Osteoporozės, kraujo tyrimai, krūties vėžio testai nepasiturintiems gyventojams gali būti neįkandami.
Pirmieji rezultatai organizatorius jau džiugina. Jų duomenimis, pirmosiomis savaitėmis jau patikrinta daugiau nei 3 mln. moterų. Kampanijos vadovas, gydytojas onkologas Hamdy Abdel-Azimas su nerimu pastebėjo, kad net šeštadaliui patikrintų moterų nustatyti susirūpinimą keliantys dariniai – augliai. Laboratorijose atliekami nuodugnūs tyrimai, siekiant išsiaiškinti, ar jie piktybiniai. Jei vėžio diagnozė pasitvirtins, iniciatyvos metu pasitikrinusioms egiptietėms žadamas tolesnis nemokamas gydymas.
 

Moterų sveikatos kampanija pristato ir elektroninę inovaciją – išmaniųjų telefonų programėlę, skirtą pasitikrinusioms pacientėms. Programėlės dėka moterys gali matyti ligos istoriją, komunikuoti su medikais, sulaukti su sveikata susijusių patarimų.
Pranešama, kad ši kampanija pasiekia tikslinę gyventojų grupę. Šiaurės Egipto Fajumo regiono gyventoja Marwa Salah, auginanti keturis mažamečius vaikus, teigia dalyvavusi sveikatos patikrinime. Moteris džiaugiasi – krūties vėžio rodikliai pasirodė neigiami. „Mano vyras neseniai mirė, esu vienintelis šeimos pajamų šaltinis. Nežinau, kas nutiktų ligos atveju. Todėl pasitikrinti raginu visas kaimynes ir pažįstamas“, – portalui „Ahram Online“ teigė moteris.
 
Moterų padėtis nevienareikšmė
Projektas „Moterys – Egipto sveikata“ žymi esmingą šalies sveikatos politikos posūkį. Tačiau ši prezidento globojama iniciatyva nėra vienintelė: rengiami ir kiti projektai. Vienas tokių – Nacionalinė strategija moterų emancipacijai skatinti, kurios finišas numatomas 2030 metais. Jos metu siekiama kovoti su smurtu prieš moteris, barbarišku mergaičių genitalijų apipjaustymo papročiu, taip pat su priverstinėmis vaikų santuokomis. Egipte tai, nors ir mažėjantis, bet vis dar paplitęs reiškinys. UNICEF duomenimis, šalis užima 13-tą vietą pasaulyje pagal nepilnamečių nuotakų skaičių.
 
Nors moterų sveikatos iniciatyva startavo sėkmingai, tikėtina, kad šie sveikatos politikos vaisiai Egipto moteris pasieks nevienodai sklandžiai. Šiaurės, arba Žemutinis Egiptas laikomas vienu moderniausių regionų Šiaurės Afrikoje. Sostinėje Kaire įsikūrusios svarbiausios valdžios institucijos, statomos modernios medicinos laboratorijos, tad būtent čia greičiausiai išplinta naujos iniciatyvos. O šalies pietūs – Aukštutinis Egiptas – yra milžiniškas, skurdus regionas, kuriame vyrauja gerokai konservatyvesnės tendencijos, įtariai žiūrima į progresyvias idėjas. Net pusė šio regiono žmonių gyvena žemiau pasaulinės skurdo ribos. Čia vis dar gaji paprotinė teisė ir sudėtingiau prieinama medicinos priežiūra. Trūksta ir vaistų: net 40 procentų būtinųjų preparatų pietinėse ligoninėse ir klinikose yra neprieinami.
Kaip rodo duomenys, programos „Moterys-Egipto sveikata“ šiame regione laukia papildomi iššūkiai. Ar pavyks prabudinti laike įcementuotą pietinę sveikatos sistemą, parodys laikas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica