Kas ketvirta mirtis – dėl neigiamų aplinkos veiksnių

Violeta Bučiūtė
2016-04-05
Pasaulyje kasmet miršta apie 60 mln. gyventojų. Septynis iš dešimties žmonių pakerta lėtinės, 23 proc. - užkrečiamosios ligos, beveik dešimtadalį – traumos ir sužeidimai. Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, aplinkos poveikis taip pat turi įtakos kone ketvirtadaliui visų mirčių pasaulyje.
Kas ketvirta mirtis – dėl neigiamų aplinkos veiksnių
Pietryčių Azijos regione beveik 4 mln. gyvybių kasmet pasiglemžia ligos ir nelaimės, susijusios su aplinkos įtaka.

Skurdžiose šalyse – vaikų mirtys
Aplinkos veiksniai labiausiai trumpina gyvenimus silpniausiai išsivysčiusiose šalyse. Tokiose valstybėse keturi iš dešimties mirštančiųjų yra vaikai iki penkiolikos metų ir tik du iš dešimties – suaugusieji, sulaukę septyniasdešimties ar vyresni. Daugiausia žmonių pasiglemžia infekcinės ligos: kvėpavimo takų, ūminės žarnyno infekcijos, ŽIV ir AIDS, maliarija bei tuberkuliozė. Nemažą dalį sudaro priešlaikinio gimdymo traumos.
 

Išsivysčiusiose šalyse situacija kitokia. Septyni iš dešimties mirusiųjų yra septyniasdešimtmečiai ir vyresni asmenys. Šio amžiaus žmonės dažniausiai miršta nuo lėtinių ligų: širdies ir kraujagyslių, lėtinių kvėpavimo, vėžio, demencijos, diabeto. Tik viena iš šimto mirčių yra vaikų iki penkiolikos metų.
 
Kenkia ir užterštas oras, ir radiacija
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, neigiamas aplinkos poveikis žmonijos sveikatai pasireiškia įvairiose srityse. Daug įtakos gyvenimo trukmei turi oro ir vandens užterštumas, netinkamos sanitarinės sąlygos, radiacija, chemikalų naudojimas žemės ūkyje.
 
Ekonomiškai stiprios valstybės skiria daug lėšų šiems veiksniams sumažinti, todėl nenuostabu, kad dėl neigiamo aplinkos poveikio labiausiai kenčia silpniau išsivysčiusios šalys. Pietryčių Azijos regione beveik 4 mln. gyvybių kasmet pasiglemžia ligos ir nelaimės, susijusios su aplinkos įtaka. Vakarų Ramiojo vandenyno regione aplinkos veiksniai lemia 3,5 mln. mirčių, Afrikoje – 2 mln. mirčių per metus. Mažiausiai aplinka trumpina gyvenimus Amerikos regione – čia kasmet dėl priežasčių, susijusių su aplinkos poveikiu, miršta mažiau nei 1 mln. gyventojų.

 
Kenksminga aplinka lemia didesnį gyventojų mirštamumą nuo įvairių kritinių ligų, taip pat didina mirtinų sužalojimų tikimybę. Iš 12,8 mln. gyvybių, kurias kasmet pasaulyje pasiglemžia aplinkos veiksniai, beveik trečdalį – 4,8 mln. – sudaro mirtys dėl insulto ir išeminių širdies ligų. 1,7 mln. gyventojų miršta dėl netyčinių sužalojimų, tiek pat – nuo vėžio. 







Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris