Kas ketvirta mirtis – dėl neigiamų aplinkos veiksnių

Violeta Bučiūtė
2016-04-05
Pasaulyje kasmet miršta apie 60 mln. gyventojų. Septynis iš dešimties žmonių pakerta lėtinės, 23 proc. - užkrečiamosios ligos, beveik dešimtadalį – traumos ir sužeidimai. Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, aplinkos poveikis taip pat turi įtakos kone ketvirtadaliui visų mirčių pasaulyje.
Kas ketvirta mirtis – dėl neigiamų aplinkos veiksnių
Pietryčių Azijos regione beveik 4 mln. gyvybių kasmet pasiglemžia ligos ir nelaimės, susijusios su aplinkos įtaka.

Skurdžiose šalyse – vaikų mirtys
Aplinkos veiksniai labiausiai trumpina gyvenimus silpniausiai išsivysčiusiose šalyse. Tokiose valstybėse keturi iš dešimties mirštančiųjų yra vaikai iki penkiolikos metų ir tik du iš dešimties – suaugusieji, sulaukę septyniasdešimties ar vyresni. Daugiausia žmonių pasiglemžia infekcinės ligos: kvėpavimo takų, ūminės žarnyno infekcijos, ŽIV ir AIDS, maliarija bei tuberkuliozė. Nemažą dalį sudaro priešlaikinio gimdymo traumos.
 

Išsivysčiusiose šalyse situacija kitokia. Septyni iš dešimties mirusiųjų yra septyniasdešimtmečiai ir vyresni asmenys. Šio amžiaus žmonės dažniausiai miršta nuo lėtinių ligų: širdies ir kraujagyslių, lėtinių kvėpavimo, vėžio, demencijos, diabeto. Tik viena iš šimto mirčių yra vaikų iki penkiolikos metų.
 
Kenkia ir užterštas oras, ir radiacija
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, neigiamas aplinkos poveikis žmonijos sveikatai pasireiškia įvairiose srityse. Daug įtakos gyvenimo trukmei turi oro ir vandens užterštumas, netinkamos sanitarinės sąlygos, radiacija, chemikalų naudojimas žemės ūkyje.
 
Ekonomiškai stiprios valstybės skiria daug lėšų šiems veiksniams sumažinti, todėl nenuostabu, kad dėl neigiamo aplinkos poveikio labiausiai kenčia silpniau išsivysčiusios šalys. Pietryčių Azijos regione beveik 4 mln. gyvybių kasmet pasiglemžia ligos ir nelaimės, susijusios su aplinkos įtaka. Vakarų Ramiojo vandenyno regione aplinkos veiksniai lemia 3,5 mln. mirčių, Afrikoje – 2 mln. mirčių per metus. Mažiausiai aplinka trumpina gyvenimus Amerikos regione – čia kasmet dėl priežasčių, susijusių su aplinkos poveikiu, miršta mažiau nei 1 mln. gyventojų.

 
Kenksminga aplinka lemia didesnį gyventojų mirštamumą nuo įvairių kritinių ligų, taip pat didina mirtinų sužalojimų tikimybę. Iš 12,8 mln. gyvybių, kurias kasmet pasaulyje pasiglemžia aplinkos veiksniai, beveik trečdalį – 4,8 mln. – sudaro mirtys dėl insulto ir išeminių širdies ligų. 1,7 mln. gyventojų miršta dėl netyčinių sužalojimų, tiek pat – nuo vėžio. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

  Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
  Hipotonikai vasaros nelaukia

  Hipotonikai vasaros nelaukia

  „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

  Budinti vaistinė


  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

  Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

  Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

  razinka


  Sveika šeima


  Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

  Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Šešios dienos poliklinikose
  Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
  Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
  Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica