Kalėjimų diktatūra laisvių šalyje

Rūta Kerulytė
2019-11-21
Amerika daugeliui – galimybių šalis. Žaliosios kortos loterijose sėkmę kasmet išbando tūkstančiai lietuvių. Tačiau JAV nestinga kontrastų: nuo Holivudo prabangos iki katastrofiškos benamystės Kalifornijoje. Nesirūpina amerikiečiai ir nuteistųjų sveikata. JAV kalėjimai sąlygomis primena trečiojo pasaulio šalių realijas.
Kalėjimų diktatūra laisvių šalyje
Diana Sanchez pripažįsta – į Kolorado valstijos kalėjimą ji pateko ne per klaidą. Tačiau nuteista nėščioji nesitikėjo, kad atliekant bausmę bus priversta rizikuoti ne tik savo, bet ir kūdikio gyvybe. Moteris pagimdė nešvarioje kalėjimo vienutėje.

Pagimdė vienutėje
Diana Sanchez pripažįsta – į Kolorado valstijos kalėjimą ji pateko ne per klaidą. Tačiau nuteista nėščioji nesitikėjo, kad atliekant bausmę bus priversta rizikuoti ne tik savo, bet ir kūdikio gyvybe. Moteris pagimdė nešvarioje kalėjimo vienutėje.
D.Sanchez advokatai tikina, kad kalėjimo medicininis personalas nekreipė dėmesio į moteriai prasidėjusius sąrėmius, ignoravo penkias valandas aidėjusias gimdyvės aimanas. Tyrimo išvados parodė, kad jokie nuskausminamieji moteriai nebuvo skirti. Gimdymo kančias užfiksavo kalėjimo vaizdo kameros. Įrašo ištraukas galima rasti ir internete. Iš paviešintos medžiagos matyti, kad moteris neramiai žingsniuoja vienutėje, vėliau, susirietusi iš skausmo, prašosi pagalbos. Po ne vieną valandą trukusių sąrėmių, gulėdama ant siauros vienvietės lovos, D.Sanchez pagimdo. Kameros nemeluoja: medicinos darbuotojas į vienutę įžengė tik po skausmingo gimdymo.
 

Iš kalėjimo paleista D.Sanchez pateikė ieškinį. Teismo dokumentuose teigiama, kad kalėjimo personalas „pasirinko patogumą vietoje supratingumo“. Pareigūnai kaltinami nusikalstamu aplaidumu: personalas delsė, nors matė, kad D.Sanchez nubėgo vandenys, moteris skundėsi kraujavimu. Kalinimo įstaigos atstovai teisinasi, esą D.Sanchez į ligoninę pervežti turėjo kalėjimo transportas. Tiesa, dokumentacijos sutvarkymas būtų trukęs iki kitos dienos ryto.
Beje, specialistai netruko pastebėti, kad policijos departamentas vaizdo įrašą retušavo – nors ankštoje celėje šalia gimdančios moters stūksojo apšnerkštas klozetas, policijos išplatintame įraše jo nebeliko.
 

L. S. skaičius 
2,3 
- maždaug tiek mln. žmonių šiuo metu atlieka bausmę JAV kalėjimuose.

 
Tyčiojosi iš veterano
Kariuomenė šalyje gerbiama, tačiau veteranai neretai kenčia nuo potrauminio streso sutrikimo, o atslinkusią depresiją „gydo“ alkoholiu ir narkotikais – juk reguliarios psichoterapeuto paslaugos dažnam neįkandamos.
Panaši dalia ištiko kariuomenės veteraną Eliottą Williamsą. Tarnyba paliko žymes buvusio kario sąmonėje. Vyriškio medicinos istorija numarginta informacijos apie psichikos problemas.
Viešėdamas prabangiame viešbutyje „Marriott“ E.Williamsas pasijuto itin prastai – viešbučio vestibiulyje jį ištiko psichozės priepuolis. Personalas nedelsdamas iškvietė policijos pareigūnus. Nepaisant informacijos apie trapią psichinę būklę, buvęs kariškis nugabentas ne pas medikus, o į kalėjimą. Gresiantis kaltinimas iš pažiūros nebuvo rimtas – viso labo smulkus viešosios tvarkos sutrikdymas. Deja, už „ne laiku ir ne vietoje“ užklupusį sveikatos negalavimą vyras sumokėjo gyvybe.

 
Kas tiksliai nutiko kalinimo įstaigoje, neaišku iki šiol: vyriškis už grotų nepraleido nė savaitės. Tačiau medikai nustatė, kad paskutines penkias gyvenimo dienas E.Williamsas praleido sulaužytu kaklo slanksteliu, paralyžiuotas, gulėdamas ant cementinių kalėjimo grindų.
Kalinimo įstaigą teisininkai privertė paviešinti vaizdo įrašą, kuriame užfiksuota agoniška vyriškio mirtis. E.Williamsą prižiūrėję pareigūnai ignoravo kalinio pagalbos prašymus. Įraše užfiksuota, kad darbuotojai į bejėgiškos būklės vyrą mėtė maisto likučius, badė pirštais ir tyčiojosi. Su sūnumi susisiekti bandžiusiam E.Williamso tėvui atsakyta neigiamai, motyvuojant „prasta kalinio būkle“. Teismo dokumentuose užfiksuotas pokalbis su kalinimo įstaigos psichinės sveikatos specialistu. „Jūsų sūnus darbuotojams aiškina negalįs pajudėti, tačiau mes žinome, kad tai - netiesa“, – užsispyręs tvirtino neįvardintas specialistas.
 

Nors kalinio šeima reikalavo vyriškį pervežti į gydymo įstaigą, kalėjimo medikai ir psichiatrai E.Williamsą kaltino ligos simuliavimu. Kai personalas suvokė, jog padėtis tapo nevaldoma, padėti sunkiai sužalotam JAV ginkluotųjų pajėgų veteranui buvo jau per vėlu. Ligoninėje gydytojai konstatavo mirtį.
Dėl pareigūnų aplaidumo E.Williamso šeimai teismas prisiteisė daugiau nei 10 mln. JAV dolerių. Tačiau visuomenė piktinasi: personalo atsakomybė dėl žmonių sveikatos luošinimo ir gyvybės atėmimo dangstoma piniginėmis baudomis.

 
Tarp kitko
Grupė pareigūnų užsimojo gydyti senas žaizdas. Mičigano valstijos policininkai ruošiasi komandiruotei į Norvegiją. Amerikiečiai žada semtis gerosios patirties: Skandinavijos šalių pavyzdys bene ryškiausias kontrastas amerikietiškajai kalėjimų sistemai. Galima burbėti, kad ten „kalėjimas kaip sanatorija“, tačiau žemi nusikalstamumo ir pakartotinių nusikaltimų rodikliai Skandinavijos šalyse rodo, kad „perauklėjimo per terapiją“ idėja pasiteisina.
Mičigano pareigūnams parūpo, kaip norvegai rūpinasi kalinių psichine sveikata. Kritikai teigia, kad neveiksni JAV medicinos sistema kalėjimus pavertė psichiatrinėmis. Kaip rodo E.Williamso pavyzdys, tarp kalėjimo sienų tinkama medicininė pagalba dažnai nesuteikiama. Sergantys žmonės dar labiau susargdinami.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris