JAV: prieš rutina tampantį ginkluotą smurtą kyla ir medikai

Liepa Dragūnaitė
2015-12-14
Masiniai susišaudymai, gaujų karai, buitinis smurtas, savižudybės ir nelaimingi atsitikimai - ginklai Jungtinėse Valstijose prisideda prie daugelio sužalojimų ir mirčių. Skaičiuojama, kad kiekvieną dieną šioje šalyje nuo ginklo miršta 89 žmonės. Todėl šalies medikai sukilo – dvidešimtetį galiojantis įstatymas, neleidžiantis finansuoti smurto ginklu mokslinio tyrinėjimo, turi būti pakeistas.
JAV: prieš rutina tampantį ginkluotą smurtą kyla ir medikai
Ekspertai vertina, kad mirtys nuo ginklo gali netrukus viršyti avarijose žuvusiųjų skaičių. Pastaroji šiuo metu yra pagrindinė mirčių priežastis JAV. Jei ir toliau nebus atliekami tikslingi moksliniai tyrimai, rasti efektyvių prevencijos priemonių ginkluoto smurto protrūkiams bus sudėtinga.

Sukilo medikai
JAV medikai pristatė peticiją, reikalaujančią panaikinti mokslinių tyrimų dėl ginkluoto smurto draudimą. Ją pasirašė daugiau nei du tūkstančiai gydytojų iš visų pusės šimto valstijų.

Minėtas draudimas, palaikomas Nacionalinės ginklų asociacijos, nutildė tiek JAV Ligų kontrolės prevencijos ir Nacionalinių sveikatos institutų mokslininkus. 1996 metų šie neturėjo galimybės surinkti pakankamai svarių įrodymų, pagrįstų tyrimais apie ginklų keliamą žalą visuomenei. Argumentai paprasti – ginklo panaudojimas nėra liga, tad šioms įstaigoms valstybė negali finansuoti tokio pobūdžio tyrimų.
„Man apmaudu, kad sprendžiant ginkluoto smurto problemą šalyje, per pastaruosius du dešimtmečius padarėme labai menką pažangą“, – kalbėjo viena mokslinių apribojimų priešininkių, pediatrė iš Pietų Bronkso Nina Agraval. „Per visą karjerą nuolat mačiau vaikus, kurie buvo išgelbėti nuo tymų, staigios kūdikių mirties sindromo, net autoavarijų, nes visais šiais klausimas buvo atliekami išsamūs moksliniai tyrimai. Nesuvokiama, kodėl tokio pat pobūdžio tyrimai yra draudžiami, kai kalbame apie ginkluotą smurtą“, – tęsė medikė.
Anot jos, šią smurto rūšį siekta susieti su psichikos sveikatos problemomis ir jų tyrimais, nepaisant to, kad tyrimai rodo, jog tik trys procentai sergančiųjų psichinėmis ligomis yra įtraukiami į ginkluoto smurto veikas.
Ekspertai vertina, kad mirtys nuo ginklo gali netrukus viršyti avarijose žuvusiųjų skaičių. Pastaroji šiuo metu yra pagrindinė mirčių priežastis JAV. Jei ir toliau nebus atliekami tikslingi moksliniai tyrimai, rasti efektyvių prevencijos priemonių ginkluoto smurto protrūkiams bus sudėtinga.
 
Teks keisti įstatymus

„Mass Shooting Tracker project“ duomenimis, nuo šių metų pradžios susišaudymuose JAV žuvo daugiau nei puspenkto šimto žmonių. Iki šios dienos įvyko daugiau nei pusketvirto šimto ginkluotų susirėmimų.
Bene daugiausiai aukų šiemet pareikalavusios žudynės įvyko praėjusią savaitę. JAV Kalifornijos valstijoje. San Bernardino mieste į rytus nuo Los Andželo per ginkluotą išpuolį žuvo mažiausiai 14 žmonių, dar tiek pat sužeista.
CNN teigimu, žudynėse galėjo dalyvauti nuo vieno iki trijų kaukėtų asmenų su „AK-47 tipo“ šaunamaisiais ginklais. Mažiausiai vienas įtariamasis buvo apsivilkęs neperšaunamą liemenę. Žudikai pasišalino iš socialinių paslaugų centro, kur ir vyko susišaudymas, dar prieš atvykstant policijos pareigūnams.
Nusikaltėlių tapatybės ir motyvai nėra aiškūs. Kol kas, sprendžiant iš JAV žiniasklaidos pranešimų, neatmetama ir teroro akto versija.
Kitas, patį JAV prezidentą sukrėtęs ginkluoto smurto atvejis per pasaulio žiniasklaidos priemones nuskambėjo spalį. Po susišaudymo Rouseburgo koledže, tuomet kreipdamasis į visuomenę, B.Obama neslėpė pykčio dėl pastarųjų masinių žudynių mokykloje, kaltindamas įstatymų leidėjus, taip pat už juos balsuojančius žmones, kad nieko nedaroma opiu ginklų kontrolės klausimu.
„Kažkokiu būdu tai tapo rutina, – sakė prezidentas. – Tapome tam nejautrūs. Iš tiesų galime dėl to ką nors padaryti, tačiau mums teks keisti įstatymus. Vienas pats to negaliu padaryti. Man reikia Kongreso, valstijų įstatymų leidybos institucijų ir gubernatorių, kurie pasirengę dirbti su manimi šiuo klausimu paramos. Neturėtų būti paprasta tam, kuris nori padaryti žalą kitiems žmonėms, paimti į rankas ginklą“, – kalbėjo B.Obama.
JAV prezidentas siekė įstatymus pakeisti anksčiau, prieš trejus metus po vienoje Konektikuto mokyklų įvykusių masinių žudynių, kai jaunuolis nušovė savo motiną, dar apie trisdešimt žmonių, įskaitant mokyklos mokinius ir nusišovė pats. Tačiau tuomet Kongresas visu prašymus finansuoti mokslininkų darbą dėl ginkluoto smurto atmetė. 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica