Tyrimui skyrė 9-erius metus
Iš pirmo žvilgsnio viskas čia atrodytų nekalta. E. cigarečių pramoninkai skelbia, neva jų gaminiai nėra kenksmingi sveikatai. Tačiau nepaisant ne vieno nuaidėjusio minėtos cigaretės elemento sprogimo Jungtinėse Amerikos Valstijose tiesiai į vartotojo veidą ar net burnoje – bendras tabako vartojimas taip pat padidėjo.
Mokslininkai aiškindamiesi augančius tabako suvartojimo kiekius išsikėlė klausimą, ar tik ne e. cigaretės užverbuoja jaunimą pradėti rūkyti. „Panašu, kad taip“, - sakė Pietų Kalifornijos universiteto mokslininkė dr. Jessica L. Barrington-Trimis.
„Elektroninės cigaretės į nesveiką gyvenseną sutelkia būtent tokį jaunimą, kuris greičiausiai niekada nebūtų pradėjęs rūkyti įprastų cigarečių“, - užsienio žiniasklaidą tikino moteris.
Kartu su mokslininkų komanda dr. J. L. Barrington-Trimis atliko tyrimą tarp vienuoliktokų ir dvyliktokų. Jo tikslas buvo išsiaiškinti, kaip kito šio amžiaus paauglių rūkymo mastai nuo 1995-ųjų iki 2014-ųjų.
Bandžiusiųjų – 30 proc. daugiau
Dvyliktokų procentas, kurie sakė, kad pastaruoju metu rūko, 1995-aisiais krito nuo 19,1 proc. iki 14,7 proc. 2001-aisiais. Iki tyrimo pabaigos rūkančiųjų procentas sumažėjo dar perpus. Kad ir kaip galėtume dėl to džiaugtis, tačiau tie, kurie rūko ir elektronines, ir įprastas cigaretes, procentas padidėjo iki 13,7. Tai beveik toks pat kiekis žmonių, kiek mėgavosi vien tik cigarečių dūmu 2001-aisiais.
Maždaug trečdalis JAV abiturientų prieš kelis metus pripažino, kad pastarieji bent kartą bandė parūkyti elektroninę arba įprastą cigaretę. Toks rezultatas parodė, kad nuo tyrimo pradžios iki jo pabaigos bandžiusiųjų parūkyti skaičius išaugo beveik 30 proc. Labai panašūs duomenys buvo ir vienuoliktokų.
Be to, pagal rūkymo normą baltosios rasės paaugliai rūko daugiau nei lotynų kilmės jaunimas, nors labai panašus skaičius moksleivių pripažino, kad bent kartą yra bandę traukti elektroninį ar įprastos cigaretės dūmą.
Nauji iššūkiai medikams
„Didėjantis elektroninių arba įprastų cigarečių vartojimas du tūkstančiai keturioliktaisiais, palyginti su istoriniu Pietų Kalifornijos rūkymo paplitimu rodo, kad paaugliai yra ne tik pakeisti elektroninių cigarečių, bet kad pastarosios turi naują potencialią grupę vartotojų, kurie mieliau atsisako tabako, bet renkasi elektroninį prietaisą. Tikėtina, kad dėl gerai neištirtų medžiagų, paauglių tarpe atsiras nauji iššūkiai medikams“, - tyrimą apibendrino mokslininkai.
Mokslininkės dr. J. L. Barrington-Trimis teigimu, šalyje didinant tabako pirkimo amžių iki dvidešimt vienerių metų, per kelerius metus pasikeis kai kurių paauglių įpročiai vartoti elektronines cigaretes ar tabako gaminius.
Pradėkime nuo švietimo?
Po tyrimo rezultatų pediatrai dr. Jonathanas P. Winickoffas ir Sarah E. Winickoff pasiūlė keletą būdų, kaip spręsti augantį elektroninių cigarečių vartojimą paauglių tarpe.
„Mes bandėme atkreipti dėmesį į keletą praktinių sprendimų, kuriuos galima įgyvendinti jau dabar“, - žiniasklaidai sakė dr. J. P. Winickoffas, - „mokslo įstaigų švietimo programose turėtų būti įtrauktas skyrius, kaip kovoti su tabako gaminių ir panašių prietaisų populiarumu“, - tęsė gydytojas.
S. E. Winickoff taip pat paminėjo, kad pirmiausia tėvai turėtų savo vaikams papasakoti apie elektroninių cigarečių pavojų sveikatai ir išreikšti tvirtą nepritarimą šiems prietaisams bei kenksmingiems juose esantiems aerozoliams.
„Šiuose prietaisuose esantis nikotinas dėl smulkių dalelių yra puikiai įsisavinamas į kraują. Tabako pramonė dirba ties tuo, kad priklausomybė nuo elektroninių cigarečių būtų kuo didesnė. Kaip pediatras, esu labai susirūpęs, kad jaunoji karta tampa vis labiau priklausoma nuo tabako gaminių“, - teigė dr. Jonathanas P. Winickoffas.
Tarp kitko:
Pasak Kolorado universiteto dėstytojo dr. Adamo M. Lipperto, remiantis atliktu tyrimu, paauglių elektroninių cigarečių vartojimas padidina riziką, kad išaugs ir tradicinių cigarečių vartojimas. Todėl pastangos jaunimą informuoti apie rūkymo žalą, susijusią su elektroniniais prietaisais, gali padėti.
„Tiesa, kaip buvo papildomai apmokestinti įprasti tabako gaminiai, tokie pat veiksmai su elektroninėmis cigaretėmis taip pat gali sėkmingai užkirsti kelią jaunimą nuodyti elektroniniu dūmu“, - įsitikinęs dr. Adamas M. Lippertas.
Komentuoti: