JAV gyvybiškai trūksta kraujo

Emilis Jakštys
2023-10-26
„Esu dėkinga, kad ir man, ir Adelaidei atsirado reikiamo kraujo“, – sako JAV gyvenanti Rachelė, kurios dukrytei du kartus gyvybiškai reikėjo perpilti kraują. Tačiau ne visi pacientai sulaukia laimingos baigties. Amerikos Raudonasis Kryžius paskelbė nacionalinį kraujo stygių. JAV pastarąjį mėnesį aktyviai stengiamasi pritraukti geros valios žmones, ypač jaunimą, duoti kraujo.
JAV gyvybiškai trūksta kraujo
JAV kas minutę kraujo prireikia trims dešimtims pacientų, tačiau vos 3 iš 100 amerikiečių yra kraujo donorai (JAV dažniausiai kraujo donoru galima tapti nuo 17 m., o kai kuriose valstijose nuo 16 m.).

Motina ir dukra išgyveno 
Amerikos Raudonasis Kryžius „Facebook“ paskyroje dalijosi Rachelės ir Addi istorija. Rachelei, nesulaukus šeštojo nėštumo mėnesio, nubėgo vaisiaus vandenys. Moteris buvo paguldyta į ligoninę, viliantis, kad dukra kuo ilgiau išbus gimdoje. Po devynių dienų gimė vos 680 gramų sverianti mergaitė, vardu Adelaide. Ankstukei buvo atlikta intubacija, kadangi dėl per silpnų plaučių mergaitė negalėjo savarankiškai kvėpuoti. Siekiant išsaugoti mergaitės gyvybę prireikė net du kartus perpilti kraują. 
 
Ankstukei pavyko išgyventi – dabar dvejų metukų Addi džiaugiasi sesių ir brolių kompanija, lėlėmis ir žaidimais smėlio dėžėje. „Esu dėkinga, kad ir man, ir Adelaidei atsirado reikiamo kraujo, kuomet mums jo labiausiai reikėjo“, – sakė mama. 
Deja, šiuo metu JAV donorystės situacija yra gerokai prastesnė.  
 
Nepasiekia ikipandeminių rezultatų

JAV kas minutę kraujo prireikia trims dešimtims pacientų, tačiau vos 3 iš 100 amerikiečių yra kraujo donorai (JAV dažniausiai kraujo donoru galima tapti nuo 17 m., o kai kuriose valstijose nuo 16 m.).   
 
Amerikos Raudonojo Kryžiaus duomenimis, daugiau kaip 2 tūkst. JAV ligoninių pasikliauja įvairiomis ne pelno siekiančiomis organizacijomis, kurios tiekia reikiamą kraują ir jo komponentus. Jos tiekia maždaug 40 proc. viso reikiamo kraujo JAV. Kol kas šių organizacijų donacijos nepasiekia ikipandeminių rezultatų, todėl nuogąstaujama, ar ateityje pavyks užtikrinti pacientų poreikius.
 
Trūksta mobiliųjų autobusiukų
Pandemija, panašu, buvo paskutinis lašas problemų stiklinėje. Nacionalinį kraujo stygių lėmė daugybė veiksnių. Pavyzdžiui, vienas aktyviausių istorijoje kelionių sezonų, prasidėjęs moksleivių užimtumas ugdymo įstaigose ir vis pasikartojančios gamtos nelaimės, sutrikdžiusios mobilių akcijų kraujui paimti procesą.
 
„Deja, ekspertai rudenį prognozuoja intensyvų gamtos stichijų sezoną, todėl ir toliau gali sumažėti Raudonojo Kryžiaus galimybės surinkti pakankamai kraujo bei patenkinti ligoninių poreikius“, – rašoma Amerikos Raudonojo Kryžiaus pranešime.   
 
Viena didžiausių problemų, su kuriomis susiduria ne pelno siekiančios organizacijos – mobiliųjų klinikų stygius. Organizacijoms nepavyksta sugrąžinti kraujo surinkimo autobusiukų, aktyviai veikusių iki COVID-19 pandemijos, skaičiaus. Raudonasis Kryžius net kreipėsi į mokyklas, ragindamas į šias sugrąžinti kraujo surinkimo autobusus. Maždaug ketvirtis Raudonojo Kryžiaus surenkamo kraujo iki pandemijos buvo iš mokyklose esančių kraujo surinkimo autobusiukų. 
 
Su donorų stygiumi susiduria ir Niujorko kraujo centras (angl. New York Blood Center), kuris iki pandemijos sulaukdavo apie 25 proc. moksleivių ir studentų nuo 16 iki 23-ejų metų donacijų, tačiau pastaraisiais metais centrui pavyko tik iš dalies pritraukti jaunuolius paaukoti kraujo.   
 
„Po pandemijos į mokyklas negrįžo daug kraujo surinkimo autobusų. Anksčiau vien Niujorko teritorijoje dirbome su 500 vidurinių mokyklų. Stengiamės susisiekti su kiekviena jų, tiesiog maldaudami, kad jos sugrąžintų tuos autobusiukus“, – pasakojo Adrea Cefarelli.   
 

Kraujo centrai Amerikoje (angl. Blood Centers of America) dalijasi panašiomis bėdomis. Kaip CNN pasakoja kraujo centrų tinklą vienijančios organizacijos viceprezidentė Jenny Ficenec: per pastarąjį dešimtmetį organizacijoje net 47 proc. sumažėjo jaunesnių nei 30 metų donorų skaičius. Net 45 proc. kraujo donorų yra perkopę 50 metų. Po truputį mąžtant kraujo donorų nerimaujama, ar ateityje pavyks užtikrinti pacientų ir gydymo įstaigų poreikius.
 
Kova dėl kraujo tęsiasi
„Penktadienis, 13-oji, yra bauginanti diena. Dar labiau baugina, kad vos 3 proc. amerikiečių kasmet duoda kraujo. Nešvaistyk kraujo, kaip švaistoma siaubo filmuose. Užsiregistruok ir paaukok kraujo nacionaliniu kraujo stygiaus metu“, – „Facebook“ paskyroje skelbė Amerikos Raudonasis Kryžius.
 
Humanitarinės pagalbos organizacija ir toliau vykdo aktyvią socialinę kampaniją, siekdama išspręsti nacionalinę problemą. Iki spalio 20 d. būsimiems donorams siūloma ne tik nuoširdi padėka, bet ir 15 JAV dolerių ( 14,2 Eur) „Amazon“ dovanų kortelė.
 

Amerikos Raudonasis Kryžius socialiniuose tinkluose taip pat reguliariai dalijasi įkvepiančiomis savanorių, darbuotojų, donorų ir pacientų istorijomis, vis primindamas apie kraujo stygių JAV. Viešai ir atvirai džiaugiamasi ištikimiausiais bendruomenės nariais. Vienas jų – Jose Bernal, sekantis motinos, dirbusios Amerikos Raudonojo Kryžiaus kraujo donorysčių skyriuje, pėdomis.
 
„Visada žinojau, jog po darbo dienos turiu jaustis gerai, kad ir kokį karjeros kelią pasirinkčiau. Dabartinis mano darbas ne tik teikia pasitenkinimą, tačiau taip pat padeda kurti ryšį su savo la raza (bendruomene – red. past.), kurios nariai dažniausiai yra kiek dvejojantys būsimi kraujo donorai. Tačiau kuomet ispaniškai papasakoju apie donorystės procesą ir atskleidžiu, kaip jų dosnumas padeda gelbėti gyvybes, jų akyse užsidega šviesa“, – pasakojo J.Bernal. 

 
Komentaras
Nacionalinis kraujo centras (NKC) pirmą kartą kraujo donorais nusprendusiems tapti šalies gyventojams siunčia svarbią žinią. Kad visi kraujo komponentai po donorystės būtų sėkmingai panaudoti, rekomenduojama sugrįžti pakartotinei donorystei.

Nacionalinis kraujo centro direktorius Daumantas Gutauskas:

- Iš vieno donoro padovanoto kraujo maišelio yra išskiriami trys skirtingi kraujo komponentai: eritrocitai, trombocitai ir plazma, kurie turi skirtingą galiojimo laikotarpį. Eritrocitai į ligonines patenka per pirmąsias dvi ar tris savaites. Kai kraujo plazmą išduoti į ligoninę galima tik po sekančių donoro tyrimų.
Tad, jei donoras pakartotinai neatvyksta, donoro auka praranda pilnavertiškumą, o mes (NKC), net ir norėdami, negalime panaudoti visų donoro dovanoto kraujo komponentų.
 
Šiais laikais gyvename labai intensyvų gyvenimą. Visgi tikiu, kad net ir tokiomis aplinkybėmis kraujo donorystei laiko galime atrasti kiekvienas iš mūsų. Ir tą daryti kiek įmanoma dažniau, nes viena donacija užtrunka vos iki dešimties minučių, o eritrocitų skaičius kraujyje aturiamas per 60 dienų. Vadinasi, kraują aukoti galima netgi kas du mėnesius. Tiesa, kraujo davimas moterims per metus negali viršyti 4 kartų, vyrams – 6 kartų.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...
    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Ko ieškoti šokolado etiketėse?

    „Žmonės įpratę manyti, kad juodasis šokoladas turi būti kartus, tačiau kartumas nėra kokybės ženklas. Priešingai, dažnai tai prastos kokybės ar netinkamai apdorotų pupelių požymis“, – vieną didžiausių mitų apie juodąjį šokoladą griauna šokolado ekspertės. Apie šokolado kokybę kalba...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris