Britų medikų asociacija (BMA) atšaukė savaitę turėjusį trukti jaunųjų gydytojų streiką, kadangi likę šalies medikai nesusidoros su darbo krūviu ligoninėje. Jaunųjų gydytojų streikai gali nusinešti nekaltų pacientų gyvybes – tai per didelė kaina kovojant dėl geresnių sutarties sudarymo sąlygų.
Jaunieji Didžios Britanijos gydytojai vėl ketina streikuoti spalį, lapkritį ir gruodį. Jaunieji gydytojai piktinasi dėl per mažų atlyginimų, per ilgų darbo valandų, septynių darbo dienų savaitės, pertraukų darbo metu trūkumo ir atlyginimų nelygybės dirbant ne pilnu etatu.
Didžiausias gydytojų streikas istorijoje
Prieš kelias savaites BMA paskelbė, kad jaunieji gydytojai žada pradėti streiko akcijas dar rugsėjį dėl to, kad nepritaria naujam Vyriausybės siūlomam kontraktui. Atšaukus pirmąjį streiką, vis dar neatsisakoma minties tris savaites iki metų pabaigos išreikšti nepasitenkinimą paliekant savo darbo vietas.
Planuojama, kad streikai vyktų penkias darbo dienas iš eilės, nuo aštuonių ryto iki penkių vakaro. Protestuoti ketinama spalį, lapkritį ir gruodį. Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministras Jeremy Hunt tikina, kad jeigu streikai visgi bus surengti, tai bus didžiausias gydytojų streikas visoje Nacionalinėje sveikatos tarnybos (NHS) istorijoje.
Jis tikina, kad tokiu atveju gali būti atšaukta apie šimtą tūkstančių operacijų ir milijoną vizitų pas gydytojus. Paskutinio dviejų dienų streiko, vykusio balandį, metu buvo atšaukta šimtas tūkstančių operacijų ir vizitų pas specialistus.
Nesutinka su darbo sąlygomis
Ginčo centre – naujasis kontraktas, kurį sveikatos apsaugos ministras J.Hunt nori primesti jauniesiems gydytojams, visiškai nepasitaręs su medikais. Kontraktas turėjo įsigalioti jau šį rudenį, tačiau tam sutrukdė kilusi nepasitenkinimo banga.
Jau trejus metus nesibaigiančios diskusijos nepadėjo Vyriausybei ir medikams pasiekti kompromiso ir susitarti dėl sutarties sudarymo sąlygų, kurias palaiko dalis BMA narių. Jaunieji gydytojai piktinasi dėl per mažų atlyginimų, per ilgų darbo valandų, septynių darbo dienų savaitės, pertraukų darbo metu trūkumo ir atlyginimų nelygybės dirbant ne pilnu etatu.
Šiais metais jau buvo surengtos šešios protesto akcijos, bet iki šiol tai netruko ilgiau nei dvi dienas. Pirmųjų keturių streikų metu jaunieji gydytojai teikė medicininę pagalba gyvybės ir mirties atveju – intensyviosios terapijos skyriaus pacientams, gimdyvėms, skubių ir kritiškų situacijų metu. Tačiau dviejų pastarųjų protestų metu gydytojai pirmą kartą sveikatos sistemos istorijoje išėjo iš skubios pagalbos skyriaus. Šiuo metu rengiami streikai taip pat sustabdys priimamojo darbą.
Bevaisės derybos
Paskutinis Vyriausybės pasiūlymas, pateiktas gegužės mėnesį, turėjo būti kompromisinis. Jį palaikė tuometinis jaunųjų gydytojų komiteto pirmininkas dr. Johann Malawana. Tačiau jis atsistatydino po to, kai liepą BMA nariai nubalsavo prieš tokį susitarimą.
Naujasis komiteto pirmininkas dr. Ellen McCourt sako, kad jaunieji gydytojai nebeturi kito pasirinkimo kaip tik streikuoti, kadangi J.Hunt atsisakė įsitraukti į jiems taip reikšmingas derybas. Sveikatos apsaugos ministras tvirtina, kad yra atviras diskusijoms, tačiau įsipareigojęs savo partijai, kaip tiksliai suformuluoti naująjį kontraktą. Konservatoriai buvo paskelbę manifestą, kuriame pažada, kad Vyriausybė pristatys septynių dienų NHS sistemą.
J.Hunt tikina, kad tereikia išspręsti du nesutarimus – savaitgalį ir ne pilnu etatu dirbančių medikų atlyginimų pakėlimą. Anot jo, naujasis kontraktas siūlo priimtiną ir racionalų susitarimą, tačiau jaunieji gydytojai su tuo nesutinka. Jie vis dar nerimauja dėl sutarties poveikio dirbantiems mažiau nei pilnu etatu, o dauguma tokių darbuotojų yra moterys, ir dėl poveikio jauniesiems medikams, daugiausiai dirbantiems savaitgaliais. BMA teigia, kad kontraktas kursto darbo jėgos krizę ir nevertina visų gydytojų vienodai.
Tarp kitko
BMA narių susiskaldymas dėl streiko
BMA tarybos pirmininkas Dr. Mark Porter pripažino, kad sprendimas streikuoti buvo priimtas po ilgų ir sudėtingų debatų. Tarybos nariai nusprendė pritarti streikui tik nedidele balsų persvara – šešiolika pasisakė už, o dvylika prieš. Artimiausiu metu nėra vilties, kad šis ginčas bus išspręstas. Vyriausybė nerodo jokių ženklų, kad ketina nusileisti ir atsisakyti savo pozicijos naujojo kontrakto atžvilgiu.
Prireiks pusantrų metų, kol visi 45 tūkstančiai rezidentų pasirašys naująją sutartį su Sveikatos apsaugos ministerija. BMA tikina atšauksianti streikus tik tokiu atveju, jeigu naujojo kontrakto įvedimas bus sustabdytas. Iki šiol medikai turėjo stiprų visuomenės palaikymą jų kovoje su Vyriausybe, bet jie stipriai rizikuoja prarasti paramą ir supykdyti pacientus dėl nesibaigiančio konflikto. J.Hunt viliasi pasinaudoti BMA narių susiskaldymu dėl pritarimo streikui ir tokiu būdu priversti jaunuosius gydytojus pasiduoti.
Komentuoti: