Imperatorius Akihito: tradicijas laužantis monarchas

Agnietė Vilkišienė
2016-01-07
Praėjusią savaitę japonai šventė imperatoriaus Akihito (82) gimtadienį. Šalies, kuri ilgą laiką gyveno itin uždarai, monarchas džiaugiasi, kad pagaliau Japonijos ir Pietų Korėjos Vyriausybės pasirašė susitarimą dėl abiejų šalių santykius temdžiusio „paguodos moterų“ klausimo. Japonija sutiko Pietų Korėjai sumokėti vieną mlrd. jenų (7,59 mln. eurų) kompensacijos už moteris, kurias Japonijos kariai Antrojo pasaulinio karo metu išnaudojo viešnamiuose.
Imperatorius Akihito: tradicijas laužantis monarchas
Per pastaruosius penketą metų Japonijos imperatoriui Akihito buvo atliktos širdies šuntavimo, prostatos vėžio operacijos. Tačiau monarchas tikina, jog sveikata matuojama savijauta. Jeigu gerai jautiesi, esi sveikas. Su žmona Michiko jis dažnai žaidžia tenisą.

Neįprasti pomėgiai
Japonijos imperatorius Akihito garsėja neįprastais pomėgiais. Monarchas, kuris beje neturi aukštojo mokslo diplomo, pasaulyje žinomas kaip puikus ichtiologijos – mokslo apie žuvis - žinovas. Jis taip pat domisi gamtos istorija, gamtosauga.
 
Rytų kultūra nemėgsta skubotų sprendimų, todėl ir imperatorius ilgai svarsto, kokius mokslinius gamtos tyrimų projektus remti finansiškai. Tačiau apmąstymai duoda vaisių: jo paremti mokslininkai pernai gavo Nobelio premiją.
 
Prieš daugiau nei penkiolika metų pats imperatorius buvo apdovanotas karaliaus Karolio II medaliu. Jį Londono karališkoji draugija teikia užsienio valstybių vadovams už išskirtinį indėlį visuomenėje populiarinant mokslą. Lyg pateisindamas gautus apdovanojimus imperatorius skatina valstybių vadovus susivienyti aktyviai kovai prieš Ebolos virusą, nuo kurio miršta iki 40 proc. juo užsikrėtusių žmonių.

 
Pasak Akihito, bendradarbiavimas yra būtinas sprendžiant visuotinį susirūpinimą keliančius klausimus. „Šiemet, vėl buvo stichinių nelaimių, o kur dar nenugalėtas Ebolos virusas. Arba žurnalistai, kurie, iki šiol, yra paimti įkaitais ISIS. Todėl privalome susivienyti ir kartu įveikti negandas“, - susitikime su JAV prezidentu Baraku Obama sakė imperatorius.
 
Proto ir kūno mankšta
Japonai pagal vidutinę gyvenimo trukmę užima pirmą vietą pasaulyje. Šis rodiklis vis auga. Kaip rodo šalies Sveikatos apsaugos ministerijos paskelbti duomenys, toks atotrūkis yra susijęs ne su genais. Japonijos gyventojai ilgiau išlieka sveikesni nei kiti planetos gyventojai dėl subalansuoto gyvenimo būdo.
 
Japonai imperatorių laiko šalies kultūros simboliu, sveikos gyvensenos pavyzdžiu. Tiesa, per pastaruosius penketą metų jam buvo atliktos širdies šuntavimo, prostatos vėžio operacijos. Tačiau imperatorius Akihito tikina, jog sveikata matuojama savijauta. Jeigu gerai jautiesi, esi sveikas.
 
Vyras garsėja kaip aktyvaus laisvalaikio entuziastas. Su žmona Michiko (81 m.) jis organizuoja sporto šventes. Į devintą dešimtį perkopusi pora dažnai žaidžia tenisą. „Po operacijų sunkiausia išlaukti, kada bus galima vėl treniruotis“, - pasakoja Akihito. Pasak sutuoktinių, viena svarbiausių ilgo gyvenimo paslapčių yra reguliari proto ir kūno mankšta, tinkama mityba.
 
Antrojo pasaulinio karo šleifas
Nemažas imperatoriaus nuopelnas, kad Japonija sutiko Pietų Korėjai sumokėti vieną mlrd. jenų (7,59 milijonai eurų) kompensacijos už „paguodos moteris“. Šias moteris (manoma, kad jų buvo apie 200 tūkst., tiesa Pietų Korėjoje šiandien gyvos vos 46 moterys) Antrojo pasaulinio karo metu viešnamiuose išnaudojo Japonijos kariai. Japonijos imperatorius ne kartą yra viešai atsiprašęs pabrėžęs, kad jaučia didelę atsakomybę dėl šių įvykių.

 
Ištikimoji imperatorienė
Nepamatysite nė vieno susitikimo, kuriame Japonijos imperatoriaus nelydėtų jo kuklioji žmona Michiko. O prieš penkis dešimtmečius jų santuoka prilyginta Japonijos imperatoriaus sosto krizei. Tuo metu pora metė iššūkį tradicijoms. 1959-aisiais Akihito vedė metais jaunesnę nekilmingo verslininko dukterį. Ji buvo pirmoji šalies istorijoje nekilminga sosto įpėdinio nuotaka.
 
Michiko laužė tradicijas. Ji šalies gyventojams atvėrė konservatyviųjų rūmų duris. Taip pora priartino imperatorių šeimą prie paprastų šalies gyventojų. Jie atsisakė iki tol puoselėto paslaptimi apgaubto dieviškojo dinastijos įvaizdžio.
 

Sutuoktiniai užaugino tris vaikus. Imperatorienė Michiko pati vaikams ruošdavo priešpiečius, o dabar mielai pozuoja fotografas kartu su paaugusiais anūkais.
„Monarchą lydi vienišumas, todėl negaliu nusakyti džiaugsmo, kad šalia manęs yra imperatorienė. Ji visada gerbė mano padėtį ir palaikė sunkių sprendimų priėmimo metu“, - vienoje spaudos konferencijų sakė imperatorius Akihito.
 
Jis palaiko ketinimus atverti Japonijos imperatoriaus sostą moteriškos lyties paveldėtojoms, griežtai smerkia pusbrolio idėją atgaivinti sugulovių praktiką.
Akihito pusbrolis - Japonijos princas - gydomas nuo priklausomybės alkoholiui. Vyras siūlė atgaivinti sugulovių praktiką, nes buvo pradėta baimintis dėl dinastijos tęstinumo. Kalbos nurimo tik, kai Akihito sūnaus šeimoje gimė berniukas.

 
Tarp kitko
Dabartinė Japonijos imperatorių dinastija valdo jau daugiau nei pusantro tūkstančio metų.
Į sostą Akihito įžengė 1990 metais. Šiuo metu jis yra vyriausias valdantis monarchas ir vienintelis, kuris turi imperatoriaus titulą.
Imperatorienė kuria eiles, rašo ir verčia knygas. Imperatorius augina ryžius ir publikuoja mokslinius straipsnius apie Japonijos salyno žuvis. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai



  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris






















  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica