Galės išrašyti elektronines cigaretes metantiems rūkyti

Aneta Vaitkienė
2021-11-11
Anglija greičiausiai bus pirmoji šalis pasaulyje, pradėsianti išrašinėti receptus elektroninėms cigaretėms, licencijuotoms kaip medicinos produktas. To siekia Nacionalinė Anglijos sveikatos tarnyba (NHS), veikianti pagal rūkymo apimčių šalyje mažinimo planą.
Galės išrašyti elektronines cigaretes metantiems rūkyti
JK vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra (MHRA) skelbia atnaujintas gaires, kurios leistų išrašyti elektroninių cigarečių gaminius tiems, kurie nori mesti rūkyti, sakoma spalio pabaigoje paskelbtame JK Vyriausybės pranešime.

Atnaujino gaires
JK vaistų ir sveikatos priežiūros produktų reguliavimo agentūra (MHRA) skelbia atnaujintas gaires, kurios leistų išrašyti elektroninių cigarečių gaminius tiems, kurie nori mesti rūkyti, sakoma spalio pabaigoje paskelbtame JK Vyriausybės pranešime.
 

Elektroninių cigarečių gamintojai jau dabar gali kreiptis į MHRA su savo gaminiais, kuriems bus taikomas toks pat reguliavimo procesas kaip ir kitiems šalies NHS siūlomiems vaistams. Jei produktai bus patvirtinti, tai reikš, kad Anglija taps pirmąja šalimi pasaulyje, kuri išrašys elektronines cigaretes, licencijuotas kaip medicininis produktas, nurodė Vyriausybė.
 
Gerins pasiekiamumą
Edinburgo universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėjos Lindos Bauld, teigimu, tai – puiki naujiena. „Nors yra gerų įrodymų, kad elektroninės cigaretės, parduodamos kaip plataus vartojimo prekė, gali padėti rūkaliams mesti rūkyti, mes taip pat žinome, kad bene kas trečias JK rūkalius nėra jų išbandęs, – sakė ji. – Rūkaliai nerimauja dėl saugumo ir klaidingai suvokia santykinę elektroninių cigarečių riziką, palyginti su tabaku.“
L.Bauld taip pat teigė, kad kai kuriems rūkaliams kliūtimi tampa šių įrenginių kaina: „Galimybė turėti patvirtintus prietaisus, kuriuos būtų galima išrašyti, greičiausiai nuramintų rūkalius dėl santykinės rizikos ir taip pat padėtų pasiekti tuos, kurie mažiausiai gali įpirkti elektronines cigaretes.“
 

„Rūkymas tebėra pagrindinė sveikatos nelygybės priežastis, kurios galima būtų išvengti, todėl viskas, ką galime padaryti, kad padėtume mažiau pasiturintiems rūkaliams mesti rūkyti, yra žingsnis teisinga linkme“, – sakė Edinburgo universiteto Visuomenės sveikatos katedros vedėja Linda Bauld.

 

Šiuo metu panaši tvarka galioja Australijoje, kur rūkaliai turi gauti gydytojo receptą, kad galėtų legaliai įsigyti nikotino turinčių elektroninių cigarečių ir skysto nikotino. Tokia tvarka, paremta Gydomųjų prekių administracijos (TGA) priimtais teisės aktais, įsigaliojo nuo spalio 1 d. Tačiau šiuo metu Australijos terapinių prekių registre (ARTG) nėra patvirtintų nikotino garinimo gaminių, todėl gydytojai kiekvienam atvejui privalo pateikti individualias paraiškas dėl laikino tiekimo.
 
Tiesiog mažiau pavojingos
Be to, Jungtinės Karalystės Vyriausybė pripažino, kad elektroninės cigaretės nėra nerizikingos. „Tegu elektroninėse cigaretėse ir yra nikotino ir jos nėra nerizikingos, JK ir JAV ekspertų apžvalgos aiškiai parodė, kad reguliuojamos elektroninės cigaretės yra mažiau kenksmingos nei rūkymas, – sakoma Vyriausybės pranešime. – Mediciniškai licencijuojama elektroninė cigaretė turėtų praeiti dar griežtesnius saugos patikrinimus.“
Pasak NHS, nors elektroninės cigaretės neišskiria dervos ar anglies monoksido – dviejų žalingiausių tabako dūmų elementų – „skystyje ir garuose yra kai kurių potencialiai kenksmingų cheminių medžiagų, kurių taip pat yra ir cigarečių dūmuose, tačiau daug mažesniu kiekiu“.
 
Londono imperatoriškojo koledžo toksikologijos profesorius ir JK Toksiškumo komiteto pirmininkas Alanas Boobisas sako: „Manau, kad teisinga būtų teigti, jog naudoti elektronines cigaretes, atitinkančias dabartinius vartotojų standartus, daug mažiau kenksminga, nei rūkyti. Bandantys mesti rūkyti asmenys gali išbandyti garinimą ir nelaukdami, kol jiems bus parduotas licencijuotas vaistinis preparatas. Tačiau licencijuoti nikotino garinimo produktai turės atitikti apibrėžtą standartą, kurį nustato vaistų reguliavimo institucija MHRA, ir tik tuomet gydytojai galės išrašyti tokių „vaistų“ pacientams, o tai – svarbus žingsnis į priekį.“

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

   Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

   Mildai (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dabar jau 50, bet Parkinsono liga į jos gyvenimo duris pasibeldė kur kas ank...
   Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

   Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

   Su naujos gyvybės užsimezgimu atsiradusi idėja sukurti socialiniuose tinkluose „Žemiau bambos“ puslapį, išsiplė...

   Budinti vaistinė


   Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

   Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

   Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...
   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

   Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo penktadienio leido aptarnauti daugiau žmonių.

   Sveika šeima


   Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

   Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?

   Pakalbėkim apie tai   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
   Henrikas Vaitiekūnas Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
   Ką renkasi blondinės?
   Henrikas Vaitiekūnas Ką renkasi blondinės?
   Atsargiai: biohakeriai atidunda!
   Henrikas Vaitiekūnas Atsargiai: biohakeriai atidunda!

   Naujas numeris