Farmacijos reformą paskatino vaikų mirtys

Algimantas Kripas
2024-01-19
Indijos Vyriausybė šalies vaistų kompanijas įpareigojo laikytis naujų gamybos standartų. Farmacijos srityje permainos tiesiog būtinos – prieš kurį laiką nuo Indijoje pagamintų sirupų kosuliui gydyti keliose valstybėse mirė apie pusantro šimto vaikų. Paaiškėjo, kad šių vaistų gamybai naudotos toksinės medžiagos. Anoniminis pranešejas teigė, jog norėdamas nuslėpti faktus vienas vaistų gamintojas mokėjo kyšį.   
Farmacijos reformą paskatino vaikų mirtys
Pasaulio sveikatos organizacijos reikalavimus atitinka tik mažiau negu ketvirtadalis iš 8,5 tūkst. Indijoje esančių mažųjų vaistų gamintojų.

Diegia naujus standartus
Neseniai Indijos Ministrų kabinetas paskelbė pranešimą, kuriame teigiama, jog šalyje veikiančios farmacijos bendrovės turi laikytis naujų gamybos standartų.
 
„Reuters“ rašo, kad farmacijos įmonės įpareigojamos prekiauti galutiniu produktu tik gavusios „patenkinamus“ sudedamųjų dalių tyrimų rezultatus ir saugoti pakankamą kiekį tarpinių ir galutinių produktų mėginių. Tokiu būdu siekiama, kad būtų galima pakartotinai ištirti ar patikrinti partiją. Indijos sveikatos ministerija rugpjūtį pranešė, kad nuo 2022 m. gruodžio mėnesio atlikus 162 vaistų gamyklų patikrinimus nustatyta, jog jose nebuvo atliekamas gautų žaliavų testavimas. Be to, Pasaulio sveikatos organizacijos reikalavimus atitinka tik mažiau negu ketvirtadalis iš 8,5 tūkst. Indijoje esančių mažųjų vaistų gamintojų.    

 
Sveikatos ministerija pareiškė, jog didžiosios šalies farmacijos kompanijos šias problemas turėtų išspęsti per šešis mėnėsius, o mažieji vaistų gamintojai – per vienerius metus. Pastarieji prašo pratęsti terminą, motyvuodami tuo, jog norint atitikti standartus būtinos investicijos. Papildomos išlaidos privestų prie bankroto beveik pusę mažųjų kompanijų, kadangi jas ir taip kamuoja itin dideli įsiskolinimai.
 
Uždraustas vaistų derinys
Indijos farmacijos kompanijų įvaizdis suprastėjo 2022 m., kai Gambijoje, Kamerūne bei Uzbekistane dėl Indijoje pagamintų sirupų nuo kosulio mirė mažiausiai 141 vaikas.
 
Dėl vaikų gyvybių pareikalavusio incidento vyriausiasis Indijos vaistų kontrolierius uždraudė jaunesniems negu ketverių metų amžiaus vaikams vartoti trijų vaistų derinį. Šį 2015 m. patvirtintą vaistų derinį sudaro chlorfeniramino maleatas ir fenilefrinas.
 
Prieš kurį laiką paskelbtame įsakyme teigiama, kad farmacijos kompanijos parduodamos preparatus su šių vaistų deriniu privalo juos ženklinti įspėjimu, jog vaistai neturėtų būti skiriami jaunesniems negu ketverių metų vaikams. Atlikti laboratoriniai tyrimai parodė, kad sirupų nuo kosulio sudėtyje yra nepriimtini kiekiai dietilenglikolio bei kito toksiško alkoholio, vadinamo etilenglikoliu.

 
Kaip pranešė „Deusche Welle“, viename iš Kamerūne vartotų sirupų nuo kosulio buvo aptikta maždaug 28,6 proc. dietilenglikolio. Leidžiama šios medžiagos norma yra ne daugiau nei 0,10 proc. Dietilenglikolis paprastai yra naudojamas kaip tirpiklis, tačiau kaip pigesnė alternatyva jis gali būti nelegaliai naudojamas vaistų gamyboje. Ši medžiaga žmonėms yra nuodinga bei gali sukelti mirtį. Ypač didelį pavojų dietilenglikolis kelia vaikams.
 
Kaltinami klastojimu

Indijos Harjanos valstijos Maisto ir vaistų administracijos tyrėjas „Reuters“ teigė, kad yra baigiamas tirti skundas, kuriame valstybinė vaistų priežiūros institucija yra kaltinama už kyšį padėjusi pakeisti preparatų, siejamų su vaikų mirtimis Gambijoje, mėginius prieš juos ištiriant Indijoje.
 
Birželio mėnesį agentūra pranešė, jog valstijos Antikorupcijos biuras balandžio 29 d. sulaukė laiško. Jame teisininkas, vardu Yashpal, pareiškė, jog valstijos vaistų kontrolierius Manmohan Taneja paėmė 50 milijonų rupijų (550 tūkst. eurų) kyšį iš „Maiden Pharmaceuticals“. Lapkričio mėnesį M.Taneja kalbėdamas su „Reuters“ pareiškė, kad visa tai yra netikro asmens netikras skundas.
 
Vis dėlto vienas valstijos Maisto ir vaistų administracijos vadovų Gagandeep Singh teigė, jog gautas skundas yra nuodugniai tiriamas. Tyrimo rezultatų žiniasklaidai jis neatskleidė, tačiau papasakojo apie bendravimą su skundą pateikusiu teisininku. Anot G.Singh, su šiuo asmeniu kontaktus jis palaiko tik elektroniniu paštu. Pareiškime Yashpal nenurodė, iš kur gavo informaciją. Taip pat jis nepateikė jokių įrodymų apie kompanijos gaminamus vaistus. Birželio mėnesį agentūrai „Reuters“ skundo autorius sakė, jog apie tariamą kyšį sužinojo iš mažiausiai dviejų asmenų Indijos farmacijos pramonėje, įskaitant vieną „Maiden“ darbuotojų. Visgi kurį nors įvardyti teisininkas atsisakė, nes bijo keršo.      
 
Sirupus nuo kosulio gaminanti farmacijos įmonė „Maiden Pharmaceuticals“ paneigė su tyrimų mėginių klastojimu susijusius kaltinimus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  „Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukelianč...
  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  „Turėjau aiškų tikslą – pamatyti savo vaiką ir jį užauginti. Gal todėl ir noras išgyventi, ir jėgos buvo...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris