Farmacijos reformą paskatino vaikų mirtys

Algimantas Kripas
2024-01-19
Indijos Vyriausybė šalies vaistų kompanijas įpareigojo laikytis naujų gamybos standartų. Farmacijos srityje permainos tiesiog būtinos – prieš kurį laiką nuo Indijoje pagamintų sirupų kosuliui gydyti keliose valstybėse mirė apie pusantro šimto vaikų. Paaiškėjo, kad šių vaistų gamybai naudotos toksinės medžiagos. Anoniminis pranešejas teigė, jog norėdamas nuslėpti faktus vienas vaistų gamintojas mokėjo kyšį.   
Farmacijos reformą paskatino vaikų mirtys
Pasaulio sveikatos organizacijos reikalavimus atitinka tik mažiau negu ketvirtadalis iš 8,5 tūkst. Indijoje esančių mažųjų vaistų gamintojų.

Diegia naujus standartus
Neseniai Indijos Ministrų kabinetas paskelbė pranešimą, kuriame teigiama, jog šalyje veikiančios farmacijos bendrovės turi laikytis naujų gamybos standartų.
 
„Reuters“ rašo, kad farmacijos įmonės įpareigojamos prekiauti galutiniu produktu tik gavusios „patenkinamus“ sudedamųjų dalių tyrimų rezultatus ir saugoti pakankamą kiekį tarpinių ir galutinių produktų mėginių. Tokiu būdu siekiama, kad būtų galima pakartotinai ištirti ar patikrinti partiją. Indijos sveikatos ministerija rugpjūtį pranešė, kad nuo 2022 m. gruodžio mėnesio atlikus 162 vaistų gamyklų patikrinimus nustatyta, jog jose nebuvo atliekamas gautų žaliavų testavimas. Be to, Pasaulio sveikatos organizacijos reikalavimus atitinka tik mažiau negu ketvirtadalis iš 8,5 tūkst. Indijoje esančių mažųjų vaistų gamintojų.    

 
Sveikatos ministerija pareiškė, jog didžiosios šalies farmacijos kompanijos šias problemas turėtų išspęsti per šešis mėnėsius, o mažieji vaistų gamintojai – per vienerius metus. Pastarieji prašo pratęsti terminą, motyvuodami tuo, jog norint atitikti standartus būtinos investicijos. Papildomos išlaidos privestų prie bankroto beveik pusę mažųjų kompanijų, kadangi jas ir taip kamuoja itin dideli įsiskolinimai.
 
Uždraustas vaistų derinys
Indijos farmacijos kompanijų įvaizdis suprastėjo 2022 m., kai Gambijoje, Kamerūne bei Uzbekistane dėl Indijoje pagamintų sirupų nuo kosulio mirė mažiausiai 141 vaikas.
 
Dėl vaikų gyvybių pareikalavusio incidento vyriausiasis Indijos vaistų kontrolierius uždraudė jaunesniems negu ketverių metų amžiaus vaikams vartoti trijų vaistų derinį. Šį 2015 m. patvirtintą vaistų derinį sudaro chlorfeniramino maleatas ir fenilefrinas.
 
Prieš kurį laiką paskelbtame įsakyme teigiama, kad farmacijos kompanijos parduodamos preparatus su šių vaistų deriniu privalo juos ženklinti įspėjimu, jog vaistai neturėtų būti skiriami jaunesniems negu ketverių metų vaikams. Atlikti laboratoriniai tyrimai parodė, kad sirupų nuo kosulio sudėtyje yra nepriimtini kiekiai dietilenglikolio bei kito toksiško alkoholio, vadinamo etilenglikoliu.

 
Kaip pranešė „Deusche Welle“, viename iš Kamerūne vartotų sirupų nuo kosulio buvo aptikta maždaug 28,6 proc. dietilenglikolio. Leidžiama šios medžiagos norma yra ne daugiau nei 0,10 proc. Dietilenglikolis paprastai yra naudojamas kaip tirpiklis, tačiau kaip pigesnė alternatyva jis gali būti nelegaliai naudojamas vaistų gamyboje. Ši medžiaga žmonėms yra nuodinga bei gali sukelti mirtį. Ypač didelį pavojų dietilenglikolis kelia vaikams.
 
Kaltinami klastojimu

Indijos Harjanos valstijos Maisto ir vaistų administracijos tyrėjas „Reuters“ teigė, kad yra baigiamas tirti skundas, kuriame valstybinė vaistų priežiūros institucija yra kaltinama už kyšį padėjusi pakeisti preparatų, siejamų su vaikų mirtimis Gambijoje, mėginius prieš juos ištiriant Indijoje.
 
Birželio mėnesį agentūra pranešė, jog valstijos Antikorupcijos biuras balandžio 29 d. sulaukė laiško. Jame teisininkas, vardu Yashpal, pareiškė, jog valstijos vaistų kontrolierius Manmohan Taneja paėmė 50 milijonų rupijų (550 tūkst. eurų) kyšį iš „Maiden Pharmaceuticals“. Lapkričio mėnesį M.Taneja kalbėdamas su „Reuters“ pareiškė, kad visa tai yra netikro asmens netikras skundas.
 
Vis dėlto vienas valstijos Maisto ir vaistų administracijos vadovų Gagandeep Singh teigė, jog gautas skundas yra nuodugniai tiriamas. Tyrimo rezultatų žiniasklaidai jis neatskleidė, tačiau papasakojo apie bendravimą su skundą pateikusiu teisininku. Anot G.Singh, su šiuo asmeniu kontaktus jis palaiko tik elektroniniu paštu. Pareiškime Yashpal nenurodė, iš kur gavo informaciją. Taip pat jis nepateikė jokių įrodymų apie kompanijos gaminamus vaistus. Birželio mėnesį agentūrai „Reuters“ skundo autorius sakė, jog apie tariamą kyšį sužinojo iš mažiausiai dviejų asmenų Indijos farmacijos pramonėje, įskaitant vieną „Maiden“ darbuotojų. Visgi kurį nors įvardyti teisininkas atsisakė, nes bijo keršo.      
 
Sirupus nuo kosulio gaminanti farmacijos įmonė „Maiden Pharmaceuticals“ paneigė su tyrimų mėginių klastojimu susijusius kaltinimus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    Dr. A.Pranculis: gali vaikščioti su aneurizma ir to nežinoti

    „Įsivaizduokit, po tokio ypač sudėtingo dviejų aneurizmų gydymo žmogus teoriškai gali po valandos pradėti vaik&scaron...
    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Daugiau decibelų – mažiau sveikatos

    Atėjus vasaros sezonui vėl pasipylė skundų lavina dėl per didelio skleidžiamo triukšmo laisvalaikio vietose. Visgi tokios situacijos žmones vargina ištisus metus. „Nuolat žmogų veikiantis triukšmas gali paveikti nervų sistemą ir tampa sunku gyventi“, – kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos c...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Henrikas Vaitiekūnas Legenda apie širdį
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris