Europoje - neplakančios širdies transplantacija

Darius Matas
2015-04-23
Prieš mažiau nei mėnesį Papvorto, Jungtinėje Karalystėje, ligoninėje sėkmingai atlikta pirmoji Europoje neplakančios širdies transplantacija. Jos metu panaudotas įrenginys „širdis dėžėje“ (angl. a heart in a box). Medikų teigimu, tokia technika galėtų padidinti operacijoms tinkamų širdžių skaičių bent 25 procentais. Recipientu tapo 60 metų Huseinas Ulucanas iš Londono.
Europoje - neplakančios širdies transplantacija
Pirmoji pasaulyje transplantacijos operacija su neplakančia širdimi, naudojant inovatyvią „širdies dėžės“ technologiją, atlikta pernai Sidnėjaus Šv. Vincento ligoninėje, Australijoje.

Džiaugiasi kokybišku gyvenimu
Mechaniku dirbantis vyras, prieš daugiau kaip šešerius metus patyrė infarktą, apvertusį jo kasdienybę aukštyn kojom. „Iki operacijos, aš vos galėjau vaikščioti, labai greitai uždusdavau, neturėjau galimybės gyventi kokybišką gyvenimą“, – prisimena vyras ir teigia, kad buvo maloniai nudžiugintas teigiamų sveikatos pokyčių po transplantacijos. „Dabar kasdien jaučiuosi vis stipresnis“, – džiaugėsi H.Ulucanas, duodamas interviu „BBC News“. Pasak medikų, H.Ulucanas po transplantacijos sveiko sparčiai, reanimacijoje praleido tik keturias paras.
 

Unikali procedūra
Naująją procedūrą sudaro keli žingniai. Visų pirma, dar donoro kūne, praėjus penkioms minutėms po mirties, atkuriamas širdies plakimas. Tada širdis ir kiti gyvybiškai svarbūs organai pripildomi kūno temperatūros krauju, maistinėmis medžiagomis. Transplantacijai vadovavusio chirurgo Stepheno Large teigimu, širdies plakimas buvo palaikomas 50 minučių, tai leido įvertinti, ar jos būklė yra tinkama. Po to organas išimtas ir perkeltas į specialų įrenginį „širdis dėžėje“, kuriame maitinama ir plakanti buvo laikoma dar tris valandas iki transplantacijos operacijos. Plačiai taikant tokią technologiją, per metus transplantacijai tinkamų širdžių skaičius padidėtų bent 50-čia.
Įprastai, širdis ar kiti organai yra transportuojami įpakuoti lede, tačiau kai kurie organai šio proceso metu gali būti pažeisti. Papvorto komanda teigia, kad širdies plakimo atkūrimas po mirties ir palaikymas ženkliai sumažina širdies raumens pažeidimo riziką.
Papvorto ir Heirfildo ligoninės - vienintelės ligoninės Jungtinėje Karalystėje, kurios naudoja tokią įrangą. JAV kompanijos „TransMedics“, kuri gamina organų priežiūros įrangą, teigimu, vienas toks įrenginys kainuoja apie 150 tūkst. svarų sterlingų (daugiau kaip 208 tūkst. eurų) ir papildomai 25 tūkst. svarų sterlingų (34,7 tūkst. eurų) už vieną transplantaciją.
 
Trūksta organų

Per pastaruosius 12 mėnesių visoje Jungtinėje Karalystėje buvo atlikta 171-a širdies transplantavimo operacija. Jų poreikis gerokai viršija galimybes. Nacionalinės sveikatos tarnybos Organų donorystės ir transplantacijos asociacijos vadovo profesoriaus Jameso Neubergerio teigimu, Jungtinėje Karalystėje transplantacijoms tinkamų organų labai trūksta, pacientai miršta nesulaukę pagalbos. „Tikimės, kad Papvorto ligoninės darbas ir panaši, kitur plėtojama veikla sudarys sąlygas, kuomet atsiras daugiau operacijoms tinkamų širdžių ir daugiau pacientų iš to ateityje sulauks naudos“, – sako J.Neubergeris.
 
Komentaras
VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro profesorius, akademikas Vytautas Sirvydis:


- Šiandien Lietuvoje diagnozavus smegenų mirtį ir gavus sutikimą paimti širdį, į donoro ligoninę atvyksta transplantologų brigada, įvertina širdies būklę, tiria, ar nėra trukdžių ir pradeda širdies išėmimo operaciją, kurios metu širdį sustabdo ir kartu konservuoja specialiu šaltu tirpalu, deda į sterilų maišelį, po to į dėžę su ledu ir skuba į ligoninę, kur kita kolegų brigada jau operuoja recipientą ir ruošiasi transplantacijai. Kelionė turi vykti kaip galima greičiau. Kuo trumpesnis širdies konservacijos laikas, tuo geresni rezultatai. Po 4-5 val. konservacijos rezultatai yra daug blogesni: ryškus širdies nepakankamumas, kurį pagydyti gali ir nepavykti.
Aparatas „Širdis dėžėje“ sudaro panašias sąlygas kaip žmogaus kūne, todėl laikas nuo išėmimo iki širdies persodinimo gali būti ilgas, širdies raumens būklė nenukenčia. Tokiame įrenginyje ultragarsu ir kitais būdais galima ją ištirti, nustatyti raumens pajėgumą ir apsispręsti, ar galima ją persodinti. Toks būdas sergantiems ligoniams ženkliai padidintų galimybę sulaukti pagalbos.
Iki šiol neplakančios širdys buvo neimamos, nes bijomasi, kad persodinus jos neplaks. Toks aparatas valstybei labai reikalingas, nes padidintų galimybes paruošti daugiau ne tik donorinių širdžių, bet ir kitų organų. Lietuvos organų transplantacija – gerai išplėtota, aukščiausios klasės specialistai yra pasiruošę dirbti su tokiu įrenginiu. Jis nėra per daug brangus, todėl esu įsitikinęs, kad Lietuvos valstybė medicinos progresui ir žmonių gyvybės gelbėjimui gali surasti lėšų. Lietuvai pakaktų 1 - 2 aparatų, kuriuos galima naudoti ilgai. Reikalingos vienkartinės priemonės transplantacijai brangokos, tačiau aparatas būtų naudojamas retai, kai reikia įsitikinti, ar paimta širdis dirbs, o kitais atvejais būtų taikomas įprastas organų konservavimo būdas.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...
  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica