Donaldas Trumpas persigalvojo dėl sveikatos sistemos

Saulė Norvilaitė
2016-11-18
Naujasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas po pokalbio su Baracku Obama pakeitė nuomonę ir nusprendė visgi nenaikinti nacionalinio sveikatos priežiūros plano „Obamacare“.
Donaldas Trumpas persigalvojo dėl sveikatos sistemos
Naujai išrinktas JAV prezidentas Donaldas Trumpas pakeitė retoriką, dėl kurios praėjusią savaitę laimėjo rinkimus, ir paragintas B.Obamos nusprendė persvarstyti Prieinamos sveikatos priežiūros akto (ACA) keitimą.

Po rinkimų pasikeitusi retorika
D.Trumpas pakeitė retoriką, dėl kurios praėjusią savaitę laimėjo rinkimus, ir paragintas B.Obamos nusprendė persvarstyti Prieinamos sveikatos priežiūros akto (ACA) keitimą. „Obamacare“ bus pakeista arba iš dalies, arba visiškai, arba iš viso panaikinta. Aš pasakiau jam, kad pagalvosiu apie pateiktus pasiūlymus iš pagarbos jam ir aš tai tikrai padarysiu“, – sakė D.Trumpas, patvirtindamas, kad būtent B.Obama jį paskatino išlaikyti bent kai kuriuos sveikatos apsaugos akto punktus.

Žurnalistų įspraustas į aklavietę dėl laikotarpio, kiek truks panaikinti ir pakeisti „Obamacare“, D.Trumpas užtikrino, kad tai nutiks tuo pačiu metu, o ne pamažu. „Viskas bus gerai. Aš puikiai atlieku savo darbus. Patikėkite, žinau, kaip viską padaryti. Planuojame panaikinti ir pakeisti šį sveikatos priežiūros planą. Tai tikrai nenutiks per dvi dienas, bet patikinu, kad ir ne per dvejus metus. Mes visi žinome, kad „Obamacare“ bus panaikintas ir pakeistas. Ir tai bus puiki sveikatos apsauga už kur kas mažiau pinigų“, - kalbėjo D.Trumpas.
 
Tačiau išrinktasis prezidentas vis dar visuomenei nepristato plano, kuriuo žada pakeisti dabartinį sveikatos apsaugos aktą. Dalis amerikiečių panikuoja dėl to, kad gali netekti „Obamacare“, todėl šiomis dienomis D.Trumpas kalba apie ketinimus išlaikyti kai kuriuos akto punktus: „Tai kainuos brangiau, bet mes tai išsaugosime.“
 

D.Trumpas patikino, kad neišbrauks nuostatos, draudžiančios diskriminaciją pacientų atžvilgiu dėl jau diagnozuotų ligų, o sergantys amerikiečiai ir toliau galės naudotis sveikatos draudimu. Jis taip pat sakė ketinantis leisti jauniems amerikiečiams iki 26-erių ir toliau naudotis savo tėvų sveikatos priežiūros planais.

 
ACA panaikinimas gresia biudžeto deficitu
D.Trumpas nori įdiegti keletą senų respublikonų pasiūlymų. Praplėsti neapmokestinamas santaupų sveikatai sąskaitas, kurios žmonėms leistų atsidėti pinigus sveikatos reikmėms. Tačiau tokios sąskaitos būtų naudingos tik didesnes pajamas gaunančioms šeimoms, kurios gali sau leisti kiekvieną mėnesį neišleisti dalies pinigų. Tik nedaugelis šeimų, prarasiančios ACA, norės mokėti tūkstančius dolerių už draudimo polisą, kuris nekompensuoja jokių paslaugų, kol šeima nebūna išleidusi bent 2600 dolerių medicininėms paslaugoms.

Respublikonai ketina leisti žmonėms nusipirkti sveikatos draudimą už savo valstijos ribų, net jeigu draudimo kompanijos taisyklės neatitinka valstijos įstatymų. Taip pat sukurti valstybės valdomą sveikatos draudimo fondą tiems amerikiečiams, kurie neišgali įsigyti privataus draudimo. Šie pasiūlymai tikrai nėra nepageidaujami. Tačiau esminis klausimas – ar naujasis sveikatos priežiūros planas, kuris pakeis „Obamacare“, prilygs jam?

 
Be to, koks apskritai respublikonų sveikatos reformos tikslas? Jeigu reformos esmė praplėsti draudimo apimtis kontroliuojant jo kainas, D. Trumpas juda klaidinga kryptimi. Dabartinio akto panaikinimas per daugiau nei dešimtmetį padidintų šalies biudžeto deficitą 353 mlrd. dolerių ir apie 24 mln. žmonių liktų be draudimo. Daugelis konservatorių kalbėdami apie draudimą sako, kad paprasčiausiai pakanka pasiūlyti mažesnes kainas ir atskaitomus nuo mokesčių draudimo planus, įtraukiančius mažiau paslaugų.
 
D.Trumpo susitelkimas į draudimo kainą yra teisingas, tačiau atimti iš žmonių draudimą ar padaryti jį mažiau vertingu nėra tinkamiausias sprendimas. D. Trumpui būtų naudinga panaudoti savo taip liaupsinamus derybininko įgūdžius tam, kad priverstų sveikatos priežiūros paslaugų teikėjus pritarti dar prie „Obamacare“ pradėtiems pokyčiams, kuriuos būtina paspartinti. Pavyzdžiui, pakeisti finansavimo sistemą taip, kad gydytojams ir ligoninėms būtų atlyginama ne už paslaugų kiekybę, bet už kokybę.

 
Nuomonė
Teksaso universiteto sveikatos priežiūros vadybos profesorius John McCracken:
- Būtų labai nepopuliaru pakeisti visą ACA, nemanau, kad Kongresas tam pritartų. Vietoje to, bus pašalintos tik kai kurios įstatymų dalys. Pirmiausia, bus atsisakyta finansinės bausmės amerikiečiams, pasirinkusiems neapsidrausti. Tai labai nepopuliarus sprendimas tarp visuomenės – jų visų praktiškai neįmanoma priversti įsigyti draudimą.
 
Nemanau, kad demokratai nori išvysti, kad ši dalis bus pašalinta, o respublikonai, žinoma, nori. Antrasis žingsnis galėtų būti Vyriausybės paramos eliminavimas – išlaidų dalijimosi panaikinimas. Tokia pagalba skiriama žmonėms, esantiems tarp 100 ir 250 proc. skurdo lygio, kuris pasiekus tam tikrą išlaidų medicininėms paslaugoms ribą jiems leidžia mokėti tik dalį draudimo įmokų. Tikiu, kad šiuos pokyčius lengvai patvirtins Atstovų rūmai, tačiau respublikonai neturi 60-ies balsų daugumos Senate. Todėl demokratai gali nepritarti ACA pakeitimams.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

  Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...
  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Abortas - trumpalaikis palengvėjimas

  Nėštumo nutraukimas – jautri tema. Ir nors abortai mūsų šalyje nėra draudžiami, dalies žmonių akyse prilyginami žmogžudystei. Klinikinės psichologės Mildos Lukašonokienės teigimu, jį turėjusios moterys susiduria ne tik su fizinėmis pasekmėmis, tačiau ir su psichologinėmis.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica