Diabetui skirti vaistai tapo madingiausia dieta

Ieva Kadyšė
2023-05-15
Tarp Holivudo kalvų Los Andžele ilgus dešimtmečius vyravo ne tik jaunystės, bet ir lieknumo kultas. Pastaruoju metu ant įvairių renginių raudonųjų kilimų galima pastebėti nemažai drastiškai sulieknėjusių žvaigždžių. Netyla kalbos, kad visa ko paslaptis – 2-ojo tipo diabetu sergantiems asmenims skirtų medikamentų vartojimas.
Diabetui skirti vaistai tapo madingiausia dieta
Socialiniuose tinkluose, ypač diskusijų platformose, pavyzdžiui, „Discord“ jau nuo pernai netyla kalbos apie asmenis, vaistą nuo diabeto „Ozempic“ vartojančius svoriui numesti. Kitaip tariant, naujausia dieta Holivude (ir ne tik) – „Ozempic“ dieta.

Naujausia dieta – „Ozempic“
Diagnozavus 2-ojo tipo diabetą dažniausiai skiriama subalansuota, žemo glikeminio indekso produktų vartojimu paremta dieta ir medikamentai, tarp kurių populiariausi – „Metformin“ ir „Ozempic“.
 
Abu šie perpratai skirti gliukozės arba cukraus kiekiui kraujyje kontroliuoti. Tik „Metformin“ yra gaminamas tabletėmis, jo dozę nustato gydytojas endokrinologas individualiai, o „Ozempic“ yra kartą per savaitę į pilvo sritį švirkščiama injekcija. Nors šie medikamentai oficialiai nėra klasifikuojami kaip svoriui mažinti skirti vaistai, tyrimai rodo, kad žmonės, juos vartojantys, gali numesti svorio. Mokslininkai teigia, kad taip yra dėl to, jog viena pagrindinių šių vaistų veikliųjų medžiagų yra semaglutidas, didesnėmis dozėmis skiriamas asmenis, turintiems nutukimą ar kitiems, su svorio padidėjimu susijusiems sutrikimams, gydyti.
 

Semaglutidas veikia žmogaus hormoninę sistemą ir aktyvina organizmo jautrumą insilinui. Kartu tai lemia svorio kritimą, kadangi yra paveikiami smegenyse esantys alkio centrai (mažėja alkio jausmas, apetitas, potraukis valgyti daugiau ir (ar) užkandžiauti), taip pat lėtėja skrandžio ištuštėjimo greitis, o tai efektyviai pailgina sotumo jausmą po valgio.
 
Nė vienas gydytojas dietologas pasaulyje oficialiai nėra pripažinęs, kad daugiau ar mažiau žinomam klientui, idant šis numestų svorio, skyrė vartoti vaistą nuo antrojo tipo diabeto. Tačiau socialiniuose tinkluose, ypač diskusijų platformose, pavyzdžiui, „Discord“ jau nuo pernai netyla kalbos apie asmenis, „Ozempic“ vartojančius būtent šiuo tikslu. Kitaip tariant, naujausia dieta Holivude (ir ne tik) – „Ozempic“ dieta.
 
„Dietos“ pavojai
JAV diabeto asociacijai priklausanti gydytoja-endokrinologė Aleksandra McGowan teigia, kad „Ozempic“ ir „Metformin“ yra saugūs vartoti preparatai, tačiau tik tuo atveju, kai juos vartoja asmenys, kuriems jie skiriami su insulino resistencija susijusioms ligoms gydyti.
 
„Šie preparatai ne tik mažina organizmo audinių, tokių kaip kepenys, raumenys, atsparumą insulinui, tačiau ir, veikdami zonas mūsų smegenyse, tarsi apgauna mus – norime mažiau valgyti, o kartu greitėja medžiagų apykaita. Tai ir lemia kūno masės netekimą“, – sako gydytoja ir priduria, kad šie medikamentai veikia dar efektyviau, kai yra derinami su gyvenimo būdo pokyčiais.
 
Vis dėlto gydytoja pastebi, jog nemažai žmonių ima vartoti šiuos vaistus siekdami numesti svorio: „Akivaizdus svorio netekimas, ilgalaikis sotumo jausmas, netgi viduriavimas ar vėmimas vilioja net ir sveikus asmenis vartoti jiems nereikalingus medikamentus. Iš kolegų, dirbančių skirtingose šalyse vis girdžiu naują sąvoką – „Ozempic“ dieta.“
 

Farmacijos įmonė „Nord Nordisk“ nurodo, kad vartojant „Metformin“ ar „Ozempic“ ne pagal paskirtį ar ne taip, kaip buvo nurodyta gydytojo arba vaistininko, galimi sunkūs šalutiniai poveikiai, tokie kaip pankreatitas (kasos uždegimas), regėjimo pokyčiai, hipoglikemija (mažas cukraus kiekis kraujyje), inkstų problemos, alerginės reakcijos, tulžies pūslės problemos, skydliaukės navikai ar net vėžys.
 
Vaistų trūksta sergantiesiems
Šių metų kovą JAV maisto ir vaistų asociacija (FDA) pranešė, kad po mėnesius trukusio „Ozempic“ trūkumo šie preparatai grįžta į vaistinių lentynas. „Skirtingų dozių prieinamumas pacientams yra atkuriamas, tačiau išliks ribojamas dėl besitęsiančios išaugusios paklausos“, teigta kompanijos spaudos pranešime. Viešai prieinami duomenys rodo, kad praėjusiais kalendoriniais metais šio preparato pasaulyje buvo parduota už 7,7 mlrd. eurų. Bendrovės atstovai pripažįsta, kad ženkliai išaugusią paklausą nulėmė visuomenėje populiarėjantis vaisto vartojimas tarp antrojo tipo diabetu nesergančių asmenų, jį vartojančių ne pagal patvirtintas indikacijas svoriui mažinti.
 

Tai lemia ir moralinius aspektus. Skirtingose pokalbių ir susirašinėjimų grupėse žmonės reiškia nusivylimą ir netgi pagiežą, kad tampa vis sunkiau įsigyti „Ozempic“ ir „Metformin“, nes juos ima vartoti diabetu nesergantys asmenys.
„Antrojo tipo diabetas, nutukimas, nuo šių neatsiejamos kitos lėtinės ligos yra tiek psichologinis, tiek fizinis iššūkis pacientui. Neteisinga, kai priemones, skirtas sergantiesiems, ima vartoti ir sveikieji“, – A.McGowan.

 
Komentaras
Eksperimentuoja ir lietuviai

L.Romeraitės dietoterapijos centro įkūrėja ir vadovė, gydytoja dietologė Laura Romeraitė-Kuklierienė pripažįsta, kad jai yra tekę girdėti apie naująsias svorio metimo priemonių tendencijas. „Antrojo tipo diabetas, nutukimas yra ligos, susijusios su medžiagų apykaitos sutrikimais, kuriems gydyti skiriami tam tikri preparatai. Tačiau jie atlieka kiek kitas funkcijas, svorio kritimas dažniausiai tampa šalutiniu reiškiniu“, – teigia gydytoja dietologė. Ji taip pat pabrėžia, kad vaistus turi paskirti tik gydytojas, atsižvelgdamas į paciento diagnozę ir indikacijas. Žmogus, neprižiūrimas gydytojo ir vartojantis jam nepriskirtus medikamentus, kelia rimtą grėsmę savo sveikatai.
 
Tiesa, yra ir gerų žinių, jeigu svorio metimo kelionėje atsiranda poreikis medikamentiniam gydymui. „Šiuo metu yra specialūs vaistai, skirti lieknėjimui, kurių receptą gali išrašyti gydytojas dietologas. Jo konsultacija lieknėjant ir prieš vartojant tokį vaistą yra būtina. Gydytojo specialisto pagalba subalansuojama mityba, suformuojami nauji mitybos principai, kurie pravers nustojus vartoti vaistus“, – teigia gydytoja.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  „Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukelianč...
  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  „Turėjau aiškų tikslą – pamatyti savo vaiką ir jį užauginti. Gal todėl ir noras išgyventi, ir jėgos buvo...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris