Dalintis tabletėmis – graikų kasdienybė

Saulė Norvilaitė
2017-01-23
Nusivylę ekonominės krizės suluošinta sveikatos sistema kai kurie graikai dalijasi tabletėmis, tinkamai nevartoja vaistų ir daug viliasi iš augančios maisto papildų pramonės.
Dalintis tabletėmis – graikų kasdienybė
„Šiuo metu vaistininkui mes esame skolingi du šimtus eurų. Todėl skolinuosi vaistus iš mamos, bet esu priversta taupiai apskaičiuoti dozę. Kartais padalinu vieną tabletę, kitomis dienomis išvis neišgeriu vaistų“, - pasakoja graikė Vasiliki Katsoula. 48-erių metų moteris serga depresija, neturi darbo ir yra pasiekusi skurdo slenkstį.

Peiliu pjaustomos tabletės
Iš pirmo žvilgsnio Vasiliki Katsoula ir Konstantinos Karaouzas niekas nesieja. Vargingame ir nusikaltimais pagarsėjusiame Atėnų rajone gyvenanti Vasiliki yra apkūni 48-erių metų moteris, serganti depresija, neturinti darbo ir pasiekusi skurdo slenkstį. K.Karaouzas - 39-erių metų parolimpinis plaukikas iš pasiturimai gyvenančiųjų rajono. Vis dėlto šiuos žmones sieja vienas dalykas – abu jaučiasi nusivylę griūvančia Graikijos sveikatos apsauga, todėl gydosi savarankiškai.
 
Vasiliki prieš kelerius metus neteko valytojos darbo ir dėl nepakankamo sveikatos draudimo jai kasdien tenka vaistais dalintis su tėvais. Visiems trims šeimos nariams ji peiliu susmulkina po vieną tabletę nuo hipertenzijos, gliukozės ir cholesterolio kraujyje bei depresijos. „Turiu aukštą kraujo spaudimą, bet neišgaliu nusipirkti pakankamai vaistų“, – skundžiasi V.Katsoula.
 

Moteris pasakoja, kad jos šeima verčiasi iš tėvo gaunamos devynių šimtų eurų pensijos, kuri anksčiau siekė 1300 eurų, bet buvo sumažinta dėl valdžios taupymo politikos. Šeima per mėnesį kelis šimtus išleidžia medikamentams.
„Šiuo metu vaistininkui mes esame skolingi du šimtus eurų. Todėl skolinuosi vaistus iš mamos, bet esu priversta taupiai apskaičiuoti dozę. Kartais padalinu vieną tabletę, kitomis dienomis išvis neišgeriu vaistų. Mano tėvai taip pat dalinasi vaistais nuo cholesterolio, mamai tenka dešimt miligramų, o tėvui – dvidešimt“, – kasdienybės rūpesčius atskleidžia graikė.
 
Nenoras lankytis pas medikus
K.Karaouzas skundžiasi tuo, kad neįgaliųjų gydymui skiriama per mažai laiko ir išteklių lėšų stokojančiose viešose ligoninėse. Be to, sportininkas nepatenkintas, kad jam nuolat skiriami antibiotikai pasikartojančioms šlapimo takų infekcijoms gydyti. Todėl Konstantinos viliasi, kad sveikatos jam suteiks maisto papildai. Jis vartoja preparatus iš alijošiaus ir kolageno mišinio.
 
„Šios piliulės man labai padėjo, ypač odai ir sąnariams. Dingo kai kurie skausmai, taip pat pagerėjo virškinimas“, – įsitikinęs papildų veiksmingumu sako parolimpietis. Vasiliki ir Konstantinos atspindi šalyje augančią savigydos tendenciją. Graikai vengia lankytis pas medikus dėl didėjančių vaistų kainų, ilgėjančių eilių ligoninėse ir klestinčios kyšininkavimo kultūros.
Graikijos Vyriausybės planai ir toliau mažinti sveikatos apsaugos sistemos finansavimą tik paskatins savigydos tendenciją, kuri atsirado dėl nenoro konsultuotis su gydytojais ir nepasitikėjimo sistema. 
 
Kai kurie graikai, kaip V.Katsoula, vartoja medikamentus ne pagal gydytojų rekomendacijas – dalinasi tabletėmis arba kartais jų neišgeria bei renkasi pigesnius generikus. Kiti, kaip K.Karaouzas, nusigręžia nuo tradicinių vaistų ir vietoje jų renkasi papildus, kurie atrodo puiki gydymosi išeitis, kol sveikatos sistema išgyvena krizę. Jie jaučiasi atstumti nustekentos ir apkrautos sveikatos sistemos, kurios finansavimas krizės laikotarpiu sumažėjo 60 proc.
 
„Daugelis pacientų vartoja jiems netinkamus vaistus dėl to, kad geria tai, ką randa namuose, o reikiamų negali įpirkti. Labai dažnai ligoniai neteisingai derina skirtingus medikamentus. Neapsidraudusiems žmonėms tai jau tapo norma. Jie arba improvizuoja, arba iš viso nevartoja medikamentų, arba sumažina jų dozę.

 
Kiekvienas vaistas gali būti pavojingas, jeigu yra vartojamas ne taip, kaip nurodė gydytojas“, – sako kardiologas ir „Metropolitan Community“ klinikos, kurioje dirba savanoriai, o graikai ten gauna nemokamas paslaugas ir vaistus, įkūrėjas Giorgos Vichas.


Tarp kitko
Graikijos sveikatos sistemos skauduliai

 Pasak Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro, Graikija pagal antibiotikų vartojimą, jų nepaskyrus gydytojui, pirmauja. 34,1 kasdienių dozių tenka tūkstančiui gyventojų. Antroje vietoje lieka Rumunija, kurioje tūkstančiui gyventojui tenka 31,2 dozių. Trečioje vietoje – Kroatija, ketvirtoje – Bulgarija ir penktoje – Slovėnija.
Kiekvienas slaugytojas viešose ligoninėse yra atsakingas už keturiasdešimt pacientų ir keturis intensyviosios terapijos skyriuose. Ligoninių išlaidos buvo tiek apkarpytos, kad intensyviosios terapijos skyriai neteko 150-ies lovų.
 
Kasdien trisdešimt pacientų laukia daugiau nei parą, kad galėtų patekti į skyrių, o tai dar labiau padidina mirtingumo riziką. Operacijos graikai laukia net iki vienerių metų. Onkologiniai pacientai radioterapijos laukia šešis mėnesius, net jei numatyta jų gyvenimo trukmė siekia tris mėnesius. Skubios pagalbos skyriuose pacientai užtrunka aštuonias valandas, kol juos imasi apžiūrėti medikai.
Šiais metais valdžia skelbia įdarbinsianti daugiau nei aštuonis tūkstančius darbuotojų sveikatos sistemoje, kad palengvintų dabartinę gydymo įstaigų naštą. Ekspertai spėja, kad tai užtruks mažiausiai keletą metų.


 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica