Cukraus mokestis – veiksmingas?

Žiedūnė Juškytė
2017-10-23
Nuo Kolumbijos iki Pietų Amerikos, nuo Prancūzijos iki Indijos – valstybės pasaulyje tiria, ar įvedus cukraus mokestį mažėja nutukimo lygis. Ar mokesčio įvedimas veiksmingas, norint žmones paskatingi mažiau vartoti cukraus?
Cukraus mokestis – veiksmingas?
Restoranų tinklas „Jamie‘s Italian“, įkurtas kulinarijos žvaigždės Džeimio Oliverio, prieš porą metų saldžius gėrimus pabrangino viso labo tik 10 pensų (apie 11 euro centų). Po kainos padidinimo daug cukraus turintiems gėrimams, restoranų tinklo atstovai pastebėjo, kad per 12 savaičių pardavimai sumažėjo 11 proc. Po 6 mėnesių saldžiųjų gėrimų parduotas kiekis tinkle „Jamie‘s Italian“ sumažėjo 9,3 proc. nuo kiekvieno kliento.

Sumažėjo pardavimai
Pagal tyrimo rezultatus, pirmadienį paskelbtus žurnale „Epidemiologija ir bendruomenės sveikata“ (angl. Epidemiology & Community Health), vienam Jungtinės Karalystės restoranų tinklo nedaug padidinus saldintų gėrimų kainą, sumažėjo šio produkto pardavimų skaičius.
 
Restoranų tinklas „Jamie‘s Italian“, įkurtas kulinarijos žvaigždės Džeimio Oliverio, nuo 2015 m. savanoriškai pradėjo sveikatos kampaniją prieš saldintus gėrimus. Jie buvo pabranginti viso labo tik 10 pensų (apie 11 euro centų). Vietoje jų buvo siūloma pasirinkti gėrimus su mažiau cukraus arba visai nesaldintus – vandenį, arbatą ir kt.

Po kainos padidinimo daug cukraus turintiems gėrimams, restoranų tinklo atstovai pastebėjo, kad per 12 savaičių pardavimai sumažėjo 11 proc. Po 6 mėnesių saldžiųjų gėrimų parduotas kiekis tinkle „Jamie‘s Italian“ sumažėjo 9,3 proc. nuo kiekvieno kliento.
 
„Siekiant sumažinti nutukimo lygį ir pagerinti gyventojų mitybą, cukraus mokesčiai šiuo metu yra ypač populiarūs, – teigė vyresnysis tyrimo autorius, Londono higienos ir tropinės medicinos mokyklos profesorius Stevenas Cumminsas. – Iš tikrųjų, kol kas yra mažai įrodymų, kad tai pasiteisina. Yra tik keli tyrimai, kurių metu analizuojamas šios rūšies mokesčio poveikis nutukimo lygiui mažinti ir sveikatai gerinti.“
 
Europos nutukėlis
Įvairių tyrimų rezultatai rodo, kad cukrumi saldinti, dietiniai, kai kurie sportui skirti gėrimai bei aromatizuotos sultys yra viena didžiausių nutukimo, antrojo tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų priežasčių.
 
Pagal 2013 m. paskelbta Jungtinių Tautų (JT) ataskaitą, Jungtinėje Karalystėje cukrumi saldinti gėrimai sudaro pusę perteklinių kalorijų, kurias per dieną suvartoja vaikai, o vienas iš keturių suaugusiųjų britų yra nutukęs. Toje pačioje ataskaitoje nurodyta, kad  šioje šalyje per pastaruosius tris dešimtmečius suaugusiųjų nutukimo lygis padidėjo daugiau nei tris kartus.
2015 m. Nacionalinė sveikatos tarnyba paskelbė nerimaujanti, jog Jungtinė karalystė tapo „storuoju Europos žmogumi“. Netrukus po to „Jamie‘s Italian“ tinklalapyje pradėjo skelbti informacija apie cukraus žalą žmogaus organizmui, o šio tinklo restoranuose saldžiųjų gėrimų kainą buvo padidinta 10 pensų.
 

Pardavimų pokyčius padidinus saldžiųjų gėrimų kainas analizavęs prof. S.Cumminsas sakė, jog tai tikrai paprastas ir efektyvus būdas skatinti žmones cukraus prisotintus gėrimus pakeisti kitais. Profesorius teigia, kad sumažėjus saldintų gėrimų pardavimams, Dž. Oliverio restoranų tinklas nuostolio nepatyrė – žmonės tiesiog pasirinko kitus, mažiau cukraus arba visai šios medžiagos neturinčius gėrimus.
 
Kalorijų kiekio nemažina
„Sunku daryti išvadą, kad cukrumi saldintų gėrimų kainų pokyčiai yra pagrindinė tokių produktų vartojimo mažėjimo priežastis“, – sakė Purdue (JAV) Žemės ūkio ir ekonomijos katedros profesorius vadovas Jaysonas L.Luskas.

Profesorius pažymi, kad ankstesni šios srities tyrimai rodė, kad tokie mokesčiai turės nedidelį poveikį apmokestinamų gėrimų suvartojimui, nes, pasak jo, žmonės cukrumi saldintus gėrimus pakeis kitais, daug kalorijų turinčiais, bet neapmokestinamais gėrimais ir maisto produktais.
 
J.L.Luskas sako, kad cukraus mokestis gali sumažinti saldintų gėrimų vartojimą, bet nedaug. Vis dėlto tokio mokesčio įvedimas, pasak jo, nėra išeitis mažinti žmonių suvartojamų kalorijų kiekį.
2016 m. Didžiosios Britanijos vyriausybė paskelbė apie cukraus mokesčio saldintiems gėrimams įvedimą. Kitais metais turėtų būti įgyvendintas 20 proc. cukraus mokestis saldintų gėrimų gamintojams. Kai kurie didieji gamintojai jau pranešė, kad ketina keisti produktų sudėtis, jog išvengtų šio mokesčio.

 
Tarp kitko
Akcizo mokestis saldintiems gėrimams taikomas Latvijoje, Suomijoje, Belgijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, Meksikoje, Kanadoje, kai kuriose JAV valstijose, Australijoje. Tokį mokestį ketinama įvesti Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Estijoje, Portugalijoje, Pietų Afrikos Respublikoje. Cukraus mokestis jau buvo aptarinėjamas ir Lietuvoje, bet kol kas nėra konkrečių pasiūlymų. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica