Perico, Juanpi, Cuqui, Magui, Tere, Rosita, Gaby, Ana, Alvaro, Pepe, Pepa, Pablo, Tomas, Lolita, Rafael – galvojate, kad tai futbolo klubo vienuoliktuko ir atsarginių žaidėjų vardai? Apsirinkate. Šiuos žmones auklėja ne treneris, o sutuoktiniai Rosa Pich-Aguilera Roca ir Jose Maria Postigo. Ispanų pora per dvidešimt šešerius buvimo kartu metus susilaukė aštuoniolikos vaikų. Rosai dabar keturiasdešimt aštuoneri – daugiau nei penktadalį gyvenimo ji buvo nėščia.
Auginti penkiolika vaikų sudėtinga ne tik rašant knygą, bet ir norint skirti laiko mylimajam. Apie laiką, kurį galėtų skirti vien sau, trylika metų nešiojusi savyje naujas gyvybes Rosa Pich-Aguilera Roca net nekalba.
„Nelįskite į mūsų lovą“
Rosa Pich-Aguilera Roca su vyru augina bene daugiausiai mokyklinio amžiaus vaikų Europoje. Moteriai užteko sveikatos pagimdyti aštuoniolika naujų gyvybių, tačiau ne viskas šioje istorijoje klostėsi kaip per sviestą.
„Pagimdžiau aštuoniolika vaikų, tačiau pirmieji trys mirė. Jiems buvo įgimta širdies liga. Mirusiųjų širdeles dovanojome moksliniams tyrimams. Mokslui bei gyvenimui mes sakome – „taip“. Mūsų vyriausioji dukra išgyveno dvidešimt dvejus metus, nors gydytojai jai pranašavo vos trejus“, - skaudžias netektis prisimena Rosa.
Moteris tikina, kad po tokių sukrėtimų nepalūžti padėjo tikėjimas Dievu: „Jei ne tikėjimas, mano gyvenimas slinktų daužant galvą į sieną.“
Šeimai, susilaukusiai trijų ligotų kūdikių, gydytojai siūlė nebegalvoti apie gausesnį būrį vaikų, tačiau pora neprarado vilties. Dabar daugiavaikiai tėvai didžiuojasi priėmę kitokį sprendimą ir teigia, kad „nei ministras pirmininkas, nei kunigas, nei draugė, nei mama, nei anyta neturi teisės lįsti į sutuoktinių lovą.“
240 litrų pieno – per mėnesį
Ne vienam greičiausiai kyla klausimas, kaip išlaikyti tokį būrį vaikų?! Išlaidos mokslui, maistui, rūbams... Pavyzdį, kaip tvarkytis su finansais, Rosa ir Jose matė savo šeimose, moteris yra devinta iš šešiolikos brolių bei seserų, jos vyras – septintas iš keturiolikos vaikų šeimos.
„Neišleidžiame daugiau nei tris ar keturis vaikus auginantys tėvai. Perkame tik tokius produktus, kuriems taikomos nuolaidos, o vaikai žino, kad namuose niekada nebus kolos, šokolado kremo, geriausios jautienos ar šviežiausios žuvies, dažniausiai – konservuotas tunas“, - pasakoja daugiavaikė mama.
Kiekvieną mėnesį prekybos centro kurjeris šeimai pristato 240 litrų pieno ir 1,3 tūkst. vienetų krekerių. Kadangi atžalos yra gerai maitinamos mokykloje, pusryčiams ir vakarienei namuose jie dažniausiai valgo duoną su džemu ar dešrelėmis. Prie virtuvės stalo rytais pirmiausia pusryčiauja jaunėliai, vėliau – vyresni broliai bei seserys.
„Vertiname tas akimirkas, kai prie stalo galime matyti vieni kitų akis, todėl vakarieniaudami telefonus paliekame nuošalyje, nejungiame televizoriaus – tiesiog džiaugiamės kartu leisdami laiką“, - apie gausios šeimos laimę šneka sutuoktiniai.
Pamokos vaikams
Daugiavaikiai tėvai atžalas, sulaukusius keturiolikos metų, moko finansinio savarankiškumo. Pinigų, kitaip nei daugelis kitų vaikus auginančių šeimų, saviesiems sutuoktiniai neduoda.
„Kišenpinigių mūsų vaikai užsidirba. Per atostogas jie imasi paprastų užsiėmimų – dirba auklėmis, veda privačias pamokas arba treniruoja mažamečių mokyklų futbolo komandas“, - pasakoja Rosa.
Šeima propaguoja aktyvią gyvenseną ir mėgsta sportuoti kartu. Penki Rosos vaikai, sergantys įgimtomis širdies ligomis, sportu pagal gydytojų rekomendacijas užsiima saikingai. Likusieji itin aktyviai dalyvauja lengvosios atletikos bei krepšinio varžybose.
Kaip išsaugoti santykius?
Rosa pripažįsta, kad parašyti knygą „Kaip būti laimingam auginant vieną, du, tris ar daugiau vaikų?“ jai nebuvo lengva: juk grįžus po pusdienio darbe aplink lakstė vaikai, bildėjo skalbyklė, virtuvėje kunkuliavo puodai... Prieš trejus metus išleistoje knygoje moteris, remdamasi sava patirtimi, moko, kaip šeimoje išsaugoti darnius santykius. Knyga išversta ir į lietuvių kalbą.
Auginti penkiolika vaikų sudėtinga ne tik rašant knygą, bet ir norint skirti laiko mylimajam. Apie laiką, kurį galėtų skirti vien sau, trylika metų savyje naujas gyvybes nešiojusi ispanė net nekalba.
„Jeigu retais atvejais atrandame minutę pabūti kartu su vyru, būtinai ją išnaudojame. Vertiname netgi kelių minučių pasivaikščiojimą aplink namą. Sakydami, kad po dvidešimt šešerių metų buvimo kartu santykiai nusistovi ir dėl jų nereikia stengtis, apsiriksite. Su mylimuoju lankome šeimos kursus ir galiu patikinti – aistra tarp mūsų iki šiol neišblėso“, - moko penkiolikos vaikų mama.
Pasak Rosos, daugelis aplinkinių nesuvokia, kaip ji gali būti laiminga gyvendama nuolatiniame erzelyje. O laimės ir sėkmingos santuokos paslaptis, anot jos, slypi meilėje ir tarnystėje – kiek savęs dovanoji, tiek sugrįžta atgal.
Tarp kitiko
Dvidešimto amžiaus antroje pusėje rusė Elena Šiškina tapo daugiausiai vaikų pagimdžiusia moterimi. Paskutinįjį, dvidešimtąjį, ji gimdė 2003-iaisiais, kai jos vyriausiam sūnui buvo dvidešimt ketveri. Iš viso šeimoje augo devyni berniukai ir vienuolika mergaičių, o 2012-aisiais Šiškinų pora jau turėjo dvidešimt anūkų.
Daugiausiai dėmesio Junginėse Amerikos Valstijose 2009-aisiais susilaukė Nadya Denise Doud-Suleman, nes vienu metu pagimdė aštuonetuką. JAV tai - antroji moteris, kurios aštuoni vaikai išgyveno. Iki to laiko amerikietė jau turėjo šešis vaikus.
Medikai pripažino, kad jauniausia pasaulyje mama yra Lina Medina iš Peru. Ji kūdikio susilaukė būdama penkerių metų. Tėvai mergaitę į ligoninę atvežė dėl to, kad įtarė jos pilve esantį auglį, bet medikai patvirtino ką kita – mergaitė buvo septintą mėnesį nėščia.
Lietuvoje
Daugiausiai vienu metu gimė keturi vaikai. Pirmą kartą šis skaičius užfiksuotas 1932 metais. Kauniečių pora tuo metu susilaukė dviejų berniukų ir dviejų mergaičių. Toks pat ketvertukas gimė ir 1998 metais Šilutėje, 1998 – Vilniuje, o 2001-aisiais sostinėje gimė trys berniukai ir viena mergaitė.
Nepaprastai didelį skaičių vaikų užaugino šiauliečiai aktorė Stanislava Jakševičiūtė-Venclauskienė ir advokatas Kazimieras Venclauskis. Poros šeimoje beveik keturis dešimtmečius augo daugiau nei šimtas vaikų. Iš jų tik du savi, kiti – beglobiai bei našlaičiai.
Komentuoti: