Argentinos skurdas abortų šešėlyje

Emilis Jakštys
2024-03-21
Naujasis Argentinos prezidentas Javier Milei žada referendumu uždrausti abortus. Vos ketverius mėnesius šaliai vadovaujantis politikas iš Libertarų partijos (angl. Libertarian Party) ne kartą spėjo viešai padėti lygybės ženklą tarp abortų ir žmogžudystės. Prezidento pasisakymai ne tik žadina kairiųjų pasipriešinimą, bet ir iš dalies kursto sumaištį visuomenėje.     
Argentinos skurdas abortų šešėlyje
Argentinoje šviežias skandalo katilas dėl abortų užvirė šį mėnesį. Šalie prezidentui Javier Milei viešoje kalboje moksleiviams pasakė, kad abortas – tai žmogžudystė sunkinamomis aplinkybėmis, mat motiną ir vaisių sieja šeiminis ryšys.

Pastangos išblaškyti
 
„Milei yra populistas. Jis gali panaudoti tokias diskusijas (debatus apie abortus – red past.), siekdamas sukurti vidaus priešą arba norėdamas nukreipti visuomenės dėmesį nuo ekonominių problemų“, – teigia politinės teorijos profesorius Julio Montero. Jis pastebi, kad šalies vadovo pečius užklupo kur kas rimtesnės problemos negu moterų teisės į nėštumo nutraukimą. Svarstoma, kad praėjusių metų pabaigoje išrinktas prezidentas nesusitvarko su ne vienerius metus gilėjančiomis bėdomis.   
 
Argentinos ekonominė padėtis, švelniai sakant, – nepavydėtina. Šalies infliacija paskutinius metus išaugo kartais. Žemiau skurdo ribos gyvena kiek daugiau nei pusė šalies gyventojų. Augančios maisto kainos daliai gyventojų tapo kasdieniu skauduliu – į konteinerių vidų priversti žiūrėti šalies piliečiai virto gan įprasta urbanistinio kraštovaizdžio dalimi. 
 

Žmogaus teisių aktyvistė, advokatė Paula Avila-Guillen netiesiogiai antrina politinės teorijos profesoriui. „Deja, abortų ir moterų teisių temos visada pasitelkiamos kaip dėmesio išblaškymo priemonė. Kai Milei negali susitvarkyti su ekonomine padėtimi, pirmiausia jis pradeda kalbėti apie abortus, nes tada socialinių medijų ir žiniasklaidos dėmesys žvelgia šių temų link“, – „The Guardian“ situaciją vertina advokatė.  
 
Kalta – kairė
 
Prezidentinių rinkimų metu būsimasis šalies vadovas teigė, jog palaikančiųjų abortų teises smegenys yra išplautos žudikiškos politikos. Dešinysis politikas po sėkmingų rinkimų savųjų pažiūrų neišsižadėjo. Davose vykusiame Pasaulio Ekonomikos forume abortą jis vadino tragedija, ne vieną kritikos strėlę paleisdamas feministinio flango pusėn. „Visa radikaliojo feminizmo darbotvarkė privedė prie didesnio valstybės įsikišimo į ekonominius procesus, suteikdama darbo nieko gero visuomenei neatnešusiems biurokratams“, – forume sakė Argentinos prezidentas.   
 
Šviežias skandalo katilas užvirė šį mėnesį. J.Milei viešoje kalboje moksleiviams pasakė, kad abortas – tai žmogžudystė sunkinamomis aplinkybėmis, mat motiną ir vaisių sieja šeiminis ryšys. Britų dienraščio „The Guardian“ antraštė žinią paskalbė skambiai: „Stigma sugrįžo. Abortų prieiga sumaištyje Javiero Milei Argentinoje“. 
 
J.Milei gąsdina, o gali ir svarsto apie realias galimybes inicijuoti referendumą dėl abortų uždraudimo Argentinoje. Ekspertai sako, kad toks sprendimas galėtų sujaukti valstybės vadovo politines kortas. Tokia pozicija abortų atžvilgiu gali nepatikti daliai jo politinių sąjungininkų.
 
Retorika kursto aistras

Prezidento pareiškimai ne tik žadina kairiojo flango nepasitenkinimą, bet ir atliepia dalies Argentinos visuomenės narių pažiūras. Kaip praneša „The Guardian“, šalyje gausėja dėl asmeninių įsitikinimų abortą atlikti atsisakančių medikų.

 
Tukumano provincijos medicinos specialistai nuogąstauja, kad auganti abortų stigma paskatins nelegalių abortų rinkos augimą. „Moterys prašo (abortus atliekančių įstaigų – red.past) nenaudoti jų vardo arba atsisako nurodyti abortų prieigos identifikacijos numerius. Jos baiminasi, kad informacija talpinama duomenų bazėje. Anksčiau taip nebūdavo. Dalis moterų nenori vykti į ligoninę. Nerimaujame dėl nesaugių abortų išaugimo“, – „The Guardian“ kalbėjo Tukumano provincijos medikai.   
 
Abortų konsultacijos organizacijos atstovės Florencia Sabate pastebi, kad dėl Argentinos vadovo retorikos šalies moterų ausis vis dažniau pasiekia klaidinanti informacija. „Pastaruosius ketverius mėnesius medikai ir slaugytojos daug moterų pasakė, kad šios negali atlikti aborto. Moterys sako, kad bijo. Jos mano, kad dabar nebeturi pasirinkimo“, – F.Sabate ir priduria, kad šio prezidento išrikimas moterims ne į nauda.
 
„Nuo to laiko, kai Milei laimėjo rinkimus, mes pirmą kartą matome moteris, kurios beldžiasi į mūsų duris ir klausia, ar jos gali turėti teisė į abortą. Jos tai daro su gėda, bijodamos medikų ir šeimos“, – sakė F.Sabate.
 

Feministė Veronica Gago pastebi, kad naujasis prezidentas neabejotinai paveikė kontraceptikų pasiūlos galimybes, sumažindamas finansavimą visuomenės sveikatos sričiai. „Sulaukiame pranešimų, kad dalis ligoninių nebeteikia abortų medikamentų dėl finansavimo sumažinimo. Milei siekia deligitimizuoti teisę į abortą, pasitelkdamas retoriką ir finansavimo mažinimą“, – pastebėjo feministinio judėjimo #NiUnaMenos atstovė.
 
Legalu ketvertą metų
 
Argentinos feministės ne kartą mitingavo dėl abortų legalizavimo. Jos kėlė plakatus su iliustruotomis švarkų pakabomis – prieštaringai vertinamą nesaugių abortų simbolį.
 
Prieš maždaug ketverius metus (2020 metais) Argentina tapo trečiąja Lotynų Amerikos valstybe, kurioje legalu nutraukti nėštumą per pirmąsias keturiolika nėštumo savaičių. Iki šio sprendimo abortas buvo leidžiamas moters išprievartavimo atveju. Tiesa, Senato balsavimas dėl jų įteisinimo buvo padengtas politinės įtampos skraiste: „už“ balsavo – 38, „prieš“ – 29, o vienas Senato narys susilaikė. Abortai – prieštaringai vertinama tema Argentinoje. Net ir po legalizavimo dalis medikų atsisakė atlikti nėštumo nutraukimą.   
 
Belaukiant sprendimo, gatvėse susirinko tūkstančiai feministinių organizacijų narių ir kitų piliečių, palaikančių teisę į abortus. Jų reakcija dėl paskelbtos nėštumo nutraukimo įteisinimo žinios priminė futbolo sirgalių džiaugsmo pliūpsnius po įmušto lemiamo įvarčio. Legalizavimo žinia buvo palydėta šūkiais, ašaringomis šypsenomis, plojimais ir apsikabinimais.
 
„Amnesty International“ vadovė Mariela Belski po spendimo kalbėjo, kad šalis tapo įkvėpimu likusiai Lotynų Amerikai. „Argentina žemynui pasiuntė stiprią žinutę, kad gali pakeisti savąją kryptį abortų kriminalizavimo bei nelegalių abortų atžvilgiu. Pastarieji milijonams žmonių kelia rimtą pavojų gyvybei ir sveikatai“, – tąsyk kalbėjo vadovė.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

  G.Vitkauskienė: ne liga turi valdyti pacientą, o jis ligą

  „Šeimos medicina mane sužavėjo pacientų įvairove, galimybe dalyvauti paciento diagnostikoje ir ilgalaikiame stebėjime...
  V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

  V.Žu­kaus­kie­nė: chi­rur­gės pai­nio­ja­mos su slau­gy­to­jo­mis

  Ab­do­mi­na­li­nės chi­rur­gi­jos gy­dy­to­ja Vik­to­ri­ja Žu­kaus­...

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką balandį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...
  Mokys, kaip vartoti vaistus

  Mokys, kaip vartoti vaistus

  „Oficialiai vaistinėse surenkamų ir sunaikinamų vaistų kiekis – 20 tonų per metus – rodo, kaip netinkamai vartojami ar neva...

  razinka


  Sveika šeima


  Automobilius gatvėse stabdys ir aplinkosaugininkai

  Senas taršių automobilių parkas ir didelė miestų tarša Aplinkos ministeriją privertė griebtis pokyčių – sustiprinti aplinkosaugininkų įgaliojimai transporto priemonių taršos srityje. Netrukus keliuose vairuotojus stabdys ne tik policija, bet ir aplinkos apsaugos pareigūnai. Saugaus eismo ekspertai iniciatyv...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ir turtuoliai verkia
  Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
  Kas po devintu prakaitu slypi?
  Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?
  Pavėlavęs perspaudų rinkinys
  Henrikas Vaitiekūnas Pavėlavęs perspaudų rinkinys

  Naujas numeris