Ar piniginės išmokos, kitos lengvatos daro įtaką gimstamumo augimui

Inga Markeliūtė
2018-11-16
Nors statistika skelbia, kad kas minutę pasaulį išvysta maždaug 255 naujagimiai, to nepakanka ir tai tampa viena skaudžiausių problemų, kuriai ilgalaikio sprendimo neranda daugelis šalių.
Ar piniginės išmokos, kitos lengvatos daro įtaką gimstamumo augimui
Daugelio šalių mokslininkai kelia klausimą, ar Vyriausybės apskritai gali ką nors padaryti gerindamos gimstamumą šalyse? Ar piniginės išmokos, kitos lengvatos iš tikrųjų daro įtaką gimstamumo augimui ar vis dėlto viskas atsiremia į žmonių įsivaizdavimą apie darbą, šeimą ir idealų vaikų skaičių.

Nevienodai efektyvios
Daugelyje išsivysčiusių šalių vis dažniau akcentuojami žemi gimstamumo ir augantys senstančios visuomenės rodikliai. Vyriausybės ar net verslas įvairiais būdais bando spręsti šias problemas bei užtikrinti, kad ateityje vis dar būtų pakankamai dirbančių asmenų, kurių mokesčiai leistų išlaikyti pensininkus bei sveikatos apsaugą.

The „Economist“ kaip viena mažėjančio gimstamumo priežasčių įvardina brangų vaikų išlaikymą. Skaičiuojama, kad vieno vaiko išlaikymas Europoje vidutiniškai kainuoja 20-30 proc. šeimos ūkio pajamų. Daugelis gimstamumą skatinančių strategijų stengiasi dotuoti tėvų išlaidas. Pavyzdžiui, Šiaurės šalyse subsidijuojami darželiai. Pasak Olivje Tevenono, gimstamumo skatinimo politikos eksperto, ilgesnės motinystės ar tėvystės atostogos nebūtinai skatina gimstamumą. Ekspertų nuomone, vienas efektyviausių būdų skatinti gimstamumą - valstybės pinigų vaiko priežiūrai skyrimas, kad moterys galėtų derinti motinystę ir darbą.  Tačiau ir ši priemonė ne visur vienodai efektyvi.
 

L.S. skaičius


20-30 
Skaičiuojama, kad tiek proc. šeimos ūkio pajamų kainuoja vieno vaiko išlaikymas Europoje.

 
Europa - ne vienintelė
Europa – ne vienintelis žemynas, kuriame mažėja gyventojų skaičius. Tokios besivystančios šalys kaip Gruzija, Kuba, Trinidadas ir Tobagas, Tailandas bei kitos taip pat kenčia nuo mažėjančio gimstamumo. Jungtinės Tautos ataskaitoje nurodė, kad mažėjantis gyventojų skaičius Vidurio Europoje ar Azijoje iš tiesų gali žmonėms suteikti geresnes pajamas. Pagal Pasaulio banko duomenis, vidutinis gimstamumas centrinėje Europoje ir Baltijos šalyse yra 12,6 vaiko tūkstančiui žmonių, o Afrikoje į pietus nuo Sacharos – 38. Tokio gimstamumo mažėjimo priežastis Europoje, pasak Jungtinių Tautų, yra augantis noras kurti mažesnes šeimas ir geresnės galimybės savarankiškai planuoti šeimą.

Daugiau nei prieš 40 metų moterys vidutiniškai susilaukdavo 4,5 vaikų. Toks skaičius pernai sumažėjo iki 2,5. Daugelio šalių mokslininkai kelia klausimą, ar Vyriausybės apskritai gali ką nors padaryti gerinant gimstamumą šalyse? Ar piniginės išmokos, kitos lengvatos iš tikrųjų daro įtaką gimstamumo augimui ar vis dėlto viskas atsiremia į žmonių įsivaizdavimą apie darbą, šeimą ir idealų vaikų skaičių. Kitaip sakant, ką pakeis valstybės politika, jei žmonės nenorės turėti vaikų? Pasak ekspertų, valdžia šiuo klausimu gali tik pašalinti kai kurias kliūtis, apsunkinančias vaikų auginimą. Tačiau norint didesnio gimstamumo reikalingas vertybinis požiūrio į vaikus pokytis.

Labiausiai pasens Pietų Amerika
Regionas, kuriame amžiaus vidurkis iki 2100 metų, kaip numatoma, bus seniausias – Lotynų Amerika ir Karibų jūros šalys. Amerikiečių tyrimų centras „Pew Research Center“ pastebėjo, kad susirūpinimas populiacijos senėjimo problema yra susijęs su apklaustų asmenų gyvenamąja vieta ir jų gimtųjų šalių visuomenės senėjimo rodikliu. Beveik 90 proc. Japonijos piliečių buvo susirūpinę dėl senėjimo, Pietų Korėjoje ar Kinijoje - atitinkamai 80 ir 70 procentų. Pusė vokiečių ir ispanų teigė, kad senėjimas yra pagrindinė problema, kadangi jie jau yra tarp tų šalių, kurių gyventojai šiandien seniausi.


Tarp kitko
Danija
Nors ši šalis dažnai įvardinama kaip viena laimingiausių, taip pat turi rimtų problemų, susijusių su gimstamumo mažėjimu. Problemą spręsti ėmėsi ir viena kelionių agentūra. Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad maždaug 10 proc. danų vaikų buvo pradėti kelionių metu. Tad kompanija paskelbė akciją „Padaryk tai dėl Danijos!“ ir kvietė danus kuo daugiau keliauti. Bendrovė taip pat siūlė papildomas dovanas – pavykus įrodyti, kad atžala pradėta būtent jų organizuotos kelionės metu, žadėtas nepertraukiamas kūdikio reikmenų tiekimas 3 metus.

Rusija

Drastiškai mažėjant gimstamumui, Uljanovsko meras ėmėsi šmaikščios iniciatyvos – rugsėjo 12 dieną miestiečiams jis davė laisvadienį, kad šie turėtų laiko užsiimti šalies populiacijos didinimu. Tokia data pasirinkta neatsitiktinai – lygiai po 9 mėnesių, Rusijos dieną, norėta švęsti gausesniame piliečių būryje. O šią dieną gimdžiusios poros turėjo galimybę laimėti įvairių prizų.
 
Suomija
Nuo 1949-ųjų Suomijoje veikia motinystės priežiūros programa, o visos mamos gauna kūdikio kraitelį. Teigiama, kad šie kraiteliai prisidėjo netgi prie kūdikių mirtingumo mažinimo bei populiacijos didinimo, kadangi norėdamos gauti tokį kraitelį, būsimos mamos privalo lankytis nėščiųjų klinikose.

Singapūras
Singapūre šeimoms už pirmąjį vaiką sumokama 4 tūkst. eurų vienkartinė išmoka, taip pat ir už antrą, o už trečią – valstybė moka 5,3 tūkst. eurų. Taip pat šeimos laukiančios socialinio būsto gimus vaikui atsiduria eilės priekyje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

   Socialinėje iniciatyvoje ,,Skirtingos Spalvos‘‘ aktorius Marius Repšys kalbės apie bipolinį sutrikimą

   Energija, laimė, naujų idėjų pliūpsnis po kurio ateina dirglumas, kaltė ir visiška apatija – su tokiomis nuotaikų kai...
   E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

   E.Matulytė „Čia ne ta infekcija, kuri surinks daug antivakserių“

   Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja infektologė Elžbieta Matulytė (31 m.) su koronavirusu susidūrė ne tik pi...

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveika šeima


   Intuityvus valgymas – svorio nuo... smegenų metimo programa

   Kalbėti apie valgymo sutrikimus žmonėms sunku, net jaučiama gėda. Juk, regis, visi tai turime mokėti. Tačiau intuityvaus valgymo konsultantė, tinklaraščio taikasumaistu.lt autorė Ingrida Augutė tikina, kad nieko gėdingo nėra. Tokius sunkumus patiriančiųjų yra daug ir ragina apie tai kalbėti su aplinkiniais, specialistais. Nes ...

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai   Komentarai


   Ketsuekigata nani gata?
   Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
   Pulti ant kelių? Taip!
   Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica