Aleksandras Vučičius: „Serbijos progresui reikia sveikos tautos“

Inga Markeliūtė
2017-04-10
Serbijos premjeras teisininkas Aleksandras Vučičius (47 m.) užtikrintai laimėjo prezidento rinkimus. Nors jis pats save pristato kaip proeuropietišką politiką, kuris per prezidentavimo laikotarpį atves Serbiją į Europos Sąjungą, apžvalgininkai baiminasi, kad dabar A.Vučičius sieks didesnių prezidento galių ir visą valdžią bandys sutelkti savo rankose. Maža to, jau rinkiminę naktį prezidentas pažadėjo per pirmuosius kadencijos metus skirti 2 milijardus eurų gydymo įstaigų infrastruktūrai gerinti.
Aleksandras Vučičius: „Serbijos progresui reikia sveikos tautos“
„Tai, kad mūsų sveikatos apsaugos sistema nuo kitų Europos šalių ženkliai atsilieka, man turbūt nereikia pasakoti. Kasdien žiniasklaidoje randame istorijų, kuriose pasakojama, kaip žmonės negavo reikiamo gydymo, vaistų ir panašiai. Man, kaip premjerui, o dabar ir kaip prezidentui, reikia sveikos tautos, su kuria kartu galime nuversti kalnus ir pasiekti progreso“, - teigia Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius.

2 mlrd. eurų per metus sveikatos apsaugai
A.Vučičiaus pažadus apžvalgininkai vertina kaip populistines kalbas. Tačiau pats prezidentas į tokius vertinimus tik šypteli atsakydamas, kad yra parengtas ir visas planas, kas ir kaip turi būti daroma. „Tai, kad mūsų sveikatos apsaugos sistema nuo kitų Europos šalių ženkliai atsilieka, man turbūt nereikia pasakoti. Kasdien žiniasklaidoje randame istorijų, kuriose pasakojama, kaip žmonės negavo reikiamo gydymo, vaistų ir panašiai. Man, kaip premjerui, o dabar ir kaip prezidentui, reikia sveikos tautos, su kuria kartu galime nuversti kalnus ir pasiekti progreso. Todėl vien per 2017 metus į sveikatos apsaugą investuosime du milijardus eurų. Sakote yra svarbesnių sričių? Nemanau“, - teigia A.Vučičius.
 
Prezidento teigimu, keli šimtai milijonų eurų bus investuoti į gydymo įstaigų infrastruktūros atnaujinimą. Taip pat bus įsteigti nauji širdies ir kraujagyslių centrai, kuriuose bus teikiama tiek skubi pagalba ištikus infarktui. Mat mirštamumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Serbijoje pastaruosius kelerius metus augo. Taip pat kelis šimtus milijonų eurų planuojama skirti moderniai įrangai - pradedant rentgenais, baigiant robotine chirurgija. Vien per šiuos metus planuojama papildomai skirti milijoną eurų vaikų retoms ligoms gydyti.

„Daugelis sako, kad tai - per didelės investicijos. Galbūt, bet ar ne per dideli nuostoliai, kai, tarkim, serbai norėdami gauti kokybišką ir šiuolaikišką gydymą yra priversti vykti į Vokietiją ar Graikiją? O kiek prarandame žmonių, kurie neturi iš ko vykti gydytis į užsienį? Mano nuomone, tai - milžiniški nuostoliai. Todėl, kad ir kokios atrodytų nepakeliamos investicijos, privalome tai įgyvendinti. Šiandien nematau kito pasirinkimo“, - teigė A.Vučičius.

Kalbėdamas apie sveikatos apsaugos sistemą A.Vučičius sako, jog vienas pagrindinių prioritetų - vaikų sveikata, todėl didžioji dalis pinigų bus skirta pediatrijos centrui modernizuoti bei vaikų ligoninėms atnaujinti. Pasak prezidento, kai kuriose vaikų ligoninių operacinėse trūksta elementariausios įrangos, dėl ko medikai dažnai negali suteikti kvalifikuotos pagalbos. Bus atnaujinti ir gimdymo namai.Vienintelis gali pritraukti
„Didžiuojuosi žinodamas, kad užsitikrinome didžiulį Serbijos piliečių pasitikėjimą. Tai rodo, kuria kryptimi Serbija nori eiti“, – sakė A.Vučičius, sakydamas pergalės kalbą partijos būstinėje. Proeuropietiškų pažiūrų politikas nori atvesti 7 mln. gyventojų turinčią šalį į Europos Sąjungą (ES), tačiau palaiko artimus ryšius su tradicine Serbijos sąjungininke Rusija. Tiesa, save jis pristato kaip vienintelį asmenį, galintį į Serbiją pritraukti užsienio investicijų ir įgyvendinti ekonomines reformas, kurių reikalauja Europos Sąjunga ir Tarptautinis valiutos fondas.

Jo premjeravimo laikotarpiu buvo vykdoma nemažai reformų, kurias serbai vertina kaip sėkmingas, tačiau daugelis apklausų rodo, jog visuomenė nenori, kad visa valdžia būtų sutelkta vienose rankose. Rinkiminėje kampanijoje A.Vučičius teigė, jog per pastaruosius metus šalies ekonomika išaugo 2,8 procentais. Tai prezidentas įvardina, kaip savo premjeravimo laikotarpio laimėjimą. Tačiau į tai oponentai iš karto atkerta, jog, nepaisant pažangos, vidutinis serbo atlyginimas siekia vos 330 eurų per mėnesį, o nedarbas - 15 procentų.


„Suprantu, kad mano oponentai gali kalbėti ką tik nori. Bet faktai yra faktai. Žinoma, visi norėtų, reikiamus pokyčius įgyvendinti per metus, kad po to visi laimingai gyventų. Bet ar tai realu? Nemanau. Turime labai daug sričių, kuriose atsiliekame. Kad ir socialinė apsauga. Kol kas negalime savo žmonėms suteikti tokių socialinių garantijų kaip Vakarų Europos šalys, bet tai turi būti mūsų tikslas. Turime kelis pasirinkimus: arba visi dirbti bendram tikslui, arba žiūrėti kaip vienas bando įgyvendinti pokyčius, o kiti tik stebi iš šono ir kritikuoja“, - teigė A.Vučičius.

Apsivertė aukštyn kojomis
Tiesa, reikėtų paminėti ir faktą, kad prezidentas ne visa buvo toks proeuropietiškas. Vienu metu A.Vučičiui drausta atvykti į ES, nes Balkanų karo metu jis buvo artimas Slobodano Miloševičiaus sąjungininkas. Be to, 1995-aisiais tuomet vos 25-erių metų jaunas politikas už kiekvieną Bosnijos kare žuvusį serbą grasino atkeršyti nužudant 100 musulmonų.

 
Tiesa, jau būdamas ministras pirmininkas jis atidavė pagarbą Srebrenicos skerdynėse žuvusiems bosniams. Išvyka nebuvo labai sėkminga, nes įsiutusi minia jį apmėtė akmenimis. Tuomet politikas atsipirko praskelta kakta ir sulaužytais akiniais.
Analitikai teigia, kad A.Vučičiaus politinės pozicijos dažnai būna prieštaringos – jis yra pareiškęs norą, kad Serbija iki 2020-ųjų taptų Europos Sąjungos nare, tačiau tuo pat metu artimai bičiuliaujasi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.


Tarp kitko
Kritikai mano, kad naujasis Serbijos prezidentas gali pasekti Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir Turkijos lyderio Recepo Tayyipo Erdogano pėdomis. Kaip teigė opozicijos kandidatas Saša Radulovičius, A.Vučičius jau sunaikino nepriklausomas šalies institucijas ir pasitelkia žiniasklaidą įvairioms manipuliacijoms.

Manoma, kad mažai kas Serbijoje šiandien įvyksta be jo žinios, todėl jo valdymo stilius ir galios jau dabar yra lyginamos anksčiau išvardintais valstybių lyderiais. Kritikai jį kaltina plataus masto korupcija, nepriklausomų institucijų naikinimu, parlamento ir jo sąjungininko Belgrado mero sprendimų kontrole. Teigiama, kad A.Vičičiui tapus prezidentu į premjero postą bus pasodintas silpnas ir jam lojalus žmogus, per kurį visa šalies valdžia bus prezidento rankose. 


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica