Medicinos srityje – naujas 3D spausdinimo technologijos proveržis. JAV mokslininkai sukūrė įtvarus, kurie išgelbėjo trijų vaikų, sergančių mirtinomis kvėpavimo takų ligomis, gyvybes.
Pirmuoju vaiku, kuriam 3D technologija atspausdinti kvėpavimo takų įtvarai tapo Kaibas Gionfriddas. Operacijos metu berniukui tebuvo trys mėnesiai. Dabar jis - sveikas trejų metų darželį lankantis vaikas.
Gydymas - eksperimentinis
Trys vaikai sirgo trachebronchomalacija – nepagydoma liga, kai gimusio vaiko trachėjos kremzlė yra labai silpna ir minkšta. Tai sukelia sunkius kvėpavimo sutrikimus ir dažnai tampa kūdikių uždusimo priežastimi. Pacientams buvo pritaikyti kvėpavimo takų įtvarai, kurie padėjo jiems atsigauti ir laisvai kvėpuoti. Ši technologija kol kas nėra aprobuota JAV priežiūros institucijų. Išskirtiniai prietaisai sukurti pasitelkiant trijų dimensijų: aukščio, pločio ir gylio spausdinimo technologiją (3D). Tokio metodo taikymas – išimtis, nes kol kas jo rizika yra vertinama kaip labai aukšta.
Operacijos sėkmingos
Pirmuoju vaiku, kuriam buvo atlikta tokia procedūra tapo Kaibas Gionfriddas. Operacijos metu jam tebuvo trys mėnesiai. Dabar jis yra sveikas trejų metų berniukas, kuris lanko darželį. Kitiem dviems berniukam specialus įtvaras pritaikytas būnant 5 ir 16 mėnesių amžiaus. Jie taip pat sparčiai atsigauna ir nesusidūrė su jokiomis komplikacijomis. „Tai pirmasis tokios būklės gydymas“, - teigia tyrimo vadovas otolaringologas Glennas Greenas.
Vienas iš 2 tūkst. vaikų pasaulyje yra susidūręs su lengvesne ar sudėtingesne trachebronchomalacijos forma, teigia specialistas.
Technologija – universali
Taikydami šią technologiją, tyrėjai pirmiausiai pasitelkę kompiuterinę tomografiją nuskenuoja vaiko trachėją. Pagal turimą pavyzdį spausdintuvu išpurškiami milteliai, kurie milimetras po milimetro, sluoksnis po sluoksnio lydomi ir lipdomi lazeriu ir kitomis medžiagomis. Taip sukuriamas individualiai pritaikytas implantas iš biomedžiagų, kurį puikiai toleruoja recipiento kūnas. Įtvarą sukūrusio inžinieriaus teigimu, dėl lanksčios konstrukcijos toks įtaisas vaikui augant gali plėstis ir lengvai prisitaikyti.
„Atspausdinti įtvarai – tai tuščiaviduriai akyti vamzdeliai, kurie gali būti sumontuojami prie pažeistos trachėjos ir yra pagaminti iš polikaprolaktono – polimero, kuris be jokios žalos ištirpsta kūne“, - teigia Mičigano universiteto Biomedicinos inžinierius Scottas Hollisteris.
Didielis privalumas yra tai, kad medikai turėjo galimybę atspausdinti trachėją ir bronchus iš anksto ir tokiu būdu pasipraktikuoti prieš operuodami vaiką.
3D spausdinimo technologijos panaudojimas medicinoje – platus, galima pagaminti klausymo aparatą, danties implantą, protezą ar stentą.
Lietuviai sukūrė unikalų kaulo pakaitalą
Lietuvių įkurta įmonė UAB „Biomė“ bendradarbiaudama su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Kauno technikos universiteto (KTU) profesoriais sukūrė kaulo pakaitalą. Šios technologijos esmė – porėtas iš gamtoje aptinkamų polimerų pagamintas audinys, kurio struktūra leidžia lengvai įaugti kraujagyslėms. Laikui bėgant, kaulo pakaitalas nyksta, o jo vietoje formuojasi naujas kaulas.
Lietuviško kaulo pakaitalo kūrėjai pabrėžia, kad jų gaminys pasižymi geresnėmis suderinamumo savybėmis, nes yra pagamintas iš natūralių gamtinių elementų. Makroporėtas audinys yra sudarytas iš celiuliozės ir gamtinio polimero – hidroksiapatito kompozito. Gaminys, prie kurio atsiradimo prisidėjo KTU Cheminės technologijos fakulteto profesorė Jolanta Lesienė ir LSMU veido ir žandikaulių chirurgijos profesorius Gintaras Juodžbalys, šiuo metu išbandomas „in vivo“ tyrimais.
Žadama, kad skirtingai nuo sintetinio audinio naudojimo, ši technologija padės veiksmingai sumažinti sudėtingų ir brangių dantų implantavimo procedūrų laiką, kainą ir pacientų nepasitenkinimą.
Komentaras
UAB „Biomė“ direktorė Kristina Liesė:
- Kuriame 3D kaulo pakaitalo blokus, kuriuos chirurgas skalpeliu gali pats pjaustyti ir formuoti pagal reikalingus parametrus. Mes galime sukurti ne tik reikiamo dydžio kaulo pakaitalą, bet ir keisti jo morfologiją. Todėl ateityje ketiname pritaikyti ne tik žandikaulio, bet ir kaukolės, mentės ir kt. kaulams. Lietuvoje rinka - maža, todėl mūsų tikslinė auditorija yra ne tik Lietuvos, bet ir užsienio šalių chirurgai, specializuotos klinikos ir ligoninės.
Analogiški kaulo pakaitalai Lietuvoje iki šiol nebuvo kuriami. Mūsų projektais domisi „Johnson&Johnson“ Inovacijų centro atstovai. Užvakar sulaukėme ir prestižinio įvertinimo iš Silicio slėnio (JAV). Tapome TiE50 TOP Startup 2015 įmone. Mano žiniomis, esame pirmoji aukštųjų technologijų bendrovė iš Lietuvos, įveikusi aukštus atrankos barjerus.
Verslo ir mokslo bendradarbiavimas – labai artimas, tačiau ir vieniems, ir kitiems nėra lengva. Tenka išmokti dirbti kartu. Svarbiausia, kad mūsų mokslininkai yra ne tik išradingi, bet ir labai geranoriški. Sudėtingiausia šiuo atveju yra už jų vykstantys restruktūrizacijos procesai, administracijos kaita.
.jpg)
Komentuoti: