Žaną Friskę gelbsti „kolektyvinis daktaras Hausas“

Henrieta Aleknienė
2014-01-29
Amerikiečių onkologai Rusijos pop žvaigždei Žanai Friskei (39 m.), kovojančiai su vėžiu, teikia viltingų prognozių. Žana turi visus šansus pasveikti. 

Gydoma kultinėje klinikoje
Vasario 4 dieną pasaulis minėjo Kovos su vėžiu dieną. Ko gero neįmanoma įsivaizduoti geresnio paminklo visiems specialistams nuo Hipokrato laikų, kovojusiems su baisiąja liga, kaip didingas dangoraižis Niujorke Jorko aveniu tarp 67-os ir 68-os gatvių. Jis priklauso „Memorial Sloan-Kettering“ vardo onkologiniam centrui, kuris jau daugiau kaip šimtmetį yra vilties švyturys dešimtims tūkstančių žmonių, išgirdusių diagnozę vėžys. Būtent šiame centre ir gydoma atlikėja Žana Friskė. 
Sloan-Kettering onkologijos centras – iš tikrųjų kultinė vieta. Jį apdainuoja net amerikiečių rokeriai: jis minimas ir grupės „A PUNK“ dainoje. Šio centro pavadinimas dažnai nuskamba ir populiariuose televizijos serialuose. Pavyzdžiui, filme „Sopranų klanas“ įtakingas klano galvos dėdė Džunioras gydomas būtent ten.
„Memorial Sloan-Kettering“ – vienas seniausių ir stambiausių onkologijos centrų pasaulyje. Šiemet jam sukaks 130 metų. Po to, kai buvo sujungtos Memorial Hospital klinikos su mokslinių tyrimų institutu Sloan-Kettering, 1940 metais klinikinėje praktikoje pradėti taikyti naujausi išradimai. Dar prieš dešimtmetį diagnozė vėžys buvo beveik šimtaprocentinis nuosprendis. Faktas, kad dabar pasveikusiųjų ženkliai padaugėjo, yra ir vietinių mokslininkų nuopelnas. Vien tik per praėjusius metus auksinės centro specialistų rankos gydė 28 tūkstančius pacientų. Iš viso klinikoje dirba 10 tūkst. darbuotojų, tarp kurių yra 400 gydytojų - onkologų.
 
Į palatą įleidžiami šunys
„Ekspres gazeta“ specialusis korespondentas Vasilijus Michailovas telefonu susisiekė su bičiuliu mediku Griša Rubanu, kuris jau 23 metus gyvena Niujorke, ir šis pritarė Ž.Friskės pasirinkimui. „Jeigu jau nuspręsta vykti už okeano gydytis vėžį – tai tiktai čia. Daugelis šį onkologijos centrą laiko pačiu geriausiu pasaulyje“, - sakė G.Rubanu. Pateikiame „Ekspres gazeta“ publikuotą dviejų bičiulių pašnekesį.

- Šį centrą daugelis įvardija kaip pirmaujantį, tačiau ne visi. Pavyzdžiui, autoritetingas savaitraštis „U.S. News & World Report“, lygindamas geriausias JAV ligonines, šiam centrui skiria antrą vietą po Teksaso centro.
- Antroji vieta taip pat neblogai. Tačiau tai nėra faktas. Sprendžiant iš visko, teksasiečiai tiesiog nepriima beviltiškų ligonių, tuo tarpu niujorkiečiai stengiasi „ištraukti“ visus. Jie dideliais pinigais prisivilioja geriausius pasaulio specialistus. Aš asmeniškai pažįstu ten dirbantį gydytoją Brajeną Kušnirą. Jo vardas minimas visuose medicinos žinynuose, jis laikomas vienu geriausių pasaulyje glioblastomos gydymo specialistu. 

- Gal tu galėtum jo paklausti apie Žaną, gal jis ką nors žino?
- Juokauji? Čia tau ne Rusija, kur gali gydytojui duoti kyšį ir jis viską išplepės, kaip ir atsitiko Žanai. Čia už tokius dalykus medikas gali prarasti licenciją. Pavyzdžiui, dainininkę Rianą atsitiktinai nufotografavo kažkoks pacientas ir iš karto buvo atliktas vidinis medicinos įstaigos tyrimas – gal kas nors iš medikų prasitarė, kur ją galima pamatyti. Tu nė neįsivaizduoji, koks milžiniškas šis medicinos kompleksas. Vien chemoterapijos skyrių yra penki. Per vieno skyriaus palatų langus atsiveria nuostabus upės ir Ruzvelto salos vaizdas. Galbūt tokį vaizdą ir Žana mato per savo langą.

- Matau, tu gerai pasikaustęs. 
- Kai kurie iš mano pacientų buvo tiriami šiame centre. Čia yra 16 skirtingų sričių medikų komandų. Paciento nevaiko iš vieno mediko pas kitą. Jam iš karto paskiriamas konsiliumas. Kiekvienas konkretus atvejis įvertinamas visapusiškai. 

- Vadinasi Žana yra „kolektyvinėse daktaro Hauso“ rankose?
- Ne, dar geriau. Hausas - mizantropas, jis tvirtina, kad žmones reikia gydyti, o ne rūpintis jų komfortu. O čia manoma, kad vienodai svarbu ir viena, ir kita. „Sloun-Kettering“ teikia didžiulę reikšmę onkologinių ligonių psichologinei, emocinei būsenai. Šalia pagrindinių gydymo metodų, jiems siūlomi įvairūs masažai, adatų terapija, hipnozė, meditacija ir dar daug kas. Pavyzdžiui, muzikinė terapija, joga, tai-či, aerobika.  

- Vargu, ar Žana „patemptų“ aerobiką... 
- O gal kartais ji yra šunų mylėtoja? 

-Kodėl paklausei? Ji turėjo ir mopsą, ir labradorą... 
- Šiame centre yra speciali programa „Rūpestingos iltys“. Siekdami pagerinti pacientų sveikatą, medikai jiems suteikia galimybę bendrauti su šunimis. Juos net įleidžia į palatą. Manoma, kad kontaktas su gyvūnais padeda įveikti stresą, o kartais net leidžia sumažinti nuskausminančių medikamentų dozes. Suprantama, šunys yra sterilūs ir lydimi prityrusių dresuotojų. Kaip ten bebūtų, visų pirma norisi Žanai palinkėti savitvardos ir dvasios tvirtybės. Kalbu kaip medikas - bet kuri liga gali pasitraukti. Nereikia nusiminti. Juolab kad jos sveikata rūpinasi geriausi specialistai pasaulyje.
 
Tarp kitko:
Dainininkei Žanai Friskei diagnozuota glioblastoma – viena agresyviausių smegenų vėžio formų. Vėžys atlikėjai diagnozuotas pernai metų balandį, po sūnaus Platono gimimo. Berniukas šiuo metu gyvena Maskvoje su Ž.Friskės tėvu. Jos šeimos nariai – motina, sesuo ir vyras Dmitrijus Šepelevas šiuo metu Niujorke kartu su Žana.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:
D.Gutauskas: du bakstelėjimai gelbsti tris gyvybes

D.Gutauskas: du bakstelėjimai gelbsti tris gyvybes

2025.06-13
Kodėl kraujo centro vadovas vengia raudonos spalvos ir kaip per 20 minučių galima išgelbėti tris gyvybes? Pasaulinės kraujo donorų dienos proga kalbamės su Nacionalinio kraujo centro vadovu Daumantu Gutausku.
Skaityti plačiau
A.Mockus: jeigu nepasiduodi, turi šansą išgyventi

A.Mockus: jeigu nepasiduodi, turi šansą išgyventi

2025.06-09
„Kai kurie sakė „neįmanoma“. Mano tikslas buvo parodyti, kad tai įmanoma. Ir parodžiau“, – apie beribes žmogaus galimybes ir valią kalba klaipėdietis Aurimas Mockus. Nors dėl ketvirtosios kategorijos taifūno Australijos kranto keliautojas nepasiekė, jis tapo pirmuoju lietuviu, perplaukusiu Ramųjį vandenyną.
Skaityti plačiau
S.Bliuvaitė: išvaizda neapsprendžia gyvenimo

S.Bliuvaitė: išvaizda neapsprendžia gyvenimo

2025.06-02
Prestižiniame Lokarno kino festivalyje geriausio filmo apdovanojimą ir dar tris prizus susižėrusio filmo „Akiplėša“ režisierė Saulė Bliuvaitė atvira: istorija apie sudėtingą modelio karjeros siekiančių paauglių kasdienybę gimė iš asmeninių patirčių. „Jaustis gražiai – tie mergaitiški dalykai – buvo ypač svarbūs. Atrodė, jei pateksi į modelių agentūrą, tai patvirtins Skaityti plačiau
R.Naujanytė-Bjelle: gijimo kelionė mane daug ko išmokė

R.Naujanytė-Bjelle: gijimo kelionė mane daug ko išmokė

2025.05-26
Ieškanti, smalsaujanti ir nuolat besimokanti – tokia yra kompozitorė, LATGA tarybos pirmininkė ir meno doktorantė Raminta Naujanytė-Bjelle. Vertinga pamoka ji vadina ir prieš pusantrų metų patirtą sunkią traumą nukritus nuo paspirtuko. „Dabar jau galiu drąsiai teigti, kad esu buvusi paspirtukininkė“, – šypsosi atlikėja.
Skaityti plačiau
M.Lasinskas: kiekviena tabletė turi protėvį iš gamtos

M.Lasinskas: kiekviena tabletė turi protėvį iš gamtos

2025.05-22
Baigęs farmacijos mokslus, bet praktiką iškeitęs į vaistažolininkystę, dr. Marius Lasinskas kviečia sugrįžti prie gydymo ištakų. „Gamta jau seniai sukūrė tai, kas šiandien „atrandama“ laboratorijose“, – sako VDU Žemės ūkio akademijos dėstytojas.
Skaityti plačiau

Gydytojas ir pacientas


Psichologas per ekraną: už ir prieš

Psichologas per ekraną: už ir prieš

Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

„Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

Budinti vaistinė


Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

„Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

Sveika šeima


Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

„Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

Pakalbėkim apie tai


Svetur


Su kiekvienu laipsniu kyla ir savižudybių skaičius

JAV psichiatrė dr. Narissa Price perspėja, kad ekstremalaus karščio pavojai kur kas didesni nei vien dehidratacija ar šilumos smūgis. „Jei turite psichikos sveikatos problemų, pavyzdžiui, nuotaikos, nerimo sutrikimų, sergate depresija ar šizofrenija, ekstremalus karštis situaciją gali dar labiau paa&...

Redakcijos skiltis


Komentarai


Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
Pagalbos mirti dilemos
Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
Pažinti sapioseksualą
Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

Naujas numeris