Rašytojas Ranulphas Fiennesas: „Rizika – mano gyvenimo dalis“

Gediminas Dubonikas
2015-03-12
Didžiosios Britanijos rašytojas ir keliautojas Ranulphas Fiennesas (71) siekia įrodyti, kad sveikatos problemos ne visada yra kliūtis siekti net ekstremalių iššūkių. Nepaisydamas dviejų infarktų bei diagnozuoto prostatos vėžio, seras R.Fiennesas pasiryžęs dalyvauti itin sudėtingame maratone Sacharoje ir netgi pradėjo aktyviai jam rengtis. Vyras įsitikinęs, kad tokių iššūkių nereikia bijoti, nes sveikatos sutrikimai gali užklupti net ir sėdint fotelyje.
Rašytojas Ranulphas Fiennesas: „Rizika – mano gyvenimo dalis“
„Toks laisvalaikio leidimo būdas, kaip golfas ar panašūs užsiėmimai, tinka tik pusiau mirusiems. Aš renkuosi kitokį laiko leidimą“, – sako Didžiosios Britanijos rašytojas ir keliautojas Ranulphas Fiennesas. Nepaisydamas sveikatos sutrikimų vyras rengiasi maratonui des Sables. Prieš penkerius metus R.Fiennesas įkopė ir į Everestą bei tapo seniausiu D.Britanijos gyventoju, pasiekusiu šio kalno viršūnę.

Apkeliavo pasaulį
Internetiniame puslapyje R.Fiennesas prisistato kaip keliaujantis rašytojas. „Esu žymiausias gyvenimo tyrinėtojas“, – didžiuojasi jis. Vyras nuolat keliauja po pasaulį, o patirtus įspūdžius aprašo knygose. R.Fiennesas taip pat skaito paskaitas, iš kurių užsidirba tūkstančius svarų. Vis dėlto, vyras nėra tipiškas prabangios bohemos atstovas, o kelionių metu jis apsistoja ne prabangiuose viešbučiuose ar ištaiginguose nakvynės namuose, bet palapinėje ar ant uolos šlaito patiestame miegmaišyje. Be to, tose vietovėse, kur keliauja entuziastas, kartais nėra ne tik viešbučių, bet ir civilizacijos.
„The Telegraph“ rašo, kad nuo 1967 m. rašytojas dalyvavo 22 ekspedicijose į įvairias pasaulio šalis, o dauguma jų vyko ekstremaliomis sąlygomis. „Kelionių metu teko patirti ir alinantį karštį, ir stingdantį Šiaurės Ašigalio šaltį“, – žiniasklaidai pasakoja vyras. Nepabūgęs atšiaurių sąlygų, prieš penkerius metus R.Fiennesas įkopė ir į Everestą bei tapo seniausiu D.Britanijos gyventoju, pasiekusiu šio kalno viršūnę.
Vyras užsiima ir labdaringa veikla. Įgyvendindamas įvairias iniciatyvas jis jau surinko 16 milijonų svarų, kurie buvo skirti labdaringiems darbams. Naujausia R.Fienneso idėja taip pat susijusi su paramos rinkimu. Rašytojas nutarė dalyvauti Sacharos „des Sables“ maratone, kuris garsėja itin ekstremaliomis sąlygomis ir ilga distancija. Dalyvaudamas šiame maratone R.Fiennesas tikisi surinkti 2,5 mln. svarų Marijos Kiuri vardo onkologinei slaugos ligoninei.

 
Neeilinis išbandymas
Norėdamas pasirengti šiam maratonui, rašytojas treniruojasi gimtinėje. Be to, jis tikisi, kad ekstremaliose ekspedicijose įgyta patirtis leis jam sėkmingai sudalyvauti bėgime. „Toks laisvalaikio leidimo būdas, kaip golfas ar panašūs užsiėmimai, tinka tik pusiau mirusiems. Aš renkuosi kitokį laiko leidimą“, – atvirauja jis. Be to, pasirengti maratonui rašytojui padeda ir itin patyręs „treneris“ Rory Colemanas. Jis „des Sables“ yra įveikęs net 11 kartų.
Nors R.Fienneso sveikata tikrai nėra ideali – vyras yra patyręs du širdies smūgius, jam diagnozuotas prostatos vėžys, tai netapo kliūtimi ruošiantis maratonui. „Rizika yra gyvenimo dalis ir dėl vieno ar kito negalavimo neketinu atsisakyti įprasto gyvenimo būdo bei iššūkių“, – ryžtingai skelbia jis. Aplinkybės, kuriomis jį ištiko kai kurios sveikatos problemos, taip pat keliautojui atrodo absurdiškos. „Paskutinis infarktas mane ištiko skaitant žurnalą. Jei galima mirti tokiomis sąlygomis, kodėl turėčiau bijoti maratono“, – įsitikinęs entuziastas.
Būdamas 61-erių rašytojas su antrąja žmona, dvidešimčia metų jaunesne arklių augintoja Luiza susilaukė dukters. Dabar mergaitei devyneri ir tai vienintelė R.Fienneso atžala. „Labai myliu dukrą, tačiau nejaučiu baimės, kad priimdamas iššūkį dalyvauti maratone galiu daugiau jos neišvysti. Geriau jei ji mane atsimintų kaip didvyrį, nei matytų senatvėje prikaustytą prie lovos“, – tikina rašytojas.
 
Svarbiausia – atlaikyti karštį
Mūsų šalies sporto medicinos gydytojas Andrius Ramonas puikiai žino maratoną „des Sables“. Jis „Lietuvos sveikatą“ patikino, kad siekis dalyvauti šiose varžybose – tikrai neeilinis įvykis, nes bėgimas vyks tvyrant dideliam karščiui. „Pagrindinis pasiruošimo tokioms varžyboms elementas – aklimatizacija karščiui. Kitaip tariant, kūnas turi išmokti daug efektyviau susidoroti su išoriniu ir kūno viduje kylančiu karščiu“, – pasakojo jis. Vis dėlto, mediko įsitikinimu, pasirengti maratonui galima net ir per porą savaičių.
Be to, pasak jo, treniruojantis reikia įvertinti ir tai, kad bėgimo tempas dykumos maratonuose yra žymiai lėtesnis, todėl įveikti distanciją prireiks žymiai daugiau laiko, todėl pasiruošimo laikotarpiu pravartu įtraukti ir neįprastai ilgų bėgimo treniruočių.

„Taip pat nemažiau svarbu prieš bėgimą apgalvoti tokias detales kaip tinkamos aprangos pasirinkimas, pėdų apsaugojimas nuo smėlio patekimo į batelius, atvirų kūno vietų uždengimas nuo saulės“, – įžvalgų negailėjo sporto medicinos gydytojas.
 
Sveikata – ne visada kliūtis
Paklausus, kokios sveikatos problemos gali būti kliūtimi dalyvauti tokio lygio varžybose, A.Ramonas paaiškino, kad bėgimas dykumoje yra iššūkis tiek raumenų ir skeleto sistemai, tiek fiziologiniams organizmo procesams.
„Infekcijos, apsinuodijimas maistu (kas dažnai nutinka svetimose šalyse) gali ypač stipriai paveikti kūno sugebėjimą susidoroti su karščiu, skysčių balansą, todėl padidėja šiluminės traumos rizika. Kita vertus, reikia individualiai įvertinti bėgiko sveikatos sutrikimus, kai jis ruošiasi tokiems iššūkiams“, – paaiškino jis.

Reikia tikėtis, kad patirtis ištvermės reikalavusiose ekspedicijose padės R.Fiennesui įveikti ir Sacharos išbandymą.
 
Tarp kitko
Maratono des Sables atstumas yra 251 km, o dalyvių poilsiui įrengiamos specialios stovyklos.
Maratonas nuo 1986 m. organizuojamas pietiniame Maroke.
Šis bėgimas vyksta itin ekstremaliomis sąlygomis – tvyro didelis karštis, dalyviams bėgti trukdo smėlis.
Iki šiol vyriausias maratoną įveikęs dalyvis yra 64-ių italas Marco Olmo. 2013 m. jis pasiekę šį rekordą įveikęs distanciją 47-as.
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

    Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris