Neringa Čereškevičienė: „Svarbiausia – išgirsti vaiką“

Roma Macijauskaitė
2021-03-10
Kadaise visų vaikų „televizoriuose gyvenusi“ „Tele bim-bam“ siela Neringa Čereškevičienė šiandien yra toli nuo pramogų pasaulio ir šurmulio, tačiau ne nuo vaikų. Darželio „Tele bim-bam“ ir Upės pradinės mokyklos įkūrėja bei vadovė su nerimu stebi šiandienę mokslo situaciją, o ypač – emocinę vaikų sveikatą.
Neringa Čereškevičienė: „Svarbiausia – išgirsti vaiką“
„Kaip pastebėjo mokytojai, pabendravę su tėvais, vaikai yra emociškai pavargę. O tai kiša koją motyvacijai, ypač sunku įsivažiuoti į rutiną“, - sako Neringa Čereškienė. M.Repečkos nuotr.

- Viena mokykla sostinėje atvėrė duris ir eksperimento tvarka moko vaikus ne per nuotolį. Kaip gyvena jūsų vadovaujamos įstaigos?
Darželį lanko turbūt trys ketvirtadaliai vaikų, o mokykloje veikia tik priešmokyklinė klasė, tad mūsų mokykla tokia apytuštė. Pradinukai pagal karantino sąlygas negali eiti į mokyklą, tačiau jie jos jau taip pasiilgo, kad net surezgė slaptą planą, kaip čia patekti niekieno nepastebėtiems – eiti pro užpakalines duris (juokiasi).
 
Gal jau matote, kaip mokslas per nuotolį veikia vaikų žinias, gebėjimą jas įsisavinti?
Vieniems vaikams nuotolinis mokymas labiau sekasi, nes namuose šalia jų gali būti tėveliai. Tačiau tai – mažesnė dalis. O tiems vaikams, kurie didžiąją dienos dalį vieni praleidžia prie kompiuterio, yra keblumų. Programą įsisavinti spėjama – čia bėdos nėra. Tačiau, kaip pastebėjo mokytojai, pabendravę su tėvais, vaikai yra emociškai pavargę. O tai kiša koją motyvacijai, ypač sunku įsivažiuoti į rutiną.
 

Kaip manote, ar pandemija nepadarys žalos pradinukams tvirtinant mokymosi įgūdžius?
Jau padarė. Ypač vaiko saviugdai, ėjimui savo keliu, socialiniams įgūdžiams, emocinės brandos formavimui. Gerai tik tai, kad mes apie tai daug kalbame ir stengiamės išgirsti, kas vaikui sunku, kokios jo problemos. Ir stengiamės visaip palaikyti jo motyvaciją. Todėl pas mus visos pamokos vyksta gyvai, nes tiesioginis kontaktas su mokytoja, bendravimas yra labai svarbus.  


 
Jau daugiau nei dešimt metų esate ugdymo įstaigų – darželio ir mokyklos – vadovė, tačiau dauguma jus atsimena kaip nuostabios TV laidos vaikams (ir ne tik jiems) „Tele bim-bam“ vedėją. Ar nepasiilgstate televizijos?
- Tos durys jau uždarytos ir nostalgijos laikas praėjęs. Sąmoningai pasakiau sau „užtenka“, tačiau vaikai mano gyvenime liko. Dar dirbdama televizijoje daug metų turėjau popietinę vaikų kūrybinę ugdymo studiją, tad ji natūraliai išsivystė į dienos centrą, darželį. O jame tęsiu savo idėjas: kad vaikui reikalingas kūrybiškas ugdymas, jo gebėjimų pastebėjimas, įvertinimas, jam reikalinga saugi, rami ir gera aplinka, todėl darželis įsikūręs pušyne, šalia upės, kur vieną dieną galime muzikuoti paukščiams, o kitą dieną eiti jų klausytis. Taigi, čia suradau savo posūkį, čia jaučiu pilnatvę ir laimę.
 
Padėjote atskleisti ne vieno vaiko gabumus, talentą, kai kurie ir užaugę nuėjo kūrybiniu keliu – vaidina, dainuoja, groja. Ar sekate buvusių laidos herojų gyvenimą, o gal jie jums skambina ir pasakoja, kaip gyvena?
Tikrai palaikome ryšį – ir susiskambiname, ir gyvai susitikdavome, kai galėjome. Su visais draugaujame socialiniuose tinkluose. Santykis visada buvo draugiškas, vadinamės vardais, nesu nei teta, nei mokytoja, nei vadovė. Smagu matyti juos užaugusius, besikeičiančius.
Manau, kad ir tiems, kurie nežengė muzikos keliu, „Tele bim-bam“  davė daug: suteikė stiprybės, šitokia sceninė patirtis sukrovė didelį ir vertingą bagažą.
Be to, bendrauju ne tik su buvusiais mano vaikais, bet ir jų artimaisiais. Nes dalyvaujant projektuose, laidose, statant roko operą „Voro vestuvės“, keliaujant visada šalia buvo tėvai.

 
- Anuomet laidas vaikams ir visai šeimai žiūrėję pažinojo ne tik jus, bet ir jūsų šeimą. Kaip gyvena jūsų vaikai, kuo užsiima?
Mano dukra Kotryna jau dešimt metų dėsto muzikos pamokas mano darželyje ir mokykloje, dainuoja grupėje „Okata“, puikiai muzikuoja. Sūnus Rapolas, dainavęs gal dešimt metų, šiandien suka profesionalaus būgnininko keliu ir šiuo metu turi pakvietimą studijuoti viename Londono universitete. Sūnus Justas, kadaise atlikęs „Musę“, padovanojo mums pirmąją anūkėlę, taigi jau pusmetis esu močiutė.
 


Po ilgų metų pramogų pasaulyje sakote galiausiai atradusi vidinę ramybę, darną. Papasakokite, kaip jums tai pavyko? Kaip pasikeitė jūsų gyvenimas?
- Čia nėra baigtinio proceso. Rasti ramybę ir darną – kiekvienos dienos darbas su savimi. Tai – taika su savimi, siekis gyvenime daryti tai, ką sako tavo širdis, kaip banaliai tai beskambėtų. Bet reikia turėti laiko tą širdį pamatyti, ją išgirsti. Juk bėgame, skubame, lekiame ir dažnai nekreipiame dėmesio į širdies poreikį, šauksmą. Ji mums sako „stop“ ir jei mes negirdime, atsiranda krizės, sveikatos problemos ar kiti ženklai. Porą metų intensyviai save stebėjau. Šio etapo man reikėjo pasitraukus iš šou pasaulio, nuo to „Neringos iš „Tele bim-bam“ įvaizdžio. Man reikėjo sustoti ir nuoširdžiai savęs paklausti, ko aš noriu toliau. Ir į tą klausimą atsakymo ieškau kiekvieną dieną. Beje, atsakymas gali keistis ir tai normalu, nes ir žmogus keičiasi. O aš dar esu iš tų, kurie linkę net daugiau nei dešimt kartų tai pasitikslinti – tiek pokalbiuose su savimi, tiek su šeima ar draugais. Nes tai yra vertybių klausimas: kas tau yra svarbiausia. Ar pavyko rasti atsakymą? Ieškau. Jei atsakyčiau teigiamai, tai reikštų uždarytas duris. Džiaugiuosi, kai pavyksta tą dieną. Tada esu rami prieš savo sąžinę.
Taip, nevalgau mėsos. Kodėl? Tai įvyko visiškai natūraliai. Žinoma, prasidėjo nuo apsinuodijimo kepsneliu. Tačiau kadangi valgė visi, o bloga buvo man vienai, priėmiau tai kaip ženklą. Tiesiog atėjo laikas. Į kraštutinumus nepuolu, nesu veganė ar panašiai, tačiau man labai gerai – ir mintys, ir organizmas švaresni. Jau turbūt vienuolika metų, kai mėsos nevalgau, tačiau mielai jos paruošiu dviem namie likusiems vyrams – vyrui ir sūnui. Man pačiai patinka daržovės, troškintų daržovių patiekalai, mėgstu žuvį, košes ir kartais papiktnaudžiauju baltų miltų saldumynais.

 
Pabaikite sakinį
Diena pasiseka, kai… pavyksta nuoširdžiai pabendrauti bent su vienu žmogumi.
Mano gyvenimo moto. Pats sudėtingiausias klausimas. Paskambinkit rytoj.
Visiems pedagogams šiuo metu palinkėčiau… surasti asmeninį santykį su kiekvienu mokiniu – tai didžiausia vertybė mokytojo profesijoje.
Šiandien skaitau:... Kazuo Ishiguro „Palaidotas milžinas“ ir Sogjalo Rinpočės „Tibetiečių gyvenimo ir mirties knyga“.
Tobulas sekmadienis yra,… kai atsikeliu anksčiau už visus, vienatvėje išgeriu kavos ir po to visiems iškepu tradicinius sekmadienio blynus.
Svajoju, kad vasarą… su vyru galėsime pratęsti nuostabią kelionę po Lietuvą, šįkart – po Žemaitiją, aš jaučiu, kaip ji manęs laukia.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Socialinės iniciatyvos „Skirtingos Spalvos“ renginys apie autizmo spektro sutrikimą

  Penktadienį, balandžio 16 d. iniciatyva „Skirtingos Spalvos“ kviečia visus dalyvauti
  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Atlikta reta operacija sugrąžino pacientą į pilnavertį kokybišką gyvenimą

  Respublikinės Klaipėdos ligoninės gydytojas gastroenterologas Arūnas Kančauskas 55-erių metų pacientui atliko rektovezikalinės fis...

  Budinti vaistinė


  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Ekspertų raginimai vartoti vitaminą D atsispindi ir vaistinėje – įsigyjama dvigubai daugiau

  Šalies gydytojai ekspertai ragina valdžios atstovus atkreipti dėmesį į vitaminą D, kaip Covid-19 infekcijos pasekmes &scaro...
  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Vaistininkės rekomendacijos: kaip išsirinkti ir taisyklingai dėvėti respiratorių

  Švelnėjant karantino sąlygoms, gyventojai pamažu grįžta į įprastas darbovietes. Siekiant saugiai dirbti – neužsikrėst...

  Sveika šeima


  Grikiai – ne tik veganų mėsa

  Pasirodo, netgi pabodusios grikių kruopos gali būti patiekiamos gardžiai, įdomiai, o savo skoniu netgi priminti mėsą. Projekto „Inovatyvi mityba“ įkūrėjas Paulius Paulauskas teigia, kad ir mitybos pakeitimas gali atnešti visiškai kitokią gyvenimo kokybę.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Indija: tikėjimas dievu nugalės viruso baimę

  Dar vasarį indų mokslininkai svarstė, jog sparčiai mažėjantį naujų užsikrėtimų COVID-19 skaičių iš dalies gali lemti ypatingas indų imunitetas infekcinėms ligoms. Tačiau dabar vėl mušami naujus susirgimų rekordai: per kelias savaites COVID-19 atvejų skaičiumi Indija pralenkė ir kurį laiką vienu didžiausių pandemijos žid...

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Tik suaugusiems
  Henrikas Vaitiekūnas Tik suaugusiems
  Kokia nauda iš burbulo?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokia nauda iš burbulo?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica