Makalius: į kelionę – tik su vaistinėle ir sveikatos draudimu

Bernardas Šaknys
2014-05-01
Rimvydas Širvinskas – Makalius (23) pomėgį keliauti pavertęs verslu, jau beveik penkerius metus internete, televizijoje, savo žurnale ir kelionių agentūroje dalina patarimus, kaip ir kur pigiai praleisti atostogas. Bet ar įmanoma tai padaryti sveikai? Jaunasis keliautojas sako, kad taip, bet rekomenduoja nepamiršti vaistinėlės ir nenumoti ranka į sveikatos draudimą.
Makalius: į kelionę – tik su vaistinėle ir sveikatos draudimu

- Atostogas galima leisti aktyviai arba pasyviai. Kokią formą mieliau renkiesi?
- Aš stengiuosi derinti abu variantus. Tarkim, išvažiuoju su draugais dviem savaitėm. Pirmą guliu ir nieko neveikiu, antrą išsinuomojame automobilį, važinėjame. Kretoje žygiavome Samarijos tarpekliu, kuris yra ilgiausias Europoje (apie 20 km). Lietuviai labai mėgsta išvažiuoti į Slovakiją, kur yra kalnai. Slovakijoje jie saugūs, nereikalauja papildomo pasirengimo, galima tiesiog vaikščioti. Bet aš propaguoju pigius skrydžius, tad į kalnus ne visada pavyksta nuskristi. Nors aktyvus sportas gali būti ir savaitgalis, kurioje nors Europos sostinėje. Kartą apskaičiavome, kad Romoje per dieną nuėjome 17 kilometrų Aišku, vakare kojų nebejautėme.
 
- Ką pats manai apie sveiką gyvenimo būdą? Ar mankštiniesi rytais? 
- Neseniai grįžau iš JAV, kur sveikai maitintis tiesiog neįmanoma. Ir šiaip kelionės neleidžia sveikai gyventi. Kartais greito maisto restoranas užkliūna už akių, kartais visai pristinga laiko pavalgyti. Keliaujant didesnis rūpestis, ką pamatyti, kaip nuvažiuoti, suspėti. Kartą Izraelyje dvi dienas nieko nevalgiau. Buvo tiek įspūdžių, kad tiesiog pamiršau. Tik antros dienos vakare pajutau, kad silpna darosi. Bet šiaip stengiuosi sveikiau maitintis, kad tilpčiau į drabužius (juokiasi). Taip pat sportuoju – keliaudamas, ypač kai ilgiau apsistoju vienoje vietoje, mėgstu rytais pabėgioti.
 
- Keliaudamas skirtingose šalyse susiduri su skirtingomis kultūromis, taip pat ir įpročiais. Ar galėtum išskirti šalį, kurios gyventojam nepakenktų dažniau lankytis sporto klubuose?
- Sunku išskirti. Minėjau, kad Amerikoje sveikai maitintis neįmanoma, bet JAV nemačiau daug nutukusių žmonių. Aišku, tai priklauso ir nuo valstijos. Lankantis viename prekybos centre net susidarė įspūdis, kad jie negamina pusryčių. Visi produktai buvo šaldyti. Nusipirkom jau paruoštą omletą, net įdėtą į nemokamą dubenėlį. Tereikia išpakuoti ir pasišildyti. O ant etiketės parašyta: „Dėmesio, omletas pagamintas iš tikrų kiaušinių!“ Mane toks užrašas labai nustebino.
Anglai taip pat nepasižymi sveika mityba. Būdamas Londone nesupratau, kaip galima pasigaminti sveiko maisto. Net obuoliai kažkokie vaškiniai. Kuo toliau nuo Europos, tuo sunkiau rasti ką nors savo, natūralaus. 
 
- Kelionėse ko gero nepavyksta išvengti nedidelių sveikatos sutrikimų, traumų. Ar pasiimi į vaistinėlę?
- Taip, turiu tokią nedidelę, jau visai aptrintą. Apie aštuonerius metus ją visur skraidinuosi. Svarbiausia joje - vaistai nuo galvos skausmo. Niekas nenori prisiminti: „Čia buvo ta diena, kai man žiauriai skaudėjo galvą“, daug smagiau prisiminti, kad „Čia ta diena, kai aplankiau nuostabųjį San Fransiską“. 
Taip pat reikia pasirūpinti kuo nors nuo temperatūros – yra įvairių miltelių, gėrimų. Jau pasimokiau, kad netikėtai „pasigriebus“ kokį peršalimą, nemalonūs pojūčiai neišvengiami. Kam be reikalo gadintis atostogas?
Beje, užsienyje kai kurių Lietuvoje parduodamų vaistų nėra, todėl dažniau naudojamus geriau pasiimti iš namų. Aš, pavyzdžiui, visada vežuosi vaistų nuo slogos. Ir, žinoma, pleistriukai. Jų reikia turėti kuo daugiau. Juk mėgstam prieš kelionę nusipirkti naują avalynę ir dažnai nesusimąstom, kuo tai gali baigtis.
 
- Ar yra tekę kelionėje susidurti su rimtesnėmis sveikatos problemomis?
- Labai dažnai kas nors nutinka Egipte. Atostogavau jame kokius penkis kartus ir vis nepasisekdavo. Kartą parsivežiau į Lietuvą dizenteriją. Patys egiptiečiai kažkaip neužsikrečia tokiom ligom, jie, matyt, atsparūs. O aš, atrodo, ir prausiuosi, žiūriu, ką valgau, be vis tiek susergu. Beje, medicinines išlaidas Egipte teko dengti pačiam. Todėl rekomenduoju pasirūpinti sveikatos draudimu. Keliaujant ES šalyse pakanka nemokamai išduodamos Europos sveikatos draudimo kortelės. Taip pat manau, kad vykstant į šalis, kur rekomenduojama pasiskiepyti, tai reiktų daryti. Keliautojai priklauso padidintos rizikos grupei. Sergu dažnai, parsivežu įdomiausių pojūčių organizme. Dėkui Dievui, jie vėliau praeina.
 
- Kuri šalis tau kelia daugiausiai teigiamų emocijų?
- Graikija. Čia saugu, maistas skanus ir pritaikytas lietuvio skrandžiui. Patinka ir graikų charakteris. Jie kažkokie pasikėlę – nelimpa, nešokinėja prie tavęs. Ateini į parduotuvėlę suvenyro, dar turi paieškoti, kur pardavėjas. Gal išėjo papietauti, o gal šiaip kuo užsiėmęs. Graikijoje daugybė salų. Vien Kreta be proto didelė – pervažiuoti automobiliu užtrunka 7 valandas. Joje daugybė gražių vietų, objektų. Todėl labai nemėgstu, kai žmonės sako, kad lankėsi Kretoje, bet jiems nepatiko. Pasiteiravus, ką jie matė be viešbučio, paaiškėja, kad nieko.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      Svajonė gyventi ilgiau ir sveikiau – vis arčiau

      Senėjimą lėtinantis vaistas rapamicinas gali pailginti gyvenimą beveik taip pat veiksmingai kaip kalorijų ribojimas – teigiama naujame Rytų Anglijos universiteto mokslininkų tyrime.

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris