Drįstu pasakyti: menopauzė 36-erių

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2024-08-30
Britų aktorė Naomi Watts, kuri menopauzės diagnozę išgirdo būdama vos 36-erių, dabar, praėjus dviem dešimtmečiams, siekia sugriauti šio gyvenimo etapo tabu ir suteikti moterims žinių bei palaikymo. Aktorė pristato knygą-vadovą, kurioje dalijasi patirtimi bei patarimais, kaip susidoroti su menopauzės keliamais sunkumais.
Drįstu pasakyti: menopauzė 36-erių
„Moterims teko per ilgai kentėti tyloje ir gėdoje dėl menopauzės metu patiriamų pokyčių, – žurnalui „People“ kalbėjo aktorė Naomi Watts. – Tikiuosi, kad ši knyga ne tik padės moterims jaustis labiau palaikomoms, bet ir, drįsčiau teigti, sužadins smalsumą ir jaudulį dėl natūralių gyvenimo pokyčių. Prieš du dešimtmečius diagnozuota menopauzė paskatino mane giliau suprasti save. Savęs pripažinimas mane išlaisvino.“

Kitokie memuarai
 
Leisti memuarus Holivude populiaru. Pastaraisiais metais pasirodė Britney Spears, Jada Pinkett Smith, Whoopi Goldberg biografijos. Prie šios bangos prisijungė ir „Skambučio“ (The Ring) bei „King Kongo“ (King Kong) žvaigždė Naomi Watts. Vis dėlto aktorės memuarai – kitokie. Garsi moteris knygoje dalijasi ne karjeros, bet sveikatos patirtimis.
 
„Ši knyga apie tai, kaip mano gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis, kai man buvo pasakyta, kad 36-erių esu ant menopauzės slenksčio! Kaip tik tada, kai buvau pasiruošusi pradėti kurti šeimą. Maniau, kad tai – visko pabaiga. Mano vaisingumui ir karjerai – galas“, – naują projektą socialiniuose tinkluose aprašė du milijonus sekėjų turinti garsenybė.
 
Tema – tabu

 
Aktorė teigė jutusi didelę gėdą, todėl žinią ilgai slėpė. Visgi giliai viduje aktorė troško atviro pokalbio. „Jei menopauzė nebūtų buvusi tokia uždrausta tema, kai pirmą kartą pajutau jos simptomus, būčiau visa tai ištvėrusi lengviau. Man trūko pagalbos. Kad ir vadovo, kurio puslapius galėčiau slapčia pavartyti. Deja, jokių patikimų šaltinių nebuvo – net ir gydytojų. Dėl to dabar taip aistringai noriu didinti sąmoningumą ir skatinti nuoširdesnius pokalbius“, – sakė N.Watts.
 
55-erių aktorė tikisi, kad jos knyga „Dare I Say It: Everything I Wish I’d Known about Menopause“ („Drįstu pasakyti: viskas, ką būčiau norėjusi žinoti apie menopauzę“ – liet.) bus naudinga pasaulio moterims. „Žinodama, kad pusė pasaulio gyventojų išgyvens menopauzę ir kad mano dvi močiutės vis dar gyvena ir yra kupinos jėgų, nusprendžiau daugiau pasidomėti ir optimizuoti savo sveikatą, taip pat ir suburti moteris, kad nė viena su savo problema nesijaustų vieniša. Mes nusipelnėme daugiau!“ – teigė N.Watts.
 
Daugiau pagalbos
 
Knygos puslapiuose nugulė asmeninė N.Watts istorija, pasakojimai apie gyvenimą su menopauze, pokalbiai su draugėmis ir ekspertais bei daktarės Mary Claire Haver įžvalgos, padėsiančios sugriauti su šiuo gyvenimo etapu susijusius tabu.
 
„Moterims teko per ilgai kentėti tyloje ir gėdoje dėl menopauzės metu patiriamų pokyčių, – žurnalui „People“ kalbėjo aktorė. – Tikiuosi, kad ši knyga ne tik padės moterims jaustis labiau palaikomoms, bet ir, drįsčiau teigti, sužadins smalsumą ir jaudulį dėl natūralių gyvenimo pokyčių. Prieš du dešimtmečius diagnozuota menopauzė paskatino mane giliau suprasti save. Savęs pripažinimas mane išlaisvino.“
 
2023 metais moteris pristatė odos priežiūros produktų  - gaivinančios vėjo dulksnos, drėkinamojo makšties gelio, probiotikų ir kitų produktų - prekės ženklą „Stripes”, orientuotą į moteris, kurių oda patiria pirmuosius menopauzės simptomus.
Aktorė taip pat bendradarbiauja su ne pelno siekiančia organizacija „Menopause Mandate“, kurios tikslas – pagerinti moterų sveikatos priežiūrą ir teikti palaikymą menopauzės laikotarpiu.
 
Metas kalbėti drąsiai

 
Naomi Watts drąsa kalbėti šia nepatogia tema įkvėpė ir JAV kuriančią režisierę Liną Lyte Plioplytę, kuri neseniai Lietuvoje pristatė edukacinį filmą „Mėnesinės”.
 
Mergina pasakoja, kad mintis apie filmą gimė prieš šešerius metus, tačiau tuomet idėja pasakoti apie menstruacijas daug kam atrodė keista. „Visgi dabar situacija pasikeitusi – JAV tai tampa normaliu pokalbiu ir mes prie to prisidedame. Kuriant filmą sunkiausia buvo prikalbinti pasisakyti įžymias moteris, o menopauzė atrodė išvis neegzistuojantis dalykas. Ko tik nebandėme – įžymybes mėginome pasiekti ir per jų agentus, ir per draugus, ir net per žmones, kurie vedžioja jų šunis“, – pasakojo režisierė.
 
Lūžis, anot merginos, įvyko, kai apie menopauzę viešai kalbėti pradėjo aktorė Naomi Watts – apie savo patirtis ji papasakojo interviu žurnalui „Vogue“. „Ilgai netruko, kol su ja susisiekiau ir ji sutiko filmuotis. Mūsų bangos atitiko – tuo pačiu laikotarpiu supratome, kad jau laikas atvirai pasikalbėti apie ciklą ir apie menopauzę“, – teigė L. Lyte Plioplytė.
 

Kentėti nereikia
 
Kaip CNN pasakojo dr. Leana Wen, menopauzė yra laikotarpis, kai moteris nustoja sirgti menstruacijomis. „Daugumai moterų šis natūralus biologinis procesas įvyksta būnant vidutinio amžiaus, kai kiaušidės nustoja gaminti tam tikrus reprodukcinius hormonus. Kai kuriais atvejais menopauzę gali sukelti operacija ar medicininis gydymas. Pavyzdžiui, vėžiu sergančiai moteriai pašalinus kiaušides. Chemoterapija ar radioterapija taip pat turi tokį poveikį – stabdo kiaušidžių darbą.
 
Įrodyta, kad rūkančioms moterims menopauzė pasireiškia maždaug dvejais metais anksčiau nei toms, kurios nerūko. Didelį vaidmenį vaidina ir genetika. Jei moters mama ar močiutės susidūrė su ankstyva menopauze, ankstyvos menopauzės tikimybė išauga“, – teigė medicinos ekspertė.
 
L.Wen paaiškino, kad menopauzės metu kraujyje mažėja dviejų pagrindinių hormonų – estrogeno ir progesterono. Manoma, kad dažniausi menopauzės simptomai pasireiškia sumažėjus būtent estrogenui. Kokie tie simptomai? „Karščio bangos. Moteris ištinka staigūs karščio priepuoliai, lydimi gausaus prakaitavimo, odos paraudimo ir greito širdies plakimo. Naktį moterys gali pabusti permirkusios nuo prakaito. Simptomai gali sukelti miego sutrikimus ir dirglumą“, – teigė medikė.
 
Kita dažna būklė – makšties audinių džiūvimas ir plonėjimas, diskomfortas sekso metu. Menopauzės metu moterys gali dažniau sirgti šlapimo takų infekcijomis. Kai kurioms moterims svyruoja nuotaika, sausėja oda, didėja svoris.
 
„Svarbu pažymėti, kad šie simptomai gali būti sunkūs. Maždaug ketvirtadalis moterų, dėl simptomų kreipiasi gydytojo pagalbos. Maždaug trečdalis moterų patiria daugiau nei 10 karščio bangų per dieną“, – sakė L.Wen ir atkreipė dėmesį, kad po menopauzės moterys dažniau serga lėtinėmis, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligomis bei osteoporoze.
 
„Moterims svarbu žinoti, kad kentėti nereikia – yra įvairių gydymo būdų. Naujausi tyrimai rodo, kad hormonų terapija, vartojant estrogeno ir progesterono derinį, yra saugi ir veiksminga. Taip pat atsiranda nehormoniniai vaistai, skirti karščio bangoms mažinti. Svarbūs ir gyvenimo būdo pokyčiai: atsisakyti žalingų įpročių, sveikai maitintis, būti fiziškai aktyviai, praktikuoti jogą ar akupunktūrą“, – patarė daktarė L.Wen.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    E.Juozaitytė: spindulinė terapija – galingas ginklas

    „Spindulinė terapija yra galingas ginklas: jeigu vėžys diagnozuojamas anksti, aparatu galima išgydyti apie pusę pacie...
    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Sveikatos patikrų karštligė – paskutinę minutę

    Rugpjūčio pabaiga ir rugsėjis šeimos gydytojams – itin intensyvus laikotarpis. Į kabinetą plūsta ne tik įvairiomis ūminėmis...

    Budinti vaistinė


    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...
    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Vaistininkai: geidžiami, bet nevertinami

    Nors šalies vaistinių tinklas yra vienas tankiausių Europoje, o vaistininkų skaičius, tenkantis gyventojams, viršija...

    Sveika šeima


    Žindymo kelionėje koją kiša nerimas

    Sveikatos ekspertai sutaria: žindymas yra geriausia investicija į kūdikio ir mamos sveikatą. Nors dėl fiziologinių priežasčių žindyti negali iki 2 proc. pasaulio moterų, kūdikio krūtimi nemaitinančių moterų dalis kur kas didesnė. Priežastys – informacijos trūkumas, mitai ir pogimdyviniai psichologiniai sunkumai.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    Ateitis be plaučių vėžio: testuojama nauja vakcina

    „Kartu su dabartiniu standartiniu gydymu – imunoterapija ir chemoterapija – galėsime suteikti papildomą imuninį impulsą“, – BBC programai „Today“ sakė tyrimo vadovas prof. Siow Ming Lee. Jungtinėje Karalystėje pradėta testuoti vakcina nuo plaučių vėžio gali atverti kelią naujiems gydymo būdam...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Miško maudynės su ponia Apolonija
    Henrikas Vaitiekūnas Miško maudynės su ponia Apolonija
    Dėl visko kalta kontroversija
    Henrikas Vaitiekūnas Dėl visko kalta kontroversija
    El Nino, La Nina ir kiti
    Henrikas Vaitiekūnas El Nino, La Nina ir kiti

    Naujas numeris