Visagino ligoninės darbdavys pirmiausia yra pacientas

Deimantė Zailskaitė
2016-04-18
Kur rajone surasi kitą tokią modernią ir pažangią ligoninę, kuri būtų įsikūrusi gražiausioje jo dalyje - pušynų apsuptyje, šalia ežero pakrantės, kur pacientai gali išeiti pasivaikščiot? „Pas mus oras - vienas švaresnių Lietuvoje, dideli miestai ir pramoniniai centrai yra nutolę. Vien ežerai, miškai, patogi miestelio infrastruktūra ir, žinoma, Visagino ligoninė, kuri šiame regione yra lyderė“, - sako VšĮ Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius.
Visagino ligoninės darbdavys pirmiausia yra pacientas
Iš Libano atvykęs gydytojas otorinolaringologas Wassim Ajaj, kuris medicinos studijas baigė Kaune, nustebo, jog Visagino ligoninėje yra pažangiausios priemonės, reikalingos specialisto darbui.

Regiono lyderiai

„Ligoninei sekasi tikrai gerai. Iš mūsų gydytis į tretinio lygio gydymo įstaigas išvažiuoja mažiausiai pacientų, nes dauguma antrinio lygio paslaugų yra suteikiama Visagino ligoninėje. Esame šio regiono lyderiai. Daug pacientų sulaukiame iš Zarasų, Ignalinos, Švenčionių rajonų. Pradėjome teikti profilaktines mamografijos paslaugas, taikome hiperbarinės oksigenacijos procedūras, kurios atliekamos tik didžiosiose Lietuvos ligoninėse. Kaip anksčiau mus stipriai rėmė atominės elektrinės vadovybė, kuri nupirko trisdešimt dviejų pjūvių kompiuterinį tomografą, pastarąjį dešimtmetį suintensyvėjo pagalba iš Vokietijos miesto Halės ligoninės. Du tris kartus per metus atkeliauja pagalbos siuntos. Tokiu būdu pakeistos ligoninės lovos, dauguma baldų. Ypač krizės laikotarpiu mums buvo siunčiami echoskopai, kardiografai, daug kitos medicininės aparatūros.
 
Apie trisdešimt įstaigos gydytojų - ir chirurgai, ir akušeriai, ir echoskopuotojai – stažavosi Vokietijoje. Stažuotės truko nuo vieno iki trijų mėnesių. Vokiečiai taip pat pas mus atvažiuoja. Rengiamos konferencijos, atliekamos parodomosios operacijos, bendros ligonių vizitacijos. Jie žadėjo mūsų ligoninės gydytojus aprūpinti medicinine apranga (jau išsiuntėme darbuotojų drabužių dydžius). Suskaičiavome, kad ligoninei tai kainuotų apie keturiasdešimt tūkstančių eurų. Be to, vokiečiai nusistebėjo, kad palatose nėra televizorių. Pažadėjo ir juos atsiųsti, kad pacientai galėtų jaustis komfortabiliau“, - vertingu bendradarbiavimu džiaugiasi VšĮ Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius.

Visagino ligoninės pirmame aukšte įsikūręs Priėmimo skyrius, kur aptarnaujami skubios pagalbos reikalingi pacientai bei vykdoma jų hospitalizacija. Per metus hospitalizuojama apie 5 tūkst. ligonių, o 4 tūkst. – suteikiama būtinoji pagalba. Jeigu paciento diagnozė medikams kelia įtarimų, atliekami klinikiniai, biocheminiai tyrimai, rentgenogramos, elektrokardiogramos, echoskopijos, fibrogastroskopijos ir kiti tyrimai.

 
Pacientai gydomi renovuotuose Akušerijos – ginekologijos, Chirurgijos, Hemodializės, Neurologijos, Vaikų ligų, Reanimacijos, Vidaus ligų, Slaugos, Konsultacijų, Diagnostikos, Reabilitacijos skyriuose. Tik trečdalis Visagino ligoninės palatų yra keturvietės, visos kitos – dvivietės, vienvietės. Pacientams labai patogu, kad kiekviena palata turi atskirą tualetą, kai kuriose įrengtos dušo kabinos, praustuvės.
„Galiu didžiuotis visų ligoninės skyrių personalu – jis tikrai kompetentingas. Anesteziologijos-reanimatologijos skyriaus medikai dirba su modernia kvėpavimo aparatūra, monitoriais, medikamentų siurb-liais. Taikomi anestezijos metodai, atitinkantys Europos standartus, todėl chirurgai gali operuoti įvairios patologijos ir amžiaus pacientus. Atliekamų operacijų spektras - gana platus. Bendraudami su kolegomis vokiečiais aptariame specifinius dalykus, kaip vieną ar kitą operaciją atlikti geriau, greičiau ir tobuliau arba dar labiau minimaliai invazyviai“, - sako šios gydymo įstaigos vadovas.
 
Pagrindinio korpuso trečiajame aukšte įsikūręs Chirurgijos skyrius, kur gydomi traumatologiniai, bendrosios chirurgijos, turintys LOR patologiją, urologiniai pacientai. Dažniausiai hospitalizuojami sergantieji žarnų, šlapimtakių, apatinių galūnių kraujagyslių ligomis. Chirurgijos skyriuje yra trisdešimt aštuonios lovos. Planine tvarka pacientai kreipiasi į pirminio lygio chirurgą. Konsultacijų skyriuje į antrinio lygio chirurgą gali kreiptis kiekvienas, net iš kitų miestų ir rajonų. Per metus Visagino ligoninėje atliekama 620 operacijų. Iš jų traumatologinių – 149, ekstrinių – 165, LOR – 143, planinės chirurgijos – 163.
 
Hemodializuojamiems pacientams – visi patogumai
Visagino ligoninės Hemodializės skyriuje veikia šeši naujausi hemodializės aparatai. Procedūros čia atliekamos mieste ir aplinkinių rajonų pacientams, sergantiems lėtiniu inkstų funkcijos nepakankamumu. Jiems nebereikia tris kartus per savaitę hemodializės procedūroms beveik du šimtus kilometrų važinėti į kitus šalies miestus.
 
„Iš pradžių pacientai šių procedūrų bijo, o paskui supranta, kad be jų neišgyvens. Palatose yra įrengti visi patogumai, televizorius. Procedūra trunka nuo trijų iki keturių valandų. Žmonėms, kuriems iš viso neveikia inkstai, skiriama dvylika valandų per savaitę, taigi reikia atvykti tris kartus per savaitę. Pas mus dializuojami ligoniai iš Ignalinos ir Zarasų rajonų bei Visagino. Į mus kreipėsi žmogus, kuris nori pasikviesti dializuojamą draugą iš Vokietijos. Sutarėme, kad draugas pas mus atvažiuos ir atliksime jam dializę“, - pasakoja Visagino ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Vladimir Veikša. Per metus Visagino ligoninės Hemodializės skyriuje atliekama daugiau nei tūkstantis procedūrų.
 


Kartų kaita

Visagino ligoninėje dirba 70 gydytojų ir 130 slaugytojų. „Specialistų trūksta. Galima sakyti, kad dabar pas mus vyksta kartų kaita. Jauni ir vidutinio amžiaus gydytojai, kurie pas mus atėjo, dirba gerai. Jie į ligonį žiūri kaip į kolegą, su kurio bendradarbiaujant galima įveikti ligą. Mes mokame už antrines rezidentūros studijas. Mūsų personalą papildė vienas gydytojas radiologas, laukiame gydytojo kardiologo, apmokame pulmonologo, gastroenterologo, endokrinologo studijas. Aišku, kada žmogus skambina ir pirmas jo klausimas, ar apmokėsite mano rezidentūros studijas, šiek tiek nusišypsai. Bent ateitų pasižiūrėti, koks gyvenimas „verda“ mūsų ligoninėje. Norėtųsi, kad šie specialistai vėliau būtų motyvuoti dirbti mūsų gydymo įstaigoje. Juolab, vykstant kartų kaitai, karjeros galimybės pas mus yra geros“, - sako K.Matulevičius.
 
Direktoriaus žodžiams antrina ir gydytojas otorinolaringologas Wassim Ajaj iš Libano. „Paskutinę rezidentūros savaitę išgirdau, kad Visagino ligoninė ieško specialisto. Suprantama, prieš pradėdamas dirbti, nuvažiavau apsidairyti. Iš karto pamačiau, kad šioje ligoninėje jaunam specialistui yra daug perspektyvų, todėl ilgai negalvojau ir iškart priėmiau sprendimą atvykti čia dirbti. Tai, ką direktorius žadėjo, viską turime darbo vietoje: nuo mikroskopų, endoskopų, otoskopų. Tai man yra kaip dovana, nes baigęs rezidentūrą galiu pradėti dirbti tokio aukšto lygio ligoninėje. Aišku, vienintelis dalykas, kuris trukdė, buvo kalbos barjeras, bet netrukus išmokau kalbėti ir rašyti lietuviškai. Geras miestelis, turime puikią administraciją, kuri mumis rūpinasi ir suteikia visas reikiamas priemones. Man tikrai pasisekė“, - sako pacientų ypač pamėgtas gydytojas.
Kaip teigia gydymo įstaigos vadovas, atlyginimais darbuotojai ypač skųstis negali. Pagal Valstybinės ligonių kasos duomenis, vertinant gydytojų ir slaugytojų atlyginimus tarp rajonų ligoninių Visaginas atsidūrė trečioje vietoje.
 
„Rajonų ligoninės negali konkuruoti atlyginimais su didelėmis klinikomis, nes puikiai žinote, kad finansavimas, stengiantis mažinti hospitalizacijos rodiklį, po truputėlį mažėja. Manau, kad mes per mažai išnaudojame dienos stacionaro, dienos chirurgijos galimybes. Suprantu, kad lietuviai nepasieks tokių įkainių kaip vokiečiai, su kuriais mes bendraujame. Žinome, kad ten įkainiai šešis dešimt kartų didesni, tačiau balanso norėtųsi, nes dienos stacionaro paslaugos neatitinka įkainių. Taigi, jeigu valstybė norėtų, galėtų jį padidinti ir rajonų ligoninių vadovai galėtų daugiau dirbti ta linkme. Tuomet daugiau paslaugų galėtume suteikti dienos stacionare ir nereikėtų gauti baudų dėlto, jog gydome „nereikalingus“ pacientus arba per daug teikiame paslaugų stacionare“, - sako įstaigos vadovas.
 

Užtat K.Matulevičius džiaugiasi, kad pavyksta rasti bendrą sutarimą su miesto valdžia. „Savivaldybė gerai supranta mūsų lūkesčius ir mus remia. Esame dėkingi, kad įrengė naują liftą. Žinoma, vyriausiojo gydytojo darbe lengviausia perdažyti sienas, pakeisti langus. Sunkiau yra pakeisti, kaip aš sakiau, paternalistinį požiūrį. Pagarba žmogui, aptarnavimo kokybė, dėmesys turėtų būti vienas pagrindinių mūsų, vadovų, darbų, kad personalas eitų būtent tuo keliu. Galima dirbti puikiausiose patalpose, bet darbą atlikti atsainiai, o pacientai tai jaučia - jeigu matys, kad gydytojas dirba atmestinai, daugiau negrįš į ligoninę. Kaip aš sakau, pacientas yra mūsų visų darbdavys“, - sako direktorius.

 
Kalba specialistai
Diagnostikos skyriaus radiologijos technologas Rinaldas Čeičys:

- Aš esu iš Dūkšto, bet mokiausi ir gyvenau Latvijoje, paskui grįžau dirbti į Visagino ligoninę. Joje darbo sąlygos tikrai geros, vadovas – puikus. Mes budime ir naktimis, ir savaitgaliais. Esant reikalui, budintis gydytojas mus išsikviečia, atvažiuojame, atliekame tyrimus.
Prieš šešerius septynerius metus pradėjome dirbti su kompiuteriniu tomografu. Būna, kad pacientas bijo tyrimo, ypač sergantis klaustrofobija, bet mes jį nuraminame, tyrimui paruošiame morališkai.
 
Diagnostikos skyriaus gydytojas radiologas Ilo Minadzė:

- Kai atominė elektrinė, kur dirbau gydytoju, buvo uždaryta, nutariau, kad reikia grįžti prie žemiškesnės medicinos. Išmokau radiologijos specialybės, pernai baigiau studijas ir pradėjau dirbti Visagino ligoninėje. Darbo tikrai užtenka. Šiame regione kompiuterinis tomografas yra naujausias ir pacientų tikrai netrūksta. Radiologo darbas be kompiuterinio tomografo neįsivaizduojamas. Vien rentgenu nebegali apsiriboti.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica