Visagino ligoninės angelai sargai – kolegos iš Vokietijos

Deimantė Zailskaitė
2016-06-06
VšĮ Visagino ligoninei gali pavydėti bet kuri aplinkinė gydymo įstaiga, mat jie turi rūpestingus ir ilgamečius globėjus iš Vokietijos. „Vokiečiai yra tarsi mus įsivaikinę. Jie jaučia poreikį nuoširdžiai mumis rūpintis bei globoti ligoninę“, - bendradarbiavimo teikiama nauda (ne tik materialine!) džiaugiasi Visagino ligoninės kolektyvas. Šią savaitę jų gydymo įstaigoje kaip tik vieši delegacija iš Vokietijos, su kuriais užsimezgusi draugystė tęsiasi daugiau nei dvidešimt metų.
Visagino ligoninės angelai sargai – kolegos iš Vokietijos
Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius svečius vedžiojo po gydymo įstaigą ir pasakojo, kokių privalumų joje gali tikėtis pacientai. Vokiečiams viskas įdomu.

Senienų nesiunčia
Visagino ligoninės administracija bei gydytojai džiaugiasi suintensyvėjusia pagalba iš Vokietijos Halės miesto Šv. Elisabeth ligoninės. „Dvidešimt ketverius metus vokiečiai mums teikia labdarą. Visą laiką buvome remiami ir baldais, ir medicinine aparatūra. Pastaroji iš pradžių, žinoma, mums buvo siunčiama naudota, o vėliau nuperkama visiškai nauja. Daug metų jie išlaikė mūsų sterializacines, Reanimacijos skyrių, aprūpino medikamentais, vienkartinėmis saugos priemonėmis, dializei skirtais tirpalais bei pačiais dializės aparatais, funkcinės diagnostikos aparatais, echoskopais“, – didžiule parama džiaugiasi VšĮ Visagino ligoninės direktorius Kastytis Matulevičius.
 
Paramos siuntos iš Vokietijos atkeliauja du tris kartus per metus. Tokiu būdu pakeistos ligoninės lovos bei dauguma baldų, atnaujinta medicininė aparatūra, ypač naudojama operacijų metu.
„Dabar, kai sugriežtėjo reikalavimai medicininei įrangai, pirmiausiai Vokietijos kolegos atsiunčia nuotrauką bei įrangos pasą ir pasiteirauja, ar mums tokios reikia, ar galėsime ja naudotis. Nurašytų senienų nesiunčia. Be to, atvažiavę domisi, kaip ją pritaikėme, kur pastatėme. Žodžiu, ar nedulka kur nors kampe. Vos ne pagal sąrašą tikrina, kol įsitikina, kad jų brangus laikas bei pinigai neišmetami į balą“, – priduria gydymo įstaigos vadovas.
 
Važiuoja semtis patirties
Tarp ligoninių užsimezgus glaudžiam bendradarbiavimui ir šiltiems santykiams, vokiečiai su lietuviais pradėjo dalintis ir vertinga chirurginio darbo patirtimi. Apie trisdešimt įstaigos gydytojų – ir chirurgai, ir akušeriai-ginekologai, ir echoskopuotojai – jau stažavosi Vokietijoje. Stažuotės truko nuo vieno iki trijų mėnesių. Vokiečiai taip pat atvažiuoja į Visagino ligoninę, kur rengiamos konferencijos, atliekamos parodomosios operacijos, konsultacijos ir bendros ligonių vizitacijos.
 
„Vokiečiai, žinodami sunkią mūsų finansinę situaciją, visą laiką mus rėmė. Atvirai sakant, nors ir juokingai skamba, bet kartais nežinodavome net ko prašyti, nes po nepriklausomybės atkūrimo trūko visko. Bet jie geranoriškai suprato mūsų skurdžią situaciją, mūsų gydytojus kviesdavo pas save tobulintis. Matėme visus pokyčius, kurie, vaizdžiai kalbant, vyko po Berlyno sienos griuvimo, kai Vokietijoje buvo įgyvendinamos sveikatos sistemos reformos, kaip jos koreliavo su mūsiškėmis“, – sako įstaigos vadovas.
Kadangi vokiečiai be galo inteligentiški ir kultūringi, pastabas dėl operacijų eigos ar technikos išsako labai atsargiai.

 
„Anksčiau jie konsultuodavo ir mūsų terapinius ligonius, pastaruoju metu bendradarbiavimas daugiau vyksta chirurginėje plotmėje. Jų chirurgai atvažiuoja kelis kartus per metus ir konsultuoja mūsų ligonius, padeda operuoti, vyksta parodomosios operacijos. Jie atsiveža operacijų metu naudojamą chirurginę techniką, kurią dažnai palieka mums ir mes toliau ja sėkmingai naudojamės“, – pasakoja gydymo įstaigos vadovas.
Atsidūrė tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku - taip galima apibūdinti situaciją, kai Visagino ligoninės direktorius pirmą kartą sutiko vokiečių kolegas, nuo kurių ir prasidėjo iki šiol besitęsianti draugystė.
 
„Atsimenu, patį pirmąjį kartą jie mums atvežė neinvazinę plaučių ventiliaciją naujagimiams, kurios nepriėmė kažkuri Vilniaus ligoninė.
Žmogus, nuo kurio prasidėjo mūsų bendradarbiavimas – Werneris Piontekas. Už suteiktą paramą sveikatos priežiūros srityje Visagino miesto taryba du tūkstančiai devintaisiais vienbalsiu jam suteikė miesto garbės piliečio vardą. Prieš metus pasikeitė Vokietijos ligoninės vadovybė. Džiaugiamės, kad bendradarbiavimas nenutrūko, net, galima sakyti, dar labiau suaktyvėjo ir sustiprėjo“, – sako K.Matulevičius.
 
Ne operavo, o tik konsultavo
Visagino ligoninėje besilankantys Vokietijos gydytojai atidžiai apžiūrėjo gydymo įstaigos patalpas bei palatas, pasižiūrėjo, ko labiausiai trūksta ir kuo galėtų dar sustiprinti šią rajono ligoninę.
Štai, jie pažadėjo, jog kiekvieną palatą aprūpins televizoriumi, kad pacientams nebūtų nuobodu tarp keturių ligoninės sienų. O įstaigos gydytojus žadėjo aprūpinti medicinine apranga, kurios siuvimo darbai jau pradėti. Ligoninės administracija apskaičiavo, kad, jeigu ne vokiečių pagalba, tai jiems kainuotų apie keturiasdešimt tūkstančių eurų. Atvykusių svečių paklausėme, ką jie mano apie mūsų šalies gydytojus ir bendrai apie Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą.
  
 

 

„Lietuvoje lankiausi jau aštuonis, jeigu ne daugiau, kartų. Smagu su kolegomis diskutuoti ir pasidalinti sukaupta patirtimi“, – sako Šv. Elisabeth ligoninės generalinio direktoriaus pavaduotojas medicinai Walteris Aspergeris (kairėje).
Generalinis direktorius Thomas Wuestneris (viduryje), Halės miesto ligoninei vadovaujantis vos metus, Visagine lankosi jau antrą kartą. „Mes taip pat mokomės iš Lietuvos. Vokietijos ligoninėse turime daug medicininės įrangos. Pas jus yra daug sudėtingiau dirbti, kadangi trūksta instrumentų bei įrangos. Buvo įdomu stebėti operacijas, kai neturint tiek priemonių, kiek mes, jūsų gydytojai sugeba atlikti tokį patį darbą ir pasiekti gerų rezultatų“, – įspūdžiais dalijosi generalinis direktorius.
 
Vokiečiai netgi pajuokavo, kad gali atsiųsti į Visaginą jaunus chirurgus, kad šie pamatytų, kaip turint mažus resursus, galima nuveikti išties didelius darbus. „Daug ir įdomiai diskutuojame su Visagino kolegomis ir vieni kitiems padedame. Pagrindinė priežastis, kodėl mes čia esame, norime padėti kolegoms lietuviams, nes vis dėlto mūsų šalies progresas yra spartesnis“, - kalbėjo pilvo chirurgas Peteris Wenzelis (dešinėje), kuris specializuojasi proktologijoje. Jis pabrėžė, jog kiekvieno vizito metu supažindina vietinius gydytojus su pasaulinėmis naujovėmis – pačiais naujausiais hemorojaus, išvaržų, storosios žarnos operavimo bei gydymo metodais.

Tiesa, vienintelis klausimas, apie kurį vokiečiai kalba nenoriai, - ypač didelis skirtumas tarp jų ir Lietuvos gydytojų atlyginimų.
„Kai užklausi apie atlyginimus, jie nutyli, užsikosėja, sumurma, suburbuliuoja. Kai jiems užsimename apie mūsų šalies gydytojų atlyginimus, jie irgi pradeda kosėti, mykti ir matai, kad jiems akivaizdžiai nepatogu“, –
juokiasi gydymo įstaigos vadovas K.Matulevičius.
„Aš galvoju, kad jūsų gydytojų atlyginimai yra per maži. Manau, kad algos yra labai svarbu, kad galėtum jaustis saugiai ir komfortiškai. Jums reikia ką nors daryti atsikratant šių įsisenėjusių problemų. Reikia gyventi gražų ir kokybišką gyvenimą“, – sako W.Aspergeris.
 
Nerimą kelia pasenusios operacinės
Reguliariai Visagino ligoninėje besilankantys vokiečiai vis pasiteirauja, kada čia bus atidarytas modernus operacinių blokas, tačiau įstaigos vadovybė atsakymo dar neturi.
Nors dauguma ligoninės skyrių yra gražiai suremontuoti, administracija pripažįsta, kad jiems verkiant reikia atnaujinti Reanimacijos skyrių ir pačias operacines, kuriose kol kas yra pastatyta tik šiuolaikiška ir moderni įranga, o visi kiti darbai sustoję.
 
Neseniai Visagino ligoninėje lankėsi sveikatos apsaugos viceministras Valentinas Gavrilovas, kuris , jų teigimu, siūlė projektą suskirstyti į du etapus: iš pradžių atnaujinti operacinę, o paskui – Reanimacijos skyrių, nes tai yra didžiuliai pinigai ir maža tikimybė, kad vienu metu bus skirta tokia didelė suma.
„Paskutiniams dvejiems metams buvo numatyta po šimtą tūkstančių, kai viso remonto vertė – du milijonai šeši šimtai tūkstančių eurų. Suprantama, finansuojant po šimtą tūkstančių, apie jokius remontus nė kalbos negali būti. Aišku, mes po truputį perkame medicininę aparatūrą.

 
Šiame regione Visagino ligoninė, kur yra teikiama kokybiška chirurginė pagalba, nepaprastai reikalinga. Nei Ignalinoje, nei Zarasuose neteikiamos chirurginės ir skubios traumatologinės pagalbos paslaugos. Mūsų miesto valdžia irgi dėl to labai išgyvena. Mes laukiame projekto įgyvendinimo ir finansavimo pagerėjimo“, – vilties nepraranda įstaigos vadovas.

 

 
Komentarai
Visagino ligoninės ChirurgijoS skyriaus vedėjas Oleg Sosunov:

- Mums svarbiausia yra naujos technologijos ir nauja operacinė technika. Kolegos vokiečiai gali mums parodyti ir vaizdo medžiagą, ir paaiškinti, patarti, pakomentuoti, ką mes darome teisingai, ką darome neteisingai, ką galima padaryti geriau.
 
Jie žymiai daugiau turi patirties negu mes. Visgi Halė yra didelis miestas, kur yra pažangi universitetinė ligoninė. Mes tikrai daug ko iš jų išmokstame. Beveik visi mūsų chirurgai ten stažavosi ir turime įgiję daug vertingos patirties, ypač minimalioje invazyvinėje chirurgijoje ir būtent proktologijos – tai yra mūsų opiausios problemos.
 
Visagino ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Loreta Stalnionienė:

- Vokietijos kolegos yra tokie nuoširdūs žmonės, kad kiekvienas susitikimas - nepaprastai svarbus, kupinas pagarbos ir šiltų tarpusavio santykių. Mes esame kaip šeima. išgyvename dėl jų problemų, o jie išgyvena dėl mūsų. Žinoma, išskyrus atlyginimus, visos kitos problemos yra panašios.
 
Tik, aišku, finansavimas skiriasi. Jeigu pas mus už vieną ligonį gaunama vienokia suma, pas juos apmokėjimas už tokią pat paslaugą yra keturis ir net dešimt kartų didesnis. Taigi iš tikrųjų jiems yra ko iš mūsų pasimokyti, nes mes su mažais pinigais darome tą patį.
 
Kadangi Šv. Elisabeth ligoninės generalinis direktorius yra ne medikas, o vadybininkas, jam iš tikrųjų labai įdomus ligoninės organizacinis darbas. Kai buvo paskirtas naujas generalinis direktorius, kuriam kiek daugiau nei trisdešimt metų, galvojome, kad jaunas žmogus nenorės užsiimti labdaromis ir mus ignoruos. Bet kai jis atvažiavo ir mus pamatė, pasakė: „Jūs tokie draugiški, mes negalime su jumis nebendrauti.“
 
Nežinau Lietuvoje nė vienos kitos gydymo ligoninės, kurie tiek daug metų draugautų su kolegomis užsienyje, kurie du kartus per metus siųstų paramą ir dar atvažiuotų konsultuoti operacijų metu. Kiti mums netgi pavydi! Nes yra ligoninių, kurios nuo sovietinių laikų dar nėra pakeitusios netgi lovų. O pas mus lovos vokiečių dėka pakeistos jau keletą kartų. Kiti sako, jūs tiek lovų turite, ir vokiškų – jų kokybė iš tikrųjų gera. Kai nuvažiavau į vieną konferenciją, kur buvo kalbama apie gydymo įstaigų patalynę, dezinfekciją, čiužinius, vienos ligoninės atstovai kalbėjo apie vatinius čiužinius. Net nusistebėjau, nes pas mus yra vokiški, nauji poroloniniai čiužiniai.Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  A.Navalno kova už gyvybę dar nesibaigė

  Charite ligoninės Berlyne atstovai praneša, jog Aleksėjaus Navalno būklė gėrėja, tačiau taip pat yra įsitikinę, jog jo laukia labai ilgas kelias iki, kol visiškai pasveiks.

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica