Vilniaus gimdymo namuose - atsinaujinęs Konsultacinis centras

Evelina Machova
2016-05-23
Antradienį Vilniaus gimdymo namuose duris atvėrė atsinaujinęs Konsultacinis centras. Gimdymo namų vadovė dr. Kornelija Mačiulienė pabrėžia, kad turi tikslą ne tik suteikti kvalifikuotą ir reikiamą pagalbą nėščiosioms bei gimdyvėms, bet ir užsiimti švietėjiška veikla. „Daug jaunų moterų ateina prisiskaičiusios socialiniuose tinkluose įvairiausios, dažnai realybės neatitinkančios informacijos. Maža to, pastebime, jog dalis jaunų moterų yra nepasiruošusios nėštumui“, - sako Vilniaus gimdymo mamų vadovė.
Vilniaus gimdymo namuose - atsinaujinęs Konsultacinis centras
Atsinaujinusiame Vilniaus gimdymo namų Konsultaciniame centre juostelę perkirpo sveikatos apsaugos ministras Juras Požela ir Vilniaus gimdymo namų vadovė dr. Kornelija Mačiulienė.

Dėmesys atsakingai motinystei
„Baigėme vieną iš valstybės investicijų programos etapų – Konsultacinio centro atnaujinimą, kuris kainavo 330 tūkst. eurų. 41 tūkst. eurų buvo skirtas įrangai įsigyti. Tikslas – atnaujinti centrą ir sukurti kuo jaukesnę aplinką nėščiosioms ir moterims turinčioms ginekologinių problemų“, –
sako Vilniaus gimdymo namų vadovė dr. Kornelija Mačiulienė. Gydytoja pabrėžia, kad turi tikslą ne tik teikti kvalifikuotą pagalbą nėščiosioms ir ginekologinėms pacientėms, bet ir užsiimti švietėjiška veikla.
 
„Planuojame nėščiąsias lavinti, kaip ruoštis nėštumui, kalbėsime apie skiepų naudą, privalomus sveikatos patikrinimus dėl tuberkuliozės ir kitų ligų. Norime, kad moterys ne tik žinotų, kokius turtus, mašinas paveldi iš vyro, bet ir kokias genetines ligas. Be to, jau vasaros viduryje duris atvers ir Jaunimo centras, kur su jaunuoliais kalbėsime apie lytinį švietimą, planuotus nėštumus ir atsakysime į jiems rūpimus klausimus. Taip bursime naują gimdyvių ratą“, – sako dr. K.Mačiulienė.
 
Pasak sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos, džiugu tai, kad šie gimdymo namai rūpinasi ir švietimu. „Labai svarbu, kad padedate besilaukiančioms vaikelio šeimoms. Pats prisimenu sūnaus gimimą, tai tikrai ypatinga akimirka, todėl labai svarbu ir aplinka, ir žmonės, kurie yra šalia. Tai, kad didelį dėmesį skiriate atsakingai tėvystei, – sveikintinas žingsnis“, – teigė J.Požela.
 
Užsiims švietėjiška veikla
Į klausimą, kas gi paskatino imtis švietėjiškos veiklos, Vilniaus gimdymo namų vadovė sako, jog idėja gimė iš nusivylimo. „Daug jaunų moterų ateina prisiskaičiusios socialiniuose tinkluose įvairiausios, dažnai realybės neatitinkančios informacijos. Maža to, pastebime, jog dalis jaunų moterų yra nepasiruošusios nėštumui. Reta žino savo šeimos ligas. O visa tai gali turėti didelės įtakos nėštumui. Taigi norime orientuoti jaunimą atsakingai motinystei ir tėvystei. Prieš kelias savaites turėjome atvejį, kai jauna pora vos prieš tris mėnesius sumainiusi žiedus, laukiasi vaikelio ir moterį ištiko epilepsijos priepuolis. Vyras nė nežinojo, kad žmona serga. Tokus dalykus svarbu žinoti ne tik vyrui, bet ir gydytojui“, – sako dr. K.Mačiulienė.

 
Pasak gydytojos, todėl labai svarbu investuoti į jaunimo švietimą, kad jie ateityje atsakingai planuotų nėštumą. „Kartais negalima kaltinti gydytojų, kai vaisius žūsta gimdoje, jei yra kokia infekcija ar persirgta liga, apie kurią moteris nė nenutuokia. Esame pasiruošę pagelbėti, turime nemažai entuziastingų gydytojų ir slaugytojų, kurie nori dirbti šioje srityje. Kai nėščiosioms pradėjome skaityti paskaitą „Gimties stebuklas“, į jas susirinkdavo vos dešimt ar penkiolika moterų, dabar ateina ir visas šimtas. Net nebetelpame. Manau, kad jaunimas smalsus ir jiems reikia informacijos“, – sako dr. K.Mačiulienė.
 
Kasmet Vilniaus gimdymo namuose gimdymų skaičius išlieka stabilus – per 3 tūkstančius. „Mano nuomone, tokiems gimdymo namams, toks gimdymų skaičius yra idealus. Priešingu atveju, būtų per didelis krūvis personalui. Norisi išlaikyti jaukią aplinką, kad kiekviena  moteris jaustųsi saugi, kad nė vienai nepristigtų dėmesio“, - sako dr. Kornelija Mačiulienė pridurdama, kad didžiausias jų darbo įvertinimas, kai moteris grįžta į šiuos namus gimdyti ir antro ar trečio vaiko.

 
Komentaras
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Akušerijos ir ginekologijos centro vadovė prof. Gražina Stanislava Drąsutienė:

- Akušeriai, ginekologai, ir neonatalogai Lietuvoje gyvena draugiškai. Todėl itin džiaugiuosi, kad Vilniaus gimdymo namai atnaujino Konsultacinį centrą, kur moterims bus galima suteikti daugiau paslaugų. Gimdymo namų darbas puikiai pažįstamas, o aš kolegų darbą vertinu labai gerai. Trys tūkstančiai gimdymų per metus nėra mažas skaičius, džiugu, kad jį sekasi išlaikyti. Kaip sveikatos apsaugos ministras užsiminė, norisi, kad Vilniuje gimdymų skaičius išaugtų iki aštuonių ar devynių tūkstančių per metus kiekviename sostinės akušerijos stacionare. Tuomet demografinė padėtis šalyje ženkliai pagerėtų.

Norėčiau palinkėti, kad Gimdymo namų kolektyvas dirbtų dar geriau, ir kad jų vadovei Kornelijai Mačiulienei nepristigtų energijos. Nes, kaip sakau, ten, kur prisiliečia moters ranka, visi laimėjimai puikiai matomi. Linkiu sėkmės darbe ir kad daugiau būtų profilaktinių nėščiųjų patikrinimų nei sergančiųjų gydymo. Kaip akademinės visuomenės atstovė džiaugiuosi, jog ir jaunosios gydytojos rezidentės šiuose gimdymo namuose gali save realizuoti bei siūlo idėjas, kurios prigyja.

 
Interviu
Apie tinkamą pasirengimą nėštumui L.S. kalbina Vilniaus gimdymo namų Konsultacinio centro vedėją Eleną Garšvienę. „Pernai Vilniaus gimdymo namų Konsultaciniame centre suteikėme 10123 konsultacijas moterims. Devyniasdešimt aštuoni procentai nėščiųjų, apsilankiusių mūsų centre, vėliau gimdė Vilniaus gimdymo namuose. Besilankančių moterų skaičius kasmet auga ir tikiuosi, kad ateityje jų bus kur kas daugiau“, - sako E.Garšvienė.
 
- Vilniaus gimdymo namuose Konsultacinis centras veikia ne vienerius metus. Kokius matote pagrindinius jo pliusus?
- Konsultacinis centras veikia jau daugiau nei dešimt metų. Džiugu, kad kasmet kreipiasi vis daugiau moterų. O vienas pagrindinių pliusų, kad čia joms sudarytos visos sąlygos tiek konsultuotis su specialistais, tiek ir išsitirti. Juk bet kuriuo atveju lankantis pas šeimos gydytoją jis siunčia moterį konsultacijos pas ginekologą. Čia mes galime atlikti visus įmanomus tyrimus ir moterims nereikia niekur kitur vaikščioti. Devyniasdešimt aštuoni procentai centre konsultuojamų moterų vėliau ir gimdo Vilniaus gimdymo namuose.
 
- Ar įmanoma, kad gimdymo namuose dirbantis gydytojas nuo pat nėštumo pradžios prižiūrėtų moterį, o vėliau dalyvautų ir gimdyme?
- Be abejo. Konsultaciniame centre dirbame dvi gydytojos, kurios konsultuoja atvykstančias moteris. Tačiau yra visos galimybės, kad nėštumą nuo pat pradžios iki gimdymo stebėtų ir didelę patirtį turintis gydytojas. Toks variantas yra labai priimtinas daugeliui moterų, be to, tai ir saugiau. Tiek moteris per šį laiką pripranta prie gydytojo, tiek ir gydytojas pripranta prie nėščiosios. Juk besilaukiančioms moterims pasitaiko ir nuotaikų kaita, ir nerimas, todėl gerai, kai gydytojas pacientę geriau pažįsta.
 
Kaip rodo praktika, tokia sistema veiksminga, nes moterys grįžta čia gimdyti ir antro ar trečio vaikelio.

Akušerija – komandinis darbas: turi pasitikėti ir akušere, ir anesteziologu, ir neonatologu, ir visais kitais darbuotojais. Jei nepasitikėsi, viskas gali pasisukti netikėta linkme su skaudžiomis pasekmėmis.
 
- Kalbate, kad moterims konsultuotis jūsų vadovaujame centre yra nemažai privalumų. Kokių?
- Visi tyrimai atliekami tą pačią dieną, echoskopijos atliekamos iš karto, jei reikia, galima ir gydytojo okulisto konsultacija, taip pat dirba ir psichologė, kurios konsultacijas prireikus moterys gali gauti iš karto. Esant įtarimams dėl gestacinio diabeto, kuris formuojasi nėštumo metu, net jei ir moteris neatitinka rizikos grupės kriterijų, atliekame tyrimus.
 
Mūsų patirtis rodo, kad kartais šio tipo diabetą nustatome toms nėščiosioms, kurios kaip ir nepriklauso rizikos grupei. Tarkim, nutukimas, didelio vaisiaus gimdymas, galima sakyti, yra rizikos veiksniai, galintys turėti įtakos gestacinio diabeto atsiradimui. Tokioms moterims pagal visas normas rekomenduojama atlikti šį tyrimą. Tačiau pasitaiko nemažai atvejų, kad šio tipo diabetą diagnozuojame nėščiosioms, kurios yra lieknos, nėštumo metu nepriaugo daug svorio.
 
- Kas, jūsų nuomone, sąlygoja gestacinio diabeto atsiradimą moterims, kurios nepriklauso rizikos grupei?
- Gali būti be galo daug veiksnių. Tačiau, mano nuomone, daugeliui atveju įtakos turi ir nervinė būklė. Paprasčiau kalbant, stresas. Žinoma, pasitaiko atvejų, kad moterys, kurios pirmo vaikelio susilaukė prieš dešimtmetį, nebuvo tirtos dėl gestacinio diabeto, o apie ligą sužinojo tik antro nėštumo metu.
 

- Kiek per metus Konsultaciniame centre apsilanko moterų? 
- Pernai suteikėme 10123 konsultacijas. Devyniasdešimt aštuoni procentai nėščiųjų, apsilankiusių mūsų Konsultaciniame centre, vėliau gimdė Vilniaus gimdymo namuose. Besilankančių moterų skaičius kasmet auga ir tikiuosi, kad ateityje jų bus kur kas daugiau. Turime du echoskopus ir aštuonis gydytojų kabinetus. Dėl to pas mus nėra eilių, o tyrimai atliekami tą pačią dieną. Į konsultaciją galima užsirašyti ir iš anksto. 
 
 - Užsiimate ir šviečiamąja veikla. Mokymus rengiate ne tik nėščiosioms, bet ir jaunimui. Kaip kilo tokia mintis?
- Jau anksčiau turėjome nedidelį padalinį. Tačiau laikui bėgant pastebėjome, kad susidomėjimas auga. Prie nėščiųjų mokymų daug prisideda gydytoja Rūta Liutkevičienė. Netrukus planuojame atidaryti ir Jaunimo centrą, kur kalbėsime apie atsakingą pasiruošimą nėštumui, tėvystei ir motinystei, taip pat lytinį švietimą, ligų profilaktiką. Juk ne kiekvienam norisi rūpimus klausimus užduoti prieš didelę auditoriją. Kaip aš sakau, nėštumui reikia ruoštis atsakingai ir iš anksto. Tiesa, kol kas dažnesnė situacija, kad į mus kreipiasi jau pastojusios moterys.
 
- Bet gi dažnai sakoma, jog nėštumas - ne liga...
- Žinoma, kad ne. Bet norint išvengti nereikalingų komplikacijų, reikia išsitirti dar prieš pastojant. Būtent šią mintį ir norime propaguoti, nes nėštumas yra didžiulis stresas organizmui ir visos buvusios ligos gali paūmėti. Pasitaiko atvejų, kad moteris dažnai nė ir neįtaria, jog serga viena ar kita lėtine liga. Be to, naudinga susirinkti ne tik moters, bet ir vyro anamnezę. Gal jo šeimoje yra genetinių ligų, dėl kurių vertėtų išsitirti. Visapusiškas ištyrimas reikalingas tam, kad žinotume, ar nėštumo metu nereikėtų atkreipti dėmesio į tam tikras ligas, gal labiau jas stebėti.
 
- Ar už Konsultacijas  moterims reikia mokėti pačioms?
- Jei moteris kreipiasi į mūsų Konsultacinį centrą, turėdama šeimos gydytojo siuntimą, tiek konsultacijos, tiek tyrimai yra nemokami. Jei nėščioji kreipiasi savo noru be gydytojo siuntimo, konsultacija mūsų centre kainuos 12 eurų. Bet tai nereiškia, kad toks mokestis galioja tik pas mus. Tokia tvarka taikoma visose gydymo įstaigose. Tiesa, kaip vienas pliusų yra tai, kad mes atliekame ir krūtų echoskopiją, kurią rekomenduojame visoms mamoms, baigusioms maitinimą krūtimi, bei pacientėms iki 35 metų. Taip pat po gimdymo praėjus šešioms savaitėms rekomenduojame kiekvienai jaunai mamai atvykti į  konsultaciją.

 
Tarp kitko
Konsultacinio centro atidarymo metu gydytoja paskutiniųjų metų rezidentė Rūta Liutkevičienė pristatė projektą „Nėštukės solo latino“. Tai – šokio, judesio ir muzikos treniruotės nėščiosioms. Beje, R.Liutkevičienė – 1999 m. Lietuvos jaunimo Lotynų Amerikos šokių čempionė. Kaip sako gydytoja, nėštumas didžiajai daliai moterų yra fiziologinė būsena: „Šokis – tai įdomus, linksmas, atpalaiduojantis ir naujas patyrimas nėštumo laikotarpiu.

Šokio judesio metu, klausant patinkančios muzikos ritmų, moterys ne tik psichologiškai atsipalaiduoja, nusiteikia pozityviai, tačiau ir stiprina viso kūno raumenyną. Be to, šokio metu aktyvėja kraujotaka, medžiagų apykaita, mokomasi taisyklingo kvėpavimo. Visa tai turi teigiamos įtakos nėščiosios savijautai, o ši teigiamai veikia nėštumo eigą ir vaisiaus raidą.“
 Pasak R.Liutkevičienės, yra atlikta ir mokslinių studijų, įrodančių, kad muzikos garsai, t.y. įvairaus dažnio virpesiai veikia žmogų ir netgi augantį vaisių nėštumo laikotarpiu: virpesiai atlieka mikromasažą, kuris stimuliuoja, optimizuoja ir gerina vaisiaus psichofizinę raidą. Gydytoja R.Liutkevičienė jaunystėje laisvalaikį skyrė sportiniams šokiams.

1999 metais su šokių partneriu A.Kandeliu tapo Lietuvos jaunimo Lotynų Amerikos šokių čempionais. Tais pačiais metais, atstovaudama Lietuvai pasaulio jaunimo Lotynų Amerikos šokių čempionate, lietuvių pora užėmė garbingą 10-ąją vietą. „Negaliu nešokti. Taip ir kilo mintis, kad galima vesti užsiėmimus nėštukėms. Žinoma, ne visų šokio žingsnelių mokomės, renkamės lengvesnius ir ne tokius agresyvius kaip samba ar pasodoblis“ – sako R.Liutkevičienė, puslapio www.nestukes.lt
įkūrėja. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto sa...
    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    A.Radžiūnas: kenčiantiems lėtinį skausmą jau turime ką pasiūlyti

    „Lėtinį skausmą kenčiantis žmogus gyvena nuolatinėje baimėje, kad skausmas paaštrės“, – sako Kauno klinik...

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris