Vilniaus gimdymo namai nenusileidžia šveicariškiesiems

Evelina Machova
2014-11-10
Prieš savaitę Vilniaus gimdymo namuose apsilankiusi Šveicarijos parlamentarų delegacija vertino, kaip gydymo įstaiga įgyvendino jų finansuotus projektus. „Turiu prisipažinti, prieš kelis mėnesius, kai lankiausi šioje įstaigoje ir išgirdau, jog visus darbus planuojama baigti artimiausiu metu, nepatikėjau. Tai tiesiog neįmanoma - maniau. Akivaizdu, kad klydau. Tai, kad per trumpą laiką gimdymo namų kolektyvas stengėsi įgyvendinti užsibrėžtus tikslus, nesukeldami diskomforto čia atvykstančioms moterims, labai daug pasako apie juos pačius, jų vertybes ir požiūrį į darbą“, - įsitikinęs Šveicarijos ambasadorius Markus N.P.Dutly.
Vilniaus gimdymo namai nenusileidžia šveicariškiesiems
Šveicarijos parlamentarų delegacijos narys Pirmin Bischof sako, jog šiuolaikinės medicinos technologijos suteikia galimybes išgyventi net patiems mažiausiems. „Mano nuomone, tai prilygsta stebuklui“, - teigė P.Bischof.

Tikisi tolesnio bendradarbiavimo
„Kaip vertinu pokyčius? Turbūt jūs žinote patarlę: geriau vieną kartą pamatyti, nei penkis kartus išgirsti. Pirma, ką galiu drąsiai, ranką pridėjęs prie širdies pasakyti, – investicijos panaudotos tikslingai, o vaizdas net gerokai nustebino. Kuo? Gimdymo namai niekuo nesiskiria nuo tokio tipo gydymo įstaigos Šveicarijoje. Mūsų mokesčių mokėtojai gali būti ramūs, kad kiekvienas jų uždirbtas ir čia investuotas frankas atsipirko. Maža to, kiek supratau iš kolegių, yra sričių, kur lietuviai medikai gali pasidalinti patirtimi su šveicarais. Vaikščiodami po ligoninę atkreipėme dėmesį, jog vienoje gimdykloje yra vonia. Pastaruoju metu Šveicarijoje gimdymas vonioje tampa vis populiaresnis. Tuo tarpu Lietuvoje, bent iš jūsų medikų suprantu, kad ši banga po truputį atslūgsta. Turite čia daugiau patirties, todėl viliuosi, kad ir toliau bendradarbiausime, ne tik įgyvendindami investicinius projektus, bet ir dalinsimės gerosios praktikos patirtimis“, - sako Šveicarijos parlamento Kantonų tarybos Užsienio reikalų komiteto vadovas Felix Gutzwiller.
Pagal Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programą įgyvendinami du projektai: „Energiją tausojančiųjų technologijų įdiegimas VšĮ Vilniaus gimdymo namuose, teikiančiuose sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms gimdyvėms ir naujagimiams“, bei „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“.
Pasak Vilniaus gimdymo namų pavaduotojos administravimui ir ūkiui Halinos Marijos Markevičienės, jei ne finansinė parama, Vilniaus gimdymo namai tikrai neatrodytų taip kaip šiandien. „Jei tik yra galimybė, būtina ja pasinaudoti. O kaip gi kitaip. Juk užsidirbti tiek, kiek reikėtų atnaujinti patalpoms ar moderniai medicininei įrangai, mes tiesiog nepajėgūs. Kaip bebūtų gaila, didžiąją dalį mūsų pajamų „suėda“, būtent komunaliniai mokesčiai. Šiuo metu atnaujinta visa vėdinimo ir šildymo sistema, taip pat pasinaudojus šveicarų parama netrukus bus pakeistas ir apšvietimas. Šios investicijos padės taupyti lėšas, skirtas komunalinėms paslaugoms. O mes, gerindami ir toliau kurdami palankios naujagimiams ligoninės įvaizdį, savo ruožtu jas galėsime investuoti į kitas sritis“, - sako H. Markevičienė.
Pasak Vilniaus gimdymo namų kolektyvo, dabar Akušerijos – ginekologijos korpusas, taip pat ir naujagimių skyrius renovuotas nuo pat pamatų iki stogo.

 
Išsilygino rodikliai
Vilniaus gimdymo namų direktorės pavaduotojas gydymui ginekologas Bronius Žaliūnas, sako kad moterys, atvykstančios čia gimdyti, didesnį dėmesį skiria ne modernioms technologijoms, o aplinkai. „Natūralu, jos juk sveikos, laukiasi vaikelio. Mano nuomone, kokias gydymo, tiksliau, medicinines paslaugas suteiks gydymo įstaiga svarbiau žmonėms, kurie išties rimtai serga. Nėštumas juk - ne liga. Gimdyvėms, priešingai nei pacientams, svarbu, kad aplinka, kurioje jos susilauks vaikelio, būtų jauki, medikai malonūs, kad nekiltų papildomo streso, kad šalia būtų artimieji, tarkim, vyras ar kiti šeimos nariai. Ir gydytojams kur kas maloniau kas rytą eiti į darbą, kai viskas aplink sutvarkyta, kai yra reikiamos darbui priemonės. Kai gydymo įstaiga yra visapusiškai aprūpinta, ir gydytojui kur kas drąsiau. Juk šioje srityje pasitikėjimas savimi, kolegomis yra ypač svarbus“, - sako B. Žaliūnas.
Pasak gydytojo, su šveicarais Vilniaus gimdymo namai bendradarbiauja jau ne pirmą kartą. Prieš beveik dešimtmetį jų skirta parama padėjo įsigyti reikiamos įrangos, kuri dar ir šiandien naudojama.
„Manau, kad tarp Lietuvos ir Šveicarijos yra nemažai bendro. Kiek man teko girdėti, per pastaruosius kelerius metus gimstamumas Lietuvoje šiek tiek mažėja. Su šia problema buvome susidūrę ir mes. Vadinasi, yra sričių, kur dar galime bendradarbiauti. (Juokiasi) Tiesa, Šveicarijoje nedidelį gimstamumą, kad ir kaip skaudu pripažinti, lemdavo naujagimių mirtys, kurių skaičius buvo išties nemažas. Tuomet valstybės skyrė investicijas įrangai, sveikatos priežiūrai, gimdymo namų personalo kvalifikacijos tobulinimui ir panašiai. Šiandien situaciją pavyko pakeisti kardinaliai. Ši problema buvo aktuali ir jums, o šiandien situacija apylygė. Viliuosi, kad tokius rezultatus padėjo pasiekti ir mūsų parama“, - sako F. Gutzwiller.
Tuo tarpu ambasadorius Markus N.P. Dutly priduria, kad kalbant apie naujagimių mirtingumo rodiklius, lietuviams pavyko pasiekti geresnių rezultatų nei šveicarams. „Europos Sąjungoje esate pirmūnai pagal mažiausią naujagimių mirštamumą. Mano nuomone, tai - didelis laimėjimas“, - sako ambasadorius.

Kuria palankią aplinką 
Vilniaus gimdymo namuose, kurie vieni pirmųjų pasinaudojo šveicarų parama, gimdyvės įrengtos ne tik vienvietės palatos, kur kartu su artimaisiais jos gali laukti gimdymo ir ilsėtis po jo, bet ir atskiros gimdyklos. Vienu metu čia gali gimdyti aštuonios moterys. Per parą šiuose gimdymo namuose vidutiniškai į pasaulį ateina maždaug 10 mažylių. Įstaiga aprūpinta ir moderniausia medicinos įranga: jei gimdyvei ar naujagimiui prireiktų ypatingos pagalbos - operacijos, gaivinimo, intensyviosios slaugos ar gydymo.
Iš projekto  „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“ lėšų Vilniaus gimdymo namai gavo portatyvinį ultragarsinį aparatą su akušerijai tinkamais davikliais, portatyvinį ultragarsinį aparatą su naujagimių davikliais, narkozės aparatą suaugusiems, gyvybinių funkcijų monitorius suaugusiems, šildomus naujagimio reanimacijos stalelius, kardiotokografus, gyvybinių funkcijų monitorių naujagimiui ir daug kitos modernios medicinos įrangos.

O įgyvendinus projektą „Energiją tausojančiųjų technologijų įdiegimas VšĮ Vilniaus gimdymo namuose, teikiančiuose sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms gimdyvėms ir naujagimiams“, įrengta sistema, kuri leidžia patiems reguliuoti šildymą. Visuose gimdymo namuose pakeisti radiatoriai, atitinkantys higienos normas, lengvai valomi, kas ypač svarbu dirbant šioje srityje. Kartu į modernią ir naują, atitinkančią visas higienos normas, bus pakeista ir vėdinimo sistema gimdyklose. Įdiegus naują sistemą ,oras bus nuolat vėsinamas ir filtruojamas. O tai, pasak medikų, ypač svarbu operacinėse ir gimdyklose.
 
Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programa
Įgyvendinant Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos konfederacijos bendradarbiavimo programą, kurios tikslas – mažinti ekonominius ir socialinius skirtumus tarp Lietuvos ir labiau išsivysčiusių Europos Sąjungos valstybių, tarp mūsų šalies miestų centrų ir silpnų periferinių šalies miestų centrų ir silpnų periferinių regionų, su sveikatos sektoriumi susijusiomis programomis įgyvendinti skirta 53,6 mln. Šveicarijos frankų (apie 140 mln. Lt) parama. Šios programos tikslas - gerinti nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių paslaugų kokybę bei prieinamumą, taip pat mažinti netolygumus tarp rajono ir miestų ligoninių.
Už Lietuvos Respublikos ir Šveicarijos Konfederacijos bendradarbiavimo programos įgyvendinimą sveikatos sektoriaus prioritetinėse srityse: energiją tausojančiųjų technologijų įvedimą ligoninėse, įskaitant „inter alia“ šildymo, vandens, vėdinimo ir kondicionavimo sistemą bei Perinatologinės ir neontologinės sveikatos priežiūros gerinimą yra atsakinga Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Pagal Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programą Vilniaus gimdymo namai yra projekto „Energiją tausojančiųjų technologijų įdiegimas VšĮ Vilniaus gimdymo namuose, teikiančiuose sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms gimdyvėms ir naujagimiams“ vykdytoja. Projekto veikloms skirta 4.560.150,00 Lt . Taip pat ligoninė yra projekto „Nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūros gerinimas Lietuvoje“, kurį vykdo LSMUL Kauno klinikos, paramos gavėja. Pagal šį projektą ligoninei bus pristatyta 24 skirtingų pavadinimų medicinos įranga už 2,6 mln. litų.  Taip pat skirta 379.060,00 Lt suma būtinajam remontui.
 
Komentarai
Šveicarijos parlamento Kantonų tarybos užsienio reikalų komiteto vadovas Felix Gutzwiller: 


Nors Šveicarija nepriklauso Europos Sąjungai, bendros tendencijos mums rūpi. Kai vyko ES plėtra, kartu su piliečiais nusprendėme, jog privalome padėti naujoms ES narėms greičiau pasiekti europinį lygį ir kuo greičiau integruotis. Šalys turėjo savų prioritetų. Tarkim, Lenkija investavo į aplinkos taršos mažinimą. Tuo tarpu Lietuva pasirinko sveikatos sektorių. Galiu pridurti, tik tiek, kad Lietuva šioje srityje geriausiai įgyvendino projektus. Ar šios investicijos atsiperka? Žinoma. Juk kiekvienas gimęs kūdikis yra būsimas mokesčių mokėtojas, tad visi turėtume būti suinteresuoti ir rūpintis, kad gimstamumas Europoje didėtų.
 
Finansų viceministras Aloyzas Vitkauskas: 

- Galiu kalbėti tik iš finansų pusės, nes medicina sritis, kurioje mano žinios nėra labai gilios. Tačiau kuomet projektai įgyvendinami su tokiais partneriais kaip Vilniaus gimdymo namai, darbas vyksta kur kas lengviau. Visų pirma žmonės, kurie buvo atsakingi už šį projektą, puikiai žinojo, ko jiems reikia ir kas svarbiausia, kaip geriausiai padaryti. Projekto vykdymui neturiu jokių priekaištų. Turbūt geriausia žinia Šveicarijos mokesčių mokėtojams, kad lėšos investuotos tikslingai gerinant sveikatos priežiūrą. Daug investuota į energijos išteklių taupymą. Neturime nei savo dujų, nei kitų išteklių, todėl mūsų tikslas - kiek įmanoma mažinti energetinių išteklių vartojimą. Šiuo atveju galiam sakyti, kad Vilniaus gimdymo namai, pasinaudoję šveicarų parama, prisideda ir prie energetinio šalies saugumo.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  R.Šerpytis: kabinete ieškome žudiko

  R.Šerpytis: kabinete ieškome žudiko

  „Daktaro darbas – kaip detektyvo, kuris turi atrasti žudiką”, – įsitikinęs tėvo, garsaus kardiologo Prano ...
  Agnė: niekada nežinai, kada bus TA diena

  Agnė: niekada nežinai, kada bus TA diena

  „Skambutis mane pažadino apie 3 valandą nakties. Pamačius, jog skambina nežinomas numeris, per kūną perėjo šiurpuliuk...

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinėse“ nemokami vaistai nuo COVID-19

  „Eurovaistinėse“ nemokami vaistai nuo COVID-19

  Nuo praėjusios savaitės gyventojai, pajutę COVID-19 simptomus, gali kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti nemokamai iš...
  Ir vaistus perkant galima „pasimauti“

  Ir vaistus perkant galima „pasimauti“

  Paskutiniuoju metu ypač gausu nelegaliai sukurtų interneto svetainių, kuriose skelbiama klaidinanti ir tikrovės neatitinkanti info...

  razinka


  Sveika šeima


  Norėjo pasigražinti, pasipuošė randais

  Kūno puošyba auskarais taip išpopuliarėjo, jog tikriausiai vargu ar rastume moteriškos lyties atstovę, kuri nebūtų persivėrusi ausies lezgelio. Specialistai teigia, jog klientų amžius jaunėja, procedūrai ryžtasi ir vis daugiau vyrų, parenkamos netradicinės vietos. Tačiau apie pasekmės sveikatai kalbama per mažai....

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai


  Svetur


  Humanitarinės katastrofos priešaušris

  Politinis nestabilumas Sudane, kur vyksta ginkluota kova tarp šalies ginkluotojų pajėgų, remiančių valstybės vadovą, ir RSF vadovaujamų generolo Mohamed Hamdan Dagalo baigia peraugti į humanitarinę katastrofą.   

  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Brangesnė už auksą?
  Henrikas Vaitiekūnas Brangesnė už auksą?
  Apie dėmesį, kuris prastesnis net už gaidelio
  Henrikas Vaitiekūnas Apie dėmesį, kuris prastesnis net už gaidelio
  Nematomos grožybės
  Henrikas Vaitiekūnas Nematomos grožybės

  Naujas numeris