Technologinis šuolis Šeškinės poliklinikoje: per ketverius metus nuo triratuko iki lėktuvo

Evelina Machova
2016-02-01
VšĮ Šeškinės poliklinikos vadovas dr. Jonas Kairys sako, kad pastaruoju metu kuriama nacionalinė e.sveikatos sistema sulaukia nemažai kritikos, tačiau ji - ne visai pelnyta. . Šeškinės poliklinika - viena pirmųjų sostinės pirminės sveikatos priežiūros įstaigų, kuri turės galimybę prisijungti prie nacionalinės e.sveikatos sistemos, o informacinių sistemų specialistai teigia, jog e.sveikata yra šiuolaikinis gydymo įstaigos valdymas.
Technologinis šuolis Šeškinės poliklinikoje: per ketverius metus nuo triratuko iki lėktuvo
Nors pacientai vizito pas gydytoją gali registruotis internetu, vyresnės kartos žmonės vis dar mieliau renkasi registraciją telefonu arba atvyksta į poliklinikos registratūrą. Informacinių sistemų specialistai pastebi, kad registruodamiesi internetu pacientai galėtų ne peržiūrėti savo sveikatos duomenis, atliktus tyrimus.

Šiuolaikinis valdymo būdas
Šeškinės poliklinikos Informacinės sistemos ir duomenų valdymo skyriaus vedėjas Andrejus Savickis, pradėjus pokalbį apie e.sveikatos sistemą, sako, kad daugeliui ši sritis asocijuojasi su milijoninėmis investicijomis ir bandymu prisitaikyti prie įmantrių naujovių. „E.sveikatos sistema - naujovė, reikalaujanti nemažų investicijų, kurios pagalba yra siekiama šiuolaikiškai valdyti mūsų gydymo įstaigos pacientų asmens sveikatos duomenis. Ši sistema palengvina dokumentacijos, susijusios su pacientų asmens sveikata, pildymą, išankstinę pacientų registraciją pas gydytojus ir ženkliai prisideda prie įstaigos darbo organizavimo bei pacientų srautų valdymo.
 
Gydytojui e.sveikatos sistema yra naudinga tuo, kad susidaręs darbotvarkę, viename lange jis mato visus tą dieną užregistruotus pacientus ir su jais susijusią informaciją. Registruojant pacientą į priėmimą yra matomas jo draustumas bei kita reikalinga informacija, tai yra siunčiantis gydytojas, siunčianti gydymo įstaiga, bei priežastis, dėl kurios pacientas siunčiamas konsultacijos pas specialistą, - tvirtina A.Savickis.

Nori daugiau elektroninių paslaugų
Informacinių technologijų specialistai pastebi, kad registracija puslapyje „e.poliklinika.lt“ kol kas dažniau naudojama jaunesnio amžiaus pacientų. Vyresnio amžiaus žmonės mieliau renkasi registraciją pas gydytojus telefonu arba ateina į registratūrą. „Šiuo metu pacientai yra informuojami trumpąja žinute apie vizitą pas gydytoją.
Ateityje planuojama įdiegti naują funkciją - vizito patvirtinimą arba atšaukimą, trumpąja žinute rašant „taip“ arba „ne“,“ - sako VšĮ Šeškinės poliklinikos rinkodaros specialistė Ieva Urbonaitė.

Ši informacinė sistema, pasak specialistų, palengvins reikalingų pažymų apie sveikatos būklę išdavimą. Visi e.sveikatos sistemoje patalpinti duomenys apie paciento asmens sveikatos būklę leis gydytojui išrašyti pažymą greitai ir patogiai, pažymėjus reikiamus punktus pateiktoje elektroninėje formoje.
VšĮ Šeškinės poliklinikos informacinių sistemų komunikacijos specialistė Viktorija Šatkevičienė sako, kad e.sveikatos sistemoje patalpinti duomenys poliklinikos darbuotojams pasiekiami nevienodai.
 
Gydytojai, slaugytojos, registratorės bei poliklinikos administracija turi skirtingas prieigas prie pacientų asmens sveikatos duomenų bei kitų dokumentų. Taip yra užtikrinamas paciento duomenų saugumas. „E.sveikatos sistema dar nauja, bet mūsų darbuotojai ja jau aktyviai naudojasi. Gydytojams užtikrinamas korektiškas dokumentų pildymas, nes sistema neleidžia tęsti darbo arba išsaugoti dokumento, jei kuris nors laukas yra neužpildytas arba užpildytas neteisingai. Tokiu pat principu ir registratūros darbuotojai yra apsaugojami nuo neteisingų paciento duomenų įvedimo. Šiuo metu intensyviausiai naudojamės pacientų išankstine registracija: personalas yra apmokytas, tačiau mielai padedame visiems naudotojams ir konsultuojame, jei iškyla neaiškumų ar atsiranda sistemos sutrikimai“, - tvirtina V.Šatkevičienė.

A.Savickis pabrėžia, jog dabar daug dirbama, kad tiek šeimos gydytojai, tiek specialistai konsultantai pacientus vizitams registruotų savo kabinete per e.sveikatos sistemą. „Per dieną poliklinikoje apsilanko daugiau nei du tūkstančiai žmonių. Jei kiekvienas jų pakartotinio vizito užsirašyti ateitų į registratūrą, registratorės, kad nesusidarytų eilės, per minutę turėtų aptarnauti aštuonis žmones. Faktas, kad tai - nerealu. Tačiau jei gydytojai pacientus registruoja savo kabinete, ši problema išsprendžiama“, - sako A.Savickis.


 
Interviu
„E.sveikatai tenka per daug nepelnytos kritikos“


Pasak VšĮ Šeškinės poliklinikos vadovo dr. Jono Kairio e.sveikatos sistema dažnai kritikuojama be pagrindo. Juk vargu ar galima tikėtis, kad vos tik pirmus žingsnius žengianti e.sveikata veiktų be jokių priekaištų. Medikas pripažįsta, kad per pastaruosius kelerius metus tai - vienas didžiausių technologinių šuolių valdant pacientų srautus.

- Nuo sausio pirmosios poliklinikoje startavo e.sveikatos sistema. Su kuo galėtumėte palyginti buvusią ir dabartinę sistemas?
- Pirmiausia turbūt reiktų pradėti nuo to, ką mes turėjome anksčiau ir dabar. Ankstesnė sistema, galima sakyti, tenkino minimalius poreikius. Veikė elektroninė registracija, laboratorinių tyrimų ir vaizdų siuntimas per šią sistemą. Gana primityvu, nors kai tik ją įdiegėme, atrodė, jog daugiau nebeįmanoma.

Dabar, kai atvyksta pacientas ir skundžiasi, pavyzdžiui, negalavimais širdies plote, turime visas galimybes pasižiūrėti, kokie tyrimai Palangoje ar Druskininkuose jam buvo atliekami, kokios procedūros ir panašiai. Ankstesnėje sistemoje tai buvo neįmanoma. Taigi, vaizdžiai palyginus, galima sakyti, jog turėjome triratuką, o dabar - galingą lėktuvą su galimybe jį dar tobulinti.

Viską, kas vyksta su pacientu nuo jo įžengimo į polikliniką, bus galima peržiūrėti duomenų bazėje. Jai panaudojome tai, ką buvome sukūrę anksčiau: turimas programas patobulinome, įdiegėme naujų ir sukūrėme naują informacinę platformą. Joje yra ir visi duomenys apie laboratorinius tyrimus, diagnozes, profilaktiką, gydymą. Tai pagerins paslaugų tiekimo kokybę, prieinamumą. Viskas vyks, kaip dabar dažnai sakoma, vieno mygtuko paspaudimu.

- Esate projekto SANTA-HIS vykdytojai. Kurių šalių patirtimi rėmėtės ją kurdami? Ar kitose šalyse ji veikia panašiu principu kaip ir Lietuvoje. O gal lietuviškasis modelis turi daugiau privalumų, nei įsivaizduojame?
- Iš artimesnių kaimynų tik estai turi panašią sistemą, kuri veikia nacionaliniu mastu. Nacionaliniuose e.sveikatos projektuose dalyvavusios gydymo įstaigos turi galimybę per Registrų centrą jungtis ir keistis duomenimis. Tokios sistemos neturi nei latviai, nei lenkai, net vokiečiai. Daugelyje šalių e.sveikata veikia lokaliai tam tikrose gydymo įstaigose ar regionuose. Taigi, Lietuva šioje vietoje atrodys net labai gerai.
 
Tiesa, dabar dažnai girdime priekaištų, kad kol kas e.sveikatos sistema neveikia. Nesutikčiau su tuo. Žinoma, ilgai užtruko, kol buvo suderinti visi techniniai ir teisiniai aspektai. Juk iki tol visos gydymo įtaigos turėjo vienokią ar kitokią sistemą, tačiau, kad tai taptų nacionaline sistema, reikia suderinti visas smulkmenas: pavyzdžiui, kokiu formatu turi būti siunčiami duomenys, kad Registrų centras, kuris tapo e.sveikatos „galva“, galėtų juos atpažinti ir informaciją, ar žmogus draustas, ar gydytojas turi licenziją ir panašiai, iš skirtingų institucijų gautų vos per kelias sekundes. Informacija keistis tenka dar su dvidešimčia institucijų. Retas turbūt įsivaizduoja, koks tai yra srautas.
 
- Ar jaučiate pacientų spaudimą vietoj popierinio recepto išrašyti e.receptą?
Jaučiame. Ir net gana stiprų. Iš vienos pusės, aš juos suprantu. Tačiau, panašu, jog daugelis įsivaizduoja, kad e.sveikata iš esmės yra tik e.receptas. O jis yra tik viena sąlyginai nedidelė milžiniškos sistemos dalis. Dažnai girdime priekaištų, kad per mažai jų išrašome. Tokį spaudimą patiriame ne tik mes, bet ir daugelis kitų gydymo įstaigų. Tačiau kol kas visiems išrašyti e.receptų neįmanoma.

- Kodėl gi? Juk nuolat girdimos kalbos, kad sistema veikia be priekaištų...
- Norint išrašyti e.receptą, pacientui reikalinga elektroninė kortelė, kurioje surašyti duomenys apie jo sveikatą, tyrimus, siuntimus, diagnozę ir panašiai. Privalo būti užpildyti tam tikri trafaretai, kad būtų galima išrašyti e.receptus.
 
Tarkim, pas mus yra daugiau kaip aštuoniasdešimt tūkstančių prisirašiusių pacientų. Ir kol kas nėra galimybių visiems be išimties sukurti elektronines formas. Žengiame pirmus žingsnius: veikia elektroninė registracija, galime išrašyti siuntimus konsultacijoms. Žinoma, po truputį testuojamas ir e.recepto išrašymas tiems pacientams, kurių elektroninėse kortelėse yra pakankamai duomenų.

- Kada naujoji sistema pradės veikti visu pajėgumu?
- Sistema visu pajėgumu pradės veikti kovo pabaigoje. Tiesa, metų pradžioje, vos tik paleidus naująją sistemą, ir patys turėjome „streso testą“. Per vieną dieną sistemai teko atlaikyti itin didelį duomenų srautą. Tam ruošėmės ir didelių trikdžių pavyko išvengti. Vyko stebėsena, kaip duomenys vaikšto ar niekur nestringa. Smulkių klaidelių pasitaikė, jas ištaisėme.
Pasaulyje turbūt nėra nė vienos e.sistemos, kuri, vos tik paleidus, veiktų be jokių trikdžių. Ir mūsų sistema, kalbu apie nacionalinį mastą, įsivažiuos.

- Jei ne paslaptis, kiek jūsų vykdytas projektas kainavo?
- Pirmiausia reikėjo labai daug laiko: nuo paraiškos parašymo iki sistemos įdiegimo praėjo ketveri metai. Projekto SANTA – HIS adaptavimas ambulatorinei grandžiai vyko kartu su aštuoniais partneriais. Bendra jo suma - apie šeši šimtai tūkstančių eurų. Pagrindinis serveris stovi mūsų poliklinikoje, partneriai prie jo jungiasi per saugius kelius, o jų duomenų bazės serveryje turi atskirus skyrelius. Tačiau nereiškia, kad mes, kaip vykdytojai, partneriams duosime tik galutinį produktą, kurį jie turės įdiegti pas save.
 
Kad sistema veiktų, viso projekto metu konsultavomės, kokios jų galimybės, poreikiai. Kol kas esme vienintelė poliklinika sostinėje, kuri turės galimybę jungtis prie SPVĮ sistemos. Tokią galimybę turės ir mūsų partneriai, tarp kurių ir Grigiškių sveikatos priežiūros centras. Vėliau ši mūsų kurta sistema taps Sveikatos apsaugos ministerijos nuosavybe, ją įdiegti galės ir kitos šalies gydymo įstaigos.

 
Projektas SANTA – HIS adaptavimas ambulatorinei grandžiai

Projekto vykdytojas:
VšĮ Šeškinės poliklinika

Projekto partneriai:
VšĮ Druskininkų PSPC;
VšĮ Zarasų rajono savivaldybės PSPC;
VšĮ Grigiškių sveikatos priežiūros centras;
VšĮ Ukmergės PSPC;

VšĮ Trakų PSPC;
VšĮ Švenčionių rajono PSPC;
VšĮ Lentvario ambulatorija;
VšĮ Aukštadvario PSPC.
 
Projekto biudžetas, eurais:
Kompiuterinė technika – 49 556,67
Programinė įranga – 18 447,82
Turto draudimo paslaugos – 94 57
Techninės, projekto vykdymo ir priežiūros paslaugos 62 833,93
Studijos14 481,00
Diegimas375 461,66
Darbo užmokestis projektą administruojantiems asmenims – 30 410,10
Projekto administravimo paslaugų pirkimas – 14 017,61
Viešinimas – 4 379,22
Darbo užmokesti projektą vykdantiems asmenims – 9 557,46
Iš viso: 579 240,04


Svarbu pacientams
Pasak VšĮ Šeškinės poliklinikos informacinių sistemų specialistų, pacientai, ypač jaunesnio amžiaus pageidauja kiek įmanoma daugiau paslaugų internetu, pradedant registracija pas šeimos gydytoją ar konsultantą arba jei reikia pažymos ar profilaktinių patikrinimų. Specialistai teigia, kad stengiasi sukurti kiek įmanoma patogesnę sistemą, kurioje viskas būtų aiškiai išdėstyta. Visą informaciją pacientas gali valdyti pats: tiek registruotis, tiek ir atšaukti vizą gali internetu vos per kelias minutes. Pacientai raginami daugiau naudotis „e.poliklinika.lt“, nes taip išvengiama eilių registratūroje ir sutaupoma nemažai laiko.

 
Internetu registruotis pacientai gali tiek pas šeimos gydytoją, tiek ir konsultacijos pas specialistus. Raudoni langeliai reiškia, jog tomis dienomis ar valandomis pasirinktas specialistas yra užimtas.


Žaliai pažymėti langeliai rodo, kad šeimos gydytojas ar specialistas laisvas ir galima pasirinkti vizito laiką. Pacientai, registruodamiesi internetu, iš karto sužino, kokie tyrimai yra mokami, o kurie - ne.
Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

   Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

   Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
   Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

   Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

   LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

   Budinti vaistinė


   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

   Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

   Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

   Sveika šeima


   Vyriškumui sušlubavus

   Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

   Sveikatos horoskopas


   Gruodžio 14-20 d.

   Avi­nas
   Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

   Pakalbėkim apie tai


   Svetur


   Izraelio vakcinacija: palestiniečiai „ant ledo“

   Dar praėjusių metų gruodžio 19-ąją per televiziją gyvai transliuota Izraelio ministro pirmininko Benjamin Netanyahu vakcinacija nuo koronaviruso davė startą beveik visuotinam vakcinavimui. Per dvi savaites išganingos vakcinos sulaukė apie 12 proc. Izraelio gyventojų ir šalis pagarsėjo kaip viena greičiausiai vakcinuojan...

   Komentarai


   Tema ir būsimos potemės
   Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
   Pulti ant kelių? Taip!
   Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
   Keistoji medicina
   Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

   Naujas numeris

   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica